Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@petkula Ano zjišťovala. Rekvalifikace do konce roku plné a v oborech, co jsou mi k ničemu. Zadarmo pracovat nepůjdu, protože půl roku zadarmo by nás už položilo na lopatky finančně. Jazykový kurz mi bylo řečeno, že se nedělá, tak asi jak v jakém regionu. A jsem zařazena do programu, kde na mne zaměstnavatel, co mne na rok zaměstná dostane dotaci 16 000 Kč každý měsíc. Je mi to zatím k ničemu. Asi je fakt problém v regionu. Jenže co s tím. Stehování nepřipadá v úvahu.

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@ninive211 No jo, jenže pak ti tady xveronikaxx napíše, že by si do firmy někoho, kdo má v životopise, že dělal prodavačku, nebo číšnici nevezme, protože je to v překladu blbej manuál bez sebevědomí, anebo prostě není dobrej a proto nesehnal práci v oboru. Jestli se na to takto dívají všichni, tak je to v háji.

ninive211
11. říj 2013

@uztotakbude njn, přinejhorším tu manuální práci vždycky můžeš zatajit, pokud si myslíš, že na danou pozici je lepší vyhlídka mít raději bílé místo v CV...a já zase nemyslela natolik mimo obor, jakože holka s VŠ ekonomicku si tam napíše, že dělala rok servírku, to je jí fakt k ničemu (ani snad pokud se hlásí na pozici nejpodřadnější asistentky alias "nosičky kafe")...ale třeba na to call centrum už mnozí zaměstnavatelé hledí jako na určitou praxi 😉 alespoň co se komunikace a průbojnosti týče (já to nikdy teda nedělala, právě bych na to asi neměla a je to blbárna, jak píšeš, ale asi kdybych nemohla najít dlouho práci, tak jdu i do tohoto, v CV každopádně lepší než pozice uklizečky nebo servírky - to si tam snad raději ani nepiš

nonnni
11. říj 2013

@uztotakbude ja se na to tak nedivam, ale take jde o pozoci, v jake zivotni etape se to udalo atd.... Nenabiram sice na CV, ale nejakou historii znat chci a potrebuji a zrovna tohle mi nevadi, pokud to neni vystudovany ekonom, 2 roky po skole a muze uvezt pouze nic, nebo Lidl. To pak zacu patrat proc. Obcas chybi treba jen flexibilita, coz nekomu muze, ale ani nemusi vadit. Ale pozornost to ve me vyvola.

Na druhou stranu, kdyz tam uvede, ze dva roky se poflakoval po svete, sbiral jablka a zil v kibutzu, tak mi to nebude vadit vubec.

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@nonnni Já všude říkám, že celou dobu co jsem na pracáku nelením. Čtu knížky z oboru, opakuji znalosti, snažím se naučit jazyky.

nonnni
11. říj 2013

@ninive211 ja se priznam, ze pokud bych videla CV, kde ma nekdo vice jak rok v call centru, tak u me ziska mega sympatie, protoze vim, ze je to svinska prace a vydrzi jen opravdu silni jedinci. Na druhou stranu, pokud by to bylo mene nez 6 mesicu, tak to radeji nepsat.

nonnni
11. říj 2013

@uztotakbude radeji pis, ze se neustale vzdelavas samostudiem. Prilis detailu take skodi, navic si kazdy pod opakovanim znalosti a ctenim knizek predstavi neco jineho. Ber to vecne, podrobnosti na zeptani, nejlepe az pri pohovoru🙂

ninive211
11. říj 2013

@nonnni já právě řeším s mužem taky teďka CV...má blbárnu práci za pár šupů ve státní správě (opravdu hodně zkreslená je představ běžných lidí, že úředníci si vydělávají desetitisíce měsíčně - to možná tak v Praze na ministersvech), tak se ho už asi rok snažím dokopat k hledání něčeho lepšího. Takže veškeré rady, jak napsat životopis, co potlačit, co zdůraznit, na co poukázat v motivačním dopise, se mi taky hodí (mimochodem, muž získal tu práci na úřadě podle mě hlavně díky tomu, že byl jediný muž mezi uchazečkami a jednalo se o pozici, kde se za poslední 3 roky vystřídaly asi 3 mladý holky, co postupně odešly na MD...takže asi tak. Upřímně si asi ale nikdo nemyslel, že tam mladý mužský na té pozici, za ty prachy, vydrží dýl jak dva roky...a on už tam smrdí skoro 4 ☹ )

