Jaký plat si představujete po MD? V jakém oboru?

anysek85
10. led 2012

Ahoj maminky,

zkusím úvod zestručnit, nevím ale, jak se mi to podaří 🙂. Dělám HR managerku, částečně i teď při MD. Personalistiku dělám krátce a v rámci mého místa spíš okrajově, nejsem v tom zatím žádná profesionálka. V poslední době se velice často setkávám s tím, že si maminky po MD řeknou třeba 25 000 čistého za práci např. dispečerky (8,5h, benefity, holka má střední školu, 2 děti, praxi téměř nulovou 😅 ). Dále se mi také stalo, že mi 2 celkem dobré kandidátky, které jsem vybrala práci za 15 000Kč čistého nakonec odřekly s odůvodněním, že partner málo vydělává, nebo je na podpoře a ony musí vydělat více, protože jinak neutáhnou školkáčka a školáčka, byt atp. Celkem mi to hlava nebere, práce zde na okrese není moc, nevěřím, že jim někdo za tuto práci dá třeba o 10 000 více a myslím, že ani podpora snad vyšší není 😕. Navíc je to v rozporu s obecně vnímaným trendem ve společnosti (lidé se bojí, že práce nebude a jsou ochotni pracovat za míň).

Budu moc ráda, když mi napíšete svůj názor, nebo své představy o platu po MD - očekáváte méně nebo více peněz? menší nebo naopak větší možnost výběru? Přijde vám např. 20 000 čistého měsíčně na čtyřčlennou rodinu opravdu tak málo? Je to takový čistě sociologický průzkum, nevím, co si o tom mám myslet.

Děkuji moc předem.

mitote
10. led 2012

@weri1 tam je to s praci asi solidni bida ne? manzel si tam pres znamou domluvil soukrome masaz a ona chtela jen 150Kc, tak manzel vytrestil oci a dal ji tri kila...A popravde i tri kila jsem na Brno hodne ale hodne malo za masz 😀

weri1
10. led 2012

@mitote jj tam to jde od deseti k pěti..... 😒

anysek85
autor
11. led 2012

@misi78 Na to nebudu reagovat. Kdybys četla, věděla bys, že jsem psalal, že podléhám řediteli. Personální politika je u nás věc vysokého managementu a já musím dodržovat 🙂. Naopak se V RÁMCI MOŽNOSTÍ snažím právě ty mamky zaměstnávat - to jsem psala zcela jasně 😉. Nebuď zlá, nerejpej, založ si svou firmu, dej práci stovkám lidí a rozhoduj si o personální politice sama 🙂. Pak mluv. Do té doby nekritizuj 😉.

tkanicka
11. led 2012

@anysek85 Tak já četla jen úvodní příspěvek a nedá mi nereagovat... já teda po MD očekávám víc, protože jsem nastupovala jako absolvent sice s praxí, ale brala jsem to tak, že si nemůžu s ještě teplým diplomem vyskakovat. Ale pak jsem zjistila, že i když se člověk zapracuje, tak mu na stávající pozici nikdo nepřidá!!! Tak se pak nediv, když chtějí absolventi normální sumu

svatule
11. led 2012

ano, představuji si plat takový jaký jsem měla, možná i vyšší, pokud bych dělala na plný úvazek, pokud budu muset jít na poloviční, tak adekvátní ohodnocení, to se uvidí. Jinak je to hlavně o oboru, praxi a taky místě, kde člověk žije. U nás je 15 tisíc čistého už ten lepší plat a i já, pokud by mi nic jiného nezbylo, tak za něj do práce jdu. Měla bych se však vrátit do své práce a tam samozřejmě počítám s tím, co už jsem před MD měla. Taky během RD chodím do práce, začala jsem, když bylo malé 5 měsíců a byla jsem až do půlky prosince, teď už jsem na rizikáči, tak nemůžu, pokud to jen trochu půjde s dvěma dětma, ráda bych na výpomoce zase chodila...
ale znám i případy, kdy dotyční měli pocit, že si řeknou plat a dostanou ho a praxe byla trochu jiná...

