Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

luuccaa
30. pro 2008

Ahoj holky a moc díky vojtisku za odpověď......
A jinak holky přeju krásný a šťastný nový rok 2009....... 😀

asanaa
3. led 2009

vojtisek děkuju mooooc strašně jsi mě potěšila.Sociáloní a zdravotní mi platí takže mám vyhráno.Ještě jednou díííík 😵 😵

mirjanka
3. led 2009

Vojtisek, mam to podobné jako Dada - jen mám vypsanou mateřskou od 26.12.....od ledna se teda bude přepočítávat její výše nebo zůstane vypočítaná podle starého roku??? A pak dovolenou si chci taky vybrat...jestli nějaká bude...opravdu to jde si vybrat dovolenou současně s rodič. příspěvkem??? Před pěti lety jsem si ji vybírala a až po vybrání zažádala o příspěvek....Děkuji moc...jsem taky ze školství 🙂

jmisa
3. led 2009

Myslím, že PPM vypočítaná v roce 2008 pojede podle pravidel z toho roku. Psali to i na idnes, že je výhodnější nastoupit na mateřskou až od 1.1.2009, protože se vypočte už dle nových pravidel.

ilonkaa
3. led 2009

Tak co se týká nové mateřské od roku 2009 jsem zas našla tohle..

http://www.miminko.estranky.cz/stranka/materska...

tapinka85
15. led 2009

Ahojky,

tak jsem to tady tak pročítala a přiznám se, že patřím taky k těm, co to nemají tak jednoznačné. Pokud by mi tady někdo poradil, byla bych moc vděčná, ať vím do čeho jdu nebo ne. Takže se to má u mě takto. Předtím jsem také kratší dobu pracovala, ale nemám napracováno těch 270 dnů, kdy bych byla plátcem ZP. Pokud vím, počítá se to 2 roky zpět. Předtím jsem byla na VŠ a skončila předminulé září (2007). Od září 2007 do září 2008 jsem napracovala jen 190 dnů. V září 2008 jsem dostala v práci výpověď po 3 měsících, protože zrušili moje oddělení.Bylo to pěkně k vzteku, protože to byla fajn práce a dobře placená. Pak jsem chtěla jít pracovat jinam, ale dostala jsem nabídku starat se o e-shop, to dělám až doteď, ale rozdíl je, že nemám prac. smlouvu. No a teď jsem přišla na to, že jsem těhu. Na ÚP nejsem. Tak nevím co dělat. Mám jít na ÚP a čerpat po narození dítěte 4 roční variantu rodičovského příspěvku a nebo jít ještě pracovat a mít pak nárok na mateřskou? Popřípadě jestli se to počítá z příjmů za kalendářní rok, tedy 12měsíců, tak vyplatí se mi to nebo ne? Budu mít nárok na mateřskou, když dopracuji do těch 270 a více.... Pak se mi ten průměr bude počítat jak? A hlavně od kdy do kdy se ten rok vlastně počítá? Popřípadě, pokud bude moje mateřská nižší než minimum a bude potřeba to dorovnat z rod. příspěvku tak jak to pak bude s RP? Po mateřské budu mít na výběr jak dlouho chci být doma? Nebo jak to je? Je to asi zmatené, stejně jako já celá. 😕 Předem děkuji za objasnění. 🙂

tomahavk
15. led 2009

ahoj, dokazal by mi nekdo poradit? k 31.12.2008 mi byl ukončen pracovní poměr který trval 4,5 roku ( pitomá krize) od 15.1.2009 tzn od dnes mam novou praci , uvazujeme s manzelem nad mimcem, ale nevim zda vubec budu mit narok na materskou a z jakeho platu se pocita, jestli z prvniho zamestnani nebo z nynejsiho? Slysela jsem dve varianty bez ohledu na vypoved - 9mesicu prumerny hruby prijem z prvniho plus druheho zamestnani a z neho procenta nebo za druhe za 9 mesicu u jednoho zamestnavatele tudiz bych musela pockat az bude v mem pripade 15.9 a z toho by se to pak pocitalo . Jak se zaroven resi moznost navratu do zamestnani pokud mam smlouvu na dobu urcitou? to asi narok vratit se neni. pokud se najde nekdo , kdo by mi to vysvetlil, tak predem diky

