Jaký plat si představujete po MD? V jakém oboru?

anysek85
10. led 2012

Ahoj maminky,

zkusím úvod zestručnit, nevím ale, jak se mi to podaří 🙂. Dělám HR managerku, částečně i teď při MD. Personalistiku dělám krátce a v rámci mého místa spíš okrajově, nejsem v tom zatím žádná profesionálka. V poslední době se velice často setkávám s tím, že si maminky po MD řeknou třeba 25 000 čistého za práci např. dispečerky (8,5h, benefity, holka má střední školu, 2 děti, praxi téměř nulovou 😅 ). Dále se mi také stalo, že mi 2 celkem dobré kandidátky, které jsem vybrala práci za 15 000Kč čistého nakonec odřekly s odůvodněním, že partner málo vydělává, nebo je na podpoře a ony musí vydělat více, protože jinak neutáhnou školkáčka a školáčka, byt atp. Celkem mi to hlava nebere, práce zde na okrese není moc, nevěřím, že jim někdo za tuto práci dá třeba o 10 000 více a myslím, že ani podpora snad vyšší není 😕. Navíc je to v rozporu s obecně vnímaným trendem ve společnosti (lidé se bojí, že práce nebude a jsou ochotni pracovat za míň).

Budu moc ráda, když mi napíšete svůj názor, nebo své představy o platu po MD - očekáváte méně nebo více peněz? menší nebo naopak větší možnost výběru? Přijde vám např. 20 000 čistého měsíčně na čtyřčlennou rodinu opravdu tak málo? Je to takový čistě sociologický průzkum, nevím, co si o tom mám myslet.

Děkuji moc předem.

llluckaaa
10. led 2012

@consti Já mám bohužel zkušenost, že stávajícím zaměstnancům moc nepřidávají, ale když chtějí nabrat nového, tak to samozřejmě přizpůsobí aktuálním podmínkám. Mně se stalo v práci, že k nám přijmuli kolegyni, která toho moc neuměla, strašně dlouho se zaučovala a po 4 měsících dala výpověď - mě dorazila, když nám řekla, jaký dostala nástupní plat. Znatelně vyšší než jsem měla já po třech letech výborně odváděné práce. Kdybych nebyla těhotná, tak jsem dala okamžitou výpověď, jak jsem byla nas....

amallie
10. led 2012

@consti práci za peníze, které píšeš, seženeš např. v Praze, ale počítej s tím, že budeš makat od rána do večera

sayast
10. led 2012

sla bych a nepremyslela.
ja nez jsem sla na PN tak byl muj plat 13,5 cistyho. Ale za velkou zodpovednost (zdravotni sestra), nocni, vikendy svatky.. mela jsem odpracovane 2 roky
ted se budu vracet jen na polovicni-nevzali dcerku do skolky,
tak moc nevydelam. ale co jsem zjistovala tak mi plat stoupnul. po 5 letech zvysuji+ neco pridali.
ale za 15 tis abych byla v noci doma s ditetem a mela volne vic jak 2 vikendy v mesici? hned z fleku a nepremyslim.
me spis prekvapuje ze by za to nekdo ani nevstal jak tu bylo receno 😅
co treba davat dite do statni skolky jako vetsina smrtelniku 🙂. ale tak to je uz kazdeho vec 🙂

nellygray
10. led 2012

Tak jak už tu zaznělo, je velký rozdíl v tom, kde bydlíte a jestli bydlíte ve svém nebo ne. My bychom v Praze za 20.000 tak tak poplatili nájem+poplatky za bydlení. 😅 A pak samozřejmě záleží na tom, kolik jste si vydělaly před MD. Já jsem vydělávala dost a doufám, že se vrátím na stejnou pozici, tudíž se stejným ohodnocením. Jsem VŠ, právnička. Ale je mi jasné, že se trochu změnila situace na trhu, proto trochu čekám, že s ohledem na situaci budu nucena šéfové vyjít vstříct a s platem si trochu pohorším. Ale do práce se mi zatím vůebc nechce. 😀

loafeer
10. led 2012

1) Ahoj, tak já teda nečekám, že když budu po MD, nějak se sníží má kvalita v čemkoli. Pokud budu dělat to co před MD, tedy pracovat v nemocnici, méně peněz nečekám, ale to se odvíjí od toho, že u nás jsou tabulkové platy, tudíž za již odpracované roky dostanu peníze i po MD.
2) Pokud bych se tam po MD nevrátila, tak ano, šla bych alespoň na čas pracovat i za 15tis, takoví machři nejsme, abych mohla být doma, protože za 15tis nebudu vstávat a živil by nás manžel ( protože neuživil, bohužel:o(...
3) 20tis na rodinu mi přijde hooodně velká bída!
llluckaaa: teda kde jsi přišla na to, že pracovat ve zdravotnictví je poslání? To jsou teorie z dob dávno minulých. Je to práce jako každá jiná :o)))) A věř, že kolikrát bys s tím nejraději práskla i kdyby tě platili zlatem, natož almužnou 😀

