Jakou jste dělaly před mateřskou práci a za kolik?

uztotakbude
3. říj 2013

Ahoj holky. Já vím, že to sem až tak úplně nepatří, i když.... Chci se zeptat, jakou jste dělali před mateřskou (případně děláte) práci a za kolik peněz. Stačí nějaký odstřel v tisících. A taky mne zajímá, za kolik byste nikdy nepracovaly, co je prostě podle vás málo. Kolik si představujete, že dostanete v práci po ukončení mateřské? Jde mi o to, že všude okolo slyším, jak mají holky dost peněz a tak mi připadá, že jsem jediný hlupák, kterému všude nabízejí pár kaček. Chci si udělat nějaký reálný obrázek o tom, jak jsou dneska ženské v různých pracovních odvětvích placeny. Předem děkuji těm, co se nebudou stydět, nebo bát vyjádřit. 🙂

uztotakbude
autor
10. říj 2013

@xveronikaxx Hm, anebo třetí možnost, prostě by jinak zdechla hladem a tak musela vzít práci i manuální. Ty říkáš tohle, někdo zase říká, že jakákoliv práce vypadá v životopisu lépe, než to, že člověk sedí rok na ÚP. Takže asi tak.

xveronikaxx
10. říj 2013

@blondynka400 to je sice málo pravděpodobný, ale možný...pokud narážíš na můj první odstavec, tak k tomu je tento komentář: HR udělá předvýběr kandidátů na vhodnou pozici a finální rozhodnutí vždy udělá klient. Většinou si firmy nabírají HR firmy, tudíž si nabírají personalisty, co jsou zaměstnanci HR firmy. Ano, určitě to dělá spoustu lidí i na živnosťnák, ale čistě statisticky, více HR dělají firmy než živnostníci... a pracovat na živnostnák je něco jiného než mít firmu a vybírat si svoje vlastní zaměstnance

k odstavci č. 2: jestli to dělám nebo nedělám podle toho, jak by se to správně mělo či podle pouček v chytrých učebnicích, to netuším...ale vím, že kolektiv máme prima a fungujeme dobře

laurital
10. říj 2013

@uztotakbude Tak já ti tu hlavu zamotám asi ještě víc 🙂 a dám dva pohledy.
Já jsem roky dělala v HR u ČP a posléze IBM a vzala bych raději člověka, který vykonával práci mimo svou kvalifikaci, ale nemá v CV bílá místa.
Naopak můj muž jako majitel IT a PR agentury mi nedávno dával číst CV žadatele a divil se, že tam uvádí i práce absolutně mimo obor a hluboko pod svou kvalifikací.Nevzal ho ze stejných důvodů, které popisovala xveronikaxx.

laurital
10. říj 2013

@xveronikaxx Souhlasím, majitel firmy nese riziko a tudíž je jen na něm, koho si vezme do týmu.

blondynka400
10. říj 2013

@xveronikaxx no dle Vašich příspěvků mi to přijde víc než pravděpodobné a tím posledním jsem to jenom potvrdila.
To co jste psala nemá s interním HR ve velké firmě, natož v mezinárodní korporaci nic společného 😉 Ale chápu, že v malé firmě to fungovat může, jinak bohužel nikoliv. Navíc recruitment je jenom malý zlomek HR 😉

laurital
10. říj 2013

@blondynka400 Máš pravdu v tom, že jinak to chodí v personálce, která hledá na základě zadání vhodné kandidáty a jinak přímo v HR firmy.Personálka pouze doporučí, jak psala Verča kandidáty, vybírá majitel.Naopak v ČP a IBM jsme to byli my, kdo obsazoval vhodné pozice.

xveronikaxx
10. říj 2013

@blondynka400 a váš příspěvek má za význam co? mě urazit? poukázat že nevím všechno? že to nedělám dobře ? že jste mnohem chytřejší a vzdělanější v nabírání lidí než já? opravdu význam mi zcela uniká...

já se nezabývám HR, s personalistikou jsem do styku přišla ve 2 předmětech na vejšce a to vůbec nepovažuji za nějakou extra praxi (a jediné co si z toho pamatuju jsou nějaké poučky o minimální mzdě, motivaci pracovníků a formy odměn), jinak o tom vim kulový. a proto jsem i zmiňovala, že nejsem personalistka a určitě mám jiné názory než ti, pro které je vybírání lidí a dosazování na místa denní chléb. já jsem jen @uztotakbude nabízela možnost mého pohledu jako majitele malé firmy. využít jí může, ale nemusí, řídit se radami může a nemusí. to je na ní... a také je nasnadě, zda nemít připraveno více životopisů, podle toho, kam (a ke komu) je zasílám... v každém mém příspěvku opakuji "já"... já mám pohled, já si myslím.. nikoliv "je všeobecnou pravdou že"... a vy se vytasíte se svým komentářem, že o HR mám zkreslené myšlení... ach bože bože..

