Jak to udělat, abych ze státu vyždímala na RD co nejvíc?

petlushe
22. srp 2013

Ahojte maminky, chtěla jsem pořešit jednu věc, když vidím naše spoluobčany tmavší pleti ( nejsem žádná zaujatá rasistka) jen mě mrzí, že tito lidé mají přídavky a nemusí v životě nic dělat a my, kteří pracujeme od ukončení školy u podnikatelů, kteří za pár kaček z vás strhávají kůži a nemáme nárok vůbec na nic. Chtěla jsem se poptat, jak a co dělat, abych ze státu vyždímala co nejvíce při rodičovské dovolené. Jak to máte vy? Berete přídavky a co je pro to nutné, vždy to musí jít nějakým způsobem obejít 🙂 Díky za rady. Jelikož na úřadě vám nikdo neřekne na co máte nárok, tak bych byla ráda, kdybyste mi poradily 🙂 Jsem ještě na mateřské dovolené, mám 2,5 měsíční dcerušku a bydlím v domě mých rodičů s přítelem. Samozřejmě klidně ho zapřu :D 🙂

majda53
22. srp 2013

Ahojky, plně souhlasím. Je to nespravedlivé ale bohužel v tomto státě to tak je... ☹ Takže já si klidně taky počtu nějaké rady od zkušených 🙂

zamilovanadonej
22. srp 2013

@petlushe No 🙄 Vidíte to dost černobíle. Nejen cikorky ždímají stát, ale je mnoho tzv. "bílých cikánů" , co nejen dělají ještě větší čurbes, ale i více ždímou stát. A pokud má někdo dost nervů si to vyběhat, vyběhá si lecos. Ale: uvědomte si, že u všeho čestně prohlašujete, že je skutečnost opravdu taková, a kdyby to bylo jinak, vše musíte pak vracet. Píšete že nejste rasistka, ale hned první věta je rasistická. Že nic nedělají je lež, kolikrát jsou slušnější lidé a lepší rodiče než my "bílí". Nelze to paušalizovat. Že bydlíte v domě svých rodičů může být na závadu, jelikož se mnohdy posuzuje příjem celé domácnosti, tzn. všech obyvatel. Jedině snad mě napadá, že byste měli oddělené bytové jednotky a rodiče vám napsali nájemní smlouvu, abyste mohla čerpad např. doplatek na bydlení. Jinak vše o přídavku na dítě je zde: http://socialni-davky-2013.eu/pridavky-na-dite-... A obejít? Na to jsou paragrafy, a jak jsem psala, pak to musíte vracet pokud se na to přijde. Pokud budete žádat v srpnu dokládáte příjem za rok 2011, pokud až v září příjem za 2012.

petlushe
autor
22. srp 2013

@zamilovanadonej tak co se týče rasismu, píšu to, jak to je... protože většina bílých pracuje, neříkám, že jsou i ti, kteří ne... ale poměr tmavších pracujících, co berou příspěvky a nepracují bude hodně velký proti těm pracujícím, tak to prostě je... každopádně neříkám, že všichni jsou stejní, to ne, ale je jich opravdu málo, znám osobně rodinu, která je slušná, pracující a taky neždímají stát o přídavky, protože jsou ti slušní, ale většina je taková, jak ji všichni známe.... no dost o tom, tato diskuze nebyla vyloženě o tom, jestli jsou bílí, nebo černí atd. ale o tom, co dělat, abych měla nárok na to, co mají jiní 🙂 a já si myslím, že spravedlivě bychom měli mít nárok všichni a ne jen jedni a druzí ne 🙂
já bydlím v domě po rodičích, ale oba rodiče mám po nehodě na vozíku a ti tu nebydlí, bydlí v bezbarierových bytech, proto mi nechali barák, takže si myslím, že v tomto zas takovej problém nebude, když prokážu, že nebydlí tady... jen mě zajímá, jak jste kdo docílili nějakých přídavků 🙂

zamilovanadonej
22. srp 2013

@petlushe Na to se nemusí ničeho dosilovat, stačí doložit příjmy rodičů dětí, jak jsem psala- do konce srpna za rok 2011, od září za rok 2012. Pokud jsou příjmy "dostatečně nízké", nárok na přídavky vzniká. Ale pozor- zahrnují se sem i např. příjmy podle §9 a §10 atd. které se musí uvádět do daňového přiznání....To je vše, v přídavcích na dítě není žádná věda 😉

kitinka76
22. srp 2013

@petlushe záleží na tom, kde mají rodiče napsaný trvalý pobyt. Pokud v domě, tak budou společně posuzované osoby.

