Jaký rodičák budu mít při druhém dítěti?

aji81
19. led 2011

Ahoj holky prosím o radu než budu volat na socku. Mám dceru které budou 3 roky v září 2011. Jsem ted znovu těhotná a termín mám 4.5. 2011. Doted pobírám 7.600Kč tedy 3 letou variantu. Docela mě matou ted změny po novém roce. Co je to jestli jsem učinila volbu?. Jako jestli jsem si 3 letou sama vybrala???. A jak to bude s druhým dítětem?. Budu moci mít opět 3letou ?. Děkuji moc za odpověd, Alena

many
19. led 2011

Ahojky 🙂 no tak to řeším furt i já,někdo mi tvrdí, že přecházím z mateřské na mateřskou, že si nemůžu vybrat a někdo mi tvrdí , že můžu 😖 tak taky nevím a jsem zvědavá , jak to vše dopadne 😖 jinak teda Ladík má 3 roky 26.5 a já mám termín 9.5 😉 takže jsme na tom vlastně stejně 😀 no ale doufám, že si budeme moct vybrat tu 3 letou, protože ta 4letá, to je fakt almužna ☹

boruuvka
19. led 2011

Mě to bylo vysvětleno tak, že když si do 9 měsíců věku nezvolím délku rodičovské dovolené, tak automaticky spadnu do 4 leté varianty. Stopro je to u prvního dítěte a nevím, proč by to tak nemělo být i u druhého. Na sociálce vám to určitě vysvětlí.

myisiska1
19. led 2011

Ahojky, já už to mám vyřešené, takže můžu podat krátké info. Pokud Maminka není v pracovním poměru, tak je automaticky doma 4 roky a pobírá od 10.měsíce pouze 3800,-. Je tam ale udělaná smyčka, kterou na sociálce poradí (musí poradit!!!) Pokud je otec dítěte zaměstnán nebo OSVČ, tak po šestinedělí jde na rodičovskou (přes víkend) a vybere si délku rodičáku. Po víkendu rodičák opět převedou na maminku.
Pokud je natka zaměstnaná, tak si vybere, jak dlouho chce být s mimčem doma a pobírá částku, jako v loňském roce.
Kdybych něco nevysvětlila, klidně písněte do IP. Když budu vědět, poradím

roza
19. led 2011

Pokud vám mateřskou bude platit zaměstnavatel, tak si budete moci vybrat kolik let budete doma a podle toho budete brát RP. Pokud vám mateřskou už platit zaměstnavatel nebude, máte RP do 4 let dítěte, s tím, že budete do jeho 20 měsíců brát 7600 Kč a pak až do konce 3800 Kč.

baris
19. led 2011

ahojte, já mám dvě děti rychle za sebou. A co vím, je to takhle:
- aby jste si mohla vybrat mateřskou musíte být v zaměstnaneckém poměru (nesměl skončit během Vaší mateřské dovolené). Pokud nejste, máte právo jen na tu 4-letou.

Pokud čekáte druhé miminko až po 3 narozeninách Vašeho prvního miminka, tak buď se musíte vrátit do práce a nebo se domluvte s vaším Dr. a běžte na nemocenskou, ať můžete být doma.

Já jsem porodila Karolínku, když Katuška neměla ani 1,5 roku, takže já jsem 6-8 týdnu před porodem ukončila svou stávající rodičovskou dovolenou, nastoupila na mateřskou dovolenou a po těch 28 týdnech jsem nastoupila na další rodičovskou dovolenou.

kalerat
19. led 2011

Ahoj, tak ono hlavně záleží na tom, zda máš aktivní pracovní poměr, pokud ano, tak normálně nastupuješ na ppm a poté si můžeš zvolit délku rodičovské.
Pokud zaměstnavatele nemáš, tak to uděláš tak jak píše myisiska1. Akorát to není přesně tak jak píše. Otec musí nastoupit na PPM (stačí na víkend), ale pak je důležité nastoupit na celý měsíc na rodičák. V tom měsíci určí délku rodičáku a další měsíc se to zase převede na matku 😉

andy80
19. led 2011

Záleží jen na tom, jestli budeš mít nárok na mateřskou, což si myslím, že budeš, určitě to stihneš do tří let věku prvního dítěte.

Many, myslím, že bys to měla taky stihnout.

Jinak to jde udělat tak, že nastoupí na mateřskou manžel (jen papírově) a ten, protože v předchozím roce pracoval si může zvolit délku rodičáku. Já teda mám 4 letou, je to almužna, ale dá se to. Navíc malá je v květnu, takže do školky by ve třech letech v květnu sice mohla, ale musela bych platit celý rok školkovné, aby mi místo drželi, aby pak v květnu nastoupila. To mi přišlo zbytečné, takže půjde do školky od září a já budu mít celý rok na to, abych si našla nějakou dobrou práci. S prací je to tu strašné, takže lepší mít na to víc času, než to pak honit na rychlo nebo skončit na pracáku za 2500,-- Kč měsíčně a po pěti měsících nastoupit na první místo, které mi nabídnou. Ono každá délka rodičáku má svá pro a proti, takže musíte popřemýšlet opravdu o hodně věcech. Nejen o průběhu rodičáku, ale taky o tom, co bude po něm. Navíc u syna, když nastoupil do školky, tak první rok byl pořád nemocný. Byla jsem doma s malou, tak mi to nevadilo, ale nevím, jak bych to dělala teď, by mě asi brzo z práce vyhodili, kdybych byla 14 dní doma s nemocným dítětem a 14 dní v práci.