xveronikaxx
10. říj 2013

@laurital
@blondynka400
už jsem asi pochopila, kam jsi to asi mířila... jasně, taky se mnou v Renaultu dělali pohovor v kanceláři personalistky, ale poslední slovo zas měla vedoucí oddělení, kam jsem nastoupila. takže především jsem to myslela tak, že personalistky se proberou paběrkováním cvček, odhadnou typologii a možná vhodnost kandidáta a ne/doporučí ho, ale stejnak je ještě na někom dalším posoudit, zda se mu daná osoba líbí. v ibm taky 100% konzultujete s vedoucím, co na toho kandidáta říká, a až po vzájemné shodě člověka naberete (a prosím, nechytejte mne zas za slovo, že ne, že se vám už párkrát stalo, že jste se rozhodli přes nevůli vedoucího a uchazeče přijali - ta diskuze neni o honění si ega, ale o tom poradit co s danou praxí a životopisem )

laurital
10. říj 2013

@xveronikaxx Ale to já netvrdím, jen jsem psala, že v korporacích atd. má zkušený personalista více pravomocí než personálka, kde jde opravdu pouze o předvýběr.Já s tebou nepolemizuji, naopak souhlasím.Mmch ve většině firem, pokud jde o interní HR, je budoucí přímý nadřízený vždy při pohovorech.Tudíž si myslím, že ve výsledku se samotný proces až tolik neliší.

xveronikaxx
10. říj 2013

@laurital špatně pochopeno... 🙂 přemýšlela jsem proč blondynka400 útočila na můj komentář a po tvém příspěvku jsem pochopila, že se jí nelíbilo, že jsem o personalistech řekla, že nerozhodují o místech.
takže jsem vám oběma odpovídala, no jasně, ve velké firmě jste součástí procesu, ale stejnak je tam třeba ještě konzultace s vedoucím týmu... tot celé 🙂 mám za sebou narocny den (audit), jestli mi občas něco nedochází, nebo používám citově zabarvená slova s negativním významem tak se omlouvám ale může za to zdravotní indispozice (za kterou může to hnusný počasí a stres) a štouravý kontrolorky 🙂

madrilena
10. říj 2013

@uztotakbude

napsala bych, že Vás zaujala daná pozice /ani bych možná nepsala, kde to bylo uveřejněno/ ve společnosti xxx. Pak bych napsala....mám tyto a tyto kvality /řidičský průkaz, výborné znalosti práce s PC /dopsala bych na jaké úrovni - uživatelské?/. Mám velmi dobré organizační schopnosti a jsem komunikativní, flexibilní atd.......... Posouzení, zda-li splňujete všechny požadavky bych nechala na firmě, to bych tam nepsala. Snažila bych se prostě co nejvíc vychválit. Já tam většinou psala požadavky pro mou profesi a věci, které umím a mohlo se to pro firmu hodit /třeba jazykové znalosti/ a pak relevantní zkušenosti. V případě, že nemáte zkušenosti, asi bych zmínila právě VŠ a nějak to Vyzdvihla jsem to nej a pak dodala, že pro úplnost přikládám životopis /strukturovaný, ale přesto výstižný/.

Těším se na setkání s Vámi. /je to optimistické, je vidět, že si věříte/

S pozdravem,

XX /já bych psala spíše bez titutlu; titul bych napsala před jméno do životopisu, ale to je asi automatické/

Snad Vám to pomůže 😉

uztotakbude
autor
10. říj 2013

@madrilena Ale vždyť jste psala, že to zní, že vše umím a vytahuji se a že je lepší psát spíše věcně, než se holedbat, jak jsem dobrá. A teď píšete, ať se vychválím. Já se už v tom ztrácím. 😒