mihis
22. srp 2013

Ahoj holky, já se s dovolením přidám do diskuze.. Sice nejsem matkou a s rodičovskými příspěvky nemám žádnou zkušenost ( a tuhle diskuzi jsem objevila náhodou), ale i přesto si dovolím přispět. Nejsem rasistka, ale některé věci u romských obyvatel mě doslova vytáčejí..
@zamilovanadonej nechapu, co píšete ve svém příspěvku.. jsou přídavky, ke kterým je nutné prohlášení, že jste ROM, abyste je dostala - a i když jsou tzv. bílí cikáni, neboli sociálně slabí, bohužel ne ně nemají nárok, protože nejsou ROMOVÉ! To Vám přijde normální?! Mluvím teď konkrétně o přídavkách ve školství..
@petlushe s vámi souhlasím, musí to jít nějakým způsobem obejít, protože pokud ne, tak v tom případě je rasistický náš stát a dává některým víc a některým míň.. asi podle toho, jak se bojí..
S romským etnikem pracuji, tak mě neobviňujte z rasismu, ale jsou prostě věci, které jsou nespravidlé a hold to v někteých situacích my pracující máme o mnho těžší...
A ještě jeden případ: jedna maminka po rozvodu nemohla vyjít s alimenty - dvě dcery, nájem apod.. Na sociálce jí řekli, že má smůlu, že má práci a tudíž nic nedostane. Protože to byla ženská chytrá, tak si v rodokmenu dohledala jednoho příslušníka romského etnika a tudíž se k nim mohla přihlásit taky, i když nebyla tmavé pleti (samozřejmě to bylo asi trošku složitější, ale vyšlo to) a hle.. najednou příspěvek na bydlení, ošacení pro děti a další... No a má se ženská parádně, hlavička jedna 😀
Přeji hezký den a omlouvám se, že jsem tak rozepsala 🙂

zamilovanadonej
22. srp 2013

@mihis Jestli je tomu skutečně tak, tak ať si to prohlásí i bílí,ne? 😀 Musím se smát vzrůstající xenofobii v tomhle státě, jelikož to svědčí o primitivnosti obyvatel. Bez rozdílů rasy.

chris_n
22. srp 2013

@zamilovanadonej co si mají bílí prohlásit?

mihis
22. srp 2013

@zamilovanadonej to jaksi nejde, pokud rom nejste, jak jste uváděla už vy ve svém příspěvku, pokud by se prohlásili za roma a pak by se zjistilo, že romové nejsou, tak by příspěvky museli vracet... Sama jste to psala, tak to teď nezjednodušujte 🙂 a to mi vážně chcete tvrdit, že rozdělování financí v ČR je spravedlivé?! Nejen pro maminky na mateřské... To je opravdu k smíchu 😀

zamilovanadonej
22. srp 2013

@mihis NIkdo tady neřeší rozdělování financí celoplošně, ale to, že se tady paušalizuje rozdělování sociálních dávek, to je rozdíl. Zrovna tak seš rom může cítit být čechem, protože tu žije třeba 15 generací a že je tmavé pleti mu nevadí, ne? A o jakou dávku se jedná? Hoďte odkaz, to chci vidět.

chris_n
22. srp 2013

@zamilovanadonej a co takové dávky na domácí spotřebiče? Dělala jste někdy na sociálním odboru? Kdy stát zaplatí pračku, ledničku, atd...???

blahova_andrea
22. srp 2013

pro přídavek na dítě je nutné, aby rodina nedosáhla 2,4 násobku životního minima, pro příspěvek na bydlení se posuzují všichni trvalým pobytem hlášení v daném bytě/domě, dokládají se v každém čtvrtletí veškeré příjmy i výdaje domácnosti a opět je to dáno životním minimem a procentem příjmů, které vám bydlení "sežere". dávek je spousta, ale běžný občan, který v tom neumí šlapat se k nim moc nedostane. většina na nic nemá nárok, ač měla příjmy mizerné i v době kdy pracovali a i kdyby na ně dosáhli, tak jim na úřadech málo kdo poradí co všechno lze a co je k tomu třeba.

