Jak se počítá výše mateřské?

karenka
19. bře 2008

Ahoj těhulky a maminky,
chtěla bych se zeptat, jak se počítá výše mateřské? Vím že z příjmů za posledních 12 měsíců, ale z čeho, z čistého platu nebo z čeho? Pokud už tu toto téma je, tak se omlouvám 😔

mondulka21
13. črc 2014

Holky, ráda bych se poradila. letos mi zbývá z dovolené ještě 15,5 dne, v dalším roce budu mít nárok na 6,5 dne (mám smlouvu do konce dubna 2015). Na mateřskou chci nastoupit od 1. listopadu. Vím že bych si celou dovolenou mohla nechat proplatit zároveň s koncem smlouvy, ale.... domnívám se že pokud si vyberu těch 15,5 dne ještě do listopadu( zaměstnavatel je ochoten mi to proplatit v rámci mých volných dnů, takže mi jakoby z toho vzniknou přesčasy), tak se mi o tu částku jakoby zvýší hrubá mzda a tím pádem by se měl zvednout i základ pro vyměření mateřské... Je tomu tak? a když se pak proplácí ten zbytek, hned po mateřský, tak to funguje stejně jako mzda, že se z toho odvede daň a můžu si na to uplatnit slevu na poplatníka? snažím se teď vše propočítat abych se příští rok hlavně vešla s příjmama do 68000 aby si mě pak manžel mohl odečíst z daní....předem děkuji za odpovědi 🙂

xmarg04
13. črc 2014

@mondulka21 Ano a ano...😉

vondry24
30. črc 2014

holky mateřská se počítá z posledních 12 odpracovaných měsíců nebo z 6? 😵 Děkuji

j.a.n.i
31. črc 2014

@vondry24 Z posledních 12 měsíců.

kaaacaaatkooo
21. bře 2015

Taky mám dotaz - mateřská se počítá z průměrného hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Takže když mám třeba v průměru 21000 hrubého, tak mateřská je 14700? A to se pak neodečítají žádné další poplatky, jako soc. a zdrav. atd? Prostě mi přijde 14700?

terez27
21. bře 2015

@kaaacaaatkooo ano,nic se neodecita..do té hrubé mzdy se započítávají i prémie,jestli jste mela

kaaacaaatkooo
21. bře 2015

@terez27 Tak aspoň něco 🙂 Děkuju 🙂))

eileenk
21. bře 2015

@kaaacaaatkooo Ano, výpočet mateřské je takhle výhodný, bere se hrubého se vším všudy (veškeré odvody, prémie atd.) a z toho procenta. U vyšších příjmů se ovšem ten vyměřovací základ nějak lehce krátí (tomu přesněji nerozumím) - doporučuju vygooglit různé kalkulačky na výpočet mateřské a uvidíš, co Ti v nich vyjde.

oano
21. bře 2015

Ahoj, mohu přihodit taky jeden dotaz (možná hloupý a možná tu bude už odpověď někde je - to se pak omlouvám...). Jak je to , kdybych šla na neschopenku, sníží se mi základ a tím i mateřská nebo se to počítá z doby, kdy jsem ještě "plně" pracovala? Díky

eileenk
21. bře 2015

@oano Počítá se posledních 12 celých výplat před tím měsícem, od kdy budeš na neschopence (počítám že tím myslíš, že už se do práce do porodu nevrátíš).

oano
21. bře 2015

@eileenk diky
prave nevím, jestli jit nebo nejit. Mam docela nervy v práci, ale nevím zda az tak. K tom ještě další okolnosti. .. uvidím ještě. Diky

eileenk
21. bře 2015

@oano Naprosto Tě chápu, já chtěla kvůli penězům být v práci až do mateřské, jenže se ukázalo že za leden a únor budou slabé výplaty a navíc se hodně stupňoval stres, tak jsem si o měsíc dřív v lednu nechala napsat neschopenku.... Jenže teď už jsem skoro měsíc fakt na mateřské a ještě mi nepřišla ta nemocenská ze sociálky, pěkný opruz být bez peněz před porodem... 😠 Vše má svá pro i proti.

karmi
19. dub 2015

Ahoj, chtěla jsem se zeptat na takový trochu jiný případ. Jak to bude, když jsem od začátku těhotenství na neschopence, pak bych se případně vrátila do práce, ale fyzicky ne, protože bych vyčerpala 25 dní dovolené za celý rok 2015 a 8 týdnů předem nastoupila na MD? Jak se bude vypočítávat mateřská a jak ta dovolená? Dík moc 🙂

oano
21. dub 2015

@karmi jak já to chápu tak bych to nedělala, protože v momentě kdy se vrátíš do práce, ikdyž na dovolenou, tak se bude počítat průměr i z té neschopenky a to není valný. Dovolenou bych si vybrala mezi mateřskou a rodičovskou nebo nechala proplatit. A pokud jsi na neschopence dýl jak 100 dní tak se Ti dovolená krátí, to si ještě zjisti v práci...