white_tie
10. říj 2013

Právě jsem si přečetla celou diskuzi a byla jsem docela překvapená. Ať už výši platů nebo některými radami zde. Chápu, že pro tebe musí být tahle situace šílená, docela vím, jak se cítíš (manžel je bez práce od ledna 2013), ale radím neházet flintu do žita, i když je to těžký.
Já svou první práci získala v 18ti letech, bez praxe, pozici asistentky vedoucího servisu. Peníze nic moc, ale jako odrazový můstek to bylo super. U tebe je naprd, že neumíš jazyky, na to v dnešní době koukají podle mě nejvíc. Já třeba nemám ani dokončené středoškolské vzdělání a místo jsem vždy sehnala bez problémů - hleděli vždy na praxi, zkušenosti a jazyky, nikoliv na stupeň vzdělání.
Začala bych teda s těma jazykama něco dělat...
A taky přiznávám, že je to i docela o známostech, pokud známosti nemáš, místo se shání mnohem hůř. Já třeba teď dělám v herně, i když jsem na MD a v práci, ze které jsem odcházela na MD mám smlouvu na dobu neurčitou. Chtěla jsem do práce nastoupit, ale mému zaměstnavateli se to zrovna teď nehodí, tak jsem si sehnala něco jiného, na dohodu, a mám cca 14 tisíc čistého měsíčně. Není to kdo ví co, ale v našem okrese je to pro ženskou běžný plat.
Takže já radím nevzdávat se, něco určitě najdeš - proč nejdeš třeba dělat nějakou tu servírku, když s tím máš zkušenosti? Na takové pozice hledají dost často, třeba u nás ve městě i hodně vidím vylepené ve výloze restaurací, že někoho hledají...
Manžel je taky jak v začarovaným kruhu, v jeho oboru dělat nemůže a nikde jinde ho moc nechtějí, takže to prozatím řešíme nějakýma brigádama, i když do budoucna to tak pořád nejde, že jo...

madrilena
10. říj 2013

@uztotakbude to jsem nepsala já, ale Suzief... já zastávám ten názor, že vychválit se je třeba a u mne to vždy fungovalo

uztotakbude
autor
10. říj 2013

@white_tie Číšnici dělat nepůjdu. Nechci to já, nechce to manžel. Mám za sebou pokus o znásilnění při téhle práci. To myslím jako vysvětlení stačí. Bojím se.

uztotakbude
autor
10. říj 2013

@madrilena Aha, tak to promiň, jsem si vás spletla. No a to je ono. Sto lidí sto názorů. Já to dělám dle sebe dobře a dle devadesáti devíti jiných špatně a každý z těch 99 lidí má zase jiný názor jak ostatní :(

madrilena
10. říj 2013

@uztotakbude jen Ti tak říkám, jak si myslím, že to působí; pár životopisů a motivačních dopisů jsem viděla a slyšela jsem i názory těch, co vybírali...

uztotakbude
autor
10. říj 2013

Zítra si mne zvou na pohovor na místo obchodní asistentky. Pán mi teď napsal: terpve ted to čtu, vy máte vyjednaný takový příspěvek?
tak to asi ani není uvažovat, no dáme to kafčo zítra

ale koukněte se po našem webu zatím

Ivo Kalvoda
jednatel společnosti \ obchod

Myslel tím tu dotaci. Co si z toho mám vzít? Jako že mne vezme? A co si mám vzít z místa obchodní asistentky, pokud zní inzerát takto:

Směnnost: Jednosměnný provoz
Pracovní úvazek: Plný nebo zkrácený
Pracovněprávní vztah: Pracovní poměr
Minimální stupeň vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení)
Pracovní poměr: od 8.10.2013
Mzdové rozpětí: od 20 000 Kč
Vhodné pro: Absolventy středních škol
Poznámka k volnému místu: Velmi nutná ochota usilovat o obchod, neustále volat a usilovat o klienty, komunikace, energie telefonovat, psát maily, optimálně praxe v oboru, nebo alespoň velké odhodlání a vytrvalost. Případně možno i absolvent/ka.
Práce je možná i na částečný úvazek. Pracoviště Adamov nebo dohodou.

Zní mi to skoro jako práce obdobná call centru. Co si o tom myslíte?

xpila
10. říj 2013

@uztotakbude Ahoj, podle mě tam bude třeba problém ve mzdě - na papíře minimum a pak podle toho, kolik třeba seženeš klientů. Už jen proto, že je to tam tak zdůrazněno. Ale záleží na tom, co to je za firmu (proklepnout si ji třeba v obchodním rejstříku - na co všechno má oprávnění, jak se střídali jednatelé apod.).

uztotakbude
autor
10. říj 2013

@xpila Je to firma vyrábějící stánky pro výstavy apod.

xpila
10. říj 2013

@uztotakbude To ještě samo o sobě nic neznamená, důležité je i jak dlouho ta firma funguje i tak. Najdi si ji na www.justice.cz, kde je kompletní výpis.

