Jak si můžu vypočítat výši mateřské?

andinaa
18. bře 2009

Prosím Vás,chtěla jsem se zeptat jak si můžu vypočítat výši mateřské??At se připravím na to kolik budeme mít v rodinném rozpočtu. Průměrný měs.plat je 16tis.čistého...Děkuji předem za rady

kajra
18. bře 2009

Ahoj andinno, mrkni na stránky www. mpsv.cz .Tam si zadáš svoje přesné údaje a kalkulajda Ti to spočítá 😉 Celkem to sedí.

wacinka
18. bře 2009

3. Jakou finanční částku budu během mateřské dovolené pobírat?
Jedná se o dávku z nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM).

Ta se vypočítává jako 70 % z denního vyměřovacího základu.

Denní vyměřovací základ se upravuje takto:

částka do 786,- se počítá v plné výši, tedy 100%
z částky od 787,- do 1178,- se počítá 60%
z částky od 1179,- do 2356,- se počítá 30%
k částce nad 2356,- se nepřihlíží
Denní vyměřovací základ se zjišťuje tak, že se vyměřovací základ za rozhodné období (většinou předchozích 12 měsíců) dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Nezapočítávají se kalendářní dny nepřítomnosti zaměstnance v práci, za které mu nenáleží mzda, dočasná pracovní neschopnost v níž náleží náhrada mzdy, nemocenské, PPM nebo ošetřovné.

Maximální výše PPM je 28 890,- / měsíc (30 dnů).

andinaa
autor
18. bře 2009

To jsem z toho JELEN-Vůbec tomu nerozumím

wacinka
18. bře 2009

kajra má pravdu ta kalkulačka by ti to měla vypočítat 😉

kalo
18. bře 2009

Ona ta mateřská je sama o sobě moc pěkná...já ji měla snad ani ne o 2 tisíce méně než můj učitelský plat 🙂 Škoda, že je to jen toho půl roku...z toho je stejně houby...Po tomto půlroce je to jen ta rodičovská almužna 7600,- Když chceš být s dítětem doma 3 roky 😝 😝 A mě to fakt nestačí!! 😠

vilca
20. lis 2010

Ahoj holky, jak na tom bude moje mateřská, když jsem měla průměrnou hrubou měs. mzdu cca. 20000,-, ale poslední 2 měsíce před nástupem na mateřskou jsem na neschopence? Nějak nejsem schopná si to spočítat... 😕

vilca
22. lis 2010

Dá se to alespoň nějak jednoduše vypočítat? Vím, že jsou na netu různé kalkulačky, ale neznám svůj denní vyměřovací základ, nebo jak se tomu říká... A hlavně nevím, jak se do toho počítají ty poslední dva měsíce, když jsem na neschopence...

vojtisek2007
24. lis 2010

@vilca neschopenka ti nijak výši mateřské neovlivní, když jsi měla cca 20.000 hrubého/měsíčně budeš mít mateřskou mezi 430-470 ,-kč na den....

vilca
24. lis 2010

@vojtisek2007 ok, díky za odpověď 😉