Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@llluckaaa Ne, tam v evidenci nejsem. Přes pracovní agentury nic nechci, aby mi pak kradli každý měsíc třetinu platu.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@zrzzynka Já ale nereagovala takovým stylem. Cítíš z toho něco, co tam není. To je problém psaného textu. Já tím jen chtěla říct, že priority jsou jasné. Když otěhotním, na potrat kvůli práci nepůjdu. Jen si prostě chci najít práci, protože nikde není psáno, že se zadaří hned. Momentálně řeším na gyndě rozházený cyklus, užívám ultrogestan apod., takže myslím, že to bude ještě chvíli trvat a každý den odpracovaný dobrý. Chtěla jsem tím jen říct, že tohle téma je prostě neřešitelné. Chci dítě, ale nemůžu kvůli tomu přestat hledat práci...

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@blahova_andrea Já takto neuvažuji. Myslím si, že Češi jsou příliš skeptičtí a pak se budou divit, až ostatní budou důchody mít a oni ne, protože v ně nevěřili. Zatím systém funguje, takže zatím jedu dle toho, že ho mít budu. A nejde mi jen o to, jde o můj pocit, že nejsem lemra, co se jen válí na pracáku, jde mi o to, že chci dokázat, že k něčemu jsem a něco umím, jde o to, že chci vidělat nějaké peníze a jde o to, že mi z toho doma už těžce hrabe. A to tak, že fakt chvilkama říkám, že začnu předvádět mouchu a uvěřím, že jí jsem. Bude mi fajn, budu si jen tak bzučet a nebudu muset řešit tyhle kraviny 😀 😝 😀

maki73
3. říj 2013

@uztotakbude no já myslím, že to hodně záleží i na konkrétní škole, oboru a praxi, já studovala teď biochemii a letos jsem přešla na pedagogiku pro MŠ, bylo to hned z několika důvodů, ale hlavní dva byly plat a doba studia...za tři roky studia mě čeká nástupní plat 20000Kč, což se samozřejmě už moc nanavýší během praxe, ale to vůbec nevadí, počítám s tím, že já budu z našeho páru vždycky ten s nižší mzdou a nestydím se za to, přítel je ve svém oboru třída a věřím, že by nás dokázal uživit i úplně sám, každopádně bohužel v dnešní době je pravda, že záleží hooodně na tom vzhledu a vystupování a jazyky, to je všude, což samozřejmě není fér, ale člověk s tím nic nenadělá, takže učit se se taky pořád vyplatí...

rebe
3. říj 2013

@uztotakbude Nereaguji na úvodní otázku, ale na tvůj příspěvek z 16:15. A to proto, že jsem několik let měla na starosti mimo jiné i výběrová řízení a přijímání lidí a na prodavačku v obchodě bych tě rozhodně také nepřijala. Máš pravdu, že mnoho středoškoláků má nesmyslná očekávání a požadavky, ty jsi pravý opak, nicméně stejný extrém. Chápu, že když někdo nemá dlouho práci, je ochoten dělat cokoli. A tvoje chuť pracovat a vypracovat se je sympatická. Jenže jako zaměstnavatel raději na pozici přijmu někoho, kdo má kvalifikaci přesně pro ni a kdo tu právi bude spokojeně dělat třeba pět let. U tebe bych předpokládala, že se budeš chtít vypracovat a po čase utéct jinam.
V dnešní době hodně záleží i na získané praxi. A ty, nezlob se, nemáš v zásadě žádnou. Jako zaměstnavatele mě totiž zajímala praxe v oboru. Dělat číšnici nebo doplňovat někde zboží je fajn jako brigáda, ale není to praxe. Mnohem víc jsem ocenila třeba dobrovolnickou práci, pokud to bylo v daném oboru.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@rebe Promiň, ale já nevyskládávala zboží, já dělala prodavačku! A to, že uteču jinam není žádná pravda. Chci dělat práci, co mne bude bavit a tahle by mne bavila. Navíc mi sám říkal, že možnost se vypracovat na vedoucí prodejny je velmi reálná. A to by mi stačilo. Pokud se k tomu personalisti staví takto, tak to pak budou vždycky zaměstnávaní jen hlupáci a nebo lidé bez jakýchkoliv ambicí. To mne vždy nadchne. Takže v překladu jsem si měla jít udělat učňák na prodavačku a práci bych měla hned. Je už jedno, že bych nevěděla nic o psychologii zákazníků, o obchodním marketingu apod. Tak to promiň, ale to nechápu. Já jako zaměstnavatel bych chtěla za určité prachy co nejvzdělanějšího a nejlepšího člověka, který mi ten obchod rozjede a pozvedne, ne jen opičku za kasu.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@rebe PS: Když už lidi bez praxe nemohou dělat ani prodavačku, tak co už mají dělat? Existuje nějaká obyčejnější práce?:

