Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude zkopiruj mi sem (nebo do mailu), co ti to tam napsalo ve vysledku...skore 9, jakoze mas devet chyb ze 42, nebo 9 spravnych odpovedi ze 42? Pokud jen devet chyb, tak to neni spatne, to bys na mirne pokrocilou dosahnout mela, pokud je to naopak, tak to je docela blbe... Ale melo by ti to tam napsat jak dal postupovat ve zlepsovani jazyka a z toho poznas, jakou mas uroven.

ratatooy
5. říj 2013

tak ja jsem jezdila po všech městech prodávat second hand,byli jsme na to parta 4 holek,a jelikož jsem jezdila svým autem a mela placeny cestáky tak jsem vydělávala i s vyplatou kolem 30tis,pak jsem chtela kvuli mateřství změnit pracovni pozici,takže jsem se nechala přeřadit na sklad kde se sekáč přebíral a tam jsem už mela cca 11tis

dora13
5. říj 2013

@uztotakbude cokoliv je dobry napad, tohle urcite 🙂 mne osobne treba hrozne moc pomohly serialy, Friends, How I met your mother, jak na porozumeni, tak na rozsireni slovni zasoby. anglictina ma tu obrovskou vyhodu, ze naucit se zaklady neni tezke, tezke je dotahnout ji pak na vysokou uroven, ale to uz po tobe nikdo nechce 🙂 komiksy nejsou spatna vec, zjednodusene knizky. a hlavne pravidelnost, proste nad tim treba tu hodinu dve denne stravit.
verim, ze je tva situace hrozne neprijemna, jsem rada, ze jsem tohle nemusela nikdy resit, na druhou stranu jsou i horsi veci nez nemit praci...hlavu vzhuru 🙂

chris_n
5. říj 2013

@uztotakbude není do o tom, že je to do 26let, ale neplacený máš určitý počet let vysoké školy, a pokud ho přesáhneš, tak platíš.

chris_n
5. říj 2013

@uztotakbude mám pocit, že tě znám.... ale pod jinou přezdívkou....

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Zkopírovat to nejde. Přeložila jsem si to. Nic konkrétního tam nepsali, jen mne to odkazuje na nějaké další testy. Výsledek 21 bodů z možných 43 :(

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@dora13 Co jsou to ty zjednodušené knížky?

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@chris_n No já studovala 4 roky.

chris_n
5. říj 2013

@uztotakbude no pokud by si chtěla začít znovu studovat od začátku na bc. tak asi už platit budeš. Myslím, že je to nějak odstupnovany časově, kolik máš let na dokončení bc. studia, pak kolik let na ing./mgr. studia. Pokud to překročíš, platíš. Ale není to hranicí 26 let.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@chris_n Aha, tak to jo. No ještě počkám co mi napíší z toho studijního. Ale po dnešku to vypadá, že to asi nebude aktuální téma u nás doma. Přesto díky.

dora13
6. říj 2013

@uztotakbude Penguin readers, koupis to v kazdem vetsim knihkupectvi. Jsou to pribehy s zjednodusenou anglictinou, uroven 1-5, omezenou slovni zasobou. Ma to studenty anglictiny podporovat v tom, aby cetli beletrii a je to fakt dobry studijni prostredek.

uztotakbude
autor
6. říj 2013

@dora13 Krása. Já ráda čtu. Jak se pohybuje cena?

dora13
6. říj 2013

@uztotakbude zalezi jak ktery, ale do 200 Kc uz bez problemu sezenes 🙂

uztotakbude
autor
6. říj 2013

@dora13 Ve středu jedu do Brna. Zkusím Dobrovského nebo Barviče a Novotného. Snad něco seženu.

chris_n
6. říj 2013

@uztotakbude pokud máš třeba čtečku knížek, možná by se dalo najít něco ke koupení i v ebup formátu

uztotakbude
autor
6. říj 2013

@chris_n To nemám. My jsme s manželem zastánci krásných normálních knížek. Rádi si něco kupujeme k narozeninám, vánocům apod. Já sbírám dva autory, manžel třetího. Takže se těšíme, až jednou budeme mít větší bydlení, že to nebudeme mít nacpané ve skříni jak teď, ale uděláme si krásnou nástěnnou knihovnu. Takže čtečku ani neplánujeme. Ale díky za nápad. 🙂

chris_n
6. říj 2013

@uztotakbude to chápu, ale vím, že se to dá i do mobilu, pokud mas smartphone a rozumný display

uztotakbude
autor
6. říj 2013

@chris_n EE, já mám obyčejný mobil. My na tyhle vymoženosti prostě moc nejsem. Připadá mi to jako zbytečnost. Prostě co jednoho zajímá, druhého ne. 🙂

xveronikaxx
6. říj 2013

@uztotakbude spousty učebnic Aj se dá stáhnout na internetu.. myslím, že existuje i něco jako magická angličtina, taky se dá obstarat skrze internet a různé úložné servery - to by ti mohlo ušetřit peníze... a myslím, že rozhodnutí s callcentrem je docela dobrý nápad... na chvilku totiž popadneš dech, nebudeš třeba působit na pohovoru tak zoufale (což po takové době na ÚP je myslím asi nemožné působit na pohovoru klidně) a mezitím si můžeš brousit ajinu a poohlížet se jinde...to že uděláš teď krůček zpátky s callcentrem může být jen větší rozeběh pro skok dopředu..

