Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

nevesta2009
31. říj 2008

HOlky já myslím že PPM není 69 % z hrubého platu , ale 60% ne?Takhle mi to alespoň řekla moje účetní.........
Tak nevíte prosím??? 😖

vojtisek2007
31. říj 2008

nevesta2009
mateřská se opravdu počítá 69% z denní vyměřovacího základu - který se počítá z hrubého platu za 12měsíců zpětně - ale pozor, jsou tam určité redukční hranice.....a ty se od 1.1.2009 mění

pajmis
1. lis 2008

Ahojky, chci se zeptat, nevíte někdo jestli je mateřská od zaměstnavatele větší než nemocenská co beru??? Nebo resp. do ted sem pobírala nemocenskou a už sem na mateřské... podle mě by mateřská měla být větší než nemocenská...nebo ne???? Jak se to počítá??? Myslela sem, že průměrem za poslední 3 odpracované měsíce... mě to právě dělá průměrem za posl. 3 odpr. měsíce 13.000,- čistého... nebo se to počítá z hrubé mzdy??? Já fakt nevim, sem z toho zmatená... poradíte mi někdo??? Těšila sem se, že budu dostávat aspon půl roku ty peníze jako v práci... ale asi ne, že???

vojtisek2007
2. lis 2008

pajmis
mateřská se počítá z hrubého a za 12měsíců zpět - ne jenom za tři....spočítají ti denní vyměřovací základ - a ten se potom násobí počtem dní v měsíci
takže když máš např. hrubý plat cca 15tis - tak 15.000x12měsíců zpět (jenom teoreticky) = 180.000 : 365 (to jsou dny od kterých ale musíš odečíst dny které jsi třeba byla nemocná) = 493,- je denní vyměřovací základ (nic se ti v tomhle případě neupraví, protože redukční hranice je až na 550,-kč) - takže budeš dostávat 69% ze 493,-Kč krát počet dní v měsíci - takže např. za listopad by to bylo 30 (dnů) x 341,- (69% z 493) = 10230,- ale tohle je jen čistě teoreticky.....

zulik
2. lis 2008

Vojtisku2007, je to zhruba tak, jak píšeš.Jen připomenu maximální denní výši pro letošní rok a ta je 479 Kč.

vojtisek2007
2. lis 2008

zulik - jj, ještě že se to od 1.1.2009 mění, to je fajn 😀

nevesta2009
3. lis 2008

Děkuji VOJTISEK 🙂

denisa31
3. lis 2008

Vojtíšku prosím tě viz ten modelový příklad, těch výsledných 10.230 se ještě daní nebo u těch cca 15 tisíc hrubého měsíčně je to už výsledná suma co by člověk dostal? A do toho platu za 12 měsíců se počítají i prémie nebo to jde jen ze základu jako nemocenská?

vojtisek2007
3. lis 2008

denisa - ta výsledná suma 10.230 je to, co dostaneš, nezdaní ti už nic 😉 a ten plat, který se počítá na mateřskou se na výplatnici jmenuje myslím základ pro výpočet sociálního pojištění - je to součet mzdy za odpracové hodiny (nebo úkoly) + náhrady za svátky,dovolenou,placené volno+osobní ohodnocení+prémie = tohle všechno je základ ze kterého se ti vypočítává sociální (zdravotní) pojištění a tenhle základ se bere při výpočtu mateřské

miky123
15. lis 2008

holky ahoj,prosím moc o radu.

1,Do 27.4.2009 bych měla pobírat rodičovsky příspěvek-tj. do třech let věku dítěte 7.600,-kč

Mužu od ledna 2009 nastoupit na plný uvazek do práce a nepřijít otěch 7.600.-kč ??

2,Když v lednu 2009 nastoupím do práce na smlouvu (tím myslím -NE na dohodu,NE přes job centrum) a zjistím že jsem těhu.Co je pro mě nejlepší,abych zustala v práci co nejdéle?,nebo pracovat jen jeden měsíc i více??

