Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

chris_n
9. říj 2013

@ratatooy tak ono není vysoká škola a vysoká škola. To já říkám furt... všichni se cpou na VŠ na humanitní obory, na ekonomku, atd.. a pak se diví, že není práce. Potřebujeme techniky a potřebujeme i ty vyučený lidi, co budou dělat řemeslo.... ale k tomu musíme ještě ujít spoooustu dní, než si to ti nahoře uvědomí.

ratatooy
9. říj 2013

@chris_n n jasny ja bych to tak taky dělala chodila bych do práce a po vikendách na fušky a neni potom o čem mluvit

chris_n
9. říj 2013

@ratatooy hele já asi ani ne... protože to musí být hrozný... vezmi si, že jsi furt v tahu, rodinu nevidíš. atd....

ratatooy
9. říj 2013

@chris_n hlavně aby byli třeba podniky kde pracovat,manžel je teda vedoucí teplárenský kotelny pro město takže nehrozí že by byl bez práce,ykdyž ji má teda nad hlavu a za to co delá bych si taky představovala větší plat ale zase na druhou stranu se nemáme zas nejak špatně takže když se tam udrží je to dobrý,navíc je to firma kde se muže posunovat výš a výš,tak se vždycky směju jak každej po něm neco chce že zachvilku bude ředitel😀

llluckaaa
9. říj 2013

@chris_n Já žádného ekonoma s vš bez práce nebo u lopaty neznám 😉 Můj brácha je obchodní ředitel a bere slušné peníze, já se taky uchytila v oboru a měla jsem dobrý plat, všechny spolužačky z výšky jsou dlouhodobě zaměstnané a v zaměstnání spokojené 🙂
A proč by si měli uvědomovat ti nahoře, aby se něco změnilo? To si hlavně musí uvědomit děcka, které se hlásí na nějakou školu 😉

ratatooy
9. říj 2013

@chris_n no je to hold dan za ty prachy asi stjne jak třeba u kamionáků

ratatooy
9. říj 2013

@llluckaaa právě dneska se chodí na školy jen aby nejaká byla ale malokdo si uvedomuje jestly se potom uplatní,spíš se jim nechce do prác tak chodí do škol

chris_n
9. říj 2013

@llluckaaa jenže spousta mých známých se hlásí na VŠ jen proto, že dneska je vysoká škola standard a ve většině inzerátů na práci potřebuješ minimálně maturitu a nejlépe vysokou školu. Jako promin, ale třeba asistentku může dělat dobře holčina z ekonomky střední, co má slušný jazyk... a nemusí mít na to bc. Jinak já znám holku, co je inženýrka ekonomie, studuje k tomu ještě pedagogický minimum a práci na nějaké úrovni sehnat teda nemůže. Takže asi záleží, kdo máme jakou zkušenost 😉

ratatooy
9. říj 2013

no sem zvedavá co budu pak dělat já,jsem vyučená cukrářka ale peču jen doma na zakázku,mely bych plán pect na živnost ale nevim jestly by to frčelo,jako vím že ženský maji práce dost když jsou šikovný ale mám spíš strach z toho kde vzít tu rvní klientelu protože tem co peču ted jsou spíš samý známý,a jako zamestnaní sem v oboru nikdy nedělala,ale jinak sem už dělala snad všechno možny i nemožny,sem celkem člověk co se všechno naučí

chris_n
9. říj 2013

@ratatooy hele moje segra je trebas vyučená a skoro si s prací neškrtla.. protože všude i na pitomou prodavačku v hadrárně musíš mít maturitu!

chris_n
9. říj 2013

@ratatooy a jak to chodí v cukrárnách, tam přece zaměstnávají cukrářky ne?

ratatooy
9. říj 2013

@chris_n je to tak a ja znám u nás ty papaláše co nechteji po holce ani maturitu hlavně že má dekolt😀

llluckaaa
9. říj 2013

@chris_n Spíš jde o to, že by se lidi měli věnovat tomu, k čemu mají nějaký vztah a co jim jde. A nemyslet si, že ukončením školy končí vzdělávání se a pracování na sobě 😉 Dnes si z vš titulu nikdo na zadek nesedne 😒

uztotakbude
autor
9. říj 2013

Není pravda, že lidi chodí na VŠ jen protože se jim nechce makat. Chodí na VŠ protože chtějí pracovat v oboru, který je baví a zajímá. Dneska už to ale není o oboru, ale o praxi. Bez praxe člověka nikde nevezmou a vůbec je nezajímá, že tu praxi nemá kde vzít, když ho nikdo nechce, že ji už nemá. Takže je to začarovaný kruh.