petrajavor
10. říj 2013

@uztotakbude tak já jsem pracovala v kasínu s tím, že jsem dělala 14dní z měsíce a brala jsem od 12-20tis. záleží na odpracovaných hodinách (ale většinou jsem byla tak na něčem mezi)....co budu dělat po rd to fakt nevím, do práce kterou jsem milovala se už nevrátím....na úp jsem byla od školy celkem 3měsíce (a to na 2x) takže si to neumím představit, ale chci si udělat nějakou rekvalifikaci tak uvidím....

blondynka400
10. říj 2013

@xveronikaxx určitě nebylo cílem urazit, spíš poukázat na to, že ve velkých firmách to prostě chodí jinak a hledí se na maličko jiné věci + jedna část příspěvku byla napsána typem já jsem majitel a vy ostatní tomu nerozumíte, proto jsem reagovala 😉 . Zbytek tu byl celkem řečen, víceméně se vším souhlasím @laurital až na vyjímky, ale to není podstatné, všude je to maličko jinak. Ono i veliké firmy to mají každá jinak, někde je HR podřízenou generálnímu řediteli, tudíž nejvyšší rozhodovací pravomoc má generální ředitel či jednatel, u nás třeba ne, HR bylo podřízeno přímo zahraniční matce, takže rozhodovací práva jsme měli 50 na 50, tzn. jakmile se přijímal nějaký člověk od střední managamentu výš, musel být souhlas jak od generálního ředitele tak odemne,jako od ředitele HR, nižší management a dělnické profese do výroby jsem schvalovala pouze já. Pouze poslední kola byla , tedy 2-3 kandudáti byly s budoucím nadřízeným. V přechozí firmě do bylo zase maličko jinak, takže ono těžko generalizovat 🙂

xveronikaxx
10. říj 2013

@uztotakbude 100% pozice na naháněče klientů, zvlášť když místo výkonu práce je dohodou a mzda je OD 20.000, tzn. placení dle premií

@blondynka400 a k tobě nemám snad slov.... ale jo.. vlastně mám: řeší se tu plat, práce a jak pomoct @uztotakbude s životopisem a motivačním dopisem aby získala práci.. a ty si ze všech příspěvků vybereš ten můj aby jsi na něj reagovala že o HR mám zkreslené představy a následně se mě urazíš "no já si to myslela že o tom víš kulový" a dovršíš to příspěvkem že se vychloubám a ostatní ponižuju, zatímco ty jsi velice sečtělá, máš obrovskou praxi v tomto tématu protože děláš ředitelku HR ve velké firmě a rozhoduješ všechny pozice nižšího managementu a vybíráš do vedení... no... jestli ti šlo o pochvalu, o tu si řekni své drahé polovičce... co ale vůbec nepochopim je, proč sleduješ celou diskuzi a vybereš si akorát můj příspěvek, na který reaguješ. proč se svou praxí a druhého pohledu personalistky co vybírá zaměstnance do kolektivu ostatním - neporadíš uztotakbude jak má napsat motivační dopis? já si nevšimla ani jednoho tvého příspěvku kde se jí snažíš pomoct, za to jsem si všimla 3, který se o mě otíraj... nechápu fakt..... přijde mi to padlý na hlavu.

blondynka400
10. říj 2013

@xveronikaxx úplně zbytečně pokračuješ ve stejném dechu jako v několiká pár předchozích příspěvcích... Že by ta kontorola a zdravotní indispozice? 😉 Celou diskuzi nesleduju, přečetla jsem si zhruba poslední stranu a kousek, víc ne. Myslím, že "odborných" rad má dost, já osobně vidím hlavní problém v regionu, kdyby byla v Praze už dávno by pracovala, motivačním dopisem to nebude... To samé porovnávat plat se dost dobře nedá, na to má vliv takových činitelů, že podobný průzkum je značně nerelevantní.
Pochvalu nepotřebuju, jsem na RD a pomáhám" pouze s některými procesy, za to netřeba chválit 😉

