Jaký má plat učitelka v MŠ bez pedagogického vzdělání?

ceekanka
6. zář 2013

Ahoj,

ráda bych se zeptala jestli máte nějaké zkušenosti ať už osobní nebo ve svém okolí,kdy učitelka v MŠ nemá pedagogické vzdělání. Podle čeho se hodnotí a jakou má taková učitelka mzdu? Děkuji za odpovědi a mějte hezký den 🙂

elu
7. zář 2013

je to paradox, že pro školky platí, přísnější pravdila než pro střední školy, tam může učit jakýkoliv VŠ vzdělaný člověk a ve školce opovrhnou učitelkou pro základní školy, protože nemá mateřinku...moje segra ma státnice z pedagogiky i z psychologie, je magistra a aby mohla detem utírat prcinky tak si musela dodělat maturitu na na pajdaku...ještěže aspoň tam ěli rozum a dali ji ten papír , aniž by jí nejak ponižovali zkoušením, když ve zkušební komisy seděly holky, které byly jenom dis........no prostě sranda! ja učím na střední a takový blbosti se tam neřeší

petrajurinova
7. zář 2013

@elu 😲 😲 😲 paradox že k nejmenším dětem nepustí každého a chtějí aby se o děti starali lidi s příslušnou aprobací??? Promiň ale většinu českých VŠ je schopný absolvovat i kočkodan a ačkoliv mám vystudovanou pedagogiku na VŠ opravdu si nedokážu představit, že bych své tříleté dítě svěřila do péče některým svým bývalým spolužákům. Ačkoliv ve své aprobaci a při práci s mládeží příslušné věkové skupiny jsou velmi schopní, péče o malé děti je naprosto něco jiného než výuka středoškoláků, speciální pedagogika v ústavu nebo práce ve školní družině (tam všude jsou lidé s pedagogickým vzděláním). Je to stejné jako když se mi rozbije WC, tak zavolám instalatéra a nedovolím aby se v tom vrtal zedník s odůvodněním - vždyť má taky výuční list. 😎

androvamilada
7. zář 2013

Já jsem začínající učitelka, takže nemám zmáklé, jak funguje financování a podobné záležitosti a o peníze se nehádám...
Každopádně jsem dělala vloni přijímací řízení do MŠ vedle ve vesnici. Mám VŠ speciální pedagogiku a dvě maturity. Hledali někoho na 0,8 úvazku s platem 10000,- - nekvalifikovaného. Přijímací řízení jsem vyhrála a prostě jsem s tím souhlasila. Ředitelka řekla, že na to mají vymezené takovéto prostředky a víc peněz prostě nemá.
Moje druhá kolegyně si dodělala maturitu z předškolní pedagogiky (5/13) a plat se jí do teď nehnul. Já jsem byla ráda, že nějakou práci vůbec mám, brala jsem si tam dcerku (3). Kdybych neměla zájem, bylo za mnou dalších 30lidí, co se do přijímacího řízení přihlásilo.
Teď jsem na rizikáči, tak po mě sháněli náhradu. Snížil se úvazek a nastoupila kolegyně ze ZŠ, 40let praxe, Mgr. pro první stupeň a má 9600,- čistého. Je na místě nekvalifikované (bohužel právem, první stupeň není kvalifikace pro MŠ) osoby, praxe nebyla k ničemu. Je ráda, že má práci... Tož krásy státní služby🙂) Školky a školky jsou u nás přecpané učiteli, o volná místa je boj.

androvamilada
7. zář 2013

A kdo může být ve školce:

§ 6
Učitel mateřské školy

(1) Učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci

a) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů mateřské školy,

b) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů prvního stupně základní školy nebo vychovatelství nebo pedagogiku volného času nebo studijního oboru pedagogika a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

c) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy1) v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

d) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu vychovatelů a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

e) středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání1) v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,

f) středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu vychovatelů a vykonáním jednotlivé zkoušky8), která svým obsahem a formou odpovídá zkoušce profilové části maturitní zkoušky z předmětu zaměřeného na pedagogiku předškolního věku, nebo

g) vzděláním podle odstavce 2 písm. a) nebo b).

(2) Učitel mateřské školy, který vykonává přímou pedagogickou činnost ve třídě nebo škole zřízené pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, získává odbornou kvalifikaci

a) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na speciální pedagogiku,

b) vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na speciální pedagogiku, nebo

c) vzděláním stanoveným pro učitele mateřské školy podle odstavce 1 a vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném bakalářském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na speciální pedagogiku, nebo vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na speciální pedagogiku.

