Jak zvládáte při plném pracovním úvazku péči o školáčka?

jarunkaxyz1
5. kvě 2014

Ahoj maminky,

chci se poradit, získat názory a zkušenosti, jak to chodí u Vás, které už pracujete po rodičáku. Zkrácených úvazků je minimum a většinou všude požadovaná pracovní doba 8-17 nebo 9-18 hodin - jak pak třeba zvládáte péči o malého školáčka? Mám docela nervy, jak se to všechno zvládne....díky moc za názory

zamilovanadonej
5. kvě 2014

@jarunkaxyz1 Já nejen po, ale už při rodičáku pracovala 9-20hod, a v pohodě, ale samozřejmě za pomoci rodiny, která dítě vyzvedávala ze školky. Zvládnout se to prostě musí, co naděláš...

blahova_andrea
5. kvě 2014

toho, jak budu toto řešit jsem se bála celý rodičák 😅 školka je u nás do 16h a já mám práci v jiném městě a pracovní dobu taky min. do 16h, což se prostě nedalo zkloubit a vyzvedávat neměl kdo. teď to vyřešilo další těhotenství, ale co bude po tom, na to zase raději ani nemyslím. třeba budeme zas bydlet někde jinde. kdyby ne, tak už budu mít tátu v důchodu, ale asi spíš budeme jinde a tím pádem zase bez možností ☹
kamarádka ale nemá ani jedny prarodiče ve stejném městě a vyřešila to tak, že jí malého za úplatu vyzvedává a tu hodinku hlídá sousedka 😉 no není nad dobré vztahy se sousedy. ale tu možnost někoho takto požádat taky nemá každý.

kathy.skal
5. kvě 2014

ahoj. NO tak to se taky bojím. Zatím pracuju z domu, takže ok, ale smlouvu mám jen do konce května a pak babo raď. Bydlíme na vesnici, babičky tu nemáme a školka funguje 6-15:30... 🙄

petrajurinova
5. kvě 2014

@jarunkaxyz1 můžu se zeptat v jakém oboru a jakém kraji pracuješ, nebo plánuješ pracovat? U nás je většina pracovních úvazků i v kancelářích (mimo úřednic přímo jednajících s klienty) v čase 6-14 nebo 7-15 hodin. Problémy bývají tedy spíše ráno s tím, jak dostat děti do školky/školy a zároveň být v práci včas než s odpoledním vyzvedáváním a úkoly (družina funguje do 16:30). Já mám práci, při které dělám prakticky 3 dny z domu a 2 dny chodím do kanceláře, tak ty dva dny vodí do školy a školky děti babička.

zamilovanadonej
5. kvě 2014

@kathy.skal U nás funguje dokonce jen 7-15:30 😀

krystalka
5. kvě 2014

Ahoj, tak taky záleží na tom, jaké máš možnosti pomoci od rodiny - manžel, babičky apod....já mám třeba pracovní dobu na dlouhý a krátký týden - tj. v jednom týdnu pracuji jenom ve středu a ve čtvrtek od 8:30 do 20 h a zbytek týdne mám celý volný....druhý týden naopak pracuji pondělí, úterý, pátek, sobota, neděle...a mám volné jen středu a čtvrtek.... Pracovala jsem takhle před rodičovskou a teď už jsem znovu 3 roky v práci...zatím to vyhovuje, když jsem v práci, tak syna vyzvedává ze školky buď babička nebo manžel, já ho vozím ráno....když mám volno, tak si v pohodě dopoledne udělám co je potřeba doma, syna vyzvednu po obědě ze školky a odpoledne máme volné.... Taky je to celkem výhoda, když je dítko nemocné, že vlastně jsem si doteď ještě nikdy nemusela brát ošetřovačku nebo dovolenou kvůli nemoci - buď jsem doma celý den já a nebo třeba dopoledne babička a odpoledne manžel....nebo si člověk v klidu oběhá úřady a doktory bez uvolňování z práce... Jediná trochu nevýhoda je, že máme všichni společně volný víkend jen každý druhý...ale zase můžeme leccos podniknout i ve všední den, když nejsou všude takové davy.....Teď tedy půjde syn v září do první třídy, takže už si nebudeme moci dělat ve všední dny spolu výlety, ale jinak se v naší organizaci v podstatě nic nezmění....

sabatko
6. kvě 2014

@jarunkaxyz1 tak já za sebe můžu říct, že jsme to časově nijak nedali a já jsem musela práci, ač kousek od domova, poměrně prestižní a na vedoucí pozici, opustit. A to na mne čekali po celý rodičák. Manžel pracuje od rána do večera, já rodiče už nemám a manžela maminka ještě pracuje, tchán je sice v důchodu, ale chodí si přivydělávat a popravdě ani na nějaké pravidelné hlídání nemá nervy a rovnou mi to řekl. Občas si synka ze školky vyzvedne po obědě a užijí si spolu odpoledne, ale je to tak 1x za 14 dní. A to nemluvím o tom, že si neumím představit zaměstnavatele, kterému by nevadilo, že synek po nástupu do školky tak 1-2 týdny v měsíci promarodí, nebo je školka zavřená, protože jsou tyhle nebo tamty prázdniny a já s ním musím zůstat doma. Vždyť jenom za poslední měsíc byli doma 2 dny velikonočních prázdnin, teď 2 pátky za sebou.... A to nemluvím o 5 týdnech letních prázdnin. Naštěstí jsem se našla, pracuji v neziskovce, mám variabilní pracovní dobu, mohu pracovat i z domova, dělám co mě baví a je to super. Nicméně byla jsem doma předtím rok zadarmo (nevzali mi syna do školky) a nebylo to nic veselého, pak to stálo hodně odhodlání, studia, pracovala jsem i zadarmo jako dobrovolník apod. Ale je pravda, že jsou rodiny, kde to v pohodě zmáknou, popravdě dodnes nechápu jak, protože my jsme to jinak prostě neměli šanci vymyslet.