mamkamarketa
11. led 2012

@evulinkab vis,to nemuzes brat plosne. ja bych taky za 15 000,- makat nesla. duvody jsem uz psala. soukroma skolka stoji 20 000,- zavira nejpozdeji v 18h ja bych delala do 18h manzel jeste dele. musela bych doplacet 5000,- plus nekoho kdo mi dite odvede domu,nebo bych musela denne otravovat babicku,coz je mi blby,aby denne jezdila pres celou prahu a vyzvedla mi kluka.
zamestnavatel by mi rozhodne neumoznil odchazet z prace driv.
takze jsem doma s 3letym klukem a za 15 000,- fakt makat nepujdu
proc byt v minusu? takhle jsem doma na 4lete variante a jsem celych 3800 v plusu 😀

elgereta
11. led 2012

Tak já před nástupem na MD po 4-leté praxi a odborným středoškolským vzděláním brala ve státní správě 11000čist, takže pokud by mi někdo nabídl práci za 15000kč za normální pracovní směnu (tj.8 hod denně) a nebylo by to pípání na kase, tak bych to vzala 🙂 Pokud pujdu po RD na stejné místo budu mít nejspíš míň než těch 11tis, poněvadž snižovali tabulku a budu si muset prací obhájit osobko.. jinak my máme ted příjem průměrně 28 tis měsíčne, platíme 9500kč hypo a z toho zbytku vyžijeme tak nějak poskromnu...

blandik
11. led 2012

my bychom měli problém vyjít s 20tis měsíčně, jen poplatky za byt, telefon- povinné platby jsou přes 12tis...nastoupial jsem za plat, který jsem měla před nástupem na rd a pokud by mi ho snížili, brala bych to nelibě, protože ty tři roky neubraly na mé kvalifikaci...jen mám plat poměrně redukovaný na zkrácený úvazek, což je pro mě dost těžké skousnout, ač chápu, že je to spravedlivé...

misi78
11. led 2012

@anysek85 nevedela jsem jsem ze je clovek zly kdyz rekne svuj nazor, mimochodem proc myslis, ze nemam svoji firmu?

llluckaaa
11. led 2012

Tak práce by měla být hlavně o tom, jak kvalitně člověk svou práci dělá a zda jí stíhá, ne jak dlouho v práci zahřívá židli. Tohle by měla být také náplň personalisty, aby dokázal předvědčit ředitele, proč je ten který kandidát nejlepší a nezařazovat kandidáty do nějakých vymyšlených škatulek. Ale samozřejmě nevím, jakou agendu konkrétně máš na starosti ty @anysek85, to bylo myšleno spíš obecně.

jajka257
11. led 2012

no ja budem mat plat asi trosku vyssi ako pred md, zrejme nastupim do svojej prace a verte, ak budem mat v cistom 580 eur, tak budem dobra. Pracujem v skolstve a som ucitelka 🙂 no a moj manzel pracuje v jednej firme, ktora celosvetovo dodava transformatory a plat v cistom 600 a sme radi, ze sme radi 🙂

petra.a
11. led 2012

tiez mi neda nereagovat, citala som sice iba prvu stranku, lebo je tu uz docela hodne pipisane.
Pred MD som zarabala celkom slusne. Pocas MD som si spravila VS, zatial sice iba prvy stupen ale chystam sa este dorobit dalsie 2 roky. Po MD zo zaciatku urcite neocakavam viac ak pred MD, ale po urcitom case urcite. Predsa som si vedoma toho, ze za tie roky som trochu vypadla z praxe a tak podobne. Ale tych 20 tis. urcite. Žial, dnesna doba je taka, ze pokial clovek nema bohatych rodicov, pripradne zdedene byvanie atd, nema inu sancu ako si zabezpecit byvanie na hypoteku a ta da financne dost zabrat. Takze ked si spocitam vsetky vydaje a prijmy a chcem aj trosku slusne zit, nie iba od vyplaty do vyplaty, tak ano, potrebujem zarobit aspon 20 tis.
Ale kebyze som si nevedela najst takto platenu pracu, urcite by som brala na zaciatok po MD aj pracu za 15 tis, s tym, ze akonahle si najdem nieco lepsie okamzite padaaaaam 😀

misaskul
11. led 2012

@anysek85 Nečetla jsem vše, tak jen k tvému úvodnímu příspěvku. Těžko soudit, existují odlišnosti ve vzdělání, možnostech uplatnění, v místě bydliště. Já VŠ, zaměstnaná v Brně před MD vydělávala celkem slušně (velká zahr. firma) a po návratu do zaměstnání vůbec netuším, co bych měla očekávat, ale asi trochu míň, když odečtu osobní a odměny apod. na co po nástupu nebudu mít nárok.
A 20 tis. na 4člennou rodinu, zda stačí nebo ne? To je také ovlivněno více faktory, např. s hypotékou by to asi stačilo těžko, v našem případě myslím ale, že bychom vyžili. Jako jedni z mála máme to obrovské štěstí, že bydlíme ve svém vlastním domě a bez zatížení hypotékou, takže to je velké plus. Takže když spočítám inkaso, složenky, auto, jídlo, pití tak jsme na cca nějakých 15ti tisících měsíčně.
Já bych za 15tis. čistého pracovat šla. Brzy ale plánujeme druhé, ať to máme co nejdřív za sebou, navíc manžel podniká, takže návrat do zaměstnání doufám nebudu muset ještě nějaký rok řešit, přestože mám zkrácený úvazek, protože mě práce baví - jinak ale mluvím o návratu na hlavní pracovní poměr. Tím, že je manžel schopen uživit nás sám, nebudu doufám muset tolik řešit to, jestli po návratu z MD dostanu v čistém 15 nebo 16 nebo 17. Takhle to má ale asi málokdo. Věřím, že někdo umí vyžít s málem, někdo bohužel ne, je to rodina od rodiny různé.