llluckaaa
10. led 2012

@sayast Až na to, že do státní školky v Praze (ale i v některých jiných městech) nemáš šanci svoje dítě dostat, protože je několikanásobný přetlak ☹

moudivlacek
10. led 2012

@sayast a jak, tobe jak pises taky dcerku nevzali, v Praze je to boj, takze pokud maminka musi do prace,nic jineho nez soukroma nezbyva a to ze na to padne cely plat... bohuzel

romca13
10. led 2012

tak i v Brně dostat dítě do státní školky ve 3 letech nehrozí,,, soukromá vyjde tak na 10 000,-

sayast
10. led 2012

@moudivlacek nevzali. a to jsem samozivitelka co chodim do prace od jejiho roka a ctvrt. nicmene sokromou skolku tu nemame a ani bych za to takovy penize nedala 😅

loafeer
10. led 2012

sayast - nevím, jestli jsi mě pochopila. V úvodu bylo řečeno, že ženské nechcou za 15 tis pracovat, tak jsem to myslela tak, že tolik peněz nemáme, aby mi 15 tis připadalo málo- jako že bych za to nevstala, chápeš? :o)

sayast
10. led 2012

@loafeer je ale to vubec nebylo na tebe, to jsem u tebe ani nejak nepostrehla nebo spis pochopila jak to bylo receno 😀

llluckaaa
10. led 2012

@loafeer Přijde mi to tak, protože většinou není cílem vydělat peníze ale pomoci lidem. Ale všude to asi tak nefunguje, to chápu. Myslela jsem to tak, že když budu mít zpráce dobrý pocit, že někomu pomáhám (a nejsem tam proto, aby moje firma vyždímala co nejvíce peněz), jsem ochotná se vzdát určité části platu 🙂 No právě mi přijde, že zrovna sestřičky za tu práci, co dělají, by měly určitě dostávat víc. Máte můj obdiv...

romca13
10. led 2012

@sayast tak pak máš výhodu, že ti dítě může někdo hlídat,,, u nás to třebanehrozí, obojí rodiče jsou 70 km od nás a jedni stále pracují,takže hlídání u nás nehrozí,,,,, bohužel někde jsou soukromé školky nevyhnutelné řešení, pokud se žena chce vrátit zpět do práce

sayast
10. led 2012

@llluckaaa poslani to urcite je a ta prace bavit musi,to je jasny. ale z neceho clovek svoji rodinu zivit taky musi 🙂

moudivlacek
10. led 2012

@sayast ale psala si ze ti hlida mamka, spousta mamin to stesti nema,jak bys to resila??? vis tohle je to, co podle me nema smysl resit,kazda mame jine podminky... zas chapu Marketu, jak psala ma si vydelat a vse co vydela dat za soukromou skolku v centru Prahy, nebo byt doma, nula od nuly pojde

sayast
10. led 2012

@romca13 nema mi kdo hlidat. obcas vypomuze ex tchyne, ale pokazde taky nemuze. ostatni jsou pracujici. budu to muset resit pani na hlidani. soukromou tu nemame. ale i tak bych ji nevyuzila. max prilezitostne,ale ne na pravidelne caste chozeni. to bych na to ani nemela. a kde je pak najem, jidlo, obleceni..

sayast
10. led 2012

@moudivlacek mamka mi hlida jen vikendy. v tydnu chodi do prace a hlidat nemuze

mamkamarketa
10. led 2012

@sayast ono to tak jenoduche my mame v okoli 2 statni skolky ta prvni ma slusnou reputaci a narvana k prasknuti, berou 5ti lete deti mladsi za uplatek. z principu nebudu dotovat nakou kravu za to,ze mi milostive vezmou dite do skolky.
ta druha by ho mozna vzala,ale tam bych ja nedala ani psa,natoz dite,
pro me jit do prace za 15 000 by znamenalo najit soukromou skolku v okoli naseho bydliste stoji soukrome skolky +- 20 000 to bych jeste musela 5000 doplacet 🙄 a kluka bych temer nevidela.

