Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

bobule.bo
12. bře 2009

Ahoj Vojtíšku 2007,
děkuji moc za tvoji radu ohledně mého dotazu 🙂
Nevím si vůbec rady, protože takhle nízká mateřská mě hodně trápí ☹ . Když jsem otěhotněla, tak jsem si myslela, že existuje nějaká ta "klička", která by mi pomohla navýšit minimum. Teď jsem se začala o to trošku zajímat a přišlo zklamání.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by bylo možné se zpětně přihlást u přítele, který podniká a vše doplati, aby mi naskočilo těch 270 dnů do nástupu na mateřskou? Někde jsem slyšela, že se to tímto způsobem může také provést. Pokud má už uzavřené období za rok 2008, je to velká překážka (pokud je to reálné) ?
Předem děkuji 🙂

vojtisek2007
12. bře 2009

bobule.bo - bohužel přihlásit zpětně nic nejde - dřív šlo, když jsi byla osvč (podnikatel) doplatit zálohy třeba za rok zpátky, ale teď už nejde ani to - a už vůbec ne, aby ti jako zaměstnanci něco zpětně doplatil - fakt je to na prd

bobule.bo
12. bře 2009

Ahoj Vojtíšku 2007,
děkuji za další tvojí radu-jsi zlatá 🙂 . Asi se s tím budu muset smířit, i když je to těžké ☹ .....

smejky
12. bře 2009

Vojtisku2007 moc děkuji za odpověď, potvrdila jste mi variantu, jak "trhnout" nejvíc co se dá 🙂 , když bych chtěla cca 3 letý věkový rozdíl mezi dvěmi dětmi, teď ještě mít tu odvahu a nastoupit na dvouletou mateřskou a věřit, že se ke konci podaří hned znovu otěhotnět, je to složité rozhodnutí....., ještě jednou moc děkuji

asanaa
14. bře 2009

Ahoj holky potřebovala bych poradit ohledně mateřské.
Do poloviny září 2008 jsem pobírala rodičovský příspěvěk na syna,ale už jsem zároveň chodila do práce.Od 1.7.08 jsem zaměstnaná na DPČ.teď bych měla na mateřskou nastoupit 12.6.09 a nevím jestli mám nárok na mateřskou.Počítá se mi těch 270 dní od 1.července kdy jsem začala pracovat,nebo až od toho září,kdy mi skončil rodičák?? 😅 Děkuju moc

vojtisek2007
14. bře 2009

asanaa - u tebe je to vcelku jedno, máš zaměstnavatele a i rodičák se počítá do těch 270dnů...takže buď v klidu, nárok na mateřskou máš.

asanaa
14. bře 2009

vojtisek jéé tak to jsi mě potěšila děkuju moc 😵

kapunka
14. bře 2009

ahoj holky - prominte že sem lezu - ještě ani nečekáme ale chceme - můžete mi poradit?
😀
platila jsem si v roce 2008 měsíční nemocenské poj. ve výši 360,- Ted od ledna 2009 ve výši 1000,- jsem živnostník - pokud bych šla na mateřskou dejme tomu koncem roku 2009, jakou mateřskou bych dostávala?? můj celkový příjem za 2008 byl ca 600 000,- danila jsme 50% paušálem.

😀
díky moc

bobule.bo
15. bře 2009

Ahoj Vojtíšku 2007,
mám ještě jeden dotaz ohledně mé nízké mateřské-mě to pořád nedá spát 😀 .
Potřebovala bych ještě jednou od tebe poradit. Pokud bych se tedy tento měsíc nechala přihlásit k přítelovi a ten by mi psal výplatu např. 10. 000 Kč hrubého, až do doby porodu-termín mám v září. Je tato varianta reálná , i když toto druhé zaměstnání by mi neudělalo 270 dní? Dalo by se to tím pádem přičíst k prvnímu zaměstnání a tím by se mi mateřská o nějakou tu korunku navýšila? 😒
Děkuji moc 🙂

vojtisek2007
16. bře 2009

bobule - když v zaměstnání nesplníš 270dnů účasti na nem.pojištění - tak z něho nemůžeš čerpat mateřskou - ani se ti nikam žádný kousek nikam nepřičte - když by tě teď přítel přihlásil - čerpat mateřskou z tohohle prac.poměru by jsi mohla až v listopadu...bohužel

kapunka
16. bře 2009

ahoj holky - prominte že sem lezu - ještě ani nečekáme ale chceme - můžete mi poradit?