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@maki73 Hodně štěstí při hledání práce. Mám fůru kamarádek z pajdáku v různých oborech, i předškolní a mimoškolní pedagogiky a všichni mají obrovský problém najít práci v oboru. To nechci být zlá, jen nějak komentuji realitu a vím, že se ti to nebude líbit. Jé jak já se pohádala s kamarádkou z dětství, když mi v den promoce řekla, že mi ten papír stejně bude k ničemu a že nenajdu práci v oboru. A já věřila, že najdu...měla jsem věřit raději jí.

maki73
3. říj 2013

@uztotakbude no u nás to nevidím tak černě, letos nám zdvojnásobily místa v oboru, dostuduju 2015 a to je přesně rok, do kdy je povinné vysokoškolské vzdělání pro učitelky v mš, takže mám dobré vyhlídky, navíc jsem z Ostravy a tady se teď školky otevírají celkem ve velkém už mám vyhlídnutá dvě potencionální místa 😉. rozhodně se o sebe nebojím, sice je mi líto těch učitelek s praxí, které na změnu systému doplatí a budu vyhozeny, kvůli tomu že nestihly dostudovat, nevzali je, nebo se o to prostě dost nezajímaly, je pravda, že neměly moc šanci, u nás se hlásilo 900 lidí, hodně s praxí a vzali 40, což je o 50% více, než měli přijmout a většina mladé holky, takže ty starší to prostě neměly moc šanci, ale bohužel, tak to prostě teď v tomto oboru je, katedra má hodně školek v přímé spolupráci a chystá se vyhazování...místa budou 🙂

alamo
3. říj 2013

@uztotakbude Myslim, ze problem je castecne v tom, ze jsi proste na ty obycejne prace moc prekvalifikovana vzdelanim. Ja Ti verim, ze bys jim neutekla, ale zamestnavatele Te proste na ty obycejnejsi prace budou znevyhodnovat. Taky uz jsi dlouho bez prace, mas tam pauzu, to taky vypada blbe ☹ . Chodis mezitim na nejake kurzy, nebo treba i jenom po internetu, jazyky, excel nebo tak neco? A proc nepracujes ve svem oboru - pajdak? Tam nic neni? Co treba asistentku nejakemu postizenemu diteti?
Posledni 2 prace jsem mela v oblasti IT, popravde nejvic pri pohovoru dame na prvni dojem - proste jak je clovek chytry + komunikacni schopnosti + znalost PC + znalost cizich jazyku + nadseni ucit se nove veci.

atinkaa
3. říj 2013

ahoj , okrem toho ze suhlasim s @rebe - napisala ti to dost naferovku, mozno na ceske realie az prilis, kedze viac sa nosi chlacholenie ale ma svatu pravdu v tom ako sa na veci, ktore si popisala pozera - to ci to je spravne alebo nie bokom 😉
dalsia vec je ze dla mna ked cosi az zufalo hladas a si ochotna ist za hranice svojich limitov...tak za A ani to malo co pytas a ten max co ponukas nedaju ziaden ocakavany vysledok, skor daju furt nulovy vysledok 😅 😕 a potom otazne je ak by to tak i nebolo ...tak ked sa z toho rychlo cosi hladam spamatas, tak naozaj maxi drina a mizivy plat ti daju spokojnost?
dalsia vec okom niekoho kto tiez pracovnikov vyberal...sice len pre nas, ale i tak 😉 ...ak si tak sikovna, mas tusim VS, mas kurzy ci ine vzdelanie v obchodnictve, tak preco nie vlastny obchod? a skor za tu 10sku ci i viac zamestnat niekoho od vas z UP ....cosi by si za toho cloveka dostala, motivuju tusim i prispevkom ked zacinas podnikat....neviem...ked to nejde a si si ista ze by si to rozbehla...tak ma napadlo ci si nad tym vobec uvazovala... 😉
a platy su rozne - Region, vek, skusenosti, doba praxe...niekde i to ako si vies sama na plat dosiahnut...Iteckari to maju casto😉..takze tymto by som sa tu vobec nestresovala
prajem nech sa zadari.....taky stres pri lepseni cyklu nepomaha.....ono je to cez psychiku s hormonmi prepojene...takze babatko chce pohodu a cas, cyklus a myslim i ta praca tiez 🙂

berenika39
3. říj 2013

@uztotakbude napadlo tě podnikat? nepotřebuješ kapitál, abys mohla doučovat, učit, dělat chlvu pro starší děti s doučováním, všechno na sebe, investuješ "jen" svoje znalosti, nějaké náklady na cestování, telefon, trochu PR. tečka. co?

