Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

baris
4. říj 2013

@uztotakbude vím, jak se cítíš. Mě v únoru skončila rodičovská a nemůžu si najít práci. Tam, kde jsem byla před dětmi, tak skončila, takže jsem se neměla kde vrátit. Malovala jsem si to na růžovo, že si hned najdu práci ... 😖

Na administrativní pozice se hlásí i přes 300lidí 😒 Před dětmi jsem dělala v personální agentuře konzultanta - ty ale dneska ve velkém končí a zůstávají jen ty obrovské, co lidi mají. Do firmy mě nechtějí, protože jsem dělala jen nábor a moje AJ je na nevalné úrovni.

Zkouším i ty prodavačky - ale narovinu mi řeknou, že s VŠ mě nevezmou.

A plat??? 80% administrativních pozic má nástup okolo 11000Kč hrubého!!!!!!!!!!!!!!!! Vědí, že vždycky najdou nějakého zoufalce, co to za ty peníze vezme. Všude píšou, že chtějí člověka, co má časovou flexibilitu = práce od nevidím do nevidím bez nároku na proplácení přesčasu. S dvěma malými dětmi + dojíždění do práce = si nemoho dovolit takovou pracovní dobu.

@pisisvori - učitelů je teď hodně - je málo dětí na SŠ. Všude se propouští. Vím to, protože manžel učí na SŠ a já mám kromě VŠ i doplňující pedagogické minimum, abych mohla učit a když jsem obcházela střední školy, tak mi řekli, že propouštějí, než přijímají.

pisisvori
4. říj 2013

@baris aha, tak to jsem nevěděla, myslela jsem, že jich je pořád málo...kamarádka měnila před 2 roky práci,protože s epřestěhovali a říkala, že kam přijde tam ji vezmou, že jich je málo....Tak už se to asi změnilo....Ale základky už se začínají plnit těma silnýma ročníkama ze školek ne? Ale přiznám, že nevím jaké jsou požadavky na učitele na základce...

glimmer
4. říj 2013

Já jsem pracovala jako marketingový poradce po telefonu (prodej reklamy na Seznam.cz). Výplata se skládala ze základu a provizí. Měla jsem velmi nadstandardní příjem, který se několikrát do roka pohyboval v 6-ti místných číslech. Celkově se o nás zaměstnavatel dobře staral. Mám smlouvu na dobu neurčitou, tak se tam budu po RD vracet.

Já osobně bych nechtěla dělat pod 20 tis. , ale kdyby bylo potřeba tak bych opravdu šla raději dělat prodavačku do supermarketu než být x měsíců bez práce a tím pádem i bez příjmu. Práce, kterou bych nikdy nechtěla dělat, ja pojištovák, kterej chodí po lidech nebo ty lidi co dělají průzkumy na ulicích.

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@xveronikaxx Jasně a to je přesně ono. Já jsem protivná a všechno neguji. Všechno neguji, protože jsem tím už prošla, zkusila to, nešlo to. Víš, on člověk, co je rok na ÚP zkusí všechno, aby dostal práci. A když vím, že některé věci nefungují, tak přece tady nebudu kejvat, že jo. O dotacích se zmiňuji už v průvodním dopise, pajdák mám se zaměřením na ekonomické předměty, které mne učili profesoři z ekonomické VŠ, ne z pajdáku. SOŠ mám obchodku, takže holka do kanclu. Tj. obě školy mám v obdobném oboru. To, že jsem vdaná má vliv na co? Jakože, když nemáš papír, tak nemůžeš vlítnout do jináče? A ti ostatní na pracáku si za to tedy taky můžou sami, že je nikde nechtějí. Prostě jsme všichni protivní. No protivná jsem, hlavně tedy doma, ono když je člověk tak dlouho bez práce, tak přemýšlí i nad sebevraždou, to ti prostě pozitivní myšlení a pocity nepřidá. Ale na pohovoru se snažím být usměvavá a v pohodě. Personalistka, co se mnou dělala výběrové řízení do kanclu mne doporučila, paní ředitelka si mne nevzala, protože tam měla známou. Když jsme si pak s paní personalistkou volala, tak mi říkala, že je to velká škoda, že jsem chytrá, nadaná, šikovná, ambiciózní a že paní ředitelka prováhala, ale ona je z externí firmy a může jen doporučit, rozhoduje si paní ředitelka. Tak to je pak těžké. Pokaždé mi řeknou, promiňte, ale skončila jste, druhá, nebo třetí. To je všechno hezké, ale za to složenky nezaplatím.