Z jaké doby zpětně se počítá pak nemocenská a pak mateřská??

Co se týká platu měla bych ho kolísavý,ale taky bych byla schopna ho mít třeba první 2 měsice co nejvyšší,pokud by mi to mohlo pomoct k vyšší nemocenské,mateřské?

Děkuji za jakoukoli radu,a jsem ráda že tady takové stránky jsou 😵

miky123
15. lis 2008

Tak,ted jsem vše tady dočetla A zjistila že náš strážný patron poradce je Vojtisek 😵 🙂

Ještě k viz mému dotazu výše doplnuji.

Smlouvu bych měla mít na dobu určitou,pak ji vždy prodlužují.
Plat za měsic by měl dosáhnout nejvyšší hranice cca 13.000,-kč -super hrubé mzdy,pokud jsem něco napsala nesrozumitelně tak prosím tady písni ,ja doplním 😉

Vojtisku prosím porad.

vojtisek2007
16. lis 2008

ahoj miky123

1) můžeš od ledna nastoupit do práce na plný úvazek - není omezeno kolik si k rodičáku přivyděláš, ale nesmíš dát dítě do školky na víc než je povoleno - to by ti potom ten rodičák sebrali....
2) další mateřská se ti bude počítat 12měsíců zpět - takže budou brát ty před první mateřskou, když budeš od ledna pracovat - třeba 5měsíců, budou ti brát těhle nových pět a ten zbytek před první mateřskou (to se samozřejmě upravuje - inflace a tak) ....takže to nejde říct, co je nejlepší - podle toho, jaký bys měla plat..a nemocenská se počítá zpětně za 3měsíce - takže taky z toho před první mateřskou...no ale když bys dokázala mít od ledna tři, čtyři hodně vysoký platy tak potom v klidu můžeš na nemocenskou a následně na mateřskou

taky jde hlavně hodně o to, jestli ti smlouvu opravdu prodlouží...kdyby ne,a třeba k 30.4.2009 bys už novou nedostala, tak bys na mateřskou musela nastoupit do 6ti měsíců od propuštění, aby ti vůbec vznikl nárok na mateřskou, kdyby jsi tu ĺhůtu 6ti měsíců prošvihla, tak ti nárok na mateřskou nevznikne a hlavně nebudeš moct volitl délku rodičovského příspěvku, ale automaticky půjdeš na čtyři roky...ikdyž i tohle se dá řešit pomocí manžela, který by mohl žádat o rodičák na sebe (jestli je zaměstananý a splnil by podmínky) aby jste mohli volit ze všech roků, co se nabízí....2,3,4.

hipanka
16. lis 2008

ahoj Vojtisku, koukám, že tu holkám moc hezky odpovídáš, tak bych tě ráda požádala o radu i já 😅 😉 Pobírám rodičovský příspěvek 7600Kč a to na dvouletou holčičku. V březnu budu rodit druhé dítě. Předpokládám tedy, že když stihnu porodit do tří let věku prvního dítěte (což stihnu) tak budu zase pobírat PPM od zaměstnavatele a to těch 28 týdnů. Říkám to, prosím tě správně?? Nebo počítám s penězmi, které nedostanu a budu stále pobírat jen těch 7600Kč. Díky moc za odpověď.

hipanka
16. lis 2008

Vojtisku, teď jsem objevila další diskuzi, kde už jsi toto zodpověděla, takže už mi nemusíš odpovídat, díky moc.

miky123
16. lis 2008

Vojtíšku prosím ještě mám dotaz.