chris_n
9. říj 2013

@llluckaaa nikdo si na zadek nesedne, ale naopak ho vyžadují a nejlépe i s praxí. Jenže ta se kolikrát těžko shání během školy. Mám trochu pocit, že tu ted každá řešíme něco trochu jiného, ikdyž podobného.
Mě se nelíbí to, že kvůli tomu, že všude musí mít člověk nejlépe vysokoškolský titul (bez kterého tě nezaměstnají), tak se chodí houfně na VŠ (nejčastěji na humanitní obory)... no a pak je přetlak zájemců. Jako nabízet vysokoškolákovi 13 tis. je přece výsměch.

chris_n
9. říj 2013

@uztotakbude a nebo je nechce, protože na to nemají vzdelání a praxi....

koada
9. říj 2013

@uztotakbude No ona se celkem dobře dá získat praxe už při studiu, já pracovala od 17 let a dost mi to pomohlo. Jinak v práci máme neustále trainees, všichni studenti VŠ (od 2. ročníku) a zvládají školu i práci. A nestudují jen soukromé vš, teď tu máme všechny z UK- MKPR. Takže praxe se dá najít, jen to chce snahu.

chris_n
9. říj 2013

@koada můžu vědět, v jakém oboru?

koada
9. říj 2013
uztotakbude
autor
9. říj 2013

@koada Jo, jenže jde o obor, víš. Já jaksi makala při VŠ stále. Měla jsem x brigád. Jenže ne v oboru, protože ve školství tě nikdo bez dokončení školy dneska už nezaměstná, ani brigádně. A při SOŠ tě zase nikdo nevezeme do kanclu, protože nejsi plnoletá. Mám s tím bohaté zkušenosti. Začala jsem v patnácti jako prodavačka v maloobchodě (jsem z malého města a matka mne prostě nechtěla nechat v patnácti jezdit 50 km do Brna za brigádou), pak jsem dělala chvíli skladnici, následně jsem dělala v malé firmičce takovou práci jaká zrovna byla (umývala auta, uklízela dílny, vozila uhlí do sklepa apod.), to bylo při střední. Pak jsem mezi střední a vejškou dělala v call centru. Následně dva roky dělala číšnici. Pak jsem dělala prodavačku v Tescu, následně jsem dělala pomocnou vědeckou sílu u nás na fakultě (a to bylo praxe, o které si mohou všichni studenti pajdáku nechat leda zdát, dělají ji jen dva lidi z fakulty, které si vyučující vybírají sami, ovšem jaksi to vůbec nikoho nezajímá a to mám v referencích napsaný kontakt na zástupce vedoucího vysokoškolské katedry), pak jsem dělala v jesličkách na HPP, jen chvíli, ale dělala. A k čemu mi to všechno je? K ničemu! Praxi v mém oboru při škole jen tak nezískáš. Ono se to lehce říká, ale každý obor má svá specifika a není pravdou, že to jde vždycky.

chris_n
9. říj 2013

@koada ja si nemyslím, že úplně vždy jde získat praxi při studiu... a jsou pro to různé důvody. U spousty oborů tě bez vzdělání nikdo nezaměstná, pak to musíš řešit tím trainee programem (tam nevím, jaké jsou podmínky třeba finanční pak)... ale to taky frčí spíš v technických oborech a pár jiných, co vím... ne?

koada
9. říj 2013

@uztotakbude Jo to máš pravdu, jsou obory který si nesou jistou specifickou praxi. Mě na gymplu vzali do kanclu bez problémů. Nevím asi jsem měla dost velký štěstí, je to možné. Hodně mi pomohl i pobyt v cizině, což teď už je naprosto normální vč. dobré znalosti anj, ale byla jsem tam v 21 letech, takže v tu dobu to bylo jiné. Prostě vše nese něco. Já mám vystudovaný celkem široký obor, tak jsem věděla že se chytnu. I proto jsem na tu školu šla.

