Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

j.a.n.i
26. lis 2013

@zunem Tak ti to řekla správně, ale ty to interpretovala špatně - není to 12 měsíců před neschopenkou, ale před mateřskou.

j.a.n.i
26. lis 2013

@romantika Nemohou se snažit nají 12 měsíců, v zákoně je jasně daný postup výpočtu a toho se musí držet. Motáš to s případem, kdy v posledních 12 měsících není žádný odpracovaný den (respektive jich tam musí být 7 nebo 30, ted nevím), pak by se opravdu couvalo.

pisisvori
26. lis 2013

@j.a.n.i díky moc

romantika
26. lis 2013

@pampeliska1 no mozne to je, ale ja jsem mela PPM počítanou za poslední 2 roky tak ze část sla z práce ve které jsem byla na neschopence a zadala o PPM a část brali ještě z práce před tou poslední. ale je pravda ze to bylo v roce 2010 🙂 a to uz je historie

j.a.n.i
26. lis 2013

@romantika Za poslední 2 roky se mateřská rozhodně nepočítá (a ani v roce 2010 nepočítala), stejně tak se nepočítala z více zaměstnání, ale pouze z toho posledního.

ebro
3. kvě 2014

Můžete mi někdo poradit? Nelze počítat mateřská z platu manžela? Já měla plat malý cca 11000 hr. neschopenku dostávám kolem 6000 a ta mateřská bude asi podobná. Jelikož čekáme dvojčata tak mám trochu obavy aby jsme vyšli. Máme hypotéku... Ještě jestli někdo víte jak j to s délkou mateřské. Když nepujdu 8 týdnů, ale těch 6 před porodem tak se mi o ty dva týdny navyší mateřská pak už s miminama? A jak se to počítá když třeba porodim předčasně? To o ty týdny co zbývaly do porodu taky přijdu?

chris_n
3. kvě 2014

@ebro mateřská je stále stejně dlouhá, at nastoupíš 6 nebo 8 týdnů před porodem. Prostě vždy je to ten daný počet týdnů. Jinak na manžela se dá psát jen rodičákl, mateřská ne.

ebro
3. kvě 2014

@chris_n aha,díky

ebro
3. kvě 2014

@chris_n teď jsem se docetla že manžel na mateřskou může, ale až od 7 týdne narozeni dítěte,ale musí si pak vydělávat jinou prací než z jaké bylo pojištění, tak to budu muset ještě někde vyzjistit.

chris_n
3. kvě 2014

@ebro otázka je, zda to za ty oplétačky a vyběhávání stojí :/

ebro
3. kvě 2014

@chris_n No tak pokud by to znamenalo dostat jednou tolik než z mého platu tak do toho jdu určitě. Manžel vydělává min. jednou tolik co já. Uvidíme ještě jak to bude možné u manžela v práci zkloubit.

katt1992
14. čer 2014

Ahoj maminy 🙂
Chtěla bych se zeptat,jak mi budou počítat mateřskou,když jsem 2 roky dělala na DPČ,platila si soc.+zdr. i na neschopenku jsem měla nárok a teď mám HPP. Kdybych náhodou otěhotněla,z čeho mi budou počítat mateřskou? Dékuju za odpověď. 🙂

koldovam
14. čer 2014
j.a.n.i
14. čer 2014

@katt1992 Z HPP.

katt1992
15. čer 2014

@j.a.n.i A když na HPP jsem zaměstnaná měsíc, tak mi to budu počítat z čeho ??? Kdybych náhodou šla na rizikové, protože jsem už jednou potratila ?

j.a.n.i
15. čer 2014

@katt1992 Z toho měsíce...

katt1992
15. čer 2014

@j.a.n.i Děkuji moc. A ještě jednou se raději ujistím, počítá se mi do odpracovaných hodin DPČ ?

j.a.n.i
15. čer 2014

@katt1992 Pokud z ní bylo placeno sociální a zdravotní a nebyla si současně na UP, tak ano.

katt1992
15. čer 2014

@j.a.n.i na ÚP jsem nebyla a soc.i zdr. jsem platila. Byla to práce ke studiu.

j.a.n.i
15. čer 2014

@katt1992 Jo, tak to se počítá 🙂 ale ono je to stejně relativně jedno, jelikož pokud teď máš HPP a ještě nejsi těhotná tak ti těch 270 dní vyjde i z tohoto zaměstnání... pokud tě tedy nevyhodí ve zkušebce, ale to bys na mateřskou neměla nárok ani se započtením DPČ, protože by ti zas nevyšla ochranná lhůta.

katt1992
16. čer 2014

@j.a.n.i Tak jako těhotnou mě memůžou vyhodit ne?

nonnni
16. čer 2014

@katt1992 jako tehotnou te nemohou vyhodit, ale pokud jsi ve zkusebni lhute tak te nevyhodi, ale proste s tebou neuzavrou smlouvu. Vysledek uplne stejny, proste se te zbavi.

j.a.n.i
16. čer 2014

@katt1992 Ve zkušební době mohou vyhodit i těhotnou...

j.a.n.i
16. čer 2014

@nonnni Ve zkušební době je již smlouva uzavřená... ale ve zkušební době lze vyhodit kohokoliv, i těhotnou.

katt1992
16. čer 2014

@j.a.n.i Tak můžou , nebo nemůžou ?? V jednom komentáři píšete to , pak zas to ... 🙂

j.a.n.i
16. čer 2014

@katt1992 V obou píšu to samé, že těhotnou vyhodit mohou, jen jsem opravovala tu blbinu, že ve zkušební době není uzavřená smlouva.

sssssisina
9. črc 2014

Chtěla bych se zeptat, jak mi budou počítat mateřskou, když teď třeba otěhotním jsem zaměstnaná půl roku, mám smlouvu na dobu neurčitou. Nebylo by lepší nějaký ten měsíc počkat až bude rok odpracovaný?
Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
9. črc 2014

@sssssisina Z hlediska výše mateřské je to fuk, pokud neočekáváš nějaké podstatné zvýšení platu.

adinka_k
9. črc 2014

@j.a.n.i takže není rozdíl, jestli @sssssisina vydělává šest měsíců nebo dvanáct? Když bude vydělávat jen šest, tak bude mít o půlku nižší vyměřovací základ, ne? Pokud mám půl roku 0 a půl roku třeba 10 000/měs.... tak nemůžu dojít ke stejnému výsledku, jako bych dělala 12 měsíců za 10 000 měsíčně a odvedla tím pádem víc. Tvoje varianta se mi samozřejmě víc líbí. ;)

j.a.n.i
9. črc 2014

@adinka_k Jelikož se jedná o DENNÍ vyměřovací základ, tak se ten plat přepočítává na 1 den, tedy když plat za 6 měsíců vydělíš 6 měsíci, tak ti vyjde to samé jako když plat za 12 měsíců vydělíš 12 měsíci.