Dodatkové informace:
Před těhu.jsem byla u te Fa.(u které mám byt i ted)zaměstnaná od. 1.8.2005-celý měsic a v září jen 17 dnu dále následovala nemocenská která hned navazovala na (potvrzeni od lekaře těch 8týdnu před porodem)Porod byl 27.4.2006

Dále jsem pak dostala písemné vyrozumění o výstupu ke dni31.3.2006
Od této Fa. jsem dostala (název je)POTVRZENI o zdanitelných přijmech ze závislé činnosti(atd.tý už určitě víš)za období 2005
dále uvedeno
poplatník nepodepsal-na tyto měsíce zdaniovacího období 8-12

Ale ještě mi tedy není jasné když jsem byla zaměstnaná jen(viz.výše a pak výstup)jestli se mi i v tomto případě bude brát zpětně když byl prac. poměr ukončen?
Nebo jen tedy bude výpočet nemocenské a mateřské z roku 2009?

Děkuji za pomoc ,já těmto věcem nerozumím

vojtisek2007
16. lis 2008

miky 123 - nerozumím tomu, co je to, že jsi dostala písemné vyrozumění o výstupu ke dni 31.3.2006 - to jako výpověď nebo co to je ?
To potvrzení o zdanitelných příjmech je potvzení, které se přikládá, když jste si s manželem třeba dělali společné zdanění - tak to jsou tvoje příjmy a odvody na soc. a zdrav. a daně, znamená to, že ti zaměstnavatel neudělal roční zúčtování daně - kde se pak např. uplatňují úroky z hypotéky, penzijní připojištění atp., to potvrení jsi dostala, že si máš udělat daňové vyrovnání za rok 2005 sama.....
z toho tvého konce bych pochopila, že už nejsi zaměstnaná a od toho nového roku 2009 chceš nastoupit do nové práce - ne do té před mateřskou ???

miky123
16. lis 2008

Promin napsala jsem to špatně ANO je to Oznámení o ukončení prac.poměru uplynutím doby.
Ještě jsem zjistila z té prac. smlouvy.
Den nástupu do práce1.8.2005
Prac.poměr se sjednává na dobu určitou do 31.12.2005,na 3 zkušební měsíce.

a pakmi až přišlo to výše jmenované oznámení ke dni 31.3.2006,tzn. ihned po ukončení nemocenské snásledujícím přechodem na mateřskou

Ano ted nejsem zaměstnaná.
Od roku 2009 bych měla nastoupit k teže firmě která semnou 1.8.2005 sjednala prac.poměr,následně pak poměr ukončila.

Takže když prac. poměr byl tehdy ukončen,takže nemocenská atd. v roce 2009 se budou počítat jen z tohoto roku??
Teda řeknu ti už jsem s toho uplny jelen 🙄

vojtisek2007
16. lis 2008

takže miky 123 - když do práce v roce 2009 nenastoupíš a budeš těhu tak nemáš na nic nárok, bude s tebou zacházeno jako s nezaměstnanou - což vlastně teď jsi - takže když nebudeš mít prac.poměr, tak nemáš nárok na nemocenskou ani na mateřskou...takže v případě, že v lednu znovu nastoupíš, bude nejlepší v práci vydržet co nejdýl - kvůli mateřský, to se ti nebude počítat nic zpět, jenom to nový z r. 2009

miky123
16. lis 2008

Vojti,mohla bych tě ještě prosim požádat jestli by jsi mi mohla přibližně říct když bych tedy odpracovala leden a měla na vyplatu 13.000,-kč hrubého a pak šla na nemocenskou.

Kolik by mi vycházela nemocenská a následně mateřská?

A ještě když bych vydržela pracovat třeba 3 měsíce a měla taky měsíčně 13.000.-kč,kolik by mi to vyšlo v této verzi nemocenská a mateřská.

děkuji ti moc za tvou ochotu.
My se o to třetí mimi snažíme ale nějak nám nejde otěhotnět,tak jdu na umělé oplodnění a Dr. mě právě upozornovala že pak musim ihned na nemocenskou,a v dnešní době je kaýdá koruna navíc dobrá 😉

vojtisek2007
16. lis 2008

miky
- bylo by fajn odpracovat opravdu aspoň ty tři měsíce - pak bys mateřskou měla cca 430,-kč na den (tzn že si vždycky vynásobíš 430 počtem dnů v měsíci - třeba za červenec by to bylo 430x31=13330) a nemocenská by byla za 1. - 3 . den 97,-Kč, 4. - 30 den 231,-Kč, 31. - 60. den 254,-Kč a od 61.dne 277,-Kč - ale je to opravdu jenom orientační - když vezmu v úvahu těch 13tisíc....

