Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Nemůžeme, to už jsme tu řešili. Já bych i šla, uvažovala jsem dokonce o přestěhování přes celou republiku, někam kousek od Prahy, nebo tak. Ale manžel tu má práci, kde dělá od 15ti let. Vypracoval se z brigádníka, co pomáhal při stavbě dílny, přes pomocnou modelářskou sílu, obsluhu CNC, modeláře CNC projektů až k programátorovi a před 14 dny z něj udělali vedoucího výroby. Má tam skvělou partu, práce ho baví a je jistá, protože ho nevyhodí. A navíc jeho zaměstnavatel je skvělej v tom, že když se doma něco stane a zavolám manželovi, tak řekne v práci, musím valit domů a jde. Hodiny si prostě nadpracuje jindy. Když jdu na nějaký zákrok a potřebuji doprovod, vezme si dovču a jde. Prostě to tam mají takové benevolentní, což se bude hodit, až bude dítě. Aby toho nebylo málo, máme tu byt v OV, takže jakékoliv trhnutí se odsud by znamenalo prodej bytu a hledání bydlení jinde, což je na dlouho. Pak hledání práce pro nás pro oba a pro manžela začínání od nuly a pro oba zkušebku, v které nás mohou oba propustit a budeme na to hůř než teď. Manžel má navíc teď smlouvu na dobu neurčitou a tu už mu dneska nikdo nikde nedá. Prostě je tam víc negativního než pozitivního. Já fakt nechápu, jak je možné, že platíš tak málo. Vážně mi říkali, že semestr = 20 000 Kč. A kamarádka to tak má a platí. Já znám slovo demoralizovaný v souvislosti s významem "bez hodnoty", " k ničemu".

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Bavíme se o MU, což není soukromá škola. Je to státní škola. Univerzita.

llluckaaa
5. říj 2013

@uztotakbude No hele můj kámoš teď 6 let studoval VŠ (před tím asi 12 pokusů o studium, kdy skončil nejvýš po prváku) a nezaplatil na školném nic. Prostě si zažádal o prominutí školného a bylo vymalováno 😉
Na naší VOŠ bys tak vysoké školné neplatila 😉 No ale je to tvoje věc, podle mě je lepší se dál vzdělávat než jen trávit čas na pracáku 😅 Nehledě na to, že při studiu si můžeš udělat dobré jméno a získat práci tam, kde děláš praxi. Mně nabídli po VŠ práci tam, kde jsem dělala diplomku. Jedna spolužačka zase začala hned po škole pracovat v nemocnici, se kterou jsme spolupracovali.
No ale je to tvůj život. Dělej, co si myslíš, že je pro tebe nejlepší 🙂
Já měla naposledy chemii a biologii naposledy na gymplu (před 15ti lety) a i tak jsem jako jedna z mála vystudovala na červený diplom 😀

dora13
5. říj 2013

@uztotakbude bohuzel, ty jazyky jsou proste dnes alfa a omega vseho, pokud chces slusnou praci. minimalne anglictinu chteji skoro vsude, i tam, kde ji ve finale ani nevyuzijes. bydlis kousek od brna, kde je spousta firem, kde te vezmou jen na zaklade toho, ze umis anglicky a mas aspon elementarni technicke mysleni. Mas ted spoustu casu, tak se do toho proste ponor a makej, makej a makej, naucit se anglicky zvladne na komunikativni urovni prakticky kazdy, pokud neni tezky dyslektik a to ty z, jak usuzuji z tveho pisemneho projevu bez chyb, urcite nejsi. A uvidis, jak strasne se ti otevrou moznosti...

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude tak pak chapu, ze se ti to slovo moc nelibilo🙂

Jasne, chapu tve duvody, proc zustat. Smlouva na dobu neurcitou je dnes pomalu jak poklad.

Sakra, fakt uz nevim co poradit. Koukam na stranku MU a vidim tam poplatky jen za prodlouzeni studia (sankce), nebo programy v cizich jazycich, vysoke skoly v CR se jeste porad neplati. Tedy zakladni skolne. Nebylo to neco v programu celozivotniho vzdelavani treba? To vim, ze je zpoplatneno a vyucuje se v ramci univerzit.