blahova_andrea
3. říj 2013

@uztotakbude ty ostatní hodnoty chápu. já taky pracovala pro svůj pocit, abych byla užitečná, abych byla mezi lidma, abych se uživila...ale důchod byl vždycky až někde na konci.

blahova_andrea
3. říj 2013

@uztotakbude uklízečka 😉 hajzlbába, pomocná síla v kuchyni...jsou, ale promiň...s vš? to bys byla blbá

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@alamo Vše na co dáte při pohovoru mám, jen ty jazyky ne. V mém pajdáckém oboru práce není a nebude. Že jsem dlouho bez práce sice vypadá blbě, ale já to neovlivním. Kurzy nedělám, normální se platí, pod pracákem mi nabídli jen volené, kde mi neproplatí ani jízdné, to je pro mne finanční problém. Na PC umím skvěle, studovala jsem katedru didaktických technologií, takže si myslím, že s PC problém fakt nemám.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@atinkaa Podnikat v našem regionu je sebevražda. Spousta lidí tu nemá práci, kupují jen to nejnutnější. O otevření obchodu jsem uvažovala, ale jsou to šílené náklady na start, takže úvěr a to si nemůžeme dovolit. To by náš rodinný rozpočet neutáhl. A pravdou je, že než se klientela naučí chodit, tak ten obchod člověk musí dotovat. Není z čeho...

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@berenika39 Sociální, zdravotní a daň dá do kupy 5 tisíc jen to hvízdne. Nikdo mi tady v okolí nedá za hlídání dítěte 100ku na hodinu. Za méně bych si nevydělala skoro nic. Propočítávala jsem to. To je tak dělat to na černo, ale to nic neřeší.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@blahova_andrea No jo, blbá, jenže za to, že jsem teď "chytrá" a tu práci nedělám, složenky nezaplatím. Ono nikoho nezajímá, co člověk dělá, oni chtějí všichni jen zaplatit. A je problém, že ty penízky nejsou.

alamo
3. říj 2013

@uztotakbude A v jakem oboru pracuje pritel? Mozna byste meli zauvazovat o hledani prace nekde jinde, pokud Vas region je uplne bez sance.

megy
3. říj 2013

tak já když nastupovala v roce 2006 do práce do zdravotnictví jako diplomovaná sestra, měla jsem cca 11tis čistého - třísměnný provoz a v podstatě skoro nepřetržitý :-/ protože když někdo vypadl a pod., tak prostě se směny změnily - stálo mě to trochu zdraví, ale člověk si zvykl, že má záda v pejru, nervy na pochodu, neustálé kontroly a pod.
po 3/4 roční nemocenské jsem přešla na jednosměnný provoz a bylo to super, plat o cca 2 tis výš., pravidelný režim, pravidelné jídlo, relativně super kolektiv, pak jsem si k tomu přivydělávala službami v rámci naší nemocnice a hned to bylo o něco veselejší, i kkdyž za byt mi tenkrát šlo 11tis do pryč.
když tady čtu některé příspěvky tak se nestačím divit. V dnešní době by měl být člověk rád za práci. Po pravdě nevím, jak to bude vypadat po další rodičovské, ale jedno vím jistě, klidně půjdu dělat aspoň prodavačku v kauflandu, než bych měla být na ÚP, nebo se nechat živit partnerem.
Četla jsem tady, že někdo nechce jít pod 17 tis čistého. řekněte mi, kdo v dnešní době má 17 čistého na začátku, když nemá dostatečnou praxi a pod??? není to o škole, je to o lidech.

