Jaký má plat učitelka v MŠ bez pedagogického vzdělání?

ceekanka
6. zář 2013

Ahoj,

ráda bych se zeptala jestli máte nějaké zkušenosti ať už osobní nebo ve svém okolí,kdy učitelka v MŠ nemá pedagogické vzdělání. Podle čeho se hodnotí a jakou má taková učitelka mzdu? Děkuji za odpovědi a mějte hezký den 🙂

androvamilada
6. zář 2013

Plat učitelky bez vzdělání cca 10 000,-. Ale jen do 2014. Pak už budou muset mít všichni dokončené vzdělání, jinak nebudou moct ve školství působit.

ceekanka
autor
6. zář 2013

@androvamilada Takže i ti,co teď od září nastoupili do školy a dodělávají si dálkově pedák,mají smůlu? V takovém případě jim snad zaměstnavatelé mohou vydržet,nebo ne?

elu
6. zář 2013

ja myslím, že ten rok se bude posouvat, kdo by učil za ty prachy...nebudou lidi a bude se to posouvat dal a dal jako vždycky

ceekanka
autor
6. zář 2013

A určije se podle něčeho výše toho platu?

@elu Myslíš že není dostatek pedagogických pracovníků? Tak to tady zrovna neplatí. 😒

blahova_andrea
6. zář 2013

@ceekanka pokud je to státní školka, tak se řídí tabulkami z ministerstva a tam je to podle odpracovaných let, započítané praxe, výše vzdělání atd atd. aspoň to tak bývalo. kamarádka dělala teď dva roky ve školce bez pedagogického vzdělání a měla v podstatě skoro minimální mzdu. ale měla to k rodičáku a malého si tam brala sebou 🙂

evabed
6. zář 2013

@blahova_andrea Odpracované roky a praxe už neplatí. Je pouze na řediteli/ředitelce, zda učitelku "posune" o kolonku výše..

blahova_andrea
6. zář 2013

@evabed tak už to zrušili? tak to se musím kamošky zeptat, jak to vlastně měla 😉

evabed
6. zář 2013

@blahova_andrea Poslední info mám, že ano.. Bohužel.. Zase je fakt, který ředitel/ka bude riskovat odchod zaměstnance kvůli neposunutí v tabulkách.. Za ty peníze by jim tam za chvíli nikdo nedělal.. I tak ten platový postup stojí za houby..

ceekanka
autor
6. zář 2013

@evabed No tak zase když to vezmu takhle,tak pokud je to státní školka,tak učitelky platí stát. Ředitelce je pak jedno,jestli platí pedagogicky vzdělanou učitelku nebo ne. A už několikrát jsem se setkala s tím,že učitelek s ped. vzděláním už není nedostatek jak tomu kdysi bývalo. Naopak mě zase napadá,když stát vydává peníze na platy učitelek,nemůže sama ředitelka přeci rozhodovat o platu pedagogicky nevzdělané učitelky.

evabed
6. zář 2013

@ceekanka Tak nějaká pravidla asi jsou.. Jen předpokládám, že obejít jde všechno 🙂
Každopádně je to dobrý způsob, jak se někoho na pozici učitelky zbavit.. Nemám ji ráda = nezvednu jí plat = odejde.. Jen škoda, že učitelům nikdo takový nástroj k vyšoupnutí nefunkčního vedení nedá.. 🙂

blahova_andrea
6. zář 2013

@ceekanka stát dá peníze do školství, ale to se pak přerozděluje dál v krajích atd. ředitelka dostane prostě určitý obnos, s kterým musí dané období vyjít. do jisté míry je na ní, jestli zvedne plat učitelce nebo koupí novou houpačku. je to v její pravomoci a na její zodpovědnosti, aby si případně našla jinou učitelku, když původní odejde kvůli nízkému platu.

xsenova
6. zář 2013

Plat ucitelky je cca 10 000? 😔 No te buh. Predavacky v parfumerke maju viac 😔

ceekanka
autor
6. zář 2013

@blahova_andrea na to má říďa ale zvlášť účty. Na hračky a zahradní vybavení,na opravy a na platy. Jsou totiž ženský,který chodí dosluhovat. Takže chodí cca od půl desáté do dvanácti,když je říďa v kanclu a na takovou výpomoc bez ped.vzdělání může říďa uvolnit 40kč/hod. Proto mě zajímá kolik pak bude mít učitelka,která nemá to vzdělání,ale standardně pracuje s dětmi a chodí na odpolední a raní,víš 🙂

blahova_andrea
6. zář 2013

tak zvlášť účty na to má, ale to je zase její rozpočet školky, ne? kamarádka dělala učitelku celodenně, žádné odpo a dopo myslím nestřídali. musela bych se jí zeptat jak to přesně měli. ale co se pamatuju a jestli jsem to tehdy dobře pobrala (přes telefon s ječícím dítětem z druhé strany), tak tam byla celý den a neměla ani tu desítku.

