Jaký plat si představujete po MD? V jakém oboru?

anysek85
10. led 2012

Ahoj maminky,

zkusím úvod zestručnit, nevím ale, jak se mi to podaří 🙂. Dělám HR managerku, částečně i teď při MD. Personalistiku dělám krátce a v rámci mého místa spíš okrajově, nejsem v tom zatím žádná profesionálka. V poslední době se velice často setkávám s tím, že si maminky po MD řeknou třeba 25 000 čistého za práci např. dispečerky (8,5h, benefity, holka má střední školu, 2 děti, praxi téměř nulovou 😅 ). Dále se mi také stalo, že mi 2 celkem dobré kandidátky, které jsem vybrala práci za 15 000Kč čistého nakonec odřekly s odůvodněním, že partner málo vydělává, nebo je na podpoře a ony musí vydělat více, protože jinak neutáhnou školkáčka a školáčka, byt atp. Celkem mi to hlava nebere, práce zde na okrese není moc, nevěřím, že jim někdo za tuto práci dá třeba o 10 000 více a myslím, že ani podpora snad vyšší není 😕. Navíc je to v rozporu s obecně vnímaným trendem ve společnosti (lidé se bojí, že práce nebude a jsou ochotni pracovat za míň).

Budu moc ráda, když mi napíšete svůj názor, nebo své představy o platu po MD - očekáváte méně nebo více peněz? menší nebo naopak větší možnost výběru? Přijde vám např. 20 000 čistého měsíčně na čtyřčlennou rodinu opravdu tak málo? Je to takový čistě sociologický průzkum, nevím, co si o tom mám myslet.

Děkuji moc předem.

anysek85
autor
10. led 2012

A sama tedy začnu: po MD očekávám stejně nemo trochu méně peněz. Záleží samozřejmě na tom, zda zůstanu v této "mé" firmě, kde jsem doposud. Možnosti výběru očekávám menší - nechci dlouhé služebky ani prac. dobu "do půlnoci" atp. Zda je např. 20 000 na čtyřčlennou rodinu málo, nevím. Mám jen jedno dítě a zatím je maličké, žijeme skromně. Pro nás by to tedy dostačující bylo - žádná hitparáda, ale dostačující ano.

maruja
10. led 2012

@anysek85 ahoj, po MD očekávám určitě méně, už kvůli pracovnímu nasazení jak píšeš ty. Do mé firmy se asi nevrátím, dlouhé dojíždění, a na malém městě kde bydlíme budu ráda když seženu něco, kde bych uplatnila znalost jazyka. Předtím jsem brala kolem 20 000 čistého, teď budu ráda za těch 15 000.
Ovšem 20 000 na čtyřčlenou rodinu je podle mě málo, jen bydlení a energie spolknou 10 000 a rodina musí myslet na to že se musí koupit i sezoní věci na děti, protože rostou a nevím zda z 10 000 se dá ušetřit. A to si myslím že se snažíme žít skromně. 😉

anysek85
autor
10. led 2012

@maruja Díky za názor! Máš pravdu, s těmi penězi to hodně záleží na tom, jak má kdo vyřešené bydlení, jestli těch 20 000 je jen na potřeby rodiny nebo na vše včetně nájmu.

lenka5731
10. led 2012

@anysek85 jako 20 tisíc na celou rodinu všechny příjmy dohromady??? 😲 to leda kdyby nám někdo daroval bydlení a celý měsíc bychom jedli luštěniny a suchý chleba. jasně, přeháním, ale ne moc. např. s jedním školákem a školkáčem si to fakt nedovedu představit, vyžít z téhle částky a zaplatit za čtyřčlenou rodinu vše, co je třeba. jen za inkaso v bytě, na který platíme ještě hypotéku!, nás vyjde na rovných 8 tisíc. a to tady ani nemáme 25 stupňů, ani si nenapouštíme vany horké vody, kabelovku nemáme, jen levný internet a podobně. omlouvám se za odbočení od tématu.

jinak k práci se nevyjádřím, očekávání nemám vcelku žádná, protože to momentálně neřeším. 🙂

anysek85
autor
10. led 2012

@lenka5731 Ano, 20 000 všechny čisté příjmy dohromady. Bylo to ale způsobeno tím, že její druh nepracoval, jen brigádka sem tam a nějaká koruna podpory. Jí bylo 15 000 čistého málo a odmítla dobrou práci, místo toho, aby tlačila na druha, ať taky mákne. Bohužel si myslím, že si moc nepomohla ☹.