karmi
21. dub 2015

@oano To o tom krácení právě vím, ale MD se počítá jako odpracovaná doba, proto by se mi pak určitě pokrátila, kdybych si dovolenou brala hned po MD. Navíc se mi to překulí do dalšího roku... Určitě se neschopenka počítá do průměru? To já právě myslela, že ne. Jen ale nevím jak by se to tedy mělo počítat. Jestli jako 12 posledních měsíců, ale z toho jen 2 měsíce v práci, takže průměr ze dvou měsíců, nebo průměr z 12. Ze 2 po neschopence a 10 před. Je to složitý. 🙂

j.a.n.i
22. dub 2015

@karmi Opravím pár chyb...
Při čerpání po MD by se ti žádná dovolená nekrátila, resp. nijak kvůli MD, max. vy se ti mohla pokrátit o 1/12 víc, pokud bys těmi 25 dny neschopenky navíc přelezla hranici pro krácení, ale zas cca 30 dní PN bude určitě finančně víc, jak 1/12 dovolené. A to, že se to překulí do druhého roku vůbec nevadí, naopak to zvyšuje šanci, že vnikne nárok ještě na nejakou dovolenou za ten další rok.

@oano Průměr pro dovolenou se ze žádné neschopenky nepočítá, to je nesmysl.

A jinak průměr pro dovolenou se nepočítá z posledních 12 měsíců, ale z posledního kalendářního čtvrtletí a pokud si v něm nepracovala, tak z pravděpodobného platu, což bude to o máš uvedeno ve smlouvě.

pojiiik
24. črc 2015

Ahoj,zajimalo by me,z ceho se mi bude pocitat materska,kdyz jsem nastoupila do nove prace a po 3 tydnech me doktor poslal na rizikove tehotenstvi...Dekuji za odpoved.. 🙂

chelexi
18. zář 2015

Ahoj, zajímalo by mě, zda a kdo si zjišťuje informace (případně, zda to jsem povinna oznámit já) k výpočtu mateřské. Otěhotněla jsem letos v březnu/dubnu a od konce června jsem na neschopence. Mateřská by se měla počítat tedy 12m před neschopenkou, ale já v říjnu 2014 měnila zaměstnavatele a tak se ptám, zda je potřeba i nějaká jeho součinnost? Předtím jsem byla měsíc na ÚP. Takže za těch 12 měsíců tam mám dva z-tele, ÚP a neschopenku (angina).

j.a.n.i
18. zář 2015

@chelexi Podklady k výpočtu zasílá tvůj poslední zaměstnavatel společně s tvoji žádostí o PPM a součinost minulého potřeba není.

chelexi
27. říj 2015

@j.a.n.i Děkuji, to je na nic☹. V předchozím zaměstnání jsem měla víc peněz, takže pokud správu nezajímá celých 12měsíců, tak na tom budu tratit ☹

j.a.n.i
27. říj 2015

@chelexi Nezajímá, vždy je zajímá pouze příjem z posledního zaměstnání, pouze pokud v něm si déle jak rok, tak je z celé doby zajímá pouze těch posledních 12 měsíců.

mignona
3. zář 2016

Pracuji u 1 zaměstnavatele přes 3 roky, před 5ti měsíci jsem na stejné pozici přešla na částečný úvazek. Bude se mi mateřská stále počítat z průměru HM za 12měsíců zpátky? Tzn. 7 platů na plný úvazek a 5 na částečný? Vyšla by mi vyšší mateřská, než současný plat na částečný... Děkuju.

mignona
14. zář 2016

@j.a.n.i Nevěděla bys, prosím? 🙂

sipkovarose
14. zář 2016

A jak se to počítá když jsem měnila zaměstnání a dělám tam méně jak těch 12měsíců,v min.zaměstnání jsem byla 10 let 😉

sipkovarose
14. zář 2016

Poradí někdo 😕

j.a.n.i
15. zář 2016

@sipkovarose pouze z posledniho zamestnani.

j.a.n.i
15. zář 2016

@mignona Bude to prumer z poslednich 12 mesicu, ale podle rerminu porodu tam tech castecnych bude vic, kdyz uz ted je to 5 mesicu a na materskou jeste nenastupujes.

mignona
15. zář 2016

@j.a.n.i Děkuju moc, to jsem ráda. Jasně, máš pravdu, ten poměr bude jiný, to jsem jen tak pro příklad, teď to ještě asi není 5 měsíců, musím mrknout. A ten vyměřovací základ se bere tedy z hrubé v dny bez nemocenské včetně bonusů apod, prostě vezmu celou hrubou? Mám část platu bonusem, který je každý měsíc jiný. Děkuju moc!

sipkovarose
15. zář 2016

@j.a.n.i tak že když tam budu v te nové práci třeba 3 měsíce tak mi to vypočítají z těch 3 měsíců? 😕

mignona
15. zář 2016

@sipkovarose Ano, ze 3 měsíců.