vojtisek2007
15. led 2009

tapinka - aby ti vznikl nárok na mateřskou, tak jak píšeš musíš mít v posledních dvou letech před nástupem na ni (6-8 týdnů před porodem) účast na nemocenském pojištění 270dnů - když je nemáš - nárok na mateřskou (PPM) ti nevzniká a dnem porodu začínáš pobírat čtyřletou verzi rodičáku....kvůli tomu se na pracák hlásit nemusíš...jenom mi není jasný, co ten rok jako jsi - jak platíš zdravotní a sociální pojištění ??? Sama, nebo si ho neplatíš ??? Když bys ještě šla pracovat a splnila tak 270dnů (můžeš nastoupit na jeden jediný den a pak jí hned na neschopenku-ta se ti taky bude počítat do těch 270dnů) tak se ti bude mateřská počítat z 12měsíců předcházejícím měsíci ve kterém ti vznikne nárok na mateřskou - takže kdybys nastupovala na mateřskou např. v srpnu 2009 - tak mateřská se ti bude počítat z příjmu červenec 2009 - červenec 2008....a když máš nárok na mateřskou můžeš potom volit i délku rodičovského příspěvku. Kdyby ti mateřská vyšla nižší než 7600 na měsíc, tak si ode dne porodu rovnou požádáš i o rodičovský příspěvek a budou ti do těch 7600 doplácet to co ti chybí...¨
nevím co je výhodnější nebo lepší - to si budeš muset rozhodnout sama 😉

vojtisek2007
15. led 2009

tomahavk - nárok na mateřskou ti vzniká když splníš účast 270dnů na nemocesnkém pojištění za dobu dvou let před měsíce ve kterém bys nastupovala na mateřskou...mateřská se počítá 12měsíců zpětně (z hrubé mzdy) před měsíce ve kterém na ni vznikl nárok - kdybys v novém zaměstnání odpracovala jenom třeba 10 - bude se ti počítat jen těch deset - vždycky se počítá jen ten příjem ze kterého chceš čerpat mateřskou, nemíchá se to s přechozím zaměstnáním. Řešit smlouvu na dobru určitou - jedině prodloužením, což asi nikdo neudělá, když bude vidět, že jsi těhu nebo když už budeš na mateřský.....prodlužovat ti jí nemusí, ikdyž jsi těhu nebo na mateřský, ale znám i případy, kdy to holkám normálně prodlužovali každý rok....

arwenka
27. led 2009

Ahoj holky, prosím, nevítě některá, jak to bude s mateřskou v případě, že nemám u zaměstnavatele odpracovaných 12 měsíců, hrubý průměr je teď něco kolem 14000, ale porodila bych dvojčata?

Moc díky

kacka.va
27. led 2009

podle mě mateřskou budeš mít stejnou, jako kdybys měla jedno dítě, akorát budeš mateřskou mám dojem pobírat delší dobu

arwenka
27. led 2009

To si nemyslím.....vím, že od státu je stejná, ale není přece možné, abych měla nějakých 7000 při dvou dětech....

vojtisek2007
27. led 2009

arwenka - je to přesně tak, když porodíš jedno dítě máš mateřskou 28týdnů, když dvě a více dětí máš 37týdnů...po tu dobu pobíráš cca 70% z hrubého platu za 12měsíců zpětně před nástupem na mateřskou, pak už pobíráš rodičák a tam je jedno, kolik dětí máš 😠 - když si ho vybereš na dva roky bereš 11.400, když na tři bereš 7600 a když na čtyři bereš do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-kč - akorát přídavky dostaneš dvojitě - teda jestli budeš mít dost "malý příjem" aby ti je přiklepli 😀

arwenka
27. led 2009

Ano, děkuji, ještě zajímá, z čeho mi budou vypočítávat ty první dávky, když nemám odpracovaných těch 12 měsíců?

Dík :_)

vojtisek2007
27. led 2009

tak jenom z toho, co odpracováno už máš 😉 , ale koukám, že termín máš až v září, tak to ještě něco stihneš odpracovat 😲

klipka
30. led 2009

ahoj holky, potřebovala bych poradit a ač jsem si celou diskuzi přečetla, nenašla jsem, to co potřebuju.
Těžko říct, zda těhotenství dopadne dobře, bojim se, už jednou jsem měla zamlklé těhu, teď jsem 6+2tt.
A teď k věci: pracovní smlouvu mám na dobu určitou do července 09 a je jasné, že v okamžiku, kdy zjistí, že jsem těhotná, tak mi ji neprodlouží. Hledám optimální variantu, jak to vyřešit. Jestli jít na PN a kdy či zda chodit do práce- a taky, jak to udělat, aby to bylo i finančně výhodné potom v mateřské, hrubý plat mám 19 tisíc. Neporadíte mi prosím některá? Díky moc.