lenka5731
10. led 2012

@anysek85 já vím, že jsem ti nepomohla. ale zaprvé se tady nějak nehodlám svěřovat a za druhé se mi zdá, že porovnáváš neporovnatelné. Různou délku praxe v různých oborech, v různých lokalitách, s různou měrou nasazení , vzdělání a podobně. Jen jsem ti odpověděla na otázku, zda se mi zdá 20 tisíc pro rodinu málo. Ano, zdá se mi to málo. Jistěže tak hodně lidí žije (musí žít), ale já nechápu, jak to dělají. Ale už nechci plevelit diskusi 🙂

moudivlacek
10. led 2012

taky si myslim ze 20 000 je malo, nez manzel zmenil praci mel 20 cisteho + ja rodicak 7600 a nemit nesetreno ani nejime a to jsme dost skromni, jen 15000 mame bydleni (hypo, fond oprav, enenrgie, pojisteni bytu), pak manzel doprava, zivotko (musime k hypotece), mobily a takove ty nezbytnosti,co jsme osekali na co nejmene a jsme na 20 000, takze z rodicaku sel zbytek jidlo,drogerka vcetne plen, obleceni (myslim hl na maleho,ja mam dziny do roztrhani) jidlo lekarna a mimoradne vydaje, bylo husty, ale na prechodnou dobu se dalo
podotykam nekourime nepijeme kultura z nedostatku hlidani zadna...

ja mela pred RD plat nad prumerem ceskeho prumeru, co ocekavam po RD, no samozrejme,ze bych rada stejny, ale budu dojizdet do Prahy vlakem, nevim kde me a zda vubec maleho vezmou do skolky, tudiz nemuzu predpokladat,ze budu hned delat 8,5hodiny a s tim souvisi i plat, za polovicni uvazek dostanu pulku sveho platu,ale tak to mi prijde normalni,nemuzu cekat vic ze 😀
najit si praci tady ve 20tis meste je nemozne ,pokud nechci skoncit jako prodavacka v Penny, coz se mi s VS vazne nechce

verbalinka
10. led 2012

@anysek85 bohužel k nám ještě ten pocit, že by si lidé vážili práce, nedorazil. Vidím to každý den, stačí jít jen nakoupit do obchodu 🙄
Očekávání mám asi taková - chtěla bych práci na částečný úvazek, tedy s trošku menším platem, ale samozřejmě bych byla ráda dobře ohodnocena. Ale já teď během MD studuju VŠ, takže po mateřský očekávám vyšší plat a na jiném pracovišti. Ale samozřejmě, pokud to bude místo snů, tak jsem ochotná smířit se s nižším platem za cenu skvělé praxe 🙂 i před mateřskou jsem pracovala za menší plat, ale práce byla dost prestižní a byla jsem na nai hrdá a věděla jsem, že v tomto oboru ty platy nejsou vysoké.

anysek85
autor
10. led 2012

@lenka5731 To si uvědomuji, že porovnávám neporovnatelné 🙂. Nicméně zajímají mě především ta očekávání - tj. zda si maminky myslí, že jejich cena na trhu práce po MD vzrostla nebo klesla.

lenka5731
10. led 2012

@anysek85 soudná maminka si nemůže myslet, že její cena na trhu práce po MD a s dětmi na krku vzrostla 🙂)

anysek85
autor
10. led 2012

@lenka5731 To by ses divila 🙂. Nicméně já tomu rozumím, nevím, proč ti to přijde nepochopitelné 😅. Můžu říct, že minimálně v naší firmě a nejen v naší snáze najde uplatnění žena, co má dvě děti a další neplánuje, než bezdětná třicítka, která má napsané na čele "chci rodit" 😅 🙂. Samozřejmě ne na všech pozicích, ale na takových těch běžných, kde není třeba doktorát a 15 let praxe - naopak však dlouhé zaškolování ano, to tak prostě je 🙂

jmisa
10. led 2012

Nemyslím si, že moje cena na trhu práce nějak vzrostla mateřstvím, ale současně si nemyslím, že mateřstvím klesla.

Osobně bych jako SŠ na 15 čistého asi po mateřské nastoupila, ale s úpravou platu po ukončení zkušební doby a zapracování. Nevidím důvod, abych byla platově ohodnocena jinak než zaměstnanec bez děcka.

