Jaké mám možnosti? Těhotenství v ČR po 10 letech v UK

ivusse
23. srp 2012

Vsechny vas tady zdravim. Snazim se najit nejlepsi reseni a doufam, ze nekdo by mi snad mohl poradit anebo ma nekdo podobne zkusenosti. Situace je takova, s manzelem zijeme v UK uz zhruba 10 let, oba jsme zamestnani a premyslime, ze bysme chteli miminko a vratit se domu. Jelikoz nechceme v UK dite vychovat. V Uk bych mela narok na materskou jen po dobu 9 mesicu. Pochopila jsem, ze na materskou v CR narok mit nebudu, pak pripada v uvahu rodicovsky prispevek. Jestli chapu spravne, tak bych musela mit odpracovanych 270 dnu, abych mohla volit 3 letou variantu, ktera mi prijde nejlepsi. Jit na pracak a pak zit s 3800KC po ctyri roky bychom asi nezvladli jelikoz v Cesku mame i hypoteku. Jsou jeste nejake jine moznosti? Jde si treba platit dobrovolne nemocenske pojisteni po dobu 270 dnu? Anebo jina varianta kdyz se vratime domu v 6 mesici tehotenstvi a manzel si najde praci a casem bude mit 'odpracovano' (cetla jsem o moznosti prepsat RP na manzela) sla by 4 leta varienta popripade zmenit na triletou? Budu vdecna za jakekoliv rady, abych rekla pravdu, poradne nevim, jak to s tema vsema uradama funguje🙂 moc dekuju

nuonuon
23. srp 2012

Nevycházíš ještě ze starých informací o volbě délky mateřské, teď si to můžeš měnit v průběhu, ale nevím jestli je to vždy nebo musíš něco splňovat.

veronikaka
23. srp 2012

Já si myslím, že by se ti mohlo počítat i zaměstnání z UK. S těma odpracovanýma dnama to platí i pro manžela. Více ti určitě poradí: @ j.a.n.i.

ponik25
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
glimmer
23. srp 2012

Teď nově máš nárok na RP ve výši 220.000,-kč. A můžeš si zvolit kolik chceš měsíčně pobírat (max. částka 11.500,-kč, to vychází do 2 let dítěte). Na to, aby jsi dostala tu max. částku, musíš mít příjem tuším nad 15.000kč/měs., pokud ho nemáš, tak doložíš manželovo příjmy (pokud je on má vyšší než ty) a také ti to dají. Částku RP lze měnit na ÚP každé 3 měsíce. Podle mě těch 270 odpracovaných dní je potřeba pro pobírání PPM (mateřská). Protože kamarádka otěhotněla hned po škole (ani jeden den nepracovala) a neměla tedy nárok na PPM, ale rovnou na RP. 😉

bosorkajarka
23. srp 2012

glimmer jenže jestli ani jeden v čr nepracovali tak si myslim ze nebude mit narok na ppm a kdyz ani jeden rodic nema narok na ppm tak si nemuze volit delku rp a dostane automaticky 4letou variantu

j.a.n.i
23. srp 2012

Je to jak píše veronikaka, je možné pro volbu rodičáku započítat tu práci v UK, takže ideální je v UK vyřídit mateřskou a pak se přesunout do ČR, akorát musíš mít vyplněné všechny potřebné evropské formuláře pro koordinaci rodinných dávek a na základě té mateřské z UK bys tu pak měla mít nárok na výběr výše rodičáku. Na formuláře koukni sem: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome

finezuza
23. srp 2012

Ahoj byla jsem v podobné situaci, taky jsem skoro 10 let žila v UK, pak jsem se vrátila a další měsíc otěhotněla - ale - já si našla ještě práci v Čr a odpracovala si 6 a půl měsíce až do nástupu na mateřskou. Takže kdyby se ti tohle podařilo, máš vyhráno. Opravdu potřebuješ mít odpracováno 270 dní, ale ani já jsem to neměla a dokládala jsem na sociálce z UK od zaměstnavatele papíry, jak dlouho jsem tam pracovala a dále pak vyplněný formulář E ??(už nevím kolik) a pak mi byla mateřská udělena. Netuším ale, z čeho by to vypočítávali, myslím, že z UK platu to nebude, dostala bys asi nějakou průměrnou dávku.

hanicka27
25. srp 2012

Ahojky,já jsem se vracela ve 4-měsíci těhotenství z Uk a šok který mě čekal v Čr jsem málem neustála 🙂 Nemáš tu nárok na nic.Z pracáku nedostaneš penízky ( jen ti zaplatí sociální a zdravotní - aspon něco ) protože jsi nepracovala v ČR a neplatila daně.Měla jsem všechny formuláře a niiic.( formuláře typu U1.... každopádně vyřídit,budou se hodit v budoucnu )Na matěřskou musíš jít na 4 roky a nemáš možnost volby ( já chtěla jít na 2 ) ze stejných důvodů,proč ti nedají peníze z pracáku,ale myslím že se to dá v průběhu zkrátit,(doufám)i snad můžeš pracovat i na part time do určitých peněz,ale to si budu zjištovat až za ty dva roky 🙂 co a jak.Je totiž dost možné,že kvůli tomu že jsem byla dluho v Uk,tak to zase nepůjde.Byla jsem naštvaná,že jsem si nazařídila mateřskou z Uk,ale problém je, že jestli chceš rodit v Čr,tak by ses nedoplatila páč nesmíš být pojištěná ve dvou státech najednou.Být tebou mrknu na sankce a podle toho bych se rozhodla,pokud by byli únosné tak bych do toho šla 🙂 ( Já to před půl rokem nevěděla )Mateřská z Anglie se vyplatí pokud by jsi rodila tam a jela už s mimčem do Čr,tak to měla kámoška,ale pak jsou prý docela problémy si to vyřídit zpět.Musíš tam osobně a vlastně to co by jsi řešila ted tak budeš řešit potom.Takže zkráceně nedostaněš nic a pokud němáš našetřeno ( což já díkybohu měla,tak umřeš hlady 😀
Nakonec jsme vše řešily přes sociálku,něco málo jsme dostali na těch pár měsíců než si přítel našel práci ( V září nastupuje )
Potom nás ještě napadlo,vše řešit přes UK pracák ( nahlásit se jako nezaměstnaný,prý by to snad šlo nějak zkoulet aspon pro přítele ) ale to si musíš vyřídit dokud jsi tam,pry to tak někdo zkoulel,tak nevím.Možná za pokus to stojí,protože fakt jsme nedostali niiiic.Ale to jsou moje poznatky tak snad to pomůže při rozhodování co a jak,ale pokud opradvu plánujete vychovávat miminko v Čr,tak už začnětě střádat penízky,budou mooooc potřeba 🙂!!!!

2014isabelka
13. srp 2014

🙂 zdravím a mám dotaz, moje dcera pracuje pres pul roku ve Velke Britanii, Londyn, u jednoho zamestnavatele.
Ceka miminko a bohuzel bez tatinka.Dcera je asi ve 4.mesici, dne 30.srpna 2014 jde poprve k zenskemu lekari, sken, vysetreni. Tam ji sdeli vsechny podrobnosti.

Bohuzel ji neni dobre a nevi co ma delat.potrebovala by odjet sem domu po vysetreni, ale nevi jak ma postupovat, aby zamestnavateli sdelila a co a kdy mu ma dodat (TISKOPISY.....) a dovezt do CR (FORMULARE, TISKOPISY), aby ji vyplacel materskou, jinak by byla zcela bez prostredku. Muze nam nekdo poradit postup?jsme zoufale, nevime kde zjistit.