mihis
22. srp 2013

@zamilovanadonej No ale tady se jedná o rozdělování sociálních dávek, vy opravdu budete tvrdit, že všichni dostávají jednotné sociální dávky? Pracující, nepracující? Že ti nepracující se mají hůř než pracující????!!!! Nejsem ekonom, ten odkaz Vám neřeknu, ale jde o přidělování např. pracovního oblečení, školních pomůcek apod, které si ostatní žáci musí platit...

blahova_andrea
22. srp 2013

@chris_n souhlasím. kamarádka toto nechápe a má to přímo v rodině. ona i manžel celý život pracují, jsou ne o moc nad hranicemi pro cokoliv a nikdy jim nikdo nic nedal. její sestra má tři děti tmavší pleti, každé dítě s jiným otcem a celý život se o ni stát stará. má vše...sociální byt, pračku, ledničku, oblečení...holt kdo umí, ten umí ☹

xdany
22. srp 2013

@mihis Podle mě příspěvek na školu (nevím vůbec o jaké příspěvky se jedná) má donutit romské obyvatele, aby posílali děti do škol > vzdělávali se > našli si práci > nebyli závislí na dávkách, tzn. že to je pro stát výhodnější dát jim pár tisíc korun během školní docházky než aby je živil do konce života. Praxe bude ale asi jiná. Jinak je jasný, že tahle diskuze bude brzo zablokována.

@petlushe Život je nespravedlivej, nikdy se všichni nemůžou mít stejně. Myslím si, že mateřská a rodičák v čr je hodně štědrej.

mihis
22. srp 2013

@blahova_andrea Máte pravdu, základ je pro všechny stejný, tak jak píšete.. Ale proč se někteří lidé kontrolují (to jak a s kým žijí apod.) a někteří ne.. Proč se nekontroluje, jaký nájem se dává určitým skupinám, nikomu nevadí, že ten nájem je pro romské ubytovny třeba i 5krát vyšší než je standart? A to jen proto, že sociálka to proplatí rovnou majiteli, ten dá např. část svým nájemníkům a jsou všichni v klidu. Proč se teda nekontrolují všichni a všechno stejně přísně... A proč některým na sociálce poradí, jak dostat víc a nebo jim to rovnou napíšou a někteří se toho nedpoátrají i kdyby se po*rali s odpouštěním.... O to jde v našem státě bohužel a to se snažím vysvětlit @zamilavanadonej

mihis
22. srp 2013

@xdany to ale není příspěvek za to, že chodí do školy... To je příspěvek na pomůcky a jiné věci, kde, pokud vím, se docházka přímo neřeší.. Docházku musí mít ok, abydostali rodiče příspěvěk na dítě, pokud dítě nestuduju, nebo má neomluvené hodiny, tak jej nedostanou.. Ale to je asi stejné u všech obyvatel...

chris_n
22. srp 2013

@xdany výše rodičáku a mateřské v čr vs. ostatní už je zase jiné téma 😉

zamilovanadonej
22. srp 2013

@mihis No, pokud neuvidím znění příslušného zákona, těžko tomu uvěřím, že? Každý dostává to, co si "vyběhá" a na co má nárok. Pokud se nestará-nemá.
@chris_n To o čem mluvíte jsou tuším dávky okamžité pomoci. Pokud prokážete že nejste natolik majetná aby jste si potřebnou věc pořídila, dají to i vám. A to vím velice dobře, jelikož jsem měla za sousedy socky, ty tzv. "bílé cikány" , a ženská s dvěma dětma ze sociálních dávek žije snad odjakživa, a co vím, pračku jí sociálka zaplatila. Takže mi tu netvrďte, že je to vázané na rasu. http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/pomoc

mihis
22. srp 2013

@blahova_andrea přesně tak (reakce na Váš příspěvek pro chris_n o vaší sestře a kamarádce)

zamilovanadonej
22. srp 2013

@chris_n Samozřejmě že výše rodičáku je jiné téma, takové 3800 Kč jsou k smíchu, že. V některých státech ale třeba rodičáky nejsou vůbec. Takže člověk nakonec může být rád, že něco má.

