Jak se vypočítává mateřská? Jak je to s nárokem na ni?

83ja
28. pro 2010

Ahoj holky,
Prosim o radu...
Jsem v novem zamestnani, ted v prosinci mi konci zkusebni doba.
Chceme s pritelem mimi, doufam, ze to co nejdrive vyjde. Proto jsem se chtela zeptat, jak je to s narokem na materskou a jak se vypocitava. Je to z vydelku za poslednich 12 mesicu nebo z vydelku z odpracovanych mesicu v poslednim zamestnani?
A jak je to, kdybych sla na rizikove?
Znama mi tvrdi, ze musim byt v nove praci zamestnana alespon pul roku,
Abych mela narok na materskou vypocitanou z tohohle vydelku. Takze kdybych nahodou sla na rizikove, materska se pocita jak?
Moc dekuji za rady. Pokud je muj dotaz zmatrny, rada napisu vic.

pavlinka_zetko
29. pro 2010

@83ja Ahoj, chápu dobře, že se jedná o Tvoje první zaměstnaní? To je nejdůležitější. Nechápu z toho co píšeš, jestli teď jsi jenom v první práci, nebo jestli jsi práci změnila.

Obecně platí toto:
Pro přiznání nároku na mateřskou je zapotřebí splnit dvě podmínky:
Zaměstnankyně má nárok na výplatu mateřské, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou ji trvá účast na nemocenském pojištění (tj. je v zaměstnaneckém poměru). Případně nastupuje na mateřskou (osm až šest týdnů před očekávaným porodem) v ochranné lhůtě. Základní délka ochranné lhůty je 7 dní, u těhotných žen je však prodloužena na 180 dní.
Žena je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Není-li tato hlavní podmínka splněna nemá žena na mateřskou nárok.

83ja
autor
29. pro 2010

@pavlinka_zetko Ahoj, díky moc 🙂
Není to moje první zaměstnání, já už pracuju dlooooouho 🙂 Akorát jsem zaměstnání změnila.
Jde mi o to, jestli se mateřská počítá pouze z měsíců odpracovaných v novém zaměstnání nebo jestli se počítá nějak i z toho minulého. Protože tam nám bohužel na smlouvu psali jen základ a zbytek dopláceli na ruku. Takže z toho by mateřská byla nic moc...
A ještě nevím, jak by to bylo, pokud bych hned nastoupila na rizikové, budu dostávat nemocenskou a z čeho se ta mateřská vypočítá pak?

j.a.n.i
29. pro 2010

@83ja Jak mateřská, tak nemocenská se počítá pouze z příjmu v tom posledním zaměstnání a vždy pouze z platu 🙂 a není nijak dáno, jak dlouho musíš být v novém zaměstnání, pokud by to bylo méně než 21 pracovních dní, tak se to nevezme ze skutečného platu na výplatní pásce, ale podle platu uvedeného ve smlouvě.

83ja
autor
30. pro 2010

Dekuju moc.
Me prave znama tvrdi, ze musim byt v novem zamestnani alespon pul roku, abych mela narok na materskou. Jinak pracuji uz pres deset let, akorat trd byla zmena prace. Proto jsem se ptala. Po zkusebce uz mam, tak snad to vyjde co nejdriv.

pavlinka_zetko
30. pro 2010

@83ja Je to vzdycky z posledniho zamestnani. Samozrejme ofiko prijmu 🙂 Takze stary dobry osvedceny trik zmenit zamestnani a nechat se u nekoho znameno zamestnat aspon za 50 a pak uz z toho vyjde pekna materska.

synapsyda
6. led 2011

Jak dlouho před nástupem na PPM se nechat zaměstnat za 50?
Stačí na jeden měsíc?

83ja
autor
7. led 2011

@synapsyda - tak to by mě taky zajímalo 🙂 Ale tak jednoduchý to asi není ne.