platila jsem si v roce 2008 měsíční nemocenské poj. ve výši 360,- Ted od ledna 2009 ve výši 1000,- jsem živnostník - pokud bych šla na mateřskou dejme tomu koncem roku 2009, jakou mateřskou bych dostávala?? můj celkový příjem za 2008 byl ca 600 000,- danila jsme 50% paušálem.

díky moc

bobule.bo
17. bře 2009

Ahoj Vojtíšku 2007,
opět děkuji za vysvětlení 🙂 . Vidím, že mi už nic nepomůže, ach jo ☹
Přeji Všem hezký den

martinamachunova
20. bře 2009

Ahojky, moc prosím o radu. Jsem ve druhém měsíci. A nyní budu nastupovat na neocenskou (rizikové těhotenství) Moc mě zajímá z čeho se mi bude po nemocenské počítat mateřská dovolená. Jestli se mi bude pošítat průměr (7měs. nemocenská + 5 měs. hrubá mzda) nebo 12měs. průměrné hrubé mzdy před nástupem na nemocenskou. Moc děkuji za informaci!!!!! MartinaMachunova@senam.cz

kettm
20. bře 2009

martinamachunova: mě účetní tvrdila, že je to za 12 měsíců před nástupem na nemocenskou, tak v to doufám, kdyby mi to brali z nemocenský tak to není ani na suchou kůrku ☹ první mateřská mi dojde až v dubnu, tak pak poreferuju 😉

martinamachunova
20. bře 2009

KETTM:Tak to je super zpráva... Mám totiž průměr 33tis. hrubého a nemocenskou budu mít tak 13 tis. a budu ráda.... Docela by mě naštvalo, kdyby se to počítalo zrovna z nemocenské.....

jajik25
20. bře 2009

Ahojky potřebovala bych vědět jak je to s výběrem variant?Jsem zaměstnaná a momentálně jsem na mateřské dovolené kterou jsem si vybrala na tři roky a končí mi v březnu příštího roku.Nedávno jsem zjistila že čekáme druhé mimi které by se mělo narodit ještě letos.Chtěla bych vědět zda bych měla nárok na volbu pokud se druhé mimi narodí dřív než mi skončí první mateřská?Díky za odpověď

vojtisek2007
20. bře 2009

jajik -jestli máš stále zaměstnavatele, tak normálně budeš mít znova 6-8týdnů před porodem nárok na mateřskou a pak na výběr rodičáku - prostě totéž jako u prvního

jajik25
20. bře 2009

Tak moc děkuju za odpověď. 🙂

bobule.bo
22. bře 2009

Ahoj,potřeboval bych prosím opět poradit ohledně mateřské a jak mám ve všem postupovat. Omlouvám se, že pořád obtěžuji, ale nevím, kde se mám na vše zeptat 😕. V práci jsem se pokusila na nějaké věci zeptat účetní, ale její neochota mě odradila.
Pokud jsem ve čtvrtém měsíci, od kterého měsíce bych si měla začít vyřizovat žádosti ohledně mateřské a jaké úřady bych měla navštívit? Pokud má výplata je 8 tis. hrubého (už jsem se o tom zmiňovala), kde a kdy bych si měla zažádat o doplacení do minima? Mohla bych si zažádat i o nějaké příplatky- na bydlení,svobodná matka,....? Mám přítele, ale zatím žijeme odděleně. Pokud žiji v Praze a trvalé bydliště mám v jiném městě, mám žádat o vše v místě trvalého bydliště nebo bych mohla i v Praze? Po mateřské se čerpá radičovský příspěvěk a já bych se chtěla zeptat, jestli mám svobodnou volbu výběru nebo její varianty čerpání jsou mi podle výše platu přiřazeny? Ještě mám poslední otázečku 😉. Ještě k tomu všemu, studuji dálkově první ročník na vysoké škole a zaslechla jsem, že budu muset studium přerušit a že je zde možnost zažádat o mateřskou nejen od zaměstnavatele i ze školy? Týká se to i kombinovaného nebo jen prezentačního studia? Moc děkuji předem za rady 🙂