Nepremyslela jsi o tom, ze bys treba delala ucetnictvi na zivnostensky list? Jestli jsi na to uz odpovidala drive, tak se omlouvam za duplicitu otazky.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@llluckaaa Jo, ale ty jsi ji měla. Já šla studovat chemii na pajdák a měla ji naposledy na ZŠ. Víš jak to dopadlo? Na prvním cviku si dali opáčko učiva ze SOŠ, vytáhli na mne orbitali a já skončila. Prostě nemám ty základy. Na ZŠ se z chemie naučíš úplné prd.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni No účetnictví jsem měla naposledy na SOŠ což je pět let a nic z něho už nevím. Navíc tam se toho pořád spousta mění, účetní chodí co čtvrt roku na školení, prostě je to obor co se pořád vyvíjí. Tam mi prostě ujel vlak 😒 No studium je v ČR zdarma do 26 let věku, pak se platí. Tak mi to bylo řečeno a tak je to i v zákoně, my se to tak učili na VŠ na pajdáku. Já už psala paní vedoucí studijního oddělení té lékařské fakulty a ptala se na to. Tak počkám co mi v pondělí odepíše. Zajímal by mne tam ten obor Porodní asistentka. Mne studování vždy bavilo, ale pořád to neřeší to, že i při tom dálkovém studiu nemůžu jen tak ležet doma zadarmo. Já prostě potřebuji prioritně práci. A když ji budu mít, je otázka zda sedět na dvou židlích, nebo veškerou energii vrhnout do toho, abych se rozvíjela v oboru, ve kterém pracuji a byla v něm dobrá.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@llluckaaa Aha, tak to jsem nevěděla o tom prominutí školného. To by stálo za úvahu. Jen je otázka, jak moc to třeba na MU bude možné, protože tam je jakékoliv úřední jednání se studijním oddělením vážně jako porod 😀

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@dora13 Věř mi, že pokus tam byl. Nakoupila jsem si učebnice, snažila se a nezvládla už třetí lekci. Já fakt na jazyky nejsem ☹

uztotakbude
autor
5. říj 2013

Ještě zkusím noviny, zda mne nevezmou jako redaktorku. Dříve jsem dělala externistku, tak třeba... Ale velkou šanci nevidím.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

Holky co je to mírně pokročilá znalost AJ? Co si mám pod tím pojmem představit? Já něco umím. Řeknu něco o sobě, o své rodině, o psovi, o koníčcích. Horší je to s tou praktickou částí. Jako poradit někomu cestu apod. To už se nechytám. Tak to asi nejsem na mírně pokročilé, že?

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude rekvalifikacni kurzy na ucetni s delaji i po UP co vim. Kdyztak se poptej, zda by neco nemeli.

No hele, po me nechteli ani cent, ani po nikom jinem z meho rocniku a to jsme tam vetsina uz dobre seschlych tresek 😉

Ja chapu, ze potrebujes praci. Jakokoliv. Co to call centrum? Nikdy nevis na koho narazis. Vsechno je o budovani kontaktu. Vezmi cokoliv, co se ti naskytne...dokonce bych sla tak daleko, ze bych se nabidla jako intern, abych mela praxi. Treba v te redakci. Nebo nejake ucetni firme.

ivajaro
5. říj 2013

hned po skole zdravotni sestru. Pak jsem odesla a delala jsem pojisteni na auta. Pak jsem odesla do automobiloveho prumyslu kde jsem byla jako vedoci smen. A to az do nastupu na materskou. Jak sestra jsem mela 16.500kc u pojisteni slo jen o dlouhodobou brigadu zakze tam jsem mela cca za mesic 9.tisic a posledni prace to jsem brala 18. Tisic

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude mirne pokrocila je uroven A2 (nekde vsak chteji az B1). Zkus si udelat na netu rozrazovaci test a zjistis rychle, jakou mas uroven. V psanem projevu, jak jsi na tom s projvem ustnim to uz neposoudi. Chces link?

