Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

ratatooy
9. říj 2013

@chris_n ne nezaměstnavaji jen cukrářky když nejsou tak vezmou kohokoliv a ostatní je zaučí,a tak je to skoro všude ja třeba jako cukrářka jsem pracovala už v masokombinátu,na pile,atd

nonnni
9. říj 2013

@uztotakbude to je mi lito☹ A ted bys neco takoveho delat nemohla? Stejne jsi doma...nemohla bys treba zkusit byvalou fakultu, zda nepotrebuji nehoko ve vyzkumu, zadara.... jen na nahoneni praxe? Tam nejake kontakty mit jeste treba budes...?

@chris_n tak me by to zase tak divne neprislo, clovek s VS, bez praxe v oboru, je v podstate nepouzitelny teoeretik, nic neumi....respektive praxe se od teorie fundamentalne lisi a ja bych take ocekavala, ze se napred predvede, nez si zacne diktovat platove podminky. Takze 13 000 nastupni plat by me nezaskocil v pripade, ze by byl strukturovany karierovy postup a postup ve financnim ohodnoceni. Pokud ne, ale slo by o prestizni firmu, tak bych to vzala prave na nahnani praxe a kontaktu a nasledne se zaridila po svem.

ratatooy
9. říj 2013

no každopádně když to zhrnu na náš kraj je dobrej job být na mateřský

chris_n
9. říj 2013

@koada jako neříkám, že mají chtít 30... ale pro vysokoškoláka alespon 20 nástupní snad ne... v Praze myslím, jsem taky z Prahy. Jinak oni jsou školy, kde musíš jen na bc. studovat 4 roky. Manžel to tak na dopravce měl. Takže asi tak 🙂

chris_n
9. říj 2013

@nonnni já ti nevím, ale za 13 teda v Praze většinou nenastoupí dneska nikdo skoro (možná tak absolvent SŠ hned po škole). Vzdyt to fakt není skoro nic, pokud člověk nebydlí u rodičů a neplatí nájem pár korun.

zmrz_lina
9. říj 2013

Já jsem pracovala od 16 let, od 18 (třeťák na SOŠ) jsem se živila sama. Vedle denního studia VŠ jsem zvládala pracovat na 0,5 - 0,75 úvazek (musela jsem zvládat, jinak bych neměla peníze na náklady spojené se studiem - bydlení, jídlo, knihy - a musela bych skončit a jít na HPP). Když jsem končila Bc. (díky tomu, že jsem se nemohla VŠ věnovat naplno, jsem ho dodělala až po 5 letech), hledala jsem si práci 4 měsíce před státnicema, nakonec jsem nastoupila 2 měsíce před státnicema s tím, že mi tehdejší zaměstnavatel vyšel vstříc a slíbil volna na dodělání semestru a učení před státnicema. I přes to, že jsem měla Bc., jsem nastoupila na středoškolskou pozici - v duchu hesla "lepší vrabec v hrsti...". Bydlím v Rakovníku a pracovala jsem v Praze, do toho dojížděla 1x týdně na otočku do Brna do školy. Cesta do práce mi trvala téměř 2 hodiny, to samé z práce, ale zvládla jsem to tak téměř 2 roky. Nakonec jsem vyhrála výběrové řízení na místě přímo u nás - je to pro mě práce z velké části v oboru, práce, která mě velmi baví, ale nese to s sebou zas jinou věc - plat mám o víc jak 1/3 nižší než jsem měla v Praze... Myslím, že kdybyste věděli, co dělám a za kolik, asi byste šli do vývrtky, jako někteří mí známí, kterým musím pomalu ukazovat výplatní pásku, protože mi nevěří, že na takové pozici mám tak malou mzdu. Ale tu pozici a vše kolem ní beru jako nenahraditelnou praxi, kterou snad zužitkuji v budoucnu.

chris_n
9. říj 2013

@nonnni nahnání praxe je tak na minimálně dva roky... a teda nevím, ale dva roky někde pracovat za 13 tisíc (hrubého samozřejmě)?

nonnni
9. říj 2013

@chris_n tak ja uz jela v cistym🙂)) Ale znam lidi z VS, kteri to maji v hrubem a delaji za to, protoze ani v Pha a okoli prace neni....treba takova ucitelka u nas v MS, s VS ma cisteho 10 000 mesicne.

Nahnani praxe tak tech minimalne 18 mesicu jiste je, ale zase nevis, koho v mezicase potkas a jake moznosti se ti naskytnou a dvere otevrou. Take to muze skoncit tak, ze dva roky se clovek protrapi na pracaku a ve vysledku nema ani co do toho CV napsat.

