Je možné v těhotenství pracovat jako zdravotní sestra?

ferda1992
18. lis 2014

Ahoj holky,
Jsem do 20.6. 2014 studentkou a chtěla bych od dubna nastoupit do práce jako zdravotní sestra. Chtěla jsem se zeptat, jak to je, když já vlastně jako student, nastoupím do práce. A chtěla bych třeba v červnu otěhotnět. Jestli když budu v té praci teprve 2 měsice, a byla bych tam jenom na poloviční uvazek, jestli by bylo možné ve zdravotnictví jako sestra na standartním oddělenim pracovat i nadale, když jsem těhotná a když budu na půl uvazku, jestli mam pak po určitéé době, kdybych byla na neschopence pak narok na rodičovský příspevěk? Nebo se to na půl uvazku nevzrahuje.
Nebo je lepší jít pracovat třeba do lídlu nebo někam, kde není tolik pro mě rizikové pracoviště. Mateřskou bych čerpala na manžela. Snad to jde.

Vubec nevím jak to chodí. Byl by někdo ochotný jak mi to vysvetlit? 🙂

Moc děkuji a omlouvám se, zda je to nejak blbý. Díky

cernoskaa
18. lis 2014

Ahojky nárok na rodičovský příspěvek máš po odpracovaném celém roku a mateřská se poprvé vyplácí asi tak měsíc před porodem já osobně bych se bála v těhu pracovat jako sestřička

berenika5
22. lis 2014

No a ja osobne bych se bala i toho lidlu.. tam to take neni zadny med. 😒

kacatka
22. lis 2014

@ferda1992 ahoj, já zdravotní sestra jsem a jakmile jsem zjistila, že jsem těhu, tak jsem hned šla na neschopenku. Ale byli u nás holky, co normálně dělali a jedna dokonce až do 8m, záleží na každém jaké riziko ve své práci vidí. Nakazit čímkoliv se můžeš prakticky kdekoliv 😉 A abys měla nárok na mateřskou, musíš mít odpracovaný rok, pokud se tedy něco nezměnilo v zákonech. Pokud by ti ale mateřskou nedali, bez peněz nezůstaneš, do porodu budeš mít peníze z neschopenky (pokud tedy budeš zaměstnancem) a od porodu pak rodičovský příspěvek.

lendulos
22. lis 2014

Pracují jako porodní asistentka na rizikových těhotných a taky stále pracují. Těhotenství není nemoc a jak tu píše jedna z Vás, nakazit se můžete kdykoliv a kdekoliv. Začínám 5. Měsíc a cítím se dobře, tak proč se válet doma 🙂

ange_de_la_morte
22. lis 2014

Otěhotněla jsem v době kdy jsem chodila na praxi ( bc.studium všeob.sestra), v té době jsem dělala na traumačce - lůžkovém ... popravdě jsem to moc nedávala, 12-tky celý den na nohou, byla jsem strašě utahaná , navíc jsme tam měli docela dost ležáků. Tečkou bylo že u pána, co jsem mu skoro 3 týdny převazovala MCD se kultivoval zlatý stafylokok. A příjmali jsme paní u které se po 4 dnech prokázalo TBC. To bylo na moje nervy trošku moc, fakt jsem se bála o miminko. Skončila jsem tam po 1.trim UTZ ( 13.týden), a šla jsem na obvod do ambulance praktického lékaře kde jsem dělala nějak do začátku 6.měsíce, tak to bylo vpohodě, dělala jsem Po-Pá od 7 do 14 nebo od 12 do 17. Tam to bylo úplně pohodička.

Nicméně já měla bezproblémové těhotenství, do konce 6.měsíce jsme jezdila na koni ( přestala jsem protože mi začlo dělat problém se na něj vyšplhat a už mně bolely kyčle), i pak jsem se kolem koní starala až do porodu - házení hnojů, krmení, lonžka... ještě týde před porodem jsem pořádně gruntovala celou stáj, protože malému se nechtělo na svět -stejně to nepomohlo a přenášela jsem dál

Těhotenství není nemoc, ale přece jen jako zdravotní sestra máš vyšší rizika než když budeš účetní v kanclu