uztotakbude
autor
6. říj 2013

@xveronikaxx Já jsem si učebnice angličtiny koupila. Jen jsem prostě nemožná. Dokážu si slovo od slova zapamatovat 20 stránek práva, ale nedokážu si zapamatovat slovíčka apod. Nevím proč, asi ta část mozku, která má tohle na starosti u mne nefunguje :( Mám to tak od malička. Už na ZŠ jsem v cizích jazycích byla v háji 😒

mysicka_lb
7. říj 2013

Já na mateřskou teprve půjdu a pracuju jako obchodní asistentka ve firmičce, co se zabývá automatizací výroby, za 26 tis hrubého. Z této diskuze jsem docela šokovaná, žila jsem v domnění, že ta nejvíce podhodnocená ženská na světě, co si nechá s.át na hlavu a dělá jen za pár šupů, jsem já🙂. Tak ta má práce asi není nakonec zase tak špatná, jak jsem si myslela..... Zato doba je evidentně o dost horší než v mých nejčernějších představách☹(

Všech, co nemůžou najít práci, je mi upřímně líto a soucítím s nimi. Nikdy bych si nedovolila tvrdit, že je to tím, že jsou takoví a makoví, a že by stačilo jen to a to a práci by určitě našli. Není to tak. Kdo tohle nezažil, protože měl zrovna více štěstí, nepochopí.... Před pěti lety, když zrovna začínala krize, jsem strávila na pracáku čtyři měsíce. Je to slabý odvar oproti těm, co nemají práci rok nebo ještě déle, ale i za tu dobu jsem stihla pocítit tu beznaděj a strach z budoucnosti. Moc dobře vím, jak bolí takové ty "dobře míněné rady" na téma "tu práci nemáš určitě proto, že...." a "stačilo by jen udělat xy a práci bys určitě našla". Ono se to z tepla kancelářského křesla strašně snadno píše, ale co když ten člověk už opravdu vyzkoušel ledacos a k tomu, co ještě nevyzkoušel, měl nějaký objektivní důvod, který vy jen nevidíte? Tady by se každý s nadšením přestěhoval rovnou do Tramtárie - a ani by v té Tramtárii nemusela být jistá práce, prostě by tam šel jen na blind. Každý by šel placeně studovat na dalších pět let a jako protipól odmazával už vystudovanou VŠ ze životopisu, aby nebyl "převzdělaný". To vše s obrovským nadšením a optimismem - co na tom, že nic z toho vlastně žádnou práci nezajistí, ale je potřeba na pohovoru působit vesele. Chtěla bych některé ty radily vidět v reálu ve stejné situaci, v jaké se nachází uživatelka uztotakbude....

Já bych poradila asi tři konkrétní věci:
1. Zkusit si založit neformální neplacený anglický kroužek pro samouky. Najít pár holek v podobné situaci a učit se s nimi podle nějaké učebnice, vzájemně se zkoušet ze slovíček, kontrolovat si domácí úkoly, opravovat si chyby apod. Ve více lidech se učí mnohem lépe a byla by to i taková užitečná náplň volného času. A nestálo by to ani korunu.
2. Zkusit sama obesílat firmy s tím, že chci pracovat zrovna u nich. Bez toho, aby vypsaly nějaké výběrové řízení. Prostě to jen zkusit, co kdyby náhodou někoho hledali a výběrko ještě ani nebylo vypsané. Pak člověk nesoutěží se s sto dalšími lidmi, ale jen sám se sebou. Ze sta firem se třeba chytne jedna - ale i to stačí.... Já si práci našla přesně takhle - a byla už jsem opravdu hodně zoufalá.
3. Nedávat si nic za vinu. V dnešní době je zvykem nulový soucit, nulová tolerance a takové to uvažování stylem "člověk si za všechno může sám". Cokoli od zubního kazu, přes přepadení po nemožnost najít si práci je prostě "vaše vina" a vždycky, když se s tím svěříte, se najde nejméně deset radilů, kteří vás o tom budou usilovně přesvědčovat. Zubní kaz máte určitě proto, že si dostatečně nečistíte zuby, přepadli a okradli vás proto, že jste nebyli dostatečně opatrní, no a práci nemáte proto, že působíte negativně/ nesebevědomě/ neumíte xy. Je to prosté, problém vyřešen, "radilovo" egíčko se v tu chvíli vznáší někde v oblacích a vaše sebevědomí je zase někde o kousek níž, než bylo předtím. Ale co když za to, co se děje opravdu nemůžete, prostě jen máte smůlu a "los" padl zrovna na vás? Takhle je potřeba to brát... .. Ne že by tento přístup automaticky někoho vyléčil, přinesl mu peníze, dal mu práci apod. Ale když už byl na vás ten život zlý, buďte aspoň vy na sebe co nejvíce hodní. Zasloužíte si to.