Ja absolutne netvrdim, ze je to tak sprvne a spravedlive. To pozor, to ani nahodou....ale z pozorovani pracovniho trhu nekolika poslednich par let...tohle je ted realita a preziji fakt jen ti nejprubojnejsi a nejadaptibilnejsi. Bohuzel😢

chris_n
9. říj 2013

@nonnni jj, já už jsem trošku v tomhle jinde... dělám v IT a mám 4 roky praxe v podstatě, takže pro mě je 13 tisíc hrubého fakt nepředstavitelné :-/ ikdyž fakt lepší, než pracák no.

llluckaaa
9. říj 2013

@chris_n Mně po VŠ nabídli 11000 hrubého včetně prémií 😀 S díky jsem odmítla 😀
Já vím, co tím chceš říct 😉 Tady hodně záleží na oboru a v některých se skutečně moc neplatí. Hlavně třeba v sociálních službách. Ono nejde moc o to, co máš vystudováno, ale kolik umíš a jak moc se o obor zajímáš. Oni sice napíšou do požadavků třeba vš, ale když se přihlásí sš s dobrou praxí, tak vš určitě převálcuje a dají mu přednost 😉
A jako přiznejme si, je hodně vš škol, po jejímž absolvování toho člověk zas tak moc neumí a nemůže dostat práci, která je dobře placená. K té se člověk dostane až s dobrou praxí.

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@nonnni Já zadara do Brna rozhodně jezdit nemůžu. Já nemám ani za co jíst. Potřebuji placenou práci, na získávání praxe jen tak není čas. A navíc mne tam ani nevezmou. Jsem jen Bc. nejsem Mgr. S Bc. tě do výzkumu nepustí.

nonnni
9. říj 2013

@uztotakbude a co ti ted tedy zbyva? To call centrum? Jak to vypada?

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@nonnni Jo, call centrum, přebírání špinavých hader za 7500 čistého, nebo čekat, zda se nenajde lepší práce, protože momentálně jsem splnila podmínky a zaměstnavatel za mne může každý měsíc dostat 16 000 Kč po dobu roku. Takže může dostat 192 000 Kč za to, když mne zaměstná v mém oboru (administrativní pracovnice, fakturantka, asistentka)

chris_n
9. říj 2013

@uztotakbude na tyhle pozice chtějí většinou dvouletou praxi alespoň.

chris_n
9. říj 2013

@uztotakbude tak zas na druhou stranu nes už od UP určitě nic nedostavas. nemusíš i na veřejné prospěšné práce?. tak bych asi šla na to call centrum

nonnni
9. říj 2013

@uztotakbude prebirani hader? Co to je a praci?

No a uz jsi nasla nejakeho zamestnavatele, ktery by toho chtel vyuzit? Ja vi, ze ti musi dat smlouvu na mnimlane jeden rok, aby tu dotaci dostal...coz je prima....a kdybys po 6. mesicich odesla sama, tak to nemusi vracet...co vim.

Ja si fakt myslim, ze hledat lepsi prilezitosti muzes i pri praci, hlavne musis vypadnout z domova a dostat se mezi lidi....7 500 je porad lepsi nez dratem do oka, i kdyz ti z toho zbydou cisteho treba 3 000...porad budes alespon ve viru a nebudes se uzirat bezmoci doma....

chris_n
9. říj 2013

@uztotakbude jo a když za tebe dstane zaměstnavatel 16 tic. tak reálné ti asi tak může nabídnout polovinu z toho, jaki plat. aby ho o vyšlo sůl nul, když musí zaplatit pojistné a daně, resp. ty z hrubé mzdy

nonnni
9. říj 2013

@chris_n jj...16 000 jako superhruba, ze?

chris_n
9. říj 2013

@nonnni v podstatě ano. Když se spocte vše, co odvádí zaměstnanec a zaměstnavatel, tak jde nějakých cca 48% pryc

nonnni
9. říj 2013

@chris_n chybi mi tu blici smajl... 😢

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@nonnni Přebírat poblité hadry nepůjdu. A to je 7500 čistého. Je to práce, kde bych se bála, že něco chytnu.

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@chris_n To mi ale vůbec nevadí. Mně stačí, že se dostanu do oboru.

nonnni
9. říj 2013

@uztotakbude a co to je za praci? Ja si nejak neumim predstavit v jake pozici je takova pracovni napln..

nonnni
9. říj 2013

@nonnni hele a to je na plny uvazek? Ja jen, ze minimalni mzda je 8 500...

nonnni
9. říj 2013

aaaa, pardon...prave jsem se poucila, ze tech 8 500 je hruba, takze 7 500 cista...to je hnus velebnosti...