jajik25
23. bře 2009

Ahojky vojtíšku-slyšela jsem že když je ženská na mateřský a během 3leté varianty znovu otěhotní jde ukončit mateřskou třeba už o rok dříve a nastoupit na nemocenskou.Je to pravda?Doufám že si mě pochopila.Díky za odpověď

mona01
7. bře 2010

Jen se chci zeptat, když nemám zaměstnavatele. Po ukončení 3leté rodičovské bych nastoupila na rizikový (neschop.) a teprve až např. za půl roku porodila, kdo by mi platil tu nemocenskou a z čeho by se vypočítávala výše té nemocenské? moc děkuji za odpověď. Monika

dexonka
8. bře 2010

ahoj mono no nejak jsem ten dotaz nepochopila,ale pokud nemas zamestavatele,nemuzes jit na neschopenku,protoze by ti ji nemel kdo platit,po ukonceni rodicaku by ses mela prihlasit na UP

mona01
8. bře 2010

A když bych šla na UP,tak by se mi to vypočítávalo z čeho?

j.a.n.i
10. bře 2010

mona01 - pokud půjdeš na UP, tak budeš mít nárok 5 měsíců na podporu počítanou z průměrné mzdy ve státě, vychází to zpočátku cca na 3000,-, pak o něco méně. Jinak nemocenskou ti nikdo platit nebude, až ti skončí podpora, tak nebudeš až do porodu nic dostávat (neřeším teď případné sociální dávky dle příjmu celé rodiny) a od data porodu budeš mít RP ve čtyřleté variantě, protože na mateřskou nemáš nárok.

jitulisek
3. srp 2010

Ahoj, měla bych dotaz ohledně současného navýšení mateřské. Od června mají být navýšené mateřské příspevky. Myslela jsem, že se zvýší denní dávka.Tak se ale nestalo a když jsem ptala na OSSZ,tak mi řekli, že se denní dávka nenavyšuje,a že u rozběhlých mateřských (beru ji od března) bude jednorázový doplatek v říjnu. Pak jsem šla žádat o rodičovský příspěvek a tam mi zase paní říkala, že denní dávka by se měla navýšit. Tak nevíte někdo,jak to tedy je? Abych něco náhodou neprošvihla a nepřišla o nějaké penízky 🙂

j.a.n.i
3. srp 2010

@jitulisek Od června se denní dávka mateřské zvyšovala, ale jen těm, kdo nastupovaly po 1. červnu, pro ty co už na mateřské jsou dojde ke zvýšení až od července. Za leden až květen bude jednorázový doplatek v říjnu a mělo by to být posíláno automaticky. Takže ty, co jsou na mateřské přijdou o to zvýšení za červen, v zákoně se povedl kiks...

jitulisek
6. srp 2010

@j.a.n.i máš pravdu, dneska přišla mateřská a denní dávka byla vyšší. 🙂 Tak se budu těšit na říjen, až dorazí zbytek penízků 😀

york
24. únor 2012

ahoj,taky jsi jdu proradu....vim ze se materska pocita z platu za poslednich 12mesicu ale jato mela trochu slozitejsi....loni jsem byla od 1.1.do 31.5.na uradu prace a od 1.6.zamestnana a od 1.10na neschopence kvuli tehotenstvi a ted mam jit uz na materskou....bude se mi do toho vypoctu materske pocitat prijem z uradu prace a za neschopenku?nejak tomu nerozumim,kazdou chvili to meni ☹

j.a.n.i
24. únor 2012

@york Bude se ti počítat z příjmu 06 - 09/ 2011

klakat
23. kvě 2012

Dobrý den, ráda bych se také zeptala - nastupuji na MD 9.7.2012 - minulý rok jsem v práci vydělávala 2x tolik než letos - bohužel naše oddělení zrušili a já byla z firmy odejita. (bohužel jsem nevěděla, že jsem již v tu chvíli byla těhotná). Nyní jsem na pozici, kdy mám polovinu peněz. Ráda bych se zeptala, od kdy přesně se mateřská počítá? Uvažuji o tom, odejít o měsíc dříve, aby se mi do příspěvku započítal o měsíc více z předešlé práce. Lze to? (popř. když mám nastoupit 9.7., tak se to počítá od kdy přesně za poslední rok?). Děkuji.