petkula
10. říj 2013

@uztotakbude nemyslím si, že je nějaký zásadní problém v tobě, akorát máš smůlu, v jakém žiješ regionu a že jsi zrovna ve věku, kdy se zakládá rodina. Myslím, že tohle jsou hlavní důvody, proč momentálně nemůžeš najít práci. Taky jsem byla po VŠ rok bez práce a zkoušela se dostat na různé pracovní pozice ale bez úspěchu. Takže jsem to vzdala a založila jsem si živnost. Pomáhá mi teda manžel, protože bych to teď s dětmi nezvládla ale fungujeme zatím 5 let. Jinak, když jsem byla v evidenci na ÚP, zařadila jsem se do programu pro absolventy, kteří jsou bez praxe. Mohli jsme si vybrat firmu, ve které bychom chtěli pracovat, pracák je za nás oslovil a ta firma se rozhodla, jestli absolventa přijmou na půl roku na neplacenou praxi. Peníze jsme dostávali stále přes ÚP. Častokrát se stalo, že firma toho člověka potom zaměstnala. Nemáš taky možnost se zařadit do podobného programu? Nebo do nějaké rekvalifikace? Taky byla ještě možnost přes pracák absolvovat intenzivní jazykový kurz (asi 25 hodin týdně). Zjišťovala sis i takové možnosti? Přes pracák lze taky získat nějakou dotaci na začínající podnikání.

nonnni
11. říj 2013

Ted jsem na jinem diskusnim foru narazila na tento prispevek...naprosto vystihuje to, co jsem zminovala...

"Mám práci po roce a je to zvláštní shodou okolností.
Po půl roce psychicky vysilujícího hledání jsem začala brigádně uklízet a hlídat děti, u agentury jsem se zmínila kolegyni o svém oboru. Ta mě doporučila své známé, aniž bychom se nějak více znaly. Její známá, která vede ekonomické oddělení jedné poměrně solidní firmy, mě zařídila přijetí na základě neformálního setkání, při němž jsem ani neodevzdala životopis.
Stále tomu nemohu uvěřit, pokud pomyslím, jak jsem při hledání kladla důraz na životopis, motivační dopis a další zaručené rady personalistů."

ninive211
11. říj 2013

@nonnni Přesně, pokud člověk nemůže získat práci v oboru, ať radši vezme něco mimo obor, pokusí se navázat kontakty a třeba na někoho, kdo zná někoho, kdo dělá ve firmě, kde zrovna někoho hledají atd. A o tom to v dnešní době je...pokud ti na stůl přistanou dva podobné životopisy od 2holek po škole bez praxe a jedna bude "no name" a na druhou máš doporučení od známého...koho si spíš vybereš? Já teda získala obě práce zázrakem bez známostí, ale spíš vyloženě díky náhodě (třeba v první práci nějak nebyla konkurence mezi uchazečkami, hledali narychlo zástup za slečnu, co se rozhodla skončit po uplynutí doby určité, i když se s ní už počítalo do budoucna...na nějaké vypisování inzerátů a pohovorů nebyl čas, jeden den jsem byla na pohovoru a za týden nastupovala na poslední týden v měsíci, kdy tam ještě dotyčná byla, aby mě jakž takž mohla zaučit...zbytek bylo hození do vody a dělej jak umíš)

mufinka26
11. říj 2013

Pracovala sem jako prodavačka kojeneckého zboží, za šest let sem se vypracovala na plat 11000kč 😒 Nástupní plat sem měla 8000kč. Dělala sem 12 hod.směny. Byla to moje první práce po mé první rodičovské dovolené.

nonnni
11. říj 2013

@ninive211 jen ja tohle neberu za "misto ze znamosti" 🙂 , to beru, kdyby papinek natlacil dite nekam, kde nema co delat. Beru to jako soucast reality (ktera je mimochodem naprosto logicka ). Kazdym svym cinem nejak ovlivnujeme svou budoucnost, takze i nezavisle poznamenani neceho nekde muze vyustit v neco naprosto jineho a skveleho.

Ja pres "znamosti" nesehnala zadne misto, ale treba moje momentalni misto si me naslo samo, jeste jsem se cukala a chteli me tak moc, ze pristoupili na docela tezke podminky z me strany (ne tedy financniho charakteru). A naslo si me tak, ze jsem pred lety delala praci, kde jsem potlaka nekoho, kdo si na me vzpomel, kdyz potreboval nekoho do te pozice. A nebyl to znamy, byl to je clovek, se kterym jsem se setkala vseho vsudy 2x prior.

Nema cenu resit, zda je to spravedlive, nebo ne. Je to realita.

Ja take neberu lidi na CV. Kdyz nekoho potrebuji, tak se poptavam.. Mam specificke pozadavky a pokud mam na vybranou, tak vezmu nekoho na doporuceni (nekoho, jehoz narozu si cenim), nez super duper absolventa. Proste to tak je, nekupuji zajice v pytli. Absolventa bych vzala jen na intern ship s moznosti smlouvy, pokud se ukaze, ze k necemu je.