miky123
16. lis 2008

vojti,atěch 430,-kč na denje odvozeno prosím z čeho?,to je tabulkový základ nebo to je taky odvozeno od těch 13.000.-kč
Jak to tak vidím tak je asi lépe placena mateřská než nemocenská že jo?

Jinak moooc děkuji za podrobný popis,zbytku již rozumím 😵 😉

miky123
16. lis 2008

a ježtě se tak dívám ,třeba ten uvedený příklad těch13.330.-kč to je hrubého??

vojtisek2007
17. lis 2008

miky ten denní vyměřovací základ 430,- se počítá z těch hrubých platů - 12 zpětně, když jich nemáš 12, tak jenom z toho, kolik jsi odpracovala - sečtou se všechny a vydělí se počtem dnů (od kterých se odečítají např.ty, co jsi byla nemocná) - vyjde ti denní vyměřovací základ, který pak prochází redukčními hranicemi - první hranice je na 786,- takže to se tě netýká - ale teď koukám , že jsem ti to napsala blbě - 430 je denní vyměřovací základ, ale mateřská je 69% z denního základu - takže budeš dostávat 297*počet dnů v měsíci - z toho už se ti nic neodečít - žádné daně nebo odvody, co vyjde, to dostaneš.
Omluvám se, předtím jsem zapoměla na těch 69%.....

miky123
17. lis 2008

Děkuji za pomoc,již všemu rozumím 😵

bulinka
19. lis 2008

Ahoj holky, právě jsem narazila na vaši diskusi a velmi mě zaujala. Můžete mi někdo poradit? Když nastupuji na mateřskou v polovině ledna 2009, a můj roční příjem za rok 2008 bude 208453,-, dosáhnu na tu dvouletou mateřskou? Já se pořád nějak nemůžu dopočítat. Děkuji za radu 🙂

vojtisek2007
19. lis 2008

bubli - no mě vyšlo něco kolem 400,-kč na den - takže s fousem jo...jenom ten příjem je hrubý a dělí se počtem dnů od kterých odečteš ty dny, kdy jsi byla nemocná a pak z výsledku 69% - to je mateřská - takže 208453/365 (nevím ty dny co se budou odečítat)= 571, z toho 69% je 394,-kč na den a na dvouletou musíš mít víc než 380,-kč

bulinka
19. lis 2008

Ahoj vojtisku - já jsem v roce 2008 nemarodila a zatím to nemám ani v plánu 😎, tak by se mi nemělo nic odečítat. Já právě nemůžu napsat měsíční hrubý příjem, jelikož mám každý měsíc jiný plat. Ale jeslti s fousem dosáhnu na tu dvouletou tak je to super. Moc děkuji za radu