Když někdo nastoupí na zkušební dobu, tak je myslím dost času na to, aby se projevil jako nadějný zaměstnanec nebo někdo, kdo bude stále doma na ošetřovačce, neschopence a nebo toho moc neudělá, s takovým se lze snadno ve zkušebnce rozloučit.

Zrovna tak nevidím jako důvod nižšího ohodnocení to, že máma nebude sedět v kanclu 10 nebo víc hodin denně. V posledním místě ředitel razil heslo, kdo nestihne svoji práci v pracovní době, nemá tu co dělat, byl mi sympatický 😀

lenka5731
10. led 2012

@anysek85 dobře, tak ta firma jí možná může "upřednostnit", ale rozhodně jí to dá pocítit na platu. Přece může být ráda, že práci po MD má, že? 😒 Myslím, že většině zaměstnavatelů ještě nedošlo, že není loajálnější zaměstnanec než žena s menšími dětmi 🙂

Ale kdybys měla na výběr bezdětnou 30 letou ženu, ženu s dvěma dětmi, která ÚDAJNĚ další neplánuje a muže. Koho na pozici vybereš? 🙂

anysek85
autor
10. led 2012

@jmisa Děkuji za názor!

Holky, děkuji moc! Jedu pryč, dočtu večer nebo kolem poledne snad, mám nějaké pohovory. Chtěla bych jen moc poprosit, zda by bylo možné psát svá očekávání, ne plevelit diskuzi planými řečmi o soudných nebo nesoudných maminkách. Vůbec nemám nic proti tomu, ale ZDE mě zajímají konkrétní názory - proto jsem diskuzi založila. Pokud se někdo vyjadřovat nechce, protože mu to připadá soukromé, rozumím tomu a prosím, aby se v souladu s tím nevyjadřoval 🙂.

Těším se moc na nové příspěvky!

anysek85
autor
10. led 2012

@lenka5731 Leni, nemám už čas. Nejsem bůh, jsem obyčejná zaměstnankyně, podléhám řediteli. Jednoznačně tedy MUSÍM upřednostnit muže (jsou-li oba stejně dobří!!!), protože nezdrhne ve 3 do školky. To však není moje rozhodnutí, jak jsem psala výše, ani to není předmětem diskuze 🙂. Na prvním místě jsou vždy SCHOPNOSTI a pak až dispozice. A hlavně je to business nikoliv charita 🙂. Howg.

rozarka65
10. led 2012

@anysek85 Ahojky,taky si myslím,že 20tis. na měsíc je málo...přítel vydělává 12tis. (platí bydlení,vlak...nic mu nezbyde)...zbytek jde z rodičáku...tedy drogérie,granule pro psy,školka...takže nám to sotva vyjde..a když je potřeba něco navíc,tak je docela problém...myslím tím třeba boty (ty jediné kupuji nové),čočky a roztok ,brikety (dřeva letos máme málo a kotel se bojím zapnout,to bychom se nedoplatili) nebo se doma něco rozbije nebo jsou nemocní psi..bohužel nemáme nic našetřeno,co je samozřejmě naše chyba...

Já jsem vydělávala plus mínus 12tis.čistého, do práce už se nevrátím, dělala jsem odpolední a 2 víkendy v měsíci a bylo by dojíždění...babičky,dědečkové daleko...možná by mi umožnili dělat na ráno,ale to by taky nešlo, už na ráno dojíždí přítel, vstává ve 4 a jezdí 5,15 vlakem...kdo by odvedl děti do školky....Mám vyhlídnutí pečovatelák vedle ve vesnici,ale nevím,jaká pracovní doba a jestli by tam bylo místo,to se začnu zajímat až tak za rok...jinak práce tu není...v Tanvaldě jsou 3markety,ale tam taky většinou neberou...takže dojíždění mne nemine...budu ráda,když bude něco třeba v Jbc...Byla bych ráda za plat alespoň 10tis.,což by bylo srovnatelné s rodičákem, potom,co od toho odečtu druhé dítě ve školce a dojíždění...Jinak toho moc neumím, hned po střední jsem nastoupila do práce,kde jsem pracovala až do otěhotnění a teď takovou dobu doma...takže si žádné iluze nedělám....a budu ráda za každou práci...než být na podpoře za almužnu a po půl roce zadarmo...bude to těžké,ale děti jsem chtěla,tak teď se musíme snažit,abychom se uživili...🙂