rebe
3. říj 2013

@uztotakbude Neber si to osobně, ale prodavačku s vysokou školou bych zkrátka nezaměstnala. Já ti věřím, že by tě ta práce bavila, ale jak píšeš, tak ses měla vyučit na prodavačku. Pokud jsi studovala něco jiného, tu motivaci dělat prodavačku bych ti zrovna dvakrát nevěřila. Překvalifikovanost je obecně přijímaný termín a ano, personalisté na něj dost dají. Prodavačku bez praxe samozřejmě snadno dělat můžeš - pokud jsi vyučená prodavačka nebo aspoň prostě vyučená. Ale prodavačka s vysokou školou? Nediv se, že vzbuzuje nedůvěru. Asi ti to bude znít jako nesmysl, ale kdybys v životopisu tu VŠ zatajila, nejspíš bys měla větší šance.
Ale pokud se, jak naznačuješ, vyznáš v psychologii zákazníků a obchodním marketingu, tak se ucházej spíš o práce obchodnice nebo markeťačky ve větší firmě – raději sebevědomě miř výš než níž. Dovedu si představit, že v tvém regionu a po delší době bez práce je to těžké, ale mířit příliš nízko vážně nebývá tak úspěšné, jak by jeden myslel...

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@alamo Manžel je obsluha a programátor CNC a v žádném případě se nechce stěhovat. Má skvělou práci, úžasný kolektiv a práci má jistou, což nikde jinde mít nebude.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@rebe Jo, jenže když VŠ zatajím, tak jim mám říct, že jsem ty čtyři roky dělala co???? A na markeťačku mne přece nevezmou, od toho jsou úplně jiné VŠ, které požadují.

uztotakbude
autor
3. říj 2013

@megy No, on člověk třeba nechce být na ÚP a nechat se živit od manžela, ale prostě to jinak nejde. A věř mi, že je to značně nepříjemné.

rebe
3. říj 2013

@uztotakbude To právě není úplně pravda, v dnešní době nemusíš mít VŠ nutně v oboru, záleží, jak napíšeš životopis. Stačí pár seminářů z oboru, nějaká praxe, protože to značí zájem. Jak na prodavačku bych holku s VŠ nevzala, tak na markeťačku holku z peďáku s podobnými položkami ano. A zatímco o prodavačce jsem psala spíš teoreticky, markeťačka byla přesně jedna z pozic, které jsem obsazovala. A rozhodně to nevyhrál nikdo s marketingovou školou, protože tihle lidé neměli žádnou praxi ani skutečný zájem, jen neskutečné sebevědomí. Nakonec jsme přijali holku s kulturologií, která nějakou dobu vedla uměleckou galerii. Přišla totiž s konkrétními nápady, co by dělala a jak. A věřila si tak zdravě, což udělalo dojem.
To s tím zatajováním ber s nadsázkou, to fakt není dobré řešení. Zkus raději ještě chvilku mířit výš. Máš to v hlavě srovnané a víš, co chceš a co ne. Tak nebuď "zoufalka" a hledej práci, která je adekvátní a nebo trochu lepší, aby ses musela snažit. Věřím, že ti to vyjde.

ninive211
3. říj 2013

Ahoj, já v r. 2009 nastupovala po VŠ (Ing.) za 16 000 hrubého, to bylo moje minimum, pod který bych prostě nešla (= nestálo by mi za to zvednout zadek a jít do práce - možná leda kdybych fakt byla rok a půl na pracáku). Tj. cca 12 500 čistého...cítila jsem se i tak podhodnocena, ale brala jsem, že jsem hold bez praxe, tak musím držet hubu. Navíc to byla doba, kdy zrovna hold začala kríze. Měla jsem podmínku, že po zkušebce chci 18 tis., prý žádný problém, nj. mezitím problém ve firmě, odešli významnější klienti, existenční problémy a po 3 měsících jsem stála před volbou - buď se budou se se mnou muset rozloučit anebo zůstanu za stále těch 16 tis., s tím, že původní roční smlouvu zkrátí jen na půl roku, protože neví, co bude. Samozřejmě jsem zůstala (v životopise vypadá dost blbě, když jediná pořádná práce, kterou jste kdy dělali, trvala pouze 3 měsíce, že). Takže po 3 dalších měsících se situace samozřejmě nezměnila, PP mi skončil a já musela hledat dál. Byla jsem tak blbá, že novému zaměstnavateli jsem v dobré víře upřímně řekla, kolik jsem brala v předchozí práci (samozřejmě mi nabídl stejně, ani o chlup míň, nakonec se to zkrouhlo ještě o něco s tím, že jsem dostávala stravenky na ruku celý placený firmou, tj. nedaněný= v reálu vlastně čistého o chlup víc). Po této zkušenosti příště budu zatloukat a pokud se mě někdo zeptá na plat v předchozím zaměstnání, hezky si nadsadím alespoň něco. Protože pak mi docela trvalo, než jsem se vypracovala na relativně už slušný plat - ale pořád pod tzv. průměrnou mzdou. Podotýkám - dělám v Brně, 2.největším městě republiky, na účetní pozici, občas docela stres. Výhodou (a částečně i nevýhodou) je flexibilní pracovní doba (díky tomu např. ale nemám placený třeba doktory - vždyť si k nim můžu jít, kdy chci) a občasnou možnost práce z domu - to je fakt dobrej benefit. Plus mám reálnou vyhlídku, že když půjdu na MD, že si budu moct u ní přivydělávat -už s tím tak nějak počítám, zatím všechny holky, co na MD šly, tak to dostaly nabídnuto, nechat si nějaké klienty i při MD/RD.