llluckaaa
5. říj 2013

@uztotakbude Nemyslíš si, že si ze studia chemie a biologie na gymplu ještě něco pamatuju? 😀 Naprosto nic. To byly moje okrajové předměty, já se specializovala na jazyky a matematiku. Teď jsem se musela všechno znovu naučit. A začala jsem se učit už na přijímačky (kde jsem byla první). Prostě neházej hned dopředu flintu do žita, při studiu jde hlavně o to, jestli máš o daný předmět zájem a jsi ochotná se učit 😉
Ještě mě teda napadlo něco k tomu, že bys hledala práci v Praze. Ale nebude se ti to líbit 😅 Některé firmy nabízejí pro mimopražské ze začátku svoji ubytovnu, takže tam bys mohla být přes týden a na víkendy jezdit domů. A až by ses trochu zapracovala, bylo by jednoduší přejít někam k vám do regionu, třeba u stejné společnosti.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Určitě, díky!

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@llluckaaa To by se mi rozpadlo manželství. Oba jsme velmi žárlivý, bojíme se o sebe a jsme zvyklí být každý den spolu. Zní to možná jako výmluva, ale mne by to psychicky naprosto položilo. Můj muž je pro mne jediná opravdu blízká osoba. S našima se stýkám málo a dobrý vztah mám stejně jen s otcem. Já prostě manžela potřebuji a on zase mne.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni No na účetnictví i administrativu apod. jsem se co se týče rekvalifikaček ptala. Bohužel budou otevírat až za pět měsíců nejdřív. Resp. ty co budou otevírat teď jsou už plné a tam už se nevlezu a další budou až někdy v květnu asi. To mi řekli na pracáku. Blbá doba. Nabídli mi kurz stříhání psů 🙂

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Díky

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude hmm...strihani psu....sakra, to fakt UP delaji takoveto rekvalifikacni kurzy?

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude kdybys potrebovala treba pomoc s hodnocenim testu, tak dej vedet...obcas se tam trosku siroce rozepisi. Myslim s prekladem pisemneho hodnoceni, vyhodnoti se ti to automaticky🙂

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni JJ. Zajímavé, že? Čekám, kdy budou i modelace nehtů pro psy 😀

markeee
5. říj 2013

Ze zvědavosti jem si přečetla první příspěvek, potom další a další a teď mi to nedá a musím taky přispět. Vystudovala jsem OA. Hned po škole jsem nastoupila do hotelu jako recepční a začala studovat VŠ TUL obor ekononie a managemet -název přesně nevím . Nástupní plat byl 15.000,- ALE 10.000,- jako zaručená mzda a 5.000,- ve formě prémií. Samozřejmě to pro mě byl super plat, přítel taky vydělával dost + cesta do práce trvala 5 minut = spokojenost. Jenže po prvním měsíci začala být práce těžší, psychicky vyčerpávající. Z milého ředitele se vyklubalo arogantní cosi, z milé vedoucí recepce, ženská, která vystrnadila snad všechny recepční. Směny se najednou začaly dělat po 24 hodinách a z pohotovostní spací služby se stala klasická noční služba. Jak se zvyšovalo napětí, tak jsem to přestala dávat. Začala jsem dělat chyby, ukončila VŠ, protože mít práci bylo důležitější. Nakonec mě z práce propustili. Když jsem odcházela, tak jsem se zařekla, že mě na recepci už nikdy nikdo neuvidí. ALE! 😀 práce v našem regionu prostě není. I tak jsem si práci našla hned a to tu, kterou jsem samozřejmě už nikdy dělat nechtěla....Dělám znovu recepční, musela jsem se naučit další jazyk, protože s Aj tu moc nepochodím, udělat si řidičák a začít dojíždět 50 km do práce. Dělám v průměru 240 hodin/ měsíc. Zaručenou mzdu mám 12.000,- + prémie 3.500,- - 6.000,- + příplatky za hodiny oddělané navíc 80,-/hod. Tak ve finále kolem 18.000,- čistého. Na náš region, můj věk a praxi jsem opravdu spokojená. Mám nutkání zase začít studovat VŠ, ale nevím, jestli to má vůbec význam. Kdyby se mi podařilo otěhotnět tak bych se sem určitě ráda vrátila.