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@pisisvori Ne, já mám kamarádku jen jednu a na tom s jazykama taky není nejlépe. Ale ta lhala, tvrdila, že umí a vzali jí a pak to vůbec ne potřebovala. Nejsem sběratelka kamarádek, věřím tomu, že většina z té fůry kamarádek nakonec člověku bodne nůž do zad. Radši mít jednu dobrou, nebo žádnou, než tisíc falešnejch. Já mám bráchu co umí skvěle anglicky, jenže se vůbec nestýkáme - rozhádaná rodina. Škoda, on jediný by mi mohl pomoci.

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@baris Přesně, naprostý tisícinásobný souhlas. Dala bych ti i pusu. Prožíváš to samé co já a říkáš to samé co já. Prostě víš o čem mluvím. Já jsem učitelka pro SOŠ a SOU. Prakticky učitelka administrativy, hospodářských výpočtů, účetnictví apod. Je mi to k ničemu. Taky mi všude řekli, že propouští a nenabírají. Je málo děcek a navíc u nás v regionu pan ministr chytře školy sloučil, takže kde bylo dřív potřeba 60 učitelů, teď stačí 30. A to jsou kolikrát učitelky 50 let, které ještě 15 let nepůjdou do důchodu, ale nehrozí u nich ani mateřská ☹ Do obchodu mne nechtějí, že mám VŠ - přesně jako to říkají tobě, říkají to i mne. Na místa do kanclů musíš mít u nás v regionu brutální tlačenku, vše jen přes známé a ty já nemám. Já jsem opravdu zoufalá, holkám tu lezu na nervy, já to chápu. Ale já prostě nevím co dělat, to je bezvýchodná situace. ☹ Člověk by šel dělat i za málo peněz špatnou práci, ale oni ho nevezmou, že má VŠ a že by jim stejně utekl, nebo se u nich zbytečně "zahrabal". Na lepší pozice chtějí 5 let praxi, kde ji vzít, když si ji nemám možnost udělat. A navíc chtějí nejlépe abys byla neteř někoho z podniku.

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@pisisvori To je to, že tam třeba já nemůžu, nevím jak baris. Jde o to, že pajdák je široký pojem. Jsou prakticky tři sféry specializace v pedagogice. Předškolní a mimoškolní pedagogika (to jsou mateřinky a kroužky, domovy pro opuštěné děti apod.), pak učitelství pro ZŠ (a to se ještě dělí na pro 1. stupeň a 2. stupeň) a pak učitelství pro SŠ. Jestliže máš předškolní a mimoškolní, nemůžeš jí učit na ZŠ, to a samé máš-li učitelství pro SŠ. Stejně tak učitel pro ZŠ nemůže jít učit do MŠ nebo SŠ. Pak jsou ještě spešl obory jako je sociální pedagogika, speciální pedagogika a nebo obecná pedagogika. Jenže to jsou takové obory kde vlastně nejde až tak o učení. Takže třeba i když nabírají do MŠ, tak mne nevezmou, protože zákon jim stanovuje, že musím mít aprobaci pro MŠ, mimoškolní pedagogiku, nebo speciální pedagogiku.

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@glimmer To bylo formou call centra? Tam by mne vzali, to jsem si zjišťovala, v Brně si můžu dokonce call centrum vybrat, dveře mám otevřené. Ale dělala jsem to brigádně a vím, že ta práce byla psychicky velmi náročná a já se bojím, že bych tam nevydržela. A hlavně jsem si vždycky myslela, že lidi v call centru jsou rádi za 10 000 Kč.

