Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

evaviki
19. říj 2008

Ahoj Vojtisku 🙂
"Malu" otazocku by som mala aj ja... Ak by si mi vedela poradit, bola by som rada.
Ja mam trvaly pobyt na Slovensku, v CR som zamestnana na dobu neurcitu od 1.6.2007. Od 2.6.2008 som na neschopence kvoli problemom v tehu, do prace sa uz nevratim. Termin mam 27.1., ale na matersku by som chcela nastupit az od 1.1.2009, pretoze podla novych prepoctov mi to vyjde o dost lepsie. A teraz otazky 😀
1. mozem nastupit na matersku az 1.1., ked som na neschopence? (mam este 10 dni dovolenky a tie by som chcela cerpat cca od 15.12.)
2. Mam narok na rodicovsky prispevok, ked mam trvaly pobyt na Slovensku?
3. O kolko sa mi skrati materska, ked na nu nenastupim 6-8 tyzdnov pred porodom, ale len 4 tyzdne pred?

Ak by si vedela poradit, bola by som moooc vdacna.
Zatial dakujem
Eva

vojtisek2007
19. říj 2008

evaviki
1) můžeš nastoupit na mateřsku až 1.1., ale když vyčerpáš před porodem méně než 6-8týdnů, z jiných důvodů než je předčasný porod, tak mateřská ode dne porodu je jen 22týdnů
2) máš nárok na rodičovský příspěvek i na porodné tady v čechách a to podle Nařízení Rady 1408/71, část I., článek 2 - 4) - podle Evropských zásad má výdělečně činný občan Evropské Unie nárok na dávky, které jsou poskytovány občanům země v níž pracuje přesto, že tato země není jeho původní vlastí
3) a tuhle otázku už máš zodpovězenou v č.1 - když vyčerpáš před porodem míň než 6-8týdnů z jiných důvodů než je předčasný porod, tak ti náleží od dne porodu 22týdnů.

evaviki
19. říj 2008

Ale od 1.1. do porodu ju budem dostavat? To znamena, ze keby som porodila 28.1., tak ju dostavam 4 tyzdne pred porodom a 22 tyzdnov po porode?

A ak by som nastupila cca 15.12., tak matersku dostavam 28 tyzdnov bez ohladu na to, kedy porodim?

Teda ak som to dobre pochopila...

vojtisek2007
19. říj 2008

jo, přesně tak 🙂

evaviki
19. říj 2008

Jeeeeeeej, dakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeem.... 🙂
Si strasne zlata, ze nam tu takto radis. 🙂

helcah
20. říj 2008

Vojtisek2007 koukám že je to asi Tvůj obor. Nevíš kolikátého následující měsíc můžu očekávat výplatu mateřské, když mi ji vyplácí stát? Děkuju

vojtisek2007
20. říj 2008

helcah - to je asi různý - mě chodí kolem 25., ale jiným holkám už třeba 10. ,už jsme o tom někde diskutovali 😉

zofik
20. říj 2008

Vojtíšku, můžu se tě prosím taky na něco zeptat? jsme zaměstnaná, mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem těhotná....šéf možná od nového roku skončí a já mám smlouvu s ním, takže by mě asi musel propupustit pro nadbytečnost s odstupným...nevíš prosím tě , ale jak to je když jsem těhu??a kdyby teda mě propustil a hned jsem šla na neschopenku to asi jde ne? musela bych to asi dát na sociálku neschopenku viď? dočetla jsem se, že když nastoupím na mateřskou do 6 měsíců v ochranné lhůtě, budu na ni mít nárok, tak to bych stihla...moc ti děkuji a doufám, že mě chápeš....

vojtisek2007
20. říj 2008

zofik
jestli jsi těhu, tak tě propustit může opravdu jenom při zkončení celé firmy, jinak ne, na odstupné samozřejmě mít nárok budeš a na neschopenku můžeš jít taky - ochranná lhůta se tě týká - ale musíš nastoupit na mateřskou do těch zmiňovaných 6-timěsíců, což vypadá, že bys stihla v pohodě, takže ti vznikne nárok na mateřskou a neschopenku by sis asi nesla na ossz, když už by zaměstnavatel nebyl, kdyby jsi na neschopenku ještě třeba v prosinci, tak normálně jemu...

