Jak se vypočítává výše mateřské?

summ
12. únor 2014

Jak se vypočítává výše mateřské? Vím, že je to 70 % z denního vyměřovacího základu, ale ten zjistím jak? Pracuju dva dny v týdnu na DPP s max. příjmem 10 000, takže z této dohody se mi nemocenské neplatí. Tři dny v týdnu mám běžný zaměstnanecký poměr, takže předpokládám, že se to bude vypočítávat z tohohle platu.

ipkh
12. únor 2014

@summ Koukni tady http://www.mpsv.cz/cs/11580
Bude se ti to počítat jen z toho kde jsou odvody soc. pojištění.

summ
autor
12. únor 2014

Díky, ale tomu právě nerozumím: "DVZ je průměr započitatelných příjmů připadajících na jeden kalendářní den v tzv. rozhodném období, což je doba zpravidla 12 kalendářních měsíců před měsícem, v němž vznikla dočasná pracovní neschopnost či jiná sociální událost." Co se bere jako započitatelný příjem? Čistá mzda, nebo hrubá, nebo superhrubá? Cím se to dělí, těmi 12 měsíci, nebo tou poměrnou částí (3 dny v týdnu)?

ipkh
12. únor 2014

@summ Myslím, že hrubá mzda. Nejjednodušší máš se stavit na OSSZ, já jsem tam byla před léty, paní byla velmi ochotná a doporučila mi jak postupovat s žádostí o vyloučení doby, kdy jsem byla v době trvání rodičáku na brigádě u svého zaměstnavatele a počítala se mi druhá mateřská z tech pár dnů práce.