luci23
21. lis 2008

Ahoj Vojtísku, můžu se tě prosím taky na něco zeptat? Teď jsou tomu dva roky, co pracuji, ale mám už potřetí prodlouženou smlouvu jako zástup za MD na dobru určitou, protože podle jejich slov „kam pak ty mladý holky vrátíme, až se nám vrátěj z mateřský, to jim to radši dáme na dobu určitou jako zástup MD“, čili se mi nechce jim tam pak s břichem dělat šaška, když mě až budu na mateřské časem smlouvu akorát neprodlouží a nebudu se mít po mateřské kam vrátit. Chci jít tudíž na neschopenku, snad se mi podaří si to nějak domluvit u doktorky. A chci se zeptat… (ta první otázka sem asi nepatří)… může mi praktická napsat neschopenku až do nástupu na mateřskou skrz těhotenství? Dále, pokud dobře chápu, nemocenská se počítá jako mateřská? Hrubý příjem + prémie to celé děleno počtem dnů v roce mínus dny, kdy jsem byla nemocná a z toho pak 69%, max. do výše nějaké té hranice? A když bych tedy od ledna byla na neschopence, tak ty dny nemoci už se mi do toho nepočítají, ty už nemám od ničeho odečítat? A je to za 12 kalend. měsíců zpět nebo za uplynulý kalendářní rok? A pokud bych pak měla časem druhé mimi, tak by mi příkladně uvedená rodičovská skončila a začala bych opět pobírat mateřskou 8 týdnů před druhým porodem? A ta druhá se počítá stejně jako ta první? Je tím pádem i stejně vysoká, když se vlastně nemá z čeho jiného počítat? Takže pokud bych si vzala tu dvouletou variantu a brala víc (zřejmě bych na ni dosáhla), tak pokud bych po roce znovu otěhotněla a za dalších 9 měsíců tedy nastupovala na novou mateřskou, tak mi to začne celé znovu a o žádné výhody bych nepřišla? A pokud bych po prvním dítěti šla na pracák (protože nebudu mít práci) a pak bych eventuálně otěhotněla na pracáku, tak nemám nárok na mateřskou, i když jsem před prvním dítětem pracovala? Jsem z toho trochu zmatená…děkuju moc a omlouvám se, že je toho tolik 😝

vojtisek2007
21. lis 2008

luci - takže k té první otázce - těžko ti tvoje praktická lékařka vystaví neschopenku kvůli těhu....to ti jí spíš vystaví gynekolog - dnes je to celkem bez problémů... 😉
Nemocenská se počítá zpětně tři měsíce před nástupem na ni - denní vyměřovací základ (hrubá mzda +přémie : počet dnů) se ještě redukuje - do 550kč redukce na 90%, 550 - 790kč redukce na 60%, nad 790kč se nezohledňuje - za 1-3den nemoci dostáváš 25% z denního vyměřovacího základu, 4-30 den 60%, 31 - 60 66% a od 61.dne 72%.
Mateřská se počítá za 12měsíců zpětně před nástupem na ni, když nemáš příjem, jsi na té neschopence, bude se ti to počítat před neschopenkou 12měsíců - počítá se denní vyměřovací základ - redukční hranice - do 550,-kč 100%, 550-790kč 60%, nad 790 se nezohledňuje - a pak z toho mateřská činí 69%, to se násobí počtem dnů v měsíci.
Jinak výpočty obojího - mateřské i nemocenské se trochu opět od 1.1.2009 mění.
S dalším mimi - bys bohužel nárok na mateřskou neměla - pokud nebudeš mít zaměstnavatele, což asi teda mít nebudeš jak píšeš, když ti neprodlouží smlouvu, takže až by ti skončil rodičák s prvním a byla jsi už třeba těhu, tak nejlépe asi se nahlásit na pracák, budou za tebe odvádět pojištění, možná dostaneš i nějakou podporu (to nevím, v tom se nevyznám) a pak ode dne narození nového mimi budeš dostávat rodičák v pomalé čtyřleté variantě - bohužel nemáš na výběr. Když by ty skončil rodičák s prvním dítětema těhu by jsi nebyla, nastoupíš do nějakého nového zaměstnání (to můžeš ale i těhu, když tě někde vezmou) a pak by ti zase vznikl nárok na mateřskou.

zofik
21. lis 2008

ahoj vojtíšku, teď tady čtu co si napsala Luci, takže jsem 13 týden a když půjdu na rizikové(neschopenka) tak se mi bud epočítat průměr jen ze 3 měsíců zpětně? neuspala si se prosím? já myslela že je to vždy 12 měsíců zpětně -průměr jako když jdeš na mateřskou? ptám se na to proto, že mi teprve před 4 měsíci šéf dorovnal plat, jak má být(předtím mi to dával bokem)- moc děkuju....