pisisvori
4. říj 2013

@uztotakbude myslím, že větina lidí to chápe, manžel byl do letošního května také rok bez práce, vím o čem to je (je to ponižující, vyčerpávající, frustrující...jsi šikovná, chytrá a někdy tě i "zkoušejí" lidi, které znáš a víš, že jsou mnohem "horší" než ty....)ale je to jako se vším i když je to hrozně hrozně moc těžké, ve chvíli kdy alespoň malinko změníš přístup tak se to podaří. Je jasné, že když na pozici odpovídá 50-100 lidí, ta ance, že vyberou zrovna tebe je malá a je to jen o sympatiích ne ani o tom co je v životopise.....Možná by tě bavilo něco jiného než co souvisí s tvým oborem...ono opravdu hodně působí , když z tebe druhý cítí "nadšení" tím co chceš dělat, že o to máš zájem....

xveronikaxx
4. říj 2013

@uztotakbude já ti rozumím, že je to těžké, ale vždy je chyba na obou stranách...zkus se prostě zamyslet nad tím proč tě nechtějí... očividně to nebude náhoda, že vždycky raději zvolí jinou možnost a upřednostní někoho jiného... bud nedokážeš prodat to co umíš, nebo je na tobě něco odrazuje... co si myslíš, že by to mohlo být?

Co nějaký trainee program, stáž (http://www.stazevefirmach.cz/) ?

PS: samozřejmě že do toho můžeš vlítnout i v 16, ale mně když přijde životopis s vdanou paní pod 30 let bez dětí, tak u ní předpokládám, že brzo bude chtít otěhotnět a já zas budu muset hledat náhradu, takže mají rovnou mínusové body...

baris
4. říj 2013

@uztotakbude jj. u mě jim zase vadí, že mám malé děti. A první otázka je: Kdo Vám bude hlídat děti, když budou nemocné? - I když na to nemají právo, tak se stejně pořád ptají 😠

A ve spoustě firem mi taky narovinu řekli, že pokud přibírají zaměstnance, tak jen z řad příbuzných. 😝

A to podnikání? Opravdu nevím v čem. Navíc tady - ve Frýdku-Místku - lidi nemají práci, takže nemají peníze. A když už někdo má, tak jede do Ostravy, kde je X obchodních center nebo do Polska, kde je všechno levnější.

ninive211
4. říj 2013

@uztotakbude musím částečně souhlasit s @xveronikaxx ohledně těch vdaných ženských - myslím si, že pokud jako zaměstnavatel vidím v životopisu mladou holku, kolem 25-28 let a je vdaná, bez praxe...co si pomyslím? Proč se asi vdávala? Asi aby si založila rodinu, ne? Protože v dnešní době se na vdávání nespěchá a kdo se vdává dobrovolně před 28 rokem, je pomalu jasně ocejchovanej...zkus třeba ten rodinný stav v životopisu zamlčet, nebrat si na pohovory snubák (tako to kěterý holčiny tady udělaly, aby získaly vůbec práci)...to není lež, to je jen zamlčení nepodstatné info. Jakmile bys práci dostala, tak samozřejmě při vyplňování "vstupních papírů" bys to "vdaná" přiznat musela...ale už bys byla "uvnitř" ve firmě a pak bude na tobě ukázat, že jim neutečeš po 5 měsících kvůli děcku 😉

ninive211
4. říj 2013

@baris Je to hnus, zákon ohledně diskriminace je jedna věc, ale stejně se na to ptají pořád a pořád dokola...na jednu stranu je i chápu, že pokud chtějí ženskou se 100% výkonem, tak nepotřebují paní, co bude týden v práci, 14 dní na OČR pak zase týden v práci a tak pořád dokola...je to hnus, hnus, hnus, ale nic s tím nenaděláme ☹ Jak já jsem ráda, že mám možnost občas pracovat z domu!!! I když bych si se svým vzděláním mohla vybírat i jiné pozice, mnohem lépe placené (30 k a víc)...tohoto se držím jako klíště a zpětně fakt přiznávám, že jsem měla při hledání práce štěstí...na pracáku jen měsíc u hledání druhé práce (s tím, že skoro k zač. toho měsíce jsem měla podepsanou smlouvu, ale nástup až od dalšího měsíce, takže ten měsíc jsem musela přetrpět na ÚP). Vůbec si nějak nedovedu představit, co to s psychikou udělá, být na UP víc než rok a bez výsledku:-/