blondynka400
11. říj 2013

@uztotakbude nesmíš všechno brát tak vážně. To, že by tě jedna uživatelka nevzala do firmy, z toho bych si těžko hlavu nedělala, věšinou to je tak, jak píšou holky, třeba @nonnni . Třeba s jejím hodnocením call centra plně souhlasím, to samé třeba člověk co při škole vydržel roky v Mcdonaldu, ať pro někoho podřadná práce, je to nejlepší škola pro další pracovní život.
Jak už jsem tu napsala v jednom příspěvku, ono hodně je podle mne regionem.. Třeba hodně lidí to řeší tak, že po škole na rok dva odejdou do Prahy, kde práci je relativně snadné sehnat, když člověk alespoň něco umí a pak se vrátí nazpět a nebo už taky v Praze zůstanou. O podobném řešení jsi neuvažovala?

ninive211
11. říj 2013

@blondynka400 To už ale @uztotakbude několikrát bohužel napsala, že stěhování je pro ni nereálné...z jistých osobních důvodů (něco ve smyslu, že to by se jí akorát tak rozpadlo manželství)

zmrz_lina
11. říj 2013

@ninive211 - s tou státní správou mi mluvíš z duše 🙂

nonnni
11. říj 2013

@ninive211 statni sprava je vubec blbe hodnocena, tam snad ma sanci na normalni vydelek jen nekdo, kdo budto krade, nebo tam sedi uz 30 let. Pres ty jejich platove tabulky proste vlak nejede...

Ja jsem zastancem toho upravovat zivotopis podle pozice. Zjistit si co nejvice o firme/pozici a pak nekde pridat, nekde ubrat...ale je to pakarna...

@blondynka400 naptosto souhlasim s tou praci v MC...

ninive211
11. říj 2013

@zmrz_lina jo, všichni chytráci reagují na stěžování ze strany úředníků na platy "tak běž dělat do soukromého sektoru"...já bych odpověděla: "Tak běžte VY dělat do státního!". Jako sice ve státním sektoru je papírově průměrná mzda vyšší o něco, než v soukromém, ale všichni víme, jak se dělá průměr - 200 000 lidí má prd a pak nějaká Nagyová dostane od milence premiéra půl mega odměny a to se do toho počítá tak - veškeré ty mega odměny na ministerstvech za pozici "asistentky" (spíše bych řekla, že je výstižnější"šuk-holky?"¨), to dělá ten vysokej průměr.

zmrz_lina
11. říj 2013

@nonnni - smutné je, že je přitom na dost pozic potřeba opravdu odborníků, kteří ale nejsou motivováni do státní správy jít (nijak, nejen platem). Pak to často vypadá tak, že odbornou práci dělají lidi z administrativních pozic, pak to tak nemá vypadat. Bohužel to často není chyba těch lidí, ale systému.

zmrz_lina
11. říj 2013

@ninive211 - Já často potkávám sousedy, když jdu z práce třeba v 6 večer (někdy i mnohem později), kteří se mě nechápavě ptají, proč chodím z práce tak pozdě, když přeci dělám ve státním... Jak kdyby se ta práce udělala sama 😀 A o tom, že si myslí bůhví kolik nevydělávám, to už vůbec neřeším 🙂

blondynka400
11. říj 2013

@ninive211 tak to se omlouvám, nečetla jsme celou diskuzi, na to nemám kapacitu.... Jde být přes týden v Praze a o víkendu doma. Ale chápu, že občas ani tato možnost není reálná... 😒 @uztotakbude
@nonnni s tím upravováním životopisu dle firmy a dané pozice taky souhlasím. 🙂

nonnni
11. říj 2013

@zmrz_lina naprosto souhlasim! Jeste jaksi ceskemu kapitalistovi (statu) nedoslo, ze kdyz nabizi plat delnika, tak na to misto take delnika budou muset dosadit.