stavba
10. led 2012

Ahoj,dle mého názoru, za 20 tis. dnes nevyžije téměř nikdo.Ano vyžije,pokud má hospodářství,kde si vypěstuje veškeré plodiny,které potřebuje k obživě.Ale vzhledem k tomu,že většina domácností je v dnešní době zatížená nějakými úvěry nebo hypotékou,tak čtyřčlenná rodina za to nemá šanci vyžít.Toť můj názor.Já jsem momentálně na MD (1 dítě) a máme hypotéku a na všechny poplatky a obživu potřebujeme cca 40 tis. měsíčně.Je to síla,téměř nic neušetříme.Za mě říkám,já bych za 15 tis. do práce šla.Ale je to o tom,v jak velkém městě bydlíte a zda se v okolí nabízí výhodnější pozice.Vzhledem k tomu,že neustále zaměstnavatelé přihlíží na to,zda nejste před mateřskou nebo nemáte malé děti atd.,tak je to plat na nižší pozici,dle mého názoru,normální.

llluckaaa
10. led 2012

Dobrá diskuze, zrovna včera jsem přemýšlela, že něco podobného založím 😉 Já jsem se odstěhovala z Prahy do malého města, takže asi budu muset dost slevit své nároky, ale stejně bych si představovala aspoň 20 000 měsíčně. Možná bych šla i za 15, ale to by to musela být vyloženě práce, která mě chytne a budu jí dělat i jako koníčka a poslání (třeba práce ve zdravotnictví).

saaralota
10. led 2012

Ahoj, já si myslím, že s 20 tisíci se vyjít dá, ale hodně záleží na tom, jestli je vyřešené bydlení. My jsme zatím dva, neplatíme hypotéku ani žádné půjčky a pravidelné výdaje máme cca necelých 10 tisíc měsíčně (fond oprav+voda atd., energie, internet, telefon, jídlo). Takže si myslím, že když přibydou 2 malé děti, do 20 tisíc bychom se vejít měli. A hlavně asi budeme muset 🙂. Manžel má cca 12 tisíc čistého, rodičák je něco málo přes 7 tisíc, takže nám to právě těch necelých dvacet dá. Ale samozřejmě pokud někdo platí 15 tisíc měsíčně hypotéku, je to o něčem jiném... Jinak moje očekávání po návratu z MD - kdybych se vracela na své aktuální místo, měla bych mít plat stejný, případně o něco vyšší (pokud se budou obecně mzdy zvyšovat) - tedy cca 35 tisíc hrubého. Ale jelikož asi nebudu chtít po mateřské dojíždět a budu hledat něco u nás ve městě, počítám, že se budu muset spokojit asi se 20 tisíci hrubého - vyšší platy tu prostě u nás nejsou.

pehaka
10. led 2012

pracovala jsem v bance a jelikož čekám 2 mimi nezabývám se touto otázkou. Můj manžel vydělává dost aby nás užvil...a zbylo ještě na výlety a dovolenou, podotýkám že má střední školu takže nejde o žádnou manažerskou pozici. to že má někdo vysokou šklou neznamená že má více peněz viz má sestra vystudovaná magistra - práva téměř 8 měs hledá práci - není!!!nespočet rozeslaných životopisů byť i třeba mimo obor...:-/ já se SŠ jsem se měla mnohem lépe!
bohužel z osobní zkušenosti vím že 2O tis na domácnost je mnohdy luxus a né almužna jak tu bylo již zmíněno. muž s 17 tis je už něco! Já sama bych za 15 tis klidně šla pracovat...lidé si práce opravdu neváží! sama se do své práce nejspíše nevrátím kvůli časové náročnosti, raději se budu věnovat dětem než být od rána do večera v práci a raději budu pobírat méně peněz!

moudivlacek
10. led 2012

@saaralota bohuzel tech lidi, co maji vyresene bydleni je ale pomalu, nebo alespon v mem okoli 😉

nicmene je jasne,ze lepsi nastoupit za 15 000, a casem povysit, ci si hledat neco lepsiho,nez byt doma,docela pochybuju,ze na podpore by se dostavalo tolik

llluckaaa
10. led 2012

@anysek85 Nějak jsem zapomněla napsat, že mám VŠE, pětiletou praxi ve finančnictví a teď si dodělávám ještě vzdělání na VOŠ zdravotní. Mám dvě malé děti. Částky jsem psala samozřejmě čistého 🙂 Jinak já myslím, že s částkou 20 000 na měsíc bychom vyšli, a kdyby byl můj manžel doma a my neměli jeho příjem, tak samozřejmě beru i těch 15 a snížím ostatní nároky na práci.

