Je možné platiť poistenie zároveň v ČR aj na SR?

terezianas
23. črc 2018

ahojte, mam otazku: platim si zdravotne poistenie na SR ako SZCO, avsak zijem v Prahe a kvoli praktickosti by som rada navstevovala gynekologicku tu. je mozne platit si poistenie zaroven v CR aj na SR (ako SZCO), aby mi boli uhradzane zdravotne ukony v CR? dakujem za vsetky tipy

lotta1234
23. črc 2018

Ahoj, akurat riesim nieco podobne (som poistena na Slovensku ako poistenec statu, v CR si robim doktorat, momentalne bez riadneho prijmu). V dvoch krajinach naraz nemozes byt poistena. Jedna moznost je platit si v CR za vysetrenia akoby si tu poistena nebola a spatne ziadat od tvojej poistovne na Slovensku preplatenie. Je to fajn na jednorazove zalezitosti, ale na nejaku dlhodobejsiu zdravotnu starostlivost si treba v slovenskej zdravotnej poistovni vypytat formular, ku ktoremu dolozis potvrdenie o tom, ze v CR byvas (mne povedali, ze treba najomnu zmluvu), oni to poslu do ceskej zdravotnej a ta ti vyda zlty preukaz poistenca a automaticky budu naklady za tvoju zdravotnu starostlivost v CR platene slovenskou zdravotnou poistovnou.
Teda aspon tolko mi dnes poradili na infolinke Dovery. Snad ti to pomoze posunut sa v tychto neprijemnych vybavovackach dalej...🙂

absintka19
23. črc 2018

@lotta1234 ja teda neviem ale mala som dvoch zamestnavatelo sucastne, jeden v SK a druhy v CZ a platili obaja za mna. A ked som bola sk student-platil stat a bola som na brigade v CZ tak za mna tu odvadzali tiez. Takze by som sa spytala na pojistovni.

barchen
23. črc 2018

@terezianas Bohužel to nejde. Není možné dle SR ani ČR zákonů mít veřejné zdravotní pojištění v obou zemích. Takže v ČR nemáš momentálně veřejné zdravotní pojištění, pokud tomu správně rozumím?

evaviki
23. črc 2018

Jak pisou holky, legalne to neni. Teoreticky to ale jde, jen ty nasledky bych neriskla. Mam znameho, co si platil pojisteni v Rakousku a v SR. Pak byl zrovna v SR, kdyz musel akutne na operaci. Pojistovna nejak zjistila, ze ma dve pojisteni a operaci v SR mu dali komplet k nahrade. Takze urcite si neplat dve pojisteni..

lotta1234
24. črc 2018

Oni sa podla vsetkeho asi hned nedozvedia, ze platis duplicitne, az ked vyvstane nejaky problem, ako pise @evaviki. Vybav si ten formular, ktory som spominala. Ja mam variant nezaopatreneho dietata, kedze som este v skole, ale co som to tak zbezne studovala, je tam aj cosi pre zivnostnikov.