uztotakbude
autor
8. říj 2013

@mysicka_lb Díky, moc hezký příspěvek. Souhlasím. To obesílání firem na blind jsem už dělala na začátku léta, tvrdili mi, že si ten životopis založí a kdyby něco, ozvou se. Mám to tam posílat znova, nebo jim věřit? Ten kroužek je docela dobrý nápad. Jen nevím jak to zorganizovat. Nemám moc přátel. Ale napadlo mne dát třeba takový ten lístek do Alberta, jak se tam dávají inzeráty. Že hledám kamarádky na studium angličtiny. Nebo tak něco. S tím nedáváním si toho za vinu je to těžké, když vám to za vinu dává okolí. Mé sebevědomí už níž být nemůže a s každým kopancem od mé matky ve stylu "vidíš, jsi neschopná, já ti to říkala celý život" je mi ještě hůře. Manžel se mne snaží držet co to jde, ale já už i uvažovala o rozvodu, protože mám pocit, že ho stahuju s sebou a topím, že se nemůže v životě hnout z místa, protože má mne jak kouli u nohy.

mysicka_lb
8. říj 2013

@uztotakbude Já vím, to okolí dokáže člověku pěkně srazit sebevědomí, i když to většinou myslí dobře. Ale víš, tohle opravdu není tvá vina a ty nejsi nijak špatná nebo neschopná, jen ses zrovna ocitla v krizové životní situaci. Bohužel všechno v životě ovlivnit nemůžeme, ať se nám to líbí, nebo ne. Za pár let může být všechno úplně jinak, budeš nám sem psát z nějakého kancelářského křesílka a plno z nás, co teď práci má, bude naopak zoufale nějakou hledat. Žádná krize netrvá věčně a věřím, že jednou se ta karta obrátí. Zkusila bych dát inzerát třeba na lide.cz. A obecně bych se zkusila co nejvíce družit s lidmi, to se nikdy neztratí. Ty inzeráty v obchodech čtou spíš důchodci, co nemají internet, tam asi nejsou takové šance na úspěch - i když nic tím nezkazíš. No a firmy bych obeslala spíš nějaké menší, ne takové ty velké známé fabriky v okolí, kam to zkouší každý, ale nějaké rodinné, o kterých jsi třeba dosud ani neslyšela. Tam je větší šance, že zrovna vyvstala potřeba přijmout nového člověka, aniž by to inzerovali někde na jobsech nebo na ÚP. Taky bych se mrkla, kdo z tvého okolí bude v dohledné době odcházet na mateřskou nebo marodí na rizikovém - místo něj pravděpodobně budou hledat náhradu.

ratatooy
8. říj 2013

@mysicka_lb to vyděláváš na žesnkou hodně u nás nevydělá ženská nad 10tis

ratatooy
8. říj 2013

holky a je tu třeba nekdo kdo má vlastní živnost nebo nad nejakou po mateřské přemýšlí?

uztotakbude
autor
8. říj 2013

@mysicka_lb Zrovna jsem dodělala další online životopis. Včera jsem jeden vyvěsila na webovky ÚP, dneska druhý na prace.cz a tam jsem si uvedla do chodu i agenta, takže mi bude na mail chodit každá vhodná nabídka. Já už si říkám, že se to přece musí zlomit. Tohle není možné! Podívej se do mého profilu tady na koníkovi, co mi bylo teď nabídnuto.

uztotakbude
autor
8. říj 2013

@ratatooy Já uvažovala o založení živnosti teď, resp. o založení obchodu. Ale mám z toho moc velký strach.

mysicka_lb
8. říj 2013

@ratatooy No, já to beru podle toho, že jsem jediná ženská ve firmě, pracuju se samýma chlapama. Jsem z nich služebně nejstaršî, troufám si říct, že i nejvýkonnější - no a beru z nich samozřejmě nejméně. Po pěti letech s VŠ titulem a předchozí praxî jsem se po x doprošováních a vyprošováních dostala na nástupák svých středoškolsky vzdělaných kolegů. Ženská je brána jako něco méně než hadr na podlahu - ale fakt jsem myslela, že je to jen u nás ve firmě a ne v celé ČR☹.

martiska36
8. říj 2013

@uztotakbude česká spořitelna má teď vypsané nějaké výběrové řízení přímo v Blansku, a taky Allianz pojištovna pro Letovice - nezkoušela jsi se přihlásit ? Nějak se začít musí...

uztotakbude
autor
8. říj 2013

@martiska36 Do Allianz nepůjdu, osobní důvody. Česká spořitelna ano, zkoušela. Dokonce již několikrát, stále mi odpovídají stejně. Nemáte praxi, díky nechceme. Přitom kamošku z dětství tam vzali po gymplu, bez praxe a to měla ZŠ samé čtyřky. Opravdu nechápu. Já mám alespoň obchodní obor a pojišťovnictví a bankovnictví jsem studovala na střední.