Jak si mám vypočítat rodičovskou?

veva2727
4. zář 2013

ahojky.byla jsem na pracáku a tam my řekli žemám nárok na 220 000kč na rodičák a mám si prýnapsat jakou chci pobírat částku.tak nevím co tam mám napsat.chtěla bych být doma s dítětem tři roky.můžete mi prosím poradit?

aideen
4. zář 2013

Pokud máš nárok na PPM, tak si od třech let odečti půl roku a 220tis vyděl měsícema co ti vyšly. Pokud nemáš PPM, tak vyděl tu částku 36měsícema.

blahova_andrea
4. zář 2013

přesně jak píše @aideen. v podstatě si tam můžeš napsat téměř cokoliv, stejně to můžeš každé tři měsíce změnit. takže kdyby ses rozhodla, že chceš jít do práce dřív nebo bys zjistila, že čekáš další dítě nebo že ti dítě nevezmou do školky a budeš s ním doma dýl, tak si to pak prostě přepočítáš. mě paní ukecávala, ať si napíšu co nejmenší částku, abych mohla být doma co nejdýl. z čeho pak ale budu platit složenky už mi neporadila 😀 já si napsala 7500,- aby to bylo +- ty tři roky a že si to pak když tak upravím. protože se může stát další zázrak a nebo taky budu potřebovat být doma déle, protože syn je v prosinci a do školky mi ho asi vezmou až skoro ve čtyřech letech. zohlednit můžeš cokoliv, co potřebuješ 😉

lindafr
4. zář 2013

Ahoj, pokud máš nárok na PPM, tak je to do tří let věku částka 7100,-/měs (při nástupu na PPM 6 týdnů před TP). Jinak jak už psaly holky, lze to jednoduše spočítat. V případě, že nemáš nárok na PPM, budeš dostávat 7600 prvních 9 měsíců od narození a pak do 4 let věku děcka 3800. Výši příspěvku můžeš volit přes partnera, pokud splňuje podmínky a ty ne, maximální výše je 11500, záleží na DVZ.