zofik
20. říj 2008

díky Vojtíšku, člověk musí být připraven na vše.... 🙂

já jen že by se mi určo vyplatilo jít hned po případném propuštění na rizikové, než se trmácet na úřad práce...díky moc...jo do 6 měsíců to stihnu...díky ještě jednou...

vojtisek2007
20. říj 2008

no budeš to mít určitě lepší než jít na pracák - honili by tě po nabídkách s pracemi a myslím, že peněz ti taky víc vyjde na nemocenský než dávky z pracáku...a pak, nemocenská ti nerozmělní základ na výpočet mateřské, což si u dávek z ÚP nejsem jistá...už jsme to tady řešili a konce jsme se nedobraly, jestli se podpora počítá do průměru nebo ne...a vím, že nemocenské se nepočítá stoprocentně.

zofik
20. říj 2008

jo jo úřad práce ne, tak bych musela jít na tu 4 letou mateřskou z pracáku a takhle klíďo můžu jít na ty 3 roky, což mi vyhovuje více....díky...ještě nevím jak to přesně dopadne, ale lepší je být informována předem....díky a měj se 😉 koukám, že máš 3 dětičky, tak to jsi určitě busy.....

naty
20. říj 2008

Rozumím tomu dobře, že se pobírá PPM i rodičák zároveň? (pokud je na PPM nárok) Uý sem z toho úplně mimooo... 😝

kacka.va
20. říj 2008

naty: rodičák se čerpá až po skončení PPM

naty
20. říj 2008

děkuju.... 😉

vojtisek2007
20. říj 2008

naty - když ti PPM vyjde míň než 7600, tak současně i rodičák - a to do výše 7600,-Kč - takže např. 6900 PPM a zbytek je rodičák....

marsi
20. říj 2008

dekuju

marsi
20. říj 2008

dnes jsem tu poprve a uz vim ze vojtisek musi dostat metal mas spoustu skusenosti a na nektere otazky jsem si tu nasla odpovedi jsem po druhe tehotna po deseti letech a spoustu veci se zmenilo dekuji

kacka.va
20. říj 2008

jojo, vojtisek je expert a dobře, že tu je 🙂

vojtisek2007
20. říj 2008

jééé holky dík, ale jak už jsem někde psala - když už jsem to takový roky studovala, tak proč to aspoň nějak a někde nevyužít..... 😀

nikolic
20. říj 2008

Vojtisek 2007,mam takovou prosbicku,jsem ze vseho dost zmatená,ale od zacátku tehotenstvi jsem na neschopence a 1.1. bych měla nastoupit na mateřskou.Jestli to chápu dobře tak rodičovský příspěvek si vybírám třeba na 2,3roky.Chtěla jsem se zeptat pokud bych od narození mimča chtěla do dvou let znovu otěhotnět,na jakou dobu se mi vyplatí vzít rodič. příspěvek a kolik budu brát potom peněz.Děkuji za odpověd

vojtisek2007
21. říj 2008

nikolic
no to nejde takhle přesně říct, co by se ti nejvíc vyplatilo, protože nevím, jestli se ti opravdu podaří "včas" otěhotnět, tak jak si to naplánuješ....
a jinak obecně - rodičák si vybíráš na 2,3, nebo 4 roky - na tu dvouletou variantu musíš splnit denní vyměřovací základ při mateřský víc než 380Kč na den, když ti mateřská na den vyjde míňm, tuhle variantu si bohužel vybrat nemůžeš, když jo brala by jsi 11400,-kč, u té tříleté varianty je podmínka pro výběr jenom to, že ti musí vzniknout nárok na mateřskou (třeba když jdeš z pracáku, nárok na mateřskou ti většinou nevzniká, nebo když nesplníš podmínky pojištění) a pak se pobírá do tří let věku dítěte 7600,-kč, no a když ti nevznikne nárok na mateřskou, tak máš automaticky rodičák ode dne porodu a to do čtyř let věku dítěte, kdy 21měsíců pobíráš 7600a pak zbylé měsíce 3800,-kč. Je jasný, že když si vybereš rodičák na tři roky a za rok se ti podaří otěhotnět, tak vlastně přijdeš o dost peněz, protože pak nastoupíš na novou mateřskou a nový rodičák (nemůžeš pobírat dva současně, ikdyž se de fakto staráš o dvě děti, to bohužel v našem státě nikoho nezajímá) - tak jsem to měla i já....ale jak říkám, tohle si myslím, že se až tak naplánovat nedá. Jestli plánujete mimi opravdu takhle brzy, dej si dva roky - jestli můžeš - a kdyby se holt nezadařilo, musela bys po dvou letech šupajdit zpátky do práce....nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno - což ti nemusí vůbec vyhovět a hlavně při neplaceném volnu nejsi chráněná - můžeš kdykoliv dostat výpověd a kdybys otěhotněla hned zkraje toho neplaceného volna, nepobírala by jsi třeba ani nemocenskou - kdybys měla rizikové těhu....to až by ti zkončilo to neplacené volno...doufám, že je to srozumitelný, kdyby ne, ještě piš. pa