vojtisek2007
1. únor 2009

klipka - nejideálnější by asi bylo chodit co nejdýl do práce - než nastoupíš na mateřskou -hrubý příjem máš docela slušný, z toho bude i celkem slušná mateřská, když bys šla na nemocesnkou - tak ty měsíce se ti nebudou do příjmů počítat a vlastně se ti budeposouvat o ty měsíce zpět výpočet PPM (mateřské) - -ta se počítá 12měsíců zpětně před měsícem, ve kterém ti vznikl na mateřskou nárok - tak nevím,jak dlouho bereš ten hrubý plat 19tis - aby ti to pak třeba nepohoršilo, kdyby jsi zezačátku práce měla hrubý příjem míň, tak by ti to mateřskou snížilo...Takže já bych do konce toho července chodila do práce (pokud to samozřejmě půjde) - pak máš ochrannou lhůtu 7dnů pro neschopnost - tak bych šla marodit a domarodila bych až do mateřské....

klipka
1. únor 2009

Vojtisku, děkuju! Ja jsem si vsimla, ze tu radis vsem, jses moc hodna.

makyna12
4. únor 2009

ahoj Vojtisku můžeš mě taky poradit????
chtěla bych vědět jak to je když čekám druhé dítě a tomu prvnímu budou v květnu 2 roky....na jakou dávku budu mít nárok, když vlastně budu na mateřskou navazovat??? Z čeho se to počítá???

vojtisek2007
4. únor 2009

makyna12 - no to záleží na tom, jestli máš stále zaměstnavatele - když ano, tak 6-8týdnů před porodem skončíš rodičovský příspěvěk na Adama a začneš pobírat mateřskou (spočítají ti jí te´d po novu a co pro tebe bude lepší, tu dostaneš - buď tu novou nebo jestli bude lepší ta první tak tu) a pak po 28týdnech zase rodičák....
Jestli zaměstnavatele nemáš, tak ode dne porodu nového miminka skončíš rodičák na Adama a začneš pobírat rovnou rodičák (na čtyři roky) na nové mimčo. 😉

kettm
9. únor 2009

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli se výše mateřské dopočítává do výše rodičáku, teď jsem to někde slyšela a nevím, jestli to je pravda. Například mateřská činí 6000,- výše rodičáku na 3 roky je 7600,- a sociálka by mi měla doplatit ten rozdíl, čili 1600,- nevíte někdo jestli to je pravda nebo ne?Díky moc za radu.Katka

vojtisek2007
9. únor 2009

kettm - ano, je to pravda - když ti mateřská vyjde na měsíc míň než 7600,-kč tak ode dne porodu si rovnou zažádáš i o rodičák a budou ti ten kousek co ti chybí dorovnávat 😀

androna
9. únor 2009

vojtisku mam dotaz.
teraz som volala na urad prace,chcela som vediet co po mne chcu na ukoncenie rodicaku a zacatek materskej.tak mi pani tvrdila,ze matersku vyplaca od 1.1 okresni sprava a ze tam si mam dojst nechat vyplnit tlacivo.pytala som sa ci nestaci hlaseni zmen a vraj nie.ja mam zamestnavatele tak som myslela ze k nemu po potvrzeni a potom na UP.

vojtisek2007
9. únor 2009

androna - ano , to je pravda - od 1.1.2009 už všechny mateřský vyplácí OSSZ ikdyž máš zaměstnavatele - musíš si tam dojít pro potvrzení, že budeš dostávat mateřskou a kolik budeš mít na den, a pak to přiložíš k hlášení změn, kde uvedeš, že chceš ukončit rodičovský příspěvek, který pobíráš na Daniela kvůi nástupu na mateřskou.

androna
9. únor 2009

vojtisku ale podla tohto infa sa mam obratit na sveho zamestnavatele a ten to zaridi.
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/.cmd...

vojtisek2007
9. únor 2009

androna - jo -tu žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kde ti tvůj gynekolog napíše od kdy budeš nastupovat, tak tu odneseš do práce - z té jí pošlou na OSSZ a vyplácet tě už bude také OSSZ, takže i OSSZ ti vydá potvrzení, kolik budeš na mateřské dostávat peněz na den

ten druhý odkaz máš na žádost, kdyby ti mateřský vyšla menší než 7600,- tak si vyplníš i tuto žádost a ode dne porodu budeš dostávat rovnou i rodičák do té výše 7600,-kč - prostě ti dorovnají to, co ti bude chybět

androna
9. únor 2009

vojtisku diky.uz som vycitala i na zadnej strane ziadosti o PPMR ze s tym k zamestnavatelovi.ta zenska tvrdila,ze k zamestnavatelovi nemam vobec chodit. 😲

petules.
12. únor 2009

Ahoj, taky bych se ráda na něco zeptala. Jsem zaměstnána u dvou zaměstnavatelů. U jednoho na hlavní prac. poměrem a u druhého mám dohodu o pracovní činnosti uzavřenou vždy na jeden rok. Jak se bude počítat mateřská? Pouze z příjmů, kde mám hlavní prac. poměr nebo z obou příjmů? Sociální i zdravotní pojištění platím z obou zaměstnání. Díky