glimmer
4. říj 2013

@uztotakbude jj bylo to formou call centra, ale bylo to rozdělené. Já jsem třeba ještě s jednou holčinou měla na starosti MS kraj (pracovala jsem v Praze). Měli své vlastní klienty a získávali i nové, když vyplnili na webu, že chtějí být na Seznamu. Práce je to psych. náročná, protože se musíš smířit s tím, že tě i dost lidí odmítne, občas jednáš s debilama, arogantníma chytrolínama, ale i lidma, který jsou rádi že zapnou PC :o) ... pak byl nastaven obrat, který musíš za měsíc udělat, když nesplníš tak byly srážky ze mzdy. Takže si musíš zvyknout i na to, že každý měsíc jedeš zase od nuly. Základ jsme měli 11.500,-kč + provize a kvartální odměny. Ze začátku jsem taky nevěřila, že si vydělám na víc než slanou vodu, ale tak po půl roce, kdy jsem si vybudovala svoje klienty, to bylo opravdu hodně zajímavé 😀

bolekat
4. říj 2013

@uztotakbude lekarka, na plny uvazek, 20tis cisteho

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@ninive211 To ale není pravda. My se nebrali kvůli děcku, ale kvůli tomu, že jsme spolu od patnácti a už se ten vztah prostě musel posunout někam dál. Zamlčovat to, že jsem vdaná mi připadá jako ubližování svému muži a to fakt nechci. Pokud někdo někoho nevezme jen kvůli tomu, že je vdaný, tak je to diskriminace jako hrom. Já to svým způsobem chápu, ale nejsem si úplně jistá jestli zrovna v tomto mám uhýbat a podporovat tak personalisty v jejich arogantním a hnusném chování.

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@xveronikaxx JJ, o těch stážích vím, ale paní na pracáku mi to dost rozmlouvala. Prý nikdo neříká, že si mne tam potom nechají, budu jim tam makat zadarmo a nic z toho. Pokud nejde o praxi x let, tak to prý stejně nikoho nezajímá. Prý budu mít lepší když se zařadím do toho programu odborné praxe, aby na mne zaměstnavatel mohl dostat ty dotace a budu se snažit najít rovnou práci na HPP a placenou. To jsem taky udělala. Teď jsem posílala jeden životopis a strašně se modlím aby mi to vyšlo. Snad. Ale já už ničemu nevěřím, už prostě nevěřím tomu, že si mne někdy někdo někam vybere. ☹

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@bolekat To není moc peněz na to, že máš v rukou životy lidí. Ale práce je to zajímavá a důležitá a mne by moc bavila. Bavilo by mne děla ti zdravotní sestru, leč to mi matka v 15ti nedovolila, když jsem si vybírala střední školu.

ninive211
4. říj 2013

@uztotakbude Jasně, ale ten manažer nebo personalista to neví, kategorizuje od pohledu. Taky se mi to nelíbí, nelíbí se mi, že se u pohovorů ptají na děti a jejich hlídání, na ošemetnou otázku "kde se vidíte za rok, za pět let?" a odpověď "a MD se třema dětma" opravdu není to, co chtějí slyšet. Já to psala jen jako zkušenost několika holek, co to tak udělaly a díky tomu vůůbec sehnaly práci, neříkám, že to tak máš dělat, pokud to tak necítíš...ale toto je bohužel drsná realita, někdy se být příliš upřímná vyplácí, někdy méně ☹

bolekat
4. říj 2013

@uztotakbude pritom vsude v telce vzdycky ukazuji, ze plat lekare je 50-60tis.. to leda se sluzbama a s hodne dlouhou praxi. mam kratce pred atestaci, toto je muj plat bez sluzeb. Sluzby znamenaji pro mne mesicne dalsich cca 90-100h prescasu (tzn v unoru - breznu mam vycerpano na cely rok dopredu dle zakoniku prace) a cini z meho prijmu cca 1,5uvazku, kdyz si vezmes, ze krome klas. 40h pracovniho tydne tu travis dalsich 90-100h mesicne ve svem volnem case. to uz nikdo nevidi, jen vidi, z bereme hodne penez. Prestala jsem ze zdrav. duvodu slouzit, tzn. beru jen zaklad, coz je tech cca 20tis cisteho, mam 5let praxe.