Na dokončení vzdělání byl čas do konce roku 2013. Příští rok si myslím, že budou muset odejít i ti studující (alespoň u nás to bylo v plánu)

baraka1
7. zář 2013

@ceekanka Tak to je pro mě novinka, ale příjemná, vždy mě trochu popouzelo, že jde jen o vzdělání přímo v pedagogickém směru, což někoho kdo má pro takovou práci přímo nadání vyloučí. Možná i záleží na zřizovateli školky.
A děkuji za gratulaci 🙂

ramalka2
7. zář 2013

Holky,necetla jsem uplne vsechno,ale...mam stredni pedak a VS pro 1.stupen Zs.Chtela jsem ale ucit ve skolce-to byl muj sen.Nekdy cca pred tremi lety se prave menil system ve vyplaceni mzdy.Ucetni mi automaticky NEZDVIHLA mzdu,protoze nejstem "kvalifikovana"-nemam vs pro predskolni vzdelavani.Jenze jsme s reditelkou volali primo do HK na kraj,tam si telefon prehazovali jak horkou bramboru.Nakonec jsme.musely psat na.ministerstvo skolstvi,jak je to vlastne s tim mym zarazenim.a odpoved byla-jelikoz mam vzdelani SŠ pro predskolni vzdel.a VŠ pro 1.stupen,tak samozrejme dojde k navyseni mzdy.No ale to bylo dohadovani!Nikdo proste nevedel co se mnou.Je to hruza no...nemuze ucit kdo ma vejsku v oboru skolstvi,ale kdo nema nic,tak muze???kde to jsme!!!!

ramalka2
7. zář 2013

Jo a ted jsem na matersky(rodicovsky)🙂a za me tam uci pani,ktera ma sš ekonomickou😀DDAle ma se to snad menit,ze musi do roku 2014 zacit studovat,jinak by musely z ms odejit

monad
7. zář 2013

@blahova_andrea tak to by mě taky bavilo 😉

elu
8. zář 2013

@petrajurinova no nevím, kdyby byla na mateřinky povinná vš tak neřeknu, ale ja zase učila na pajdaku na střední škole a nesvěřila bych děti právě těm prašteným holkám, co vylezou po maturitě ze střední..a paradaxom jsem myslela hlavně právě napln studia, když si musí člověk sé státní zkouškou udělat ve stejném oboru maturitu...já jsem několik seděla u maturit jako předsedkyně a můžu říct, že dnešní studenti jsou rádi, když řeknou judnu souvislou větu a co se týče té pedagogiky při maturitě jednalo se o pár stránek základních pojmů...tak až bude povinná vš na mateřinky, tak s tebou budu možná souhlasit, ale ted určitě ne 😀

elu
8. zář 2013

@petrajurinova a tvoje přirovnání s tím výuční listem je tedy podle mě nelogické k mému příspěvku, protože to co jsem psala já je o tom, že kdybych chtěla třeba zapojit elektriku a zavola si inženýra přes elektrotechniku a zjistila bych, že nemá vyuční list na elektrikáře a poslala bych ho domů, když by měl z tohotu oboru to nejvyšší vzdělání, které jde....a ten konkrétní případ, který jsem uváděla byl s ojí sestrou, která má vš vzdělání pedagogika volného času a musela si udělat ten samý obor na střední pedagogické škole!!!!!!to podle mě je teda pardox! a jak někdo psal výše...když má někdo střední školu na mateřinky a vš na první stupeň....proč by měl obvolávat pul republiky, aby mu uznali vš vždělání k platu????????

petrajurinova
8. zář 2013

@elu tak pedagogika volného času je dost něco jiného než učení v mateřské škole - školka není volnočasová zájmová organizace, je to výchovně vzdělávací instituce (teda aspoň by měla být a já jsem moc ráda, že aspoň ta naše je), takže volnočasová vychovatelka má možná perfektní přehled o tom jak uspořádat výlet do lesa nebo zorganizovat a přimět ke spolupráci partu puberťáku, ale učit maličké předškolní děti je pořád o něčem jiném.
A k tvému příměru inženýra elektrotechniky a vyučeného elektrikáře - tak to je vlastně perfektní model pro ukázku toho o co jde - pan. Ing. ti určitě narýsuje a naplánuje rozvod elektriky pro celý panelák nebo město, ale v 99% případů i přes "nejvyšší dosažitelné vzdělání v oboru" není schopný tu elektriku fakticky zapojit bez toho aby ho přizabil proud - od toho je právě ten elektrikář, který má sice vzdělání "nižžíšho stupně", ale zaměřené přesně na to, aby vzal kleště šroubovák a připojil drátky tak, aby plán pána Ing. skutečně fungoval tak jak má.

