Jde z neschopenky přeskočit rovnou do mateřské?

coreprincess
10. pro 2013

Ahoj holky..
potřebuji poradit. ☹
Přistěhovala jsem se k přítelovi 250km od domova. Před týdnem mi doktor potvrdil, že jsem těhotná. Termín mám na 31.července.2014.
Před 2mi dny jsem nastoupila do nové práce. (drogérie .. takže se tam tahám s krabicema, práškama na praní, lezu po žebříku)
Předtím jsem dohromady od té doby co jsem ze školy tak pracovala cca 200dní.
Tato práce v té drogérii jak teď dělám mi přijde dost náročná, ale bylo pro mě strašně těžké nějakou práci si najít. Ale chci hlavně aby miminko bylo v pořádku a aby sem třeba nepotratila. Takže miminko bude na prvním místě.
Jen nevím co a jak s tou prací. Jsme tam všechny nové všechny holčiny jsou taky mladé takové řekla bych (slepičí prdelky trošku) takže nikomu nemůžu věřit, abych se svěřila, že jsem těhotná. A šéfovi už vůbec ne. Nevím sice jak by reagoval, ale bojím se, že by mě vyhodil. (Nárok na podporu jsem na úřadu práce neměla. Jelikož nemám odpracovaný rok.)
Takže nevím jak to udělat. Do práce každý den chodím se stresem, co zase budu tahat. Že práci potřebuji, ale zase nechci o to miminko přijít a ani o tu práci, protože nevím jak jinak bych měla přísun penízků).
Když sem byla na kontrole, tak mi sice sestra na gyndě řekla, že mi může vypsat neschopenku a pak mateřskou.... ale to jde rovnou z neschopenky přeskočit do mateřské? A kdo by mi to tedy platil? Případně kolik to činí?
Nevím jak to v té práci totiž vydržím nejsem moc dobrá lhářka. Abych to tutlala. Taky mi bývá dost nevolno ráno když jezdím do práce autobusem. V práci se mi tedy zle neudělalo zatím, ale děsím se toho.
A potom ještě k té smlouvě dostala jsem smlouvu na dobu určitou.. S tím, že první 3 měsíce je to na dobu neurčitou a potom do 5.12.2014
Jak to tedy je a jak bych to měla kdybych šla na nemocenskou brzy. Může mě vyhodit ve zkušebce kdyz jsem jakoby tedy nemocná a pak by se dozvěděl, že jsem těhotná? nebo to bych pak už přestoupila nna nějakou tu rizikovku jakoby? vůbec se v tom nevyznám.
Sama bych tam nejradeji zustala co nejdele, ale bojim se, že to nezvládnu a hrozně chci hlavne, aby to dítě bylo v pořádku. prosím tedy o rady ☹

honeypet
11. pro 2013

Co se práce týče ti asi neporadím, moc se v tom neorientuju. Jediný co můžu říct, tak přejít z nemocenské rovnou na mateřskou samozřejmě jde. Taky to tak budu mít. Jsem na nemocenské od 7tt a do práce se už rozhodně nevrátím, takže nastupuji rovnou na mateřskou.

blahova_andrea
11. pro 2013

ve zkušební době tě zaměstnavatel může vyhodit kdykoliv, takže je dobré těhotenství tajit dokud tato doba neuplyne, ale pokud taháš těžké krabice, tak je to problém, to chápu. každopádně pokud budeš na neschopence, tak tě vyhodit nemůže. z neschopenky pak můžeš plynule přejít na mateřskou, měla jsem to tak taky. nepracovala jsem až do konce. co se peněz týká, tak nemocenská i mateřská se počítá z platu, takže peníze bys nějaké dostávat určitě měla. nejsem si jistá, ale nemocenská se asi nebude započítávat jako bys měla odpracováno, takže možná na tu mateřskou ani nebudeš mít nárok, když neodpracuješ těch 70 dní, co ti chybí a šla by jsi po porodu rovnou na rodičák, ale nechci ti kecat. každopádně ať už pracovat budeš nebo půjdeš na neschopenku, tak ti příští prosinec vyprší smlouva a po rodičovské se nebudeš mít kam vrátit, protože ti ji zaměstnavatel rozhodně neprodlouží, ale tak to už je jiná kapitola.

laurital
11. pro 2013

Na mateřskou samozřejmě můžeš přejít z PN, ale musíš mít odpracovaných těch 270 dní v posledních dvou letech a PN se do toho samozřejmě nepočítá.Pokud bys šla nyní na PN tak na PPM nárok za sebe nemáš a nastupuješ dnem porodu na RD.
Pokud ale splňuje partner nárok na PPM, lze ji čerpat i na něj.

terunka88
11. pro 2013

@laurital Nemůže za partnera čerpat mateřskou, to by musel být sám partner na mateřské 😉 Pokud dotyčná nesplní podmínky na mateřskou, tak ode dne porodu nastupuje na rodičák - a pokud partner splňuje podmínky, tak si může slečna vybrat variantu a nemusí jít na tu povinnou 4letou..
@coreprincess Zapeklitá situace...osobně bych ti doporučila tam vydržet přes tu zkušebku a pak nastoupit na nemocenskou..případně ještě déle, prostě abys měla nárok na mateřskou (tzn. že musíš mít odpracováno těch 270 dní v uplynulých 2 letech PŘED NÁSTUPEM NA MATEŘSKOU). Tak si to vypočítej, aby ti to dalo (nemocenská se do toho nepočítá). Co se týká tahání krabic, tak se tomu snaž vyhýbat, případně se někdy vymluv, že tě bolí záda..

pe.martina
15. led 2014

Co se týká dotazů ohledně práce poradí spíš holky. Zatím bych neříkala nikomu nic v práci o těhotenství, ale zkusila bych se domluvit s holkama a šéfem o tom tahání těžkých krabic. Můžeš se vymluvit na problém se zády, řekni, že máš třeba nějaký problém s plotýnkou (to ti nikdo nedokáže, že tě záda nebolí) a abys předešla "úrazu" že bys chtěla buď pomoct s těžkýma věcma a nebo jestli by šlo abys dělala "lehčí" práce. Myslíš, že bys tam nevydržela ještě těch 70 dní abys měla nárok na PPM?? Záleží jak ti je, pokud bys měla bolesti, nebo ti hrozí nějaké riziko, nemá smysl riskovat 😉