megy
3. říj 2013

@uztotakbude já znám ten pocit, nechat se živit a právě proto jsem psala, že raději budu dělat prodavačku v kauflandu než být na úp, ano, jsou bohužel okolnosti, kdy ač se člověk snaží něco dělat, tak okolí mu to neumožní, což je smutné

xveronikaxx
3. říj 2013

@uztotakbude no a co vlastně po nás chceš, když všechno neguješ? @rebe ti radí z jejího pohledu a já s tím souhlasím. Víš, ono když ti přijde životopis, kde je že jsi vdaná a bezdětná a ve tvém věku, rok na ÚP, vejška pajdák, střední SOŠ... tak kam by tě člověk zařadil? jakého zaměstnavatele tím vlastně chceš nadchnout? prodavačka? to přece nemůžeš myslet vážně... vem si to opačně - když ti přijdou dva životopisy a jeden bude 40letá paní s 2 dětmi co dělá už 20 let prodavačku a holka v kolika? 28? bezdětná vdaná s vejškou z pajdáku, koho radeji vezmeš za tu kasu?
jestli chceš být protivná, tak prima, ale odpoj se od netu, protože všechny tu mají dobrou vůli ti radit a ty porad omýláš jaká je to nespravedlnost a ze to a to nejde...
zkus pokazde upravit zivotopis podle pozice na kterou se hlasis, pri pohovoru zmin dotace z ÚP, a taky bych se zamyslela nad tím, jestli z tebe nečiší něco negativního/protivného pri osobnim setkani, kdyz te nikde uz tak dlouho nechteji, pritom te na osobni pohovory zvou... hm? dobrou noc

ninive211
3. říj 2013

@uztotakbude Jinak moje ségra (věkově jak ty) bydlí taky v Boskovicích jako ty, po škole (Bc. i Ing. s červeným diplomem) dělala za 16 tis."holku pro všechno" (především nákupčí a asistentku) v jedné výrobní firmě přímo v Boskovicích (s tím, že si o těch 16 prostě řekla a pod míň nechtěla jít, a že tam byly holky s Bc., co dělaly za 10 hrubýho), dostala se tam, jak jinak, přes známýho, po necelým roce, kdy jí mezitím furt prodlužovali dobu určitou, odešla a "naštěstí" potkala bývalou spolužačku, kamošku z lavice, co začala s manželem podnikat, potřebovali asistentku, slovo dalo slovo a začala u nich dělat...ale v Brně...a plat stejný :-/ Teďka jí teda něco málo přidali, když byla 3 týdny na neschopence a díky tomu zjistili, že když chybí, tak firma je v prčicích, protože kluci ze skladu neví, co mají dělat, nikdo neodpovídá na objednávky z Finska, nikdo nevyřizuje reklamace...naštěstí 2 dny v týdnu ségra přespává v Brně u našich, aby nemusela dojíždět každý den domů, aby tolik neprojezdila. Je to fakt naprd dneska...snad bude někdy líp (a i jinde, než jen v Praze).

pisisvori
4. říj 2013

@uztotakbude promiň, ale já si myslím, že teda zrovna učitelů je docela málo a plat nemají tak špatný na počet hodin co odpraují. Jaký máš obor, že nemůžeš učit? Pokud jde o jazyky tak samo studiium není nejlepší, ale jde to a spoustu věcí jde stáhnout z internetu.... nemáš žádnou kamarádku, která by tě přišla opravovat výslovnost a o bčas si popovídat???