dora13
5. říj 2013

@uztotakbude vis co se rika: kdo nechce, hleda vymluvy, kdo chce, hleda cestu. dva pribehy: delam v IT firme. kdyz jsem sla na pohovor, tak jsem tak maximalne vedela, jaky je rozdil mezi hardwarem a softwarem, vzali me na zaklade toho, ze jsem jim byla sympaticka a nevypadala jak uplny tupoun. nikdy jsem neverila, ze tam vubec preziju zkusebku, a hle, po dvou letech jsem stale tady, dokonce vedouci jednoho teamu -- holka z fildy, ktera si vzdycky myslela, ze je zcela technicky nezalozena. ale proste jsem makala a zvladla to. dalsi pribeh, muj bratr. narodil se priduseny, LMD, vada reci, dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie, poruchy pozornosti. nasi s nim behali po psycholozich a vicemene se dozvedeli, ze pokud se vyuci zednikem, tak to bude takovy maly zazrak. nicmene, nasi to nevzdali, hodne brachu cepovali a on sam pak chytil druhy dech, zacal na sobe makat, dostal se na stredni, ted dokoncuje vysokou, umi dva jazyky a myslim, ze vsichni ti co mu predvidali karieru pomocneho delnika by ted hodne koukali. takze proste neverim, ze se absolventka VS neni schopna naucit anglicky aspon na komunikativni urovni. anglictinu jsem roky ucila, ucila jsem i delniky, skladniky a podobne delnicke profese a i ti se naucili. koukej na filmy, serialy, kup si zjednodusene knihy, cti clanky na internetu -- to vsechno pomaha.
samozrejme te neznam, takze nechci soudit, ale pusobis na me strasne negativisticky a pokud takhle prednasrana chodis na pohovory, tak se nedivim, ze te nikam vzit nechteji. pohovory jsou prevazne o prvnim dojmu a pokud ho delas takovy jako pusobis v tehle diskuzi, tak bys fakt mela svuj pristup zmenit...

chris_n
5. říj 2013

@uztotakbude nesouhlasím s tím, že dnes málokterá ženská má víc, jak 12 tisíc. Je to o kraji a odvětví, ve kterém působíš. Já osobně mám plat v hrubém okolo průměrné mzdy. Ale taky je to prostě o tom, že co kraj, to jiné ohodnocení a kolikrát i jiné výdaje (nemluvím o jídle atd... co je všude stejné.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Tak na tom prvním testu mám skore 9. Co si z toho mám vzít?

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@dora13 Víš, kdybych dělala na pohovoru takový dojem jako tady, byla bych vážně idiot. Zatím co tady píši jak to cítím, na pohovorech je to těžká přetvářka a dělám ze sebe pohodovou holku. Bohužel po roce na ÚP by nikdo v pohodě nebyl. Znám lidi, co kvůli tomu skončili u psychologa. Kdo nezažil, nepochopí.

dora13
5. říj 2013

@uztotakbude rikam, nevim, neznam te, netusim jak muzes pusobit na pohovoru. je ale znama vec, ze jaky je clovek uvnitr, je videt i navenek. verim, ze rok na pracaku musi byt neprijemna zalezitost, ale fakt mam z tebe pocit, ze uz jsi to proste vzdala a zaujala porazeneckou pozici ve svete, ktery je na tebe zly a nespravedlivy. opakuju, nauc se anglicky a uvidis ty moznosti, ktere se ti razem otevrou.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@dora13 Já se snažím. To víš, že se sebou chci něco udělat. Jen nevím, zda to sama zvládnu. A kurzy jsou 10 000,- Kč a víc a na to nemá. Založila jsem zde diskusi, kde bych ráda sehnala nějaké maminky, co se třeba budou vracet do práce, nebo jsou na mateřské a nechtějí zakrnět a chtějí si angličtinu opakovat. Myslím, že když si tam budeme psát, tak nám to taky pomůže. Hlavně mně. Naučím se nová slovíčka - lépe se mi pamatují, vidím-li je použité ve větě, okouknu i gramatiku a budu ji konzultovat s knížkou pro samouky, co jsem si koupila. Myslíš, že je to dobrý nápad? Může mi to pomoci?