Znas to rceni...You pay peanuts, you get monkeys" ? Uplne presne to vystihuje problematiku nedostatecneho ohodnoceni odbornych pozic 😢

ninive211
11. říj 2013

@zmrz_lina zrovna včera jsem četla výstižný článek, jmnoval se něco jako "příběh obyčejného úředníka" - už teda staršího data, z doby, kdy pan "NejvětšíChemikNaSvětě-VšechnoVimNejlip" Kalousek prosadil snížení platů ve státní správě o 10%...jak mi ten článek mluvil z duše" Teda né mně, spíš jako bych četla o manželovi.

nonnni
11. říj 2013

@zmrz_lina jj, ve statni sprave akorat kafrate u kafe, ucitelky jsou budto na prazdnicha, nebo doma v jednu a lekari na nocnich akorat kladi sestricky...z nudy. Ja uz jsem lehce alergicka na maleho ceskeho cloveka, ktery ma vsak o to hlasitejsi projev....

zmrz_lina
11. říj 2013

@nonnni
@ninive211 - já třeba za sebe říkám, že jsem na takové pozici, na které se opravdu hodně naučím, získávám zajímavé kontakty a myslím, že bude skvělé mít ji napsanou v životopise. A to vůbec nemluvím o tom, že mě práce opravdu baví. I z toho důvodu jsem přistoupila na dané platové podmínky (hodně pod průměrnou hrubou mzdou). A ano - ty předsudky jsou opravdu vtipné 🙂

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@nonnni Ale já mám všechno méně než šest měsíců. Pochop, že když studuješ VŠ, u toho bydlíš sama a staráš se o domácnost a o chlapa, tak nemáš moc času lítat po brigádách. Já byla ráda, že jsem ze školy dojela domů a uklidila, uvařila, vyprala a vyžehlila. Nejsem žádné děvčátko dotované od rodičů a žijící na kolejích, zajímající se celou dobu studia jen o tom, kde koupit jaký hadřík a kde se vylejt. Na to nebyl čas. Jediné dvě brigády, které mi vydržely dlouho, byla prodavačka v Tescu, to byly téměř dva roky a pomocná vědecká síla, to bylo přes dva roky.

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@blondynka400 Ne, já mám manžela. Nemůžu ho vytrhnout z jeho prostředí a donutit se vdát fajn práce a uvrhnout nás oba do nejistoty (nikdo ti dneska nedá smlouvu na dobu neurčitou, jako má on a každý tě může vyhodit během prvních tří měsíců ze dne na den), jen kvůli sobě. Mám své závazky.

nonnni
11. říj 2013

@uztotakbude tak tam uved toto, v cem je problem? Vydrzet dva roky v Tescu je take docela vykon hodny obdivu. Pri studiich naprosto adekvatni, zit jsi z neceho musela.

Ale jako 2 mesice v call centru atd, to bych proste neuvadela...ciste muj nazor.

Muzes napsat, ze mas, nad ramec zmineneho, i zkusneosti v oblastech jako je treba telemarketing (a cokoliv dalsiho, kratkodobeho), ale vic bych to nerozvadela.

zmrz_lina
11. říj 2013

@uztotakbude - promiň, ale s tím nemůžu souhlasit. Studovala jsem denní VŠ (dvouoborové studium na MUNI), žila sama (rodiče mě nepodporovali), starala se o - nyní už - manžela a o domácnost a stejně jsem zvládala pracovat na 0,5-0,75 úvazek po celou dobu studia. Měla jsi možná smůlu v tom, že jsi nenatrefila na dlouhodobější brigádu (což ale moc nechápu, v Brně bylo možností mraky), ale netvrď prosím, že to nejde 😉

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@nonnni Já to tam natvrdo napsala, že jsem to dělala půl roku 🙂 Já už na to peču, evidentně všichni v životopisech kecají, tak já budu taky 🙂

