Je potřeba na kvalifikaci učitelky v MŠ maturita?

delf14
30. bře 2012

Ahojky chtěla jsem se optat,jsem vyučená SOU dámská krejčová.Mám dvě děti 6 let a ted 14 měsíčního syna,dost často býváme ve školce a rozumím si s paní učitelkou,chodím s nimi na procházku,pomáhám při strojení a tak,poslední dobou přemýšlím nad tím,že by mě ta práce i bavila,ale nevím zda bych si mohla požádat o dálkové studium a začít studovat na učitelku v mateřské školce když nemám maturitu,hledala jsem a hledám teda ještě na internetu,ale zatím nic nenacházím,jaké jsou podmínky pro studium,kamarádka ta si taky děla kvalifikaci,ale ona měla maturitu a neví zda bych mohla nebo né.Nevíte prosím náhodou někdo,jak to je?

alca22
30. bře 2012

To by mě také zajímalo, jak to je. švagrová by taky chtěla do školky. MAturitu teda má i vysokou, ale né v oboru.

andelka
30. bře 2012

Myslím že na učitelku v MŠ je potřeba minimálně maturita (ze střední pedagogické školy) ale dneska už snad i vysoká škola, Bc. studium. Starší učitelky většinou mají jen SPŠ, ale u těch se počítala praxe, dnešní mladé učitelky už mívají vejšku.Takže maturita se musí rozhodně dodělat.Přesné požadavky na kvalifikaci by měly být v zákoně o pedagogických pracovnících.

maki73
30. bře 2012

No maturita určitě, dneska se na to dělá vysoká škola, já se na ni zrovna chystám (tedy jako jedna ze dvou možností), dá se dělat dálkově, ale pokud vím, tak bys musela opakovat celou střední abys měla maturitu z té pedagogické a mohla učit, ale nevím, jak moc se to liší ta střední a ta vysoká, myslím, že k té soš se musí ještě dodělávát nějaká vyšší odborná nebo tak...

garfie
30. bře 2012

@alca22 myslím, že pokud máš vysokou, stačí nějaké pedagogické minimum na pajdáku, tak se to dělá pokud chceš učit třeba odborný předměty.....
Jinak nejlepší asi bude zeptat se na odboru školství na kraji, nebo přímo na střední pedagogické....

karchinka
30. bře 2012

Do školky by měla stačit střední s maturitou, musí to ale být nějaká střední pedagogická škola. Ta střední pedagogická je ukončena maturitní zkouškou, takže bys nemusela řešit, že maturitu nemáš, pak bys ji měla 🙂 Vysokou do školky mít nemusíš, i když si ji teď hodně lidí dělá. Problém je, že na tu střední (myslím, že i na vysokou) děláš něco jako talentové zkoušky - hudebka a výtvarka, musíš umět trošku na něco hrát a mít teoretické základy (noty, akordy, atd.). Vím, že se dá dělat i dálkově a při tom klidně už pracovat někde ve školce - příbuzná to tak dělá, ale nejvíc jí prý dává právě zabrat ta hudebka, dvakrát kvůli ní neudělala přijímačky.

cernalu
30. bře 2012

klidně tě můžou přijmout i bez maturity s tím, že si jí doděláš, záleží na ředitelce MŠ 🙂

inez25
30. bře 2012

Požadavkem vedení MŠ je minimálně stř. pedag. škola. V současné špatné době, kdy není lehké se na trhu práce uplatnit, je mnohdy (z důvodu velké konkurence) požadováno i vzdělání vysokoškolské. Ale pokud by jsi o takovou práci stála, tak není problém studovat...přeji hodně úspěchů.

andy80
30. bře 2012

Na učitelku MŠ musíš mít min. střední pedagogickou školu nebo jít alespoň studovat a dělat v MŠ na částečný úvazek, což by se tí počítalo jako praxe. Dělám v MŠ vedoucí ŠJ. Jinak tu někdo píše o pedagogickém minimu, to do státní školky nestačí. Možná tak do soukromé.

milada2
30. bře 2012

No tak právě dálkovým studiem na SPŠ by sis přece mohla tu maturitu a zároveň kvalifikaci pro práci v MŠ dodělat 😉

@alca22 Já mám dvě VŠ a dokonce ped. zameření, ale na učitelku MŠ to nestačilo 🙂 musí být přímo vzdělání zaměřené na MŠ (buď SŠ nebo VŠ)

akdar1
2. dub 2012

Pokud chceš učit v MŠ, musíš si dodělat Bc. studium na VŠ, což je podmíněné maturitou! Pouze učitelky nad 45 let si nemusí studium dodělávat. Ped. minimum nestačí - mám 1. st. ZŠ a mám také smůlu... Pokud bys studovala střední pedagogickou, měla bys snadnější postup ke studiu na Bc., jinak se tam dostat je prý síla ☹

milmic
2. dub 2012

Pokud je mi známo, tak musíš mít pedagogické vzdělání - tzn. buď mít střední pedagogickou anebo ped.fakultu se zaměřením na mateřinky. Já jsem učitelka na národce, mám prakticky vyšší vzdělání a je mi to pro školku na prd, jelikož jsem pro ně nekvalifikovaný pracovník. Přestože jsem pedagog, paradox.

amallie
2. dub 2012

přiznám se jako matka, že minimálně maturitu od učitelky očekávám, spíš VŠ 😉
Moje setřenky mají na učitelství v MŠ bakalářský obor vystudovaný na pedagogické fakultě, tudíž je to asi nutný 😉
ale určitě si můžeš dálkově vzdělání doplnit 😉

hasky24
2. dub 2012

u nás ve školce má Jiříček paní učitelku - velmi mladou slečnu která si dodělává VŠ 😉

majina
2. dub 2012

já mám střední pedagogickou školu obor výchovná a sociální práce a do školky jít pracovat nemůžu, jedině, že bych si udělala rozdílovou maturitu...takže jedině si na střední pedagogické vystudovat přímo obor mateřinky 🙂 hodně štěstí, s dětmi je krásná práce....já mám prvňáčky v družince a neměnila bych 😉 po 15 hodině se pojíme se školkou-máme pouze předškolní děti a je to berva 😉

anatanka
2. dub 2012

Na VOŠ predskolni pedagogika nebo dokonce VŠ samozrejme bez maturity jit nemuzes. Jedine dodelat dalkove stredni pedagogickou, coz nevim, jestli se ti bude chtit - 4 roky a na konec jen stredni skola... Zadna jina cesta jako rekvalifikace apod. neexistuje. Maximalne si muzes udelat nejaky aprobovany kurz jako pece o