baraz
11. led 2012

tato diskuze je pro mě velmi zajímavá, protože velmi reálně uvažujeme o miminku a právě řešíme jak finance. já mám spočítáno že s 20 tis. bychom nevyšli - máme hypo 10 tis. minimum pro nás bude 25 tis. bydlíme na vesnici - do krajského města 30 km. přítel vydělává 15 tis, já mám ted víc než on - mám štěstí na práci. po mateřské bych očekávala za stejnou práci stejné peníze, pokud by se mi snižoval úvazek tak úměrně tomu i plat.
za 15 tis. čistého bych šla pracovat - pokud by nebylo nic jiného - nastoupila bych ale aktivně hledala dál. pokud by to bylo v místě bydliště s pracovní dobou 8-15,30 abych si stíhala školku sama tak bych byla spokojená a dál asi nehledala.

kulenka
17. led 2012

Ahoj @anysek85
Nečetla jsem všechno, ale za mě můžu říct, že bych uvítala spíš vstřícnost od zaměstnavatele k dohodě ohledně smluvního vztahu, peníze nejsou úplně na prvním místě (i když těsně 😀).
Chtěla jsem se vrátit po 6ti měsíční mateřské s tím, že bych přistoupila na nižší plat nebo menší úvazek, ale bohužel, nedohodli jsme se. Brala jsem to jako příležitost přivydělat si a zůstat v kontaktu s oborem, jen se to nesetkalo s pochopením.
Po návratu po celé mateřské, resp. po rodičovské, bych si pak představovala minimálně stejný plat. A pokud bych i v mezičase pracovala na nějaký snížený úvazek, tak i vyšší, vždyť jsem se v té době udržovala nebo i posouvala dál, že? 😀

pepajr
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
moudivlacek
17. led 2012

@pepajr takovyhle prispevky miluju,dneska zalozeny, 10 prispevku a 10 dementnich linku do ruznych diskuzi...

katka_brno
17. led 2012

@anysek85 reaguju na ten tvůj úvod - očekávat míň peněz po MD, pokud ti neklesne PD na 3/4 nebo 1/2 úvazek je nejapnost - už ze zákona, musíš dostat stejné místo za stejné peníze, pokud ti stejné místo nedají - jejich problém, peníze ti musí dát stejné a co se týká peněz, o které si lidi řeknou - je normální, že si řeknou víc a nechce se jim dělat za málo - hodně lidí má zkreslenou představu o platech a pozicích a o sobě samotných - dělala jsem kdysi zástupce vedoucí v obchodě a když prodavačka absolventka žádá měsíční plat 15 tis čistého tak je to trochu k popukání, to má ve většině obchodů (kromě Prahy) management. Je dobré ty lidi - maminky upozornit, že za stejnou pozici lepší peníze nenajdou, nebo je to práce s přesčasem se počítá. Fakt záleží na pozici, vzdělání a okrese. Každopádně je dobré si nastudovat nový sociální zákon, hlavně tu pasáž o evidenci na úřadu práce a poučit je - většina lidí neví o změnách, které přišli a přijdou, a tak a ony rády vezmou práci i za 15 tis, protože pro většinu měst je furt plat dobrý, se kterým se dá vyžít, pokud pracují oba a mají oba cca 12 tis čistého, tak se s tím žít dá - to by polovina republiky byla mrtvá hlady kdyby nedalo

marecek4
17. led 2012

@katka_brno na ty stejný peníze jsem zvědavá,chodím do práce brigádničit a výplatu mi pro mě záhadným způsobem a hlavně důvodem přepočítavájí na dvou výplatních páskách-takže vím,že v průběhu rodičovské mi výplatu zkouhli skoro o dva tisíce,bez jakéhokoliv vysvětlení a zdůvodnění,holt byly změny ve státní správě a snižovali platy,ale to podle mě neznamená,že na výplatu sáhnou někomu,kdo tam de facto není a ještě mu ani nic neoznámí,na brigádu mám jinou smlouvu s jiným mzdovým výměrem