marcinek
6. kvě 2014

@jarunkaxyz1 no je to na pytel s tim vyzvedavanim ve skolce a skole, kdyz to rodice nestihaji. Me manzel zrovna nuti opustit praci na smeny a jit pravidelne na 8 hod. do kancelare, abych stihala vyzvedavat deti, ale i tak budu muset dojizdet vlakem do Prahy+tramvaj, takze kdyz se zpozdi spoj nebo bych ten vlak nestihla, tak dalsi uz do skolky nestiham. Takze si rikam, ze mozna lepsi zaplatit obcas hlidani v den, kdy budu v praci nez se nervovat po-pa jestli stiham nebo ne. A to nam zrovna jeste nevzali mladsiho do skolky, takze jeste shanet soukromou. K tomu kdyz se pripoctou nemoci a babicky daleko,takze spolihat na sebe. Ted uz pracuji na nekolik hodin tydne pri rodicaku a dneska me tak vytocila sestra u doktorky. Potrebovali jsme vytahnout 2 stehy po urazu a uz jsme tam jeli v patek. To si ale milostive vzali volno a dneska po cekani pres hodinu, kdy vzala miminka a dalsi co prisli po nas, mi v ordinaci rekla, ze to ma zaschly a mame prijit zitra. Takze jako jsem omluvila dceru ze skolky v patek, dnes a zitra bych mela zas. No rict mi tohle pri chozeni na plnej uvazek, tak opravdu vrazdim. Tak jsem ji rekla at to namoci a vytahne hned, ze nebudu zitra by u toho stejne brecela jako dnes a nebudu ji omlouvat dalsi den, ze mam taky jeste pul uvazek prace a ne behat furt po doktorech. Kdybych nepotrebovala tu zpravu, tak ji to smiknu doma sama 😝

jarunkaxyz1
autor
6. kvě 2014

no je to strašný, protože já si ani ten částečnej úvazek kvůli hypotéce nemůžu dovolit......

krystalka
7. kvě 2014

@sabatko - někde se to vyřešit dá, ale právě, že každý má jiné podmínky a okolnosti...někdo má nebo naopak nemá hlídací prarodiče, každý má jinou pracovní dobu, každé dítě je jinak nemocné - naše třeba v září nastoupilo a poprvé bylo nemocné až koncem listopadu, letos měl jenom v prosinci neštovice, jinak asi 3x menší rýmu...taky každá školka má jinak tu provozní dobu, u nás třeba teď ty pátky školka funguje, i když má omezený provoz, jen po nás chtěli nahlásit, kdo bude a kdo ne, aby se podle toho zařídili...ale zase třeba v létě je zavřená celé dva měsíce bez náhrady....

hojda
7. kvě 2014

U nás paní učitelka ve školce chce vyjít rodičům vstříc, takže jedna děti, které by zůstávali do později by byly v jedné třídě a jedna paní učitelka, by tam s nimi byla déle, ale je to na dohodě s rodiči.

jarunkaxyz1
autor
21. zář 2014

A co třeba péče o prvňáčka? Kolik tak zabere času v té 1-2 třídě ze strany rodiče?

misi78
30. říj 2014

Holky a proc neopusti praci manzel? Nebo nezmeni? Proc by jste se meli obetovat vy? U nas je to teda presne naopak. Nekdy vyzvedavam ja nekdy on. Skolku mame soukromou do sesti. Ale doma je s malym on, kdyz je nemocny. A to jsme jeste donedavna vydelavali skoro stejne, ted uz mam vic, ale vzdycky se domluvime.

jarunkaxyz1
autor
6. lis 2014

Holky a ruku na srdce - pracovali byste od 9 hodin s tím, že se budete domů vracet cca v půl 7 večer? Doma čerstvý školáček, mladší sourozenec.....já si to nějak jako máma nedokážu představit ☹

j.a.n.i
6. lis 2014

@jarunkaxyz1 Ne, nepracovala, ale se svým oborem jsem zatím neměla problém domluvit si vhodnou pracovní dobu.

white_tie
6. lis 2014

U nás děláme oba na směny, takže se u dětí víceméně střídáme, já mám pružnou pracovní dobu, můžu si kdykoliv přehodit směnu, takže když nám náhodou vychází práce s manželem ve stejný den, a neměl by kdo hlídat děti (hlavně tu mladší, ještě nechodí do školky), tak si přehodím směnu, popř. jdu třeba místo 21h směny na dvě noční (v noci je manžel vždy doma). Máme pracující babičku, dokonce i prababičku, takže se to snažíme skloubit, jak se dá. Všechno je to o plánování, už to máme nacvičený i s odpoledníma kroužkama a tréninkama. Dá se to zvládnout, ale je to náročné, hlavně pro rodiče (v našem případě hlavně pro mě).

jitkaa79
7. bře 2019

Ahoj maminky, je tu někdo, kdo využívá letního provozu školní družiny? Jaké aktivity tam pro děti připravují?