a navic koukam, ze si tu dopisuji sama se sebou 😀

liss_durman
9. říj 2013

Ufff, přečetla jsem celou diskuzi... @uztotakbude, ráda bych tě nějak podpořila, opravdu to nemáš lehké a jsi v nezáviděníhodné situaci. Ze všech tvých příspěvků čiší ta bezmoc, mně je z toho úplně úzko ☹ Neumím si představit být tak dlouho na pracáku, musí to být děs. A všechny ty chytré rady tady jsou moc hezké, ale je jasné, že když máš příjem nula a nemáš ani na základní potřeby, těžko půjdeš studovat školu za drahé peníze (btw s tou vejškou je to podle odstudovaných let - ze zákona ti stát platí 4 roky na Bc. a na gr nebo Ing tuším že 2 nebo 3 roky, nejsem si jistá. Když chceš studovat víc, musíš těžce platit), stejně tak na vlastní náklady dojíždět, abys byla zadarmo na stáži, kupovat (na splátky!!!!) nějakou ojetinu, abys měla, jak říkáš, práci, která vůbec není jistá, to je taky kravina a ještě by ses v tom mohla někde zabít, když nejsi zvyklá řídit. Studijní kroužek aj bych zatím asi pozastavila, když nevíš, jestli vezmeš práci v call centru a jak to bude se směnami atd, ale nápad je to moc dobrý.
Myslím, že hlavní teď pro tebe je dostat se nějak psychicky do pohody (neříkám, že práce v call centru je pohoda), ale asi bych na tvém místě viděla tu operátorku jako nejlepší řešení v tuhle chvíli... Obecně platí, že se věci daří ve chvíli, kdy se na ně přestáváš upínat. A nemůžeš se na hledání práce přestat upínat, když ji prostě rok nemáš, to nejde! Stejně tak by to zřejmě bylo s tím miminkem... Je klidně možné, že jakmile nastoupíš do call centra, zrovna se ozvou z nějaké firmy a ty si budeš moci vybírat, to je daleko lepší pocit než to, co teď zažíváš!
Ale ještě k tomu, jak jsi psala pozdě bych honit... Možná není pozdě, plánujete výhledově rodinu, při MD by se třeba dalo dálkově studovat (jednou, ne hned!) a možná na tu zdrávku by stačila VOŠ (nevím, jen tipuju) a ta by možná nemusela být placená??? Až vyřešíš existenční problémy, možná bys nad tím mohla do budoucna uvažovat, při MD se dá opravdu lecos zvládnout.
Jinak nezbývá než držet palce, snad se ti brzy uleví, hlavně buď hodná na manžela, když tě podporuje a na matku se vy... 😀 Ty to vědí nejlíp, akorát bohužel až po té bitvě... Drž se!

ninive211
9. říj 2013

Mě fakt nejvíc dostává, jak si zaměstnavatelé v dnešní době "cení" zaměstnanců...kdo nastupoval do své dejme tomu první práce v roce 2008 a dřív, v době růstu, ten si mohl diktovat, podmínky, vybírat si...rok poté se najednou karta obrací a najednou si diktují podmínky zaměstnavatelé. Já měla fakt docela ještě štěstí v tom, že jsem našla práci hned, protože jsem byla skromná (na VŠ vzdělání jsem si mohla říct víc, ale kdybych třeba tehdy trvala na těch 20 tis., tak jsem tu práci hledala třeba taky rok). Jinak v rámci našeho oboru na VŠ, co vím, tak většina měla práci jistou snad ještě před ukončením školy (hodně od nás šli dělat do auditu do "velké čtyřky" -taky jsem mohla zkusit, ale předem jsem usoudila, že by to nebyla práce pro mě -ani ne tak obsahově, to by mě bavilo, jako to být každý týden v jiném koutě republiky, přespávat po hotelech, pokaždé dělat v jiném týmu lidí...), zbytek si našel práci do 3 měsíců, jediná moje kamarádka hledala teda rok - protože byla právě úplně bez praxe v oboru. Pak se chytla, dělá teda na ŽL, ale s tím, že má milion výhod jako běžný zaměstnanec (nevím, jak to ta firma teda dělá daňově...prostě tam je jasnej švarcák jako prase, no). To jsme byli ještě relativně poslední ročník 2009, kdy se dalo ještě něco slušnýho sehnat. Teď když se dívám na nabídky na netu (a jako už umím hodně číst mezi řádky, což je hodně důležitý), tak to u nás v Brně (2. největší město ČR!!!) není snad o moc slavnější než někde v severních Čechách - s tím rozdílem, že tam člověk asi neplatí tržní nájem 10-15 000. Naopak Praha, to je fakt kapitola sama pro sebe - tam jsou platy minimálně o polovičku vyšší na stejné pozici jak v Brně, přitom nájmy skoro na stejné úrovni!!! (vlastní bydlení je tam asi pravda horší, co tak vím).
Jak říká moje kamarádka - chtěla vydělávat v Praze a ty prachy utrácet někde jinde (a tak to i má, v Praze má od táty koupenej byt, bez hypo, na víkendy a veškerý volno jezdí domů do Plzně a žije si dobře). Zbytek republiky je odvařenej...

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@nonnni Jde o přebírání hader a třídění, některé jdou do sekáčů a některé do Afriky na charitu.

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@nonnni ano, to je na plný úvazek. Nevím jak to mají udělané, řekli mi, že je to 50,20 Kč na hodinu. Když jsem si spočítala hodiny, vychází to na 7500 Kč

nonnni
9. říj 2013

@uztotakbude tak ja mam znamou, ktera zije v Mozambiku a na trzich si tam spokojene nakupuje trika (sekac) s ceskymi napisy, vyjdou bratra na petikorunu 🙂

Tech 50.20 je pod minimem, ktere je 50.60Kc na hodinu...tedy ne, ze by to nekoho vytrhlo...

Hele, to call centrum zacina vpadat jako luxusni volba s porovnanim s tim dalsim, co je na vyber😢