kukuli
19. led 2011

Pokud přecházíš z rodičáku na mateřskou a před první mateřskou jsi splňovala podmínky pro získání mateřské, máš i teď nárok na výběr rodičáku. Já měla u syna zvoleno na tři roky. Po necelých dvou letech jsem na socce nahlásila, že ukončuju rodičák na syna a nastupuju na mateřskou s dcerou. Po půl roce jsem si u dcery opět zvolila rodičák na tři roky. Takže je to stejně jako s prvním dítětem.
Po novém roce myslím, že změny u tříletého rodičáku nejsou žádné, takže by to tak mělo být i teď.

bulinka
8. únor 2011

Musíš mít ale stále zaměstnavatele, to je podmínka. Jestliže nemáš zaměstnavatele, tak jdeš automaticky na 4letou variantu rodičáku hned od porodu. Pak máš opravdu jedinou možnost, aby na rodičák za tebe nastopupil manžel a po výběru délky to na tebe přepsal.

petrunka01
11. únor 2011

ahoj..nechci staršit,ale byla u mě kamarádka,co pracuje na sociálce a říkala,že od nového roku je to jinak.Pokud teď navazuješ s dalším dítětem,tak už si prý nemůžeš vybrat,páč prý nemáš nárok na PPM a tudíž ani na výběr let.A to ani,když máš stejného zaměstnavatele.Já na to dost koukala,tak se radši pořádně zeptej..

vojtisek2007
11. únor 2011

petrunka01 - tak radši nestraš 🙂 protože to co ti řekla kamarádka ze sociálky je blbost....když má žena stále pracovní poměr, tak má zase znovu nárok na PPM, tudíž si může vybrat i délku rodičáku. Na PPM nemá nárok ta matka, jejíž prac.poměr skončil během pobírání RD - měla smlouvu na dobu určitou nebo její zaměstnavatel skočil - pak nemá nárok na PPM a má automaticky 4letý rodičák.

jonuska
11. únor 2011

http://www.podporarodin.wbs.cz/

Ahojky chtěla jsme Vám sem jen dát odkaz na stránky a petici proti ubírání penizek dětem..🙂je tam i petice
jinak sjem na FB...protest proti ubírání peněz maminkám

hyriska
11. únor 2011

No, ale když stihnu jít do tří let prvního dítěte znovu na mateřskou, tak zaměstnavatele přeci pořád mám. Jsem i při mateřský zaměstnanec, ne?

editah222
11. únor 2011

@petrunka01 tak jestli takové, naprosto zmatečné a nesmyslné, informace podává někdo kdo pracuje na sociálce tak už chápu proč v tom mají zmatek maminky 😠 😠

Já jsem nastupovala z jedné RD na MD ted a délku následné RD si můžu vybrat stejně jako u prvního dítěte, protože mám zaměstnavatele a splňuju všechny zákonem udané podmínky. Zjednodušeně jde říct, že podmínky zůstaly stejné jako v loňském roce, jen volba 3leté MD musí být provedena do 9měsiců dítka.

mataharyy
16. únor 2011

@hyriska tam až tak nezáleží na tom zda nastoupíš do tří let jako na tom zda máš trvající pracovní poměr, tedy jak tu bylo psáno pokud jsi měla smlouvu na dobu určitou a ta zkončila při pobírání RP, tak nárok na PPM ti nevznikne, stejně jako v případě že by třeba firma zanikla, nebo jsi během RD podepsala výpověď dohodou atd. Pokud ale tvá pracovní smlouva trvá, tak máš opět nárok na PPM a tedy na volbu délky RP 😉
@editah222 na SSP podávají jináč zmatečné informace, během týdne tři různé verze, nato kolik mají úředních dnů by zasloužili metál 😎
Ale mohu říct že je to opravdu tak že pokud trvá pracovní poměr tak vzniká nárok na PPM a tím pádem možnost volit délku pobírání RP (v případě že by někdo chtěl dvouletou, stále platí že musí mít PPM min. 380 kč na den) 😉 Teď jsem to řešila a (snad) zdárně vyřešila, peníze zatím nepřišli, ale hádám žádnej zádrhel nevznikne 🙂

ava
18. únor 2011

naše účetní mi vzkázala něco podobného, co napsala petrunka01 výše. Prý s mateřskou navazující na rodičovskou budeš pobírat rodičák pouze poloviční, tj.kolem 3 500,-. Mám si to ověřit na sociálce. Prý se tomu dá vyhnout tím, že se na rok vrátím do práce a pak budu moci opět dostat řádnou PPM i rodičák s výběrem let...
Víte někdo víc?

marketa137
18. únor 2011

Tak já napřed šla na rodičák 3 roky ale vešla sjem se tenkrát ještě do limitu před změnou takže sjme brala do 3 let 7600 a pak 4 rok 3800 a hned jsme přešla na druhou mateřskoua vybrala sjem si 3 letý rodičák. takže pokud trvá pracovní poměr a žena má nárok na mateřskou tak i volí délku rodičáku