a stejné místo taky mít nebudu-moje je víceméně zrušené-přestěhované,můžu být ráda,že jsem nedostala výpověď pro rušení místa či reorganizaci-teď tu samou práci dělají dvě ženské,ale jinak

katka_brno
17. led 2012

@marecek4 zajímavé, nemůžou ti snížit plat bez nového mzdového výměru, který ty podepíšeš, vyhodt tě taky nemůžou, páč máš malé dítě - ochranná cosi 🙂 ale vím, že praxe bude asi jiná, holt tenhle stát se moc na vlastní ákony nekouká a šmelí kde se dá, hlavně na chudších a těch co si nemůžou moc vyskakovat 😖 jsem ráda, že to zatím nemusím řešit na vlasní kůži

marecek4
17. led 2012

ale odpověď na otázku
po plném návratu do práce bych uvítala samozřejmě částku vyšší,než byla ta původní,nebo alespoň stejnou,rozhodně menší ne,už jen z toho důvodu,že vlastně jsem pořád v oboru tudíž odpadá učení nových věcí,co se změnily za dobu rodičovské,za další jsem se za dobu brigády naučila další věci,a tak je možné využití i na jiných pracovištích,ne jen na té původní pozici

a další otázka-20 000 čistého pro čtyřčlennou rodinu-záleží kde bydlí a jak žijí,pro aktivní rodinu žijící v nájmu,či dokonce podnájmu či pronájmu je to hraniční částka-nájem kolem 10 000,- i se SIPEm,1200,- obědy ve škole,pokud jsou zvyklí na teplé večeře tak to je další položka vyšší než na chleba s máslem a kouskem salámu-prostě někomu to stačí a někomu ne,záleží i na zájmech dětí i rodičů,někdo se spokojí s internetem a televizí,někdo jezdí na hory,do bazénu,do divadel,děti na kroužky-pro takovou otázku není jednoznačná odpověď

marecek4
17. led 2012

@katka_brno pro zrušení místa a reorganizaci můžeš dostat výpověď vždycky,ale já jsem zase trošku krytá podnikovou kolektivní smlouvou 🙂-jsem rozvedená tudíž samoživitelka,to že žiju s přítelem na to nemá vliv,alespoň zatím,na podzim uvidíme,chystají se zase změny

oli26
17. led 2012

tak nase naklady jsou: 8000 bydleni, 6000auto, 6000 benzin, 10 000 jidlo, 9 000 tri kone, plus nejake drobne na utratu, takze 20 00 by nam fakt nestacilo, pred md, jsem mela sakumprask cca 45 000 takze za 15 bych asi nesla, to bych radsi podnikala, ale da se zit i mnohem skromeji ...

karotky
23. led 2012

Reaguji na úvodní příspěvek:
"Po návratu z MD(na které budu 6 let a 3 měsíce)očekávám min. stejný plat-možná by se mohl zvýšit,když se nám zvýšili náklady v rodinném rozpočtu a tehdejší jistoty ve smyslu brání si paragrafů na nemocné dítě,aniž by se to odrazilo na výplatní pásce apd.Co se týče toho vyjít z 20 000kč měsíčně,tak tuto částku přesahujeme o 4000kč,neplatíme hypotéku,nejezdíme na dovolené k moři a na hory a vyjdeme jen tak,tak.Je sice pravda,že jsme všichny(čtyřčlenná rodina)pojištění a platíme si stavebko,ale i tak bych řekla,že těch 20 000kč není v dnešní době na kdovíjaké vyskakování. 😝 "

PS:Živíme se sami,aniž bysme byli sponzorovaní od rodičů 😉

tommik
23. led 2012

@anysek85 Bydlím na malém městě. Po MD dovolené si představuji, že budu mít minimálně stejný plat, který byl před MD v hrubém něco přes Kč 20 000. Na MD na sobě dál pracuji. Kč 20 000 by nám tedy určitě nestačilo. Jenom splátku hypotéky a půjčky na dům máme kolem Kč 15 000 měsíčně.
Jinak mě zaráží příspěvek, že přednost má muž, který nepoběží v 15 hodin do školky. Já také nepoběžím, na to budu mít babičky a školky mají otevřeno i déle. Dále jsem ráda, že mi zaměstnavatel dal práci, i když jsem možná měla na čele napsáno, že jsem skoro 30, která chce brzy rodi. Po VŠ mi 19 opravdu nebylo. 🙂 Teď si vážím toho, že můj šéf a naše personální oddělení je jaké je, možná i více profesionální bez předsudků, že muži jsou lepší atd. V mém zaměstnání jsou profíci a jsou to bezdětné 30, matky s dětmi i muži 😀