wolfina
8. zář 2013

dle me je to o vedeni znam nekval.ucitelku v ms s platem kvalifikovaneho vs pedagoga v ms...je to o vedeni

elu
8. zář 2013

nebudu se hádat, jen jsem chtěla podotknout, že na střední škole je pedagogicko psychologické vzdělání úplně minimální a neznamená to, že když máš na vš napsaný obor ten či onen, že jsi neprošla všemi pedagogickými disciplínami a to v úplně jiném levlu než na střední škole 🙂 , no a s tím příměrem, vše je jen o praxi, takže kdyby se inženýr živil zapojováním elektřiny, tak by nebyl o nic horší než vyučený elektrikář, a kdyby stavební inženýr chvíli stavěl domy, tak by nebyl o nic horší zedník než vyučený...jenže prostě na to místo by ho nevzali jen kvůli celkem trapně nastaveným pravidlům...myslím, že u těch řemslníků jde o šikovnost a u těch učitelek o citlivý přístup a jak si psala výše, někdo může mít sto vš škol a stejně se na tu práci hodit nebude....takže si myslím, že zrovna u toho elektrikáře to není jak píšeš o tom, že by měl vzdělání zaměřeno jinak , ale je to praxí! a to mimochodem má i pedagog volného času, protože je to obor v programu vychovatelství a tudíž je tam povinná praxe i ve školce, mě osobně už je to jedno, protože jsem ze školství kvůli platu, který neodpovídal vzdělání odešla, ale nelituji vzdělání, které teď profesně nepoužívám, aspoň to třeba uplatním na svých dětech a manželovi..třeba ho konečně naučím jak si ve volném čase uklidit svůj bordel 😵

ceekanka
autor
8. zář 2013

@baraka1 To vůbec nemáš zač 🙂
Že mluvíš ještě o tom zřizovateli. Koukám,jak se tu holky dohadují o tom,co je potřeba a co není,kde se učit s určitým vzděláním může a kde ne. Já jsem teď začala studovat dálkově,právě abych mohla učit bez potíží v MŠ. Studují semnou ženský různého věku a vzdělání(nemají pedák - mateřinku). Některé ve školství ještě nedělali a jiné už tam zaměstnané jsou. Dělají vychovatelky v družině,učí v mateřských školkách a školách prvního stupně,pracují jako asistentky nebo jako ,,tety" v dětských domovech a ústavech. Ale jak jsem zmínila nemají žádné pedagogické vzdělání. Nevím na koho např. ve školce narazili při výběrku, nevím,jestli to není ze známosti,nebo kdo je zřizovatelem školek. Nicméně mě (se stejně neodborným vzděláním jako mé ,,spolužačky) nechtěli bez pedáku ani v ZUŠ,natož aby mě vzali učit do MŠ. 🙂

ceekanka
autor
8. zář 2013

@elu poslední věta je naprosto perfektní :D Se stejným záměrem dávam při psychologii pozor 🙂

kastamili
5. led 2015

Mám Mgr. zcela jiného směru a dálkově si dodělávám Učitelství pro 1. stupeň a od LS s modulem Speciální pedagogika - teď jsem jako asistentka pedagoga v MŠ. A myslím, že dost trefně k tématu se mi stalo toto:
hledala jsem práci v LB, dostala jsem typ na MŠ (tam bych chtěla), ale chtěli vedoucí učitellku - já mám jen rok a půl roku praxe v MŠ, takže hned na vedoucí pozici snad ani ne 🙂, ale šla jsem se stejně ukázat a zeptat se. Výsledek? Práci vedoucí jsem samozřejmě nedostala. Ale pan ředitel mi nabídl poloviční úvazek na pozici učitelky v MŠ. na tuhle pozici ani nikoho nehledal, učitelů tam mají dost - ale na poloviční bych se vešla a jeho slovy: "zaujala jsem ho svou osobností a dovednostmi, možnostmi kroužků a obecně pedagogických dovedností, které by rád využil pro jeho školku" Kvůli stavu mi nemůžu nabídnout víc, ale jasně mi řekl, že pokud nenajdu práci jinde, vezme mě aspoň takhle. A to i přes to, že studuji rok a specku budu mít od února (tak akorát do nového zákona). (Učitelství pro 1. stupeň se zaměřením na specku = můžeš do MŠ, viz zákon výš) Stejně jsem dosala i asistentku, kde jsem kde. Pokud za to ten dotyčný stojí a je ochotný si dodělat školu, tak ředitele přesvědčí. Ale bude ho to stát nějakou tu korunu v tabulce.

adla111
11. led 2016

Ahoj, nevite jaky ma plat ucitelky na Zš 🙂

veru11
11. led 2016

@adla111

http://kupnisila.cz/platove-tabulky-2015-listop...

najdi si skupinku Pedagogové - záleží, v jaké pltové třídě se daný učitel nachází - většinou to bývá 12.