madrilena
11. říj 2013

@uztotakbude nakonec tomu vůbec nerozumím....
píšeš, že jsi registrovaná na ÚP už celý jeden rok; rekvalifikace jsou ale obsazené do konce roku; proč jsi se nepřihlásila dřív, dokud to ještě šlo? Pochybuji, že už před rokem byla tato místa obsazená... Jinak rekvalifikce znamená změna kvalifikace; to znamená, že ÚP Ti neposkytne další vzdělávání ve Tvém oboru, ale snaží se Ti pomoci získat jinou kvalifikaci, se kterou můžeš najít lepší uplatnění než s tou Tvou stávající; chápu, že nechceš dělat střihačku psů, já bych to taky dělat nemohla; těch možností rekvalifikací je ale určitě daleko víc; navíc ty stejně nehledáš praxi v oboru...se specifickým pedagogickým vzděláním, odepisuješ na nabídky call center nebo na místo obchodní asistentky; takže to je jen alibismus; půl roku pracovat zadarmo by Tě položilo na lopatky...hm, ale teď přece taky nic nedostáváš, tak to vyjde na stejno....aspoň bys získala praxi; stěhovat z regionu se taky nechceš, jsi závislá na manželovi; mám dojem, že pokud si našel manžel práci v regionu s vysokou nezaměstnaností, jistě by si jí našel i v regionu, kde nezaměstnanost není takový problém...; celkově to na mě dělá dojem, že sice pracovat chceš /za účelem získání peněz, nikoli za účelem čehokoli jiného/, ale nejsi ochotná hnout se z místa /myšleno obecně/; ty chceš, aby práce přišla za Tebou, aby jsi nemusela v životě nic měnit, aby zůstalo vše při starém; tohle v podstatě nejde ani v Praze; zkus se nad tím zamyslet, nebo taky ne, záleží to jen a jen na Tobě; jak se říká, každý svého štěstí strůjce....

uztotakbude
autor
11. říj 2013

@zmrz_lina Podívej se, když jsi bydlela v Brně, tak možná jo. Já denně trávila kromě školy taky dvě hodiny na cestě. Takže něco jako: dobrý skončila mi škola, valím na brigádu a pak teprve domů, abych byla doma v osm, rychle uklidila, vyprala, vyžehlila a hlavně uvařila na zítra a pak šla spát a ráno zase v pět šest vstávala, abych se na čas dostala do školy, to bylo opravdu nereálné. Já pracovala ve volné dny, nikdy jsem neseděla na zadku, musela jsem makat, jinak bychom to prostě nezvládli, ale nebylo možné chodit každý den někam na nějaký 0,75 úvazek. To ani omylem. A vystřídala jsem hodně brigád, to je pravda. Prostě ne všude hledají lidi na dlouhodobé brigády a já dělala brigády u nás v malém městě. Vystřídala jsem tři hospody, v nichž jsem dělala číšnici. Dohromady asi třičtvrtě roku. Prodavačku v Tescu jsem dělala skoro dva roky. Pomocnou věděckou sílu přes dva roky. V call centru asi tři měsíce. Pomáhala jsem u manžela ve firmě, nárazově. Ostatní děvčátka si chodily v Brně leda tak pařit, diskotéky, plesy, apod. Na konci týdne dojely domů, vysypaly mamince špinavé hadry z krosny a šly zase pařit. Moc nás nebylo, co při VŠ makalo. Jenže já na tenhle jejich život neměla čas, ani energii. Měla jsem už jiné starosti.

madrilena
11. říj 2013

@uztotakbude já v životopise nikdy nelhala a neudělala bych to; jednak už posíláš nějakou dobu životopisy, jednak máš veřejně vyvěšený životopis; řada zaměstnavatelů může chtít důkaz, že jsi to a to dělala či nedělala; dle mého se lhát nevyplácí a dřív či později vyjde pravda najevo

blondynka400
11. říj 2013

@uztotakbude já to myslela jinak, ty budeš od pondělí do pátku v Praze, on doma ve svém, doma o víkendu. Dělá to tak dost lidí...
@zmrz_lina na prostý souhlas, různých tranie programů, stáží pro studenty VŠ je spousty, navíc většinou tam pak po škole i zůstáváš. Neříkám, že je to nějak závratně placené, ale uživit se z toho při škole dá. Já měla denní studium u toho jsem od druhého ročníku pracovala na HPP, dá se všechno, jen jsem prostě místo toho, abych šla se spolužákama do hospody jela do práce, ve škole jsem si to proházela jak jen to šlo a občas to bylo hodně náročné, ale díky tomu jsem se dostala tam kde jsem. A tedy je fakt, že jsem měla hodně volnou pracovní dobu a nebyl problém sipřes den "odskočit" na cvíčko...

madrilena
11. říj 2013

@uztotakbude taky jsi mohla bydlet v Brně, to je vždy Tvoje volba, kde se rozhodneš žít...