blahova_andrea
22. srp 2013

Upřímně holka...já mít bydlení téměř za pusu (protože nájem jistě neplatíte) a mít k tomu i pracujícího otce rodiny, tak jsem vysmátá a žádné příspěvky bych neřešila. Chápu, že se ti zdá nespravedlivé to, co jsi psala, to mě často taky, ale ber kolik maminek je na tom mnohem hůř jak ty a právě těm by jsi vzala možnost příspěvky dostat. Nevím jestli to stále platí, ale kdysi bylo veřejným tajemstvím, že má sociálka jistý rozpočet a čím dřív během roku dojdeš, tím větší máš šanci něco dostat a kdo přijde později, na toho kolikrát nic moc nezbyde ani kdyby měl nárok nevím jaký. Ono proč někomu nic nedát se důvod vždycky najde, horší je to opačně, co si budeme povídat. Ti výše zmiňovaní, kteří v tom chodit umí a jedno jakou mají barvu, ti si svoje zajistí a vydupou vždycky a díky těm, kteří dávky čerpají vědomě neoprávněně a mohli by vyjít i bez nich pak nezbyde třeba na někoho potřebnějšího. Jestli jste tu holky někdo ze sociálky a je to jinak, tak mě klidně opravde, ale tento systém mi byl popsán před x lety ☹

mihis
22. srp 2013

@zamilovanadonej tady bohužel nejsme v pořadu Věřte - nevěřte... Pokud sama neuznáte, že je rozdělování peněz v naší republice nestejnorodé pro všechny, tak asi žijete na marzu, nebo máte tak vysoký příjem, že jste se s tím nikdy nesetkala a nebo této nerovnoměrnosti asi sama využívate, jinak to teda nechápu... ☹

chris_n
22. srp 2013

@zamilovanadonej netvrdím, že je to navázané na rasu. Ale budou se o tom s vámi na sociálce víc dohadovat. Víc vás budou tahat po tom, aby jste dokazovala to či ono. Kdežto přijde zařvat na soc. nějaká mamina-babička, ze které jde strach a mají to celkem brzy. A to není jen moje doměnka, to jsem slyšela od těch, co na úřadech pracují.

zamilovanadonej
22. srp 2013

@mihis Ty ubytovny je jiná věc. S tím máte pravdu- ale určitě majitel svým nájemníkům nedá ani vyndru. A jestlipak jste si všimla, že majitelé ubytoven jsou bílí? A vychcaní jak mraky.

chris_n
22. srp 2013

@zamilovanadonej jenže v jiných státech jdete hned do práce nebo jste doma zadarmo, je to na vás. 😉 Tady chtěla zakladatelka mluvit o dávkách v ČR, takže zase neporovnávejme se zahraničím.

xdany
22. srp 2013

@mihis V tom případě jsem myslela tu docházku a příspěvky na dítě...
jinak taky učím povětšinou sociálně znevýhodněné děti, romů tu je pomálu a ti, co tu jsou, tak pracují, naše děti jsou klasicky "bílé" a taky většinou žijou ze sociálních dávek...a naše škola jim více méně pomáhá, aby se z nich nestali kriminálníci, i když...u některých je vidět, že pro ten kriminál/domácí násilí rostou 😖

blahova_andrea
22. srp 2013

@mihis to bys musela vzít od píky úplně všechno v tomto státě a jistě i v jiných. všude je to kocourkov a spousta řečí nemá smysl, nebo si protiřečí, jsou nespravedlivé nebo nesmyslné a potom se ruší dráž než se zaváděly (viz Skarty aj.). diskriminace v tomto státě jistě je a velká. ale oboustranná a jiné to nebude. stát opravdu nadržuje určitým skupinám a ostatní se pak bouří a jsou o to víc diskriminačně naladěni. myslím si ale, že toto nebylo podstatou založené diskuse. řešit diskriminaci a rasismus a špatné zákony v tomto státě jako takové...

zamilovanadonej
22. srp 2013

@chris_n Co vím, tak pokud to splňujete, dají vám to a nikdo se nedohaduje. Úřednicím to může být šumafuk komu dávku dají, ty si jen hlídají, aby jí nepřidělily omylem a neměly průšvih samy. A jinak- úřednice jsou protivné bílá nebílá- já jsem se na něco ptala ohledně rodičáku a evidentně bylo vidět že úřednici obtěžuji, jednu věc mi opakovala 3x dokola, i když jsem se ptala na něco jiného. Připadala jsem si jak dement.

blahova_andrea
22. srp 2013

@mihis o kamarádce a její sestře 😉 naší rodiny se toto naštěstí netýká. to by sestra asi pořádně schytala 😀