kacenka1111
10. led 2012

@stavba ty jo 40 mesicne! jenom naklady...to si ale myslim, ze normalni rodina tak vysoke naklady nema.... 😕 a taky myslim, ze prumerna ceska rodina ani vic jak dvacku mesicne stejne nema...teda nevim, ale myslim tu obyc prumernou rodinu....

mamkamarketa
10. led 2012

ja teda delat za 15 000,- bych nesla. kdybych mela pred materskou 20 000 hrubyho,jasny,bez vahani. jenze ja vydelavala celkem hodne slusne (v tehu jsem zmenila povolani a brala malo,ale to jasny,byl to novy obor) jenze dneska i ukrajinka co uklizi v lucerne bere na hodinu 150kc. a potom nuti cloveka co ma vzdelani brat jeste min nez ty ukrajinky. ja mam co nabidnout (ovladam perfekne jazyk) MD rozhodne jsem ''neokrnela'' pac ten jazyk pouzivam vetsinu dne 😉 a kdyby mi nekdo nabidl praci za 15000 tak odmitnu. vlastne mi neco v lete bylo nabidnuto,ale odmitla jsem. mozna si nevazim prace,ale v centru prahy,kde bydlime statni skolky mi dite nevemou a soukrome stoji i 20 000,- takze bych jeste musela doplacet 😅
nas manzel uzivi,kdyby tomu nebylo mluvim asi jinak 😉

rozarka65
10. led 2012

@stavba souhlasím, pokud je vyřešené bydlení,tak proč ne...ale takhle to vyjde tak tak a nemůže si člověk dovolit nic navíc...
@mamkamarketa To si myslím,že bys mluvila jinak, pokud byste měli nedostatek peněz...v Praze asi seženeš líp práci než na vesnici a pokud si ještě můžeš vybírat jakou práci,tak proč ne...to mně by se těch 15tis líbilo..ale já zas nejsem moc kvalifikovaná...tak budu ráda i za 10tis....🙂 A s těma školkama je to teda síla...☹

mamkamarketa
10. led 2012

@rozarka65 jasny,rikam kdybych mela skolku (statni) a manza vydelaval mene,urcite to beru. jenze doplacet x tisic za skolku? ☹ 😠

mamkamarketa
10. led 2012

ja kdyz jsem zmenila povolani a obor,tak jsem tenkrat mela snad 10 000 a to jsem chapala nulova praxe v oboru,ale pokud clovek ma praxi mel by byt i ocenen

rozarka65
10. led 2012

@mamkamarketa To máš sice pravdu..měl by být oceněn,ale ne vždy to platí....a taky záleží,kde bydlíš...a v jakém oboru máš praxi...

mamkamarketa
10. led 2012

@rozarka65 jj souhlasim

hest
10. led 2012

já jsem před MD brala kolem 12tis čistého. Po MD bych rozhodně chtěla víc, už jen tím, že si dodělávám VŠ a tu a tam dělám brigádky, abych úplně nevypadla (ale samo, že se to nedá počítat do "praxe"). Osobně bych byla spokojená se 20 čistého, což předpokládám, že mi nikdo nedá. Takže za 15-18 bych to brala (na začátek), ale také po mě nikdo nemůže pak chtít abych tam byla do večera. Asi by mi spíš vyhovovala práce na částečný úvazek, ta bývá ale finančně podhodnocená..ono jestli 6 hodin nebo 8, práce je většinou stejně, peněz ale o hodně míň. Nicméně jak holky píšou, ono je důležité, jeslti má člověk vlastní bydlení nebo ne. My kdybychom nemuseli mít strach, kde budeme bydlet a nepotřebovali to, abych pak šla do práce, abychom mohli z mého platu platit aspoň hypotéku, tak bychom byli docela za vodou. Tím, že manžel děsně šetří, protože chce našetřtit abychom si nemuseli brát tak velkou hypotéku, tak je ten život docela naprd. Poslouchám, jak se tu musíme mačkat, protože nevydělávám..Ráda bych si našla i něco během rodičáku, ale nejsem si jistá, že by babičky chtěly hlídat obě děti najednou...