koada
9. říj 2013

@chris_n jak jsem psala někde to jde někde ne. NO u nás si trainee vydělají celkem slušně, cca 9-10tis, jsou tu cca 2,5 dne za týden.... a hodně velkých zaměstnavatelů má tyhle programy. MIn. většina našich klientů.... takže někdy to jde někdy ne a musím i uznat že občas je jedno že nemáš praxi z oboru, ale je důležité že umíš pracovat, máš pracovní morálku atd.

chris_n
9. říj 2013

@koada jako když už tě někde přijmou, tak určitě... ale to ta firma nejdřív musí bez té praxe přijímat 😉 což je většinou kámen úrazu 🙂

koada
9. říj 2013

@chris_n proto jsem třeba já začala makat v 17 letech. Ty trainee programy fungujou, ono je taky občas problém, že si děcka co vylezou z vš myslí, že hned dostatnou super plat, ntb, pomalu auto atd. Ono to tak není, prostě každý si musí vyšlapat cestu sám a odspodu. A prostě jak jsi psala předtím, teď je móda humanitních oborů a těch lidí je moc.... ono to chce i s rozvahou vybírat VŠ, příp. VOŠ.

nonnni
9. říj 2013

ja jsem to uz jednou zminovala, ale asi to zapadlo...praci je obcas (jakozto student) tezke dostat....v podstate jeste nic neumis, zaucujes se, muzes delat fatalni a drahe chyby, takze jakozto placenou pracovni silu si te hodne firem rozmysli, ale muzes se zkusit zeptat, zda by te nevzali na intern ship. Proste zadarmo, tim padem si mohou dovolit platit jeste tu pracovni silu, ktera by tve chyby, ci pomalost vyrovnavala a ty si pak muzes napsat prave tu praxi, kterou bys jinak nemela. V zahranici je to vcelku bezne, za naprosto mizivou mzdu, nebo uplne zadarmo. Prave v case studii, kdy jeste studenti maji podporu rodiny vetsinou, pripadne si berou student loans, ktere musi splacet tak jako tak, takze zadna zmena.

Prosla jsem si tim samym uz v zahranici a po narozeni druhe dcery, ktera uz se tedy narodila v CR, jsem sla delat za naprosto smesne penize, protoze jsem potrebovala vybudovat sit kontaktu. Par let pote si me vytahla UK a ucim tam a to bez VS, ciste na zaklade mych znalosti. VS si dodelavam ted sama, pro sebe...konecne otevreli obor, ktery me zajima.

Radim vzit jakoukoliv praci a delat ji dobre. Nikdy nevis, kdo si toho vsimne, na koho narazis...jsem zastancem teorie "6 degrees of separation"...

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@koada No jo no. Já jsem na jazyky tupá. Opravdu moc, vím to, snažím se s tím něco udělat, ale nejde to a nejde. Já se do kanclu dostala jen při školní praxi. Cizina už nepřipadá v úvahu - vlastně nepřipadala nikdy, měla jsem od patnácti vážný vztah se svým nynějším manželem. Dneska jsem vdaná, mám tu psa, byt, manžela. Prostě to nejde.

chris_n
9. říj 2013

@koada tak ono záleží, co si představuješ za super mzdu... ale ja studovat 7 let a pak mi někdo říct, dáme vám 13 tisíc... tak se mu snad vysměju

uztotakbude
autor
9. říj 2013

@nonnni PS: Když jsme u té podpory rodiny, kdo ji má, má život podstatně lepší. Moje rodina byla vždycky naprosto dysfunkční a moje jediná podpora od rodiny bylo neustálé ponižování a bití.

koada
9. říj 2013

@chris_n No 7 let je trochu moc? 5 let Mgr. obor, postgrad. hezky při práci.... A upřímně co by chtěli? 30tis za to, že mají ve většině případů soukromou školu? Jsem z Prahy, takže tady to je asi malinko jinak než v jiných částech ČR. Nám letos snížili platy, firmě se nedařilo tak jak se čekalo. Takže mohla jsem buď odejít a začít si hledat práci (30 let, praxe dobrá, ale v tu dobu ještě svobodná) nebo zůstat... zůstala jsem a jsem ráda za to co mám.... A neberu závratný prachy.. dle srovnání platů jsem silně pod průměrem na svou pozici, ale jsem ráda že makám.