marsi
21. říj 2008

preji krasne dopoledne mam desetileteho syna a vim ze budu doma se svym druhym miminkem tri roky tak budu pobirat rodicak 7600 a na prvni dite pobiram pridavky ktere jsou 610 a co to druhe zatim nenarozene na nej budu taky neco pobirat a kolik zalezi na nasem mesicnim prijmu asi ano ze predem dekuji .

vojtisek2007
21. říj 2008

marsi - až se ti narodí druhé miminko a dostaneš z matriky rodný list, zažádáš si o přídavky i na něj (ní) a samozřejmě tohle je dávka, která je odvislá od výše příjmů, ale jestliže máš přídavky na prvního syna, myslím, že bys měla mít i na druhé miminko. 🙂

marsi
21. říj 2008

vojtisku moc dekuji taky si myslim ze bych mela nato druhe mimi brat pridavky ,kdyz je beru na prvniho syna . 😲 😲

denisa31
21. říj 2008

Vojtisek: děkuju za odpvěď, musim se připojit k holkám, ještě že tu máme takovou zkušenou maminu🙂
Chtěla bych se jetště zeptat na to co tu psala evaviki, že mateřská podle nových přepočtů vychází líp. Mě totiž vychází nástup na 29.12., vyplatilo by se mi tedy finančně domluvit si s gyndařem nástup až 1.1.2009? Do té doby bych byla na neschopence, dovolenou si chci vybrat až po mateřské najednou.

nikolic
21. říj 2008

pro vojtisek -dekuju moc za informace
Jinak jsem brala kolem 20 tis.hrubeho ,tak jestli to dobre chapu,mohla bych na tu dvouletou.Jsem po IVF(na prvni pokus ) a mame jeste nejaky mrazacky,tak bych pak chtela otehotnet tak maximalne do dvou let(je mi 35 a cekame prvni mimco)Nejhorsí je ze si clovek neporuci,holt je to risk.Jeste o tom budu premyslet.
A kdyby se zadarilo a sla jsem treba po 1,5 roce na neschopenku,tak budu brat penize jako nyni?Jinak pracuji 15 let ve zdravotnictvi,smlouva na dobu neurcitou.Dekuji za odpoved.

vojtisek2007
21. říj 2008

denisa 31
- no od 1.1.2009 se posouvají ty redukční hranice, který se zohledňují při výpočtu mateřský, takže jestli máš vyšší plat (přes 18tis hrub.) tak se ti určitě vyplatí jít až od nového roku....

nikolic
- jestli máš kolem 20tis hrubého, dosáhneš na tu dvouletou variantu úplně v pohodě a když se ti podaří otěhotnět nebo nastoupit na mateřskou po dobu rodičáku, tak se ti bude samozřejmě vycházet z platu před nástupem na první mateřskou.

moravcova
23. říj 2008

Ahojky chtela sem se zeptat jsem na pracaku na otehotnela jsem, drive jsme pracovala pres rok v jedne firme, nevite nekdo jak se to bude pocitat?a co bude dal?dekuji

mikca
23. říj 2008

moravcova tím že jsi na pracáku tak nebudeš mít nárok na mateřskou jelikož nejsi už zaměstnaná a tím pádem spadáš do pomalého čerpánírodičovského příspěvku.. tzn že po porodu budeš dostávat do 21 měsíců 7600 a pak do 4 let věku dítěte 3800kč..