ninive211
4. říj 2013

@uztotakbude Šoda té zdravky, pokud by tě to bavilo...mám pocit, že zdravotních sester je nedostatek stále. Sice je to taky někdy nevděčná práce, často hodně kvalifikovaná (sestry hlavně v nemocnicích musí vědět pomalu to, co doktoři, ti se přijdou podívat, až je hotovo anebo jen když je nějakej problém) a přitom plat většinou taky pod průměrem...ale pořád to není 11 hrubýho a je o ně stále zájem. Kamarádka jako vystudovaná zdr. sestra si mohla vybírat (ono je to taky i tím, že při škole mívají spostu praxe a už něco fakt obvykle umějí)

uztotakbude
autor
4. říj 2013

@ninive211 Njn, pozdě bycha honit. To je problém v naší rodině. Moje matka prostě vždycky ovlivnila děckám život leda k horšímu. Jenže co teď s tím. Studium bych si musela platit a jsou to šílené částky. Kde na to vzít, když má člověk příjem nula.

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude proc by sis musela studium tezce platit? Pokud te to do zdravotnictvi laka, tak proc nezkusit tu sestru, ci porodni aistentku dalkovym studiem na LF? http://www.med.muni.cz/index.php?id=987

Urcite toho bude vic i jinde.

Ted stejne nevis co se sebou, potrebujes se od neceho odrazit. Jsi totalne demoralizovana, to se na tobe odrazi at chces, nebo nechces..

llluckaaa
5. říj 2013

@uztotakbude Taky myslím, že není pozdě, že by sis zdravotní vzdělání mohla teď dodělat. Já při RD s druhým dítětem vystudovala VOŠ zdravotní 🙂 Teda ne že bych se tím chtěla někdy živit, bylo to spíš ze zájmu. Śkolné se platilo 1500 Kč na semestr.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Jaká demoralizovaná? To jsi vzala prosím tě kde? Víš, ono je mi brzy bude víc jak 26 let a to už ti stát jaksi nic nezacvaká.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@llluckaaa To mi ale přece vůbec nic nevyřeší. Půjdu studovat dálkově, i tak budu studium platit a rozhodně nejde o žádných 1500 Kč, já se o to zajímala a všude mi říkali, že je to kolem 20 000,- Kč za semestr. A když nemám práci nemám to z čeho zaplatit. A pokud najdu práci, tak už zase nepotřebuji nějaké další vzdělání. Nastudovala jsem se už dost. Já chci normálně žít. Mít naprosto normální práci a normální rodinu a ne být věčný student, stále na půl cestě a sedět zadkem na dvou židlích. Je moc hezké, že se mi snažíte poradit, ale přece mám taky právo žít normální život. Nebo jsem jediná na celém světě, která nemá právo získat práci, pokud nebude studovat do třiceti?

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude ty neznas vyznam slova demoralizovany? Vzala jsem to z tveho psani. Mmch, nestartuj hned, nejde o insult.

Me je 38, stat mi VS hradi uplne stejne jako jinym.

uztotakbude
autor
5. říj 2013

@nonnni Hm, tak to je asi zázrak, protože když jsem před rokem dokončovala školu já, tak jsem řešila, jak to je pro studenty starší 26 let a bylo mi na studijním oddělení jasně řečeno, že si musím studium plně hradit. A to je státní škola, mimochodem taky MU. Vím, co znamená slovo demoralizovaná, jen nechápu, jak si můžeš dovolit mi něco takového říct. Ty mne znáš? PS: Viděla jsem seznam okruhů pro příjimačky na Lékařskou fakultu. Já měla biologii, chemii a fyziku naposledy na ZŠ, což je nějakých 10 let. Tak to asi jaksi neklapne, že...

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude pokud po tobe chteji 20 000 za semestr, tak jde o soukromou skolu, proc nezkusis statni?

nonnni
5. říj 2013

@uztotakbude demoralizovana znamena zrazena, zatrpkla, bez chute se dal prat na zaklade predeslych (negativnich) zkusenosti...ano, troufam si to o tobe napsat na zaklade tvych prispevku.

Tak prijmacky jsou az v cervnu, pokud te ten obor opravdu zajima, tak dost casu na opraseni znalosti pro SS.

Ja studuji kombinovane na UHK a zaplatila jsem 500 poplatek za prijmacky a 250 za studentskou kartu.

Nemuzete se prestehovat za praci jinam?