Jak vypočítám, kolik dní dovolené můžu vyčerpat před MD?

gwens
24. únor 2014

Jak vypočítám kolik dní dovolené můžu vyčerpat před nástupen na MD? Máme 25 dní dovolené za rok a na MD nastupuji 1.4.2014...Děkuji za rady 🙂

zamilovanadonej
24. únor 2014

@gwens Co takhle kouknout na výplatní pásku? tam je vidět kolik je dovolené. Třeba kouknout na lednovou a vynásobit třemi. Jinak vcelku logicky. (25:12)x3=6,25dne

xpila
24. únor 2014

@gwens Za rok 2014 budeš mít nárok na celou dovolenou, takže teoreticky celých 25 dní (pokud ti nekonční pracovní poměr dřív, pak by se krátila). Ale záleží na zaměstnavateli, zda ti ji bude chtít dát, to záleží čistě na něm.

@zamilovanadonej Já mám třeba na výplatní pásce vždy nárok na celý rok, takže takhle se to opravdu brát nedá. A rozhodně ne to, že je nárok jen na poměrnou část...

lucifereeek
24. únor 2014

nejlepší je se zeptat přímo mzdové, já nastupovala na MD 1.4.2012 a rozhodně jsem neměla nárok na dovolenou za celý rok, ale krátili mi ji - týden jsem si vybrala před nástupem na MD a zbytek hned po skončení MD (u mě byl nárok na 16dní-míváme 20dní celkem)

gosa22
24. únor 2014

jestli můžu doporučit...pokud to nutně nevyžadujete, nevybírejte svou dovolenou před nástupem na mateřskou, raději si ji ponechte a před koncem MD - po půl roce - si zažádejte o čerpání řádné dovolené v plné výši v návaznosti na ukončení MD (najdete info na netu) - zaměstnavatel je pak povinen vyplatit 😉
podejte si vše včas, třeba měsíc před koncem MD a hlavně písemně! já teď tahám ze zaměstnavatele peníze už třetí měsíc, naštěstí mám převzetí žádost potvrzené, zaměstnavatel s tím totiž neseznámí, nikomu nic dopředu neříkejte, nevysvětlujte, prostě zažádejte...je to ze zákona a v době přeskočí na rodičovskou je to fajn finanční injekce

arrowka
24. únor 2014

@lucifereeek Z toho, co uvádíš, mi přijde, že ti byla dovolená krácena neoprávněně. Máš totiž nárok na celou dovolenou za kalendářní rok, pokud v daném roce odpracuješ aspoň 60 dní a pracovní poměr trvá do konce roku. Což jsi bohatě splnila.
Nebo tam mohly být ještě jiné okolnosti, třeba mě někdo opraví.

gwens
autor
25. únor 2014

Děkuji!!!... na pásce to právě taky nevidím, logicky ano 6,5 dne do 1.4.2014... ale asi ještě raději zajdu za mzdovkou.. asi je to i na firmě jak a co 🙂 A ano pokud odpracuješ 60 dní máš nárok na celou dovolenou.

j.a.n.i
25. únor 2014

@lucifereeek Souhlasím s tím, že krácení bylo neoprávněné.

j.a.n.i
25. únor 2014

@gwens Máš nárok si vyčerpat celou dovolenou, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit, pokud nebude, tak nevyčerpáš ani den a i to bude v souladu se zákoníkem práce, protože čerpání dovolené určuje zaměstnavatel. Nicméně v návaznosti na MD je povinen ti ji nechat vyčerpat.