romca13
10. led 2012

@sayast no mě právě napadlo, žemáš hlídání, podle toho co jsi napsala, že do státní ti ho nevzali a chodíš do práce od roka,,, je fakt smutný, že stát pořád chce, aby se rodilo,ale podmínky pro to neudělají,, ani ty debilní školky nemůžou zajistit tak,aby pojaly všechny děti minimálně od těch 3 let,,,aby se ženy mohly vrátit do práce,,, o zrušení porodného a ostatních "výhodách" raději mluvit nebudu,,,

sayast
10. led 2012

@mamkamarketa kdyz mas moznosti delat za vyssi plat, tak proc ne.
nebydlime v zrovna velkem meste (cca 30 tisic obyv), lepsi platove podminky tu nejsou. a ano ja bych sla do prace za 15 tisic. uz kvuli tomu ze bych mohla byt s dcerou doma v noci a o vikendu ji vzit treba na vylet a ne prosit mamku o hlidani.
nepotrebuju tady rozpitvavat kdo mi dceru hlida nebo bude hlidat az nastoupim. o tom ta diskuze neni. jako samozivitelka mam na to trochu jiny nazor, protoze jsem se musela naucit otacet kazdou korunu.

mamkamarketa
10. led 2012

@romca13 tohle je zacarovany kruh,mas 3lete dite do skolky ho nevezmou,neni misto. dite nemas kam dat,prijdes o praci. rok si doma zadarmo. 4lete dite skolka vezme,ale pod podminkou,ze mas praci, tu nemas,protoze nemas kam dat dite....tohle je zacarovany kruh 🙄

sayast
10. led 2012

@romca13 tady jsou takove podminky ze od kojiciho ditete jsem nastoupila na par dvanactek do prace, protoze mi socialka nedala vubec nic a my nemeli na jidlo..
chodit doted (krome leta) muzu jen vikendy. a jak to bude od brezna zatim moc neresim, jinak se zblaznim 😝

mamkamarketa
10. led 2012

spis tady je problem,ze treba statni zamestnanci nejsou dobre financne ohodnoceni a je to smutny. kdyz si clovek vezme kolik bere treba doktor. sikovny barman v centru prahy ma za mesic vic.

adelka21
10. led 2012

Proč si neříct o 25tis a začít na nějaké vyjednávací pozici a popř. pak jít níze? Kdyby si řekla o 10tis, nabídla bys ji jako HR více? 😉 takže jde o vyjednávání, proč ne,pokud na to má. 20tis pro čtyřčlennou rodinu (předpokládám, že splácí hypotéku nebo nájem, plus teplo, plyn, vodu, elektrinu apod.) teda rozhodně není moc, my bychom z toho nevyšli.

moudivlacek
10. led 2012

@sayast aha,tak to jo, snad pochodis, ja to lonizkousena pocitat,jak soukrome jeslicky (2roky), tak soukrome hlidani (u nas si rikaj cca 100/hodinu), coz kdyz jsem spocitala cestovne (bohuzel cesta do a z prace dohromady 3hodiny :(), "skolkovne", ci hlidani, tak jsem byla na nule,nebo bych jeste doplacela.... takze jsem doma,ale od zari nas to ceka, pokud maleho vezmou

paolin
10. led 2012

@romca13 tak tak. v Brně se ještě změnil systém přijímání děti do školek, tak to bude taky sranda. je to těžký, no. mám dítě s postižením - ikdyž naštěstí ne těžkým, tak budu vůbec ráda, když se do nějaké práce někdy dostanu a asi mi bude i dost jedno za kolik 😒 aktuálně je mi vysoká škola, jazyk a x let praxe akorát tak na...

llluckaaa
10. led 2012

@sayast Jasně, já psala konkrétně o sobě. Nemusím hledat práci s nejvyšším platem, ale která mi prostě sedne, protože manžel vydělává dostatečně. Ikdyž jestli chceme vydělat na ten vysněný domek, tak se budu muse taky brzy připojit a začít pracovat 🙂

moudivlacek
10. led 2012

@sayast super,ze aspon ty vikendy jdou, me rekly,bud min 2 hodiny denne,nebo nic

romca13
10. led 2012

@mamkamarketa jj, s tím začarovaným kruhem máš pravdu,,,je to fakt smutný,,,

sayast
10. led 2012

@moudivlacek no tady jesle ani soukroma skolka neni, tak je to vyreseny 😀
mame tady miniskolku,1x tydne 4 hodiny. ted tam teda malou davam. jinak do statni mi ji nevzali presto ze tetu mam reditelku (v jine teda) a mamku ucitelku.
jinak ja co zjistovala hlidani, tak si berou kolem 60 kc/hod. coz vzhledem k tomu ze jdu na polovicni a delam 12 hodinovky, tak by o moc casu neslo. tak kdyz bude nejhur.. do zari to nejak vydrzime a pak snad 🙂