Je nutné držet pracovní místo, bez nahlášení další MD?

tatra805
25. říj 2010

Dobrý den, když se má zaměstnanec vrátit z mateřské dovolené, ale bez jakého koliv upozornění zaměstnavatele nastoupí na další mateřskou tzn. k určitému dni ji čekáte v práci a ona prostě nenastoupí, aniž by dala vědět zaměstnavateli. Je zaměstnavatel povinen držet ji ještě místo? Nebo dávat výpověď s odstupným?

vojtisek2007
25. říj 2010

když zaměstnankyně nastoupí z jedné mateřské na další, předpokládám, že musela zaměstanavateli doručit žádost o peněžitou pomoc v mateřství....takže to není bez upozornění a důvod pro výpověď to rozhodně není - ať už s odstupným nebo bez....žena může přejít plynule z jedné mateřské na další a zaměstnavatel je povinnen držet místo další tři roky.

irbis
26. říj 2010

To je sice pravda, že má zaměstnavatel povinnost držet místo (nikoliv pracovní pozici) další tři roky, ovšem jestliže matka počne druhé dítě sice před koncem tříleté rodičovské dovolené, ale datum porodu vychází až po uplynutí tříleté lhůty a nepřeklene ji ani návazná mateřská dovolená, kterou matka může čerpat standardně šest týdnů před porodem, nejvýše pak osm týdnů, musí nastoupit zpět do práce. Jedinou přípustnou omluvou, která může nastávající matku z této povinnosti vyvázat, jsou zdravotní komplikace. Jestliže do práce nastoupí, oznámí pak zaměstnavateli plánovaný porod, a když se jeho termín přiblíží, odejde na mateřskou. Vše se opakuje jako v případě prvního dítěte.
Bohužel s tím jak dnes doktoři rádi dávají PN to snadno obejde. Zaměstnavatel má v tomto dost blbou pozici. A ta výše zmíněná zaměstnankyně se teda zachovala hodně blbě.

marketa137
26. říj 2010

Tak mě rodičák na staršího končil 24. ledna 2010 a já šla na další mateřskou 23. ledna 2010 😉 . Z práce mě vlastně hned začátkem ledna volali abych se přišla domluvit jestli nastoupim zpět na svojí pozici tak jsme jim rovnou do telefonu řekla že jdu na mateřskou a šla tam cca kolem 8 ledna přinést papíry a jen se ptali jestli budu doma 3 nebo 4 roky. Tam jsme potvrdila nástup na amteřskou a rovnou jsem podepsala papír na proplacení dovolené 🙂

janis79
15. pro 2010

Takže musí mi zaměstnavatel držet místo na 3 roky, pokud teda nstupuji z rodičáku na další mateřskou i když jsem tam měla měsíční pauzu?????,dvouletý rodičák mi končil 1.7.2010, rodičovskou dovolenou jsem měla se zaměstnavatelem domluveno do 7.1.2011. Ale otěhotněla jsem a na MD jsem nastoupila 7.8.2010. U první MD mi zaměstnavatel sám poslal papír, do kdy chci být doma, le teď mi ještě nic neposlal, musím si tam zajít z ním a požádat o rod.dovolenou sama? na person.ví, že jsem doma zase na Md, ale neví, na kolik let jsem si rodičák vybrala.

collette
15. pro 2010

@janis nesmíš zaměňovat rodičovskou dovolenou, tedy čerpání volna (tu oznamuješ zaměstnavateli), a rodičovský příspěvek, tedy čerpání sociální dávky (o ten žádáš na úřadě). Zaměstnavateli je jedno, jak dlouho budeš pobírat dávku, ale chce vědět, jak dlouho budeš doma. A úřadu je zase jedno, jak dlouho budeš doma (můžeš rodičovský příspěvek pobírat do dvou let věku dítěte, ale na rodičovské dovolené být třeba do 4 let věku dítěte, nebo naopak pobírat příspěvek 4 roky a po roce jít do práce, jen nesmíš dát dítě na příliš dlouho do školky/jeslí). Čerpání rodičovské dovolené každopádně oznámit musíš, nejlépe písemně, jinak Ti začnou naskakovat "áčka" a i jako matka malého dítěte můžeš být okamžitě propuštěna pro hrubé porušení pracovní kázně.

Pokud je proluka mezi předchozí RD a novu MD a zaměstankyně nepožádala o delší čerpání RD nebo nedodala neschopenku, tak jsou to zase "áčka"...

mkr
16. pro 2010

podle mě by se tam v den nástupu měla objevit, jak on může vědět, že je těhotná, dle mého pokud nenastoupí má smůlu, jenže on ji stejně vyhodit nemůže 🙂 pro nikoho snad není problém sjet do práce a vyřídit vše potřebné