ceekanka
autor
6. zář 2013

@blahova_andrea takže nejlepší prostě je,ten pedák mít 🙂

baraka1
6. zář 2013

V rodině máme ředitelku školky 🙂 a moc jsem se o to sice nezajímala, ale co jsem pochopila tak platy jsou tabulkové, takže čím více odpracováno a čím vyšší vzdělání tak tím pro učitelku lépe. Ale především vím, že neustále řeší vhodnost nových učitelek, protože naše legislativa přesně stanovuje jaké min. vzdělání musí učitelka i ve školce mít. Nějak se mi nezdá, že by bylo možné ve školce učit bez pedagog. vzdělání.

ceekanka
autor
6. zář 2013

@baraka1 Možné to určitě je. Ve městech se to moc nestává,spíš jen jak jsem psala na to dosluhování právě za paní ředitelku. Ono taky kdo z pedagogicky vzdělaných by šel pracovat za 40kč/hod,když můžou mít 20.000/měs. Ale na vesnicích je to častější,protože když je to vesnice trochu dál od města,tak se tam nikomu nechce z města dojíždět. Je ale dobré mít alespoň nějaké zkušenosti s dětmi. Platy jsou podle tabulek a hledí se tam na odpracované roky. Čím víc odpracováno,tím vyšší plat. Nejsem si ale jistá,jestli hodnocení podle vzdělání není už zrušené. Protože byl nesmysl,když učitelka,která učí 30let ve školství měla míň než uplný nováček s vejškou.
A blahopřeju k miminku,ať jste zdraví 🙂

milada2
6. zář 2013

Ja se pred par lety ptala na misto v MS, a i presto, ze msm dve VS pedagogickeho zamereni, nemohli me prijmout, protoze to neni vzdelani primo pro praci v MS 😉

misulka88
6. zář 2013

Plat učitelky určitě není 10tis. 😀 dělám v mš, ale mám VŠ přímo v oboru, takže my jsme placení tabulkově. A od příštího roku nikdo, kdo nemá ped.vzdělání učit nemůže 🙂

ceekanka
autor
6. zář 2013

@misulka88 no pokud má ped.vzdělání,mateřinku,tak ne. Ale androvamilada psala plat těch bez vzdělání,ty nemají takové platy jako ty s mateřinkou.

milmic
6. zář 2013

@androvamilada A nevíš, prosím, jak by to bylo, jestli mám pedagogickou fakultu, obor 1.stupeň a chtěla bych učit v mateřské školce - čili mám vzdělání vyšší? (pedagogickou středí nemám)

uztotakbude
6. zář 2013

Divím se, že někde vůbec vezmou člověka bez VŠ pedagogického vzdělání. Já ho mám a i tak nemůžu o práci zavadit.

uztotakbude
6. zář 2013

@ceekanka Ty by neměly vůbec učit! Když tam nevezmou mne, protože nemám aprobaci pro MŠ, ale pro SŠ. Přece nevezmou někoho, kdo nemá vystudovanou žádnou pedagogiku. Lepší mít alespoň něco než nic, ale oni nechtějí ani to "alespoň něco".

uztotakbude
6. zář 2013

@milmic Nevezmou tě. Z mých zkušeností ne. Musíš mít aprobaci jako mateřinka.

misulka88
6. zář 2013

@uztotakbude To je pravda,ale vem si, že já bych třeba šla učit na SŠ - taky bych tam nevěděla co a jak - a naopak ty v mš. Každý stupen vzdělání je určitém způsobem specifický a proto člověk má vystudované, to co chce dělat.

milmic
6. zář 2013

@uztotakbude OK, děkuji. Tak budu muset učit ty prvňáčky. 🙂 To je taky hezký, akorát v mateřince by mě to bavilo ještě o kousek víc.

milada2
6. zář 2013

@milmic Já mám krom ttěch dvou Vš i ped. minimum opravňující učit na Sš a ve školce mě stejně nevezmou 😉 Je to jak píše
@uztotakbude

vilibalda
6. zář 2013

@milmic Dle zákona bys požadavky pro učitele v MŠ měla splňovat, 1. stupeň by měl stačit 😉 ale jaká je praxe, netuším... http://www.msmt.cz/dokumenty/zakon-o-pedagogick...
Vždy jsem myslela, že je třeba mít vystudovanou buď střední či vošku pedagogickou nebo vysokou MŠ, 1. stupeň či specku a teď koukám, že teoreticky lze učit i s vychovatelstvím nebo pedagogikou volného času. To by mě opravdu zajímalo, jestli to splňuji já s oborem Sociální pedagogika a volný čas...

uztotakbude
6. zář 2013

@misulka88 Dělala jsem v jesličkách. V MŠ bych neměla problém. A nemyslím si, že by tam byl zase tak veliký rozdíl. Psychologii, pedagogiku apod. studují všichni. I vývojovou, osobnostní, takže každý kdo má pajdák zná pedagogiku i psychologii týkající se jednotlivých věkových období. Problém je jen v tom, že neumím hrát na hudební nástroj a vy neznáte asi předměty, které já mám vyučovat na SŠ.

uztotakbude
6. zář 2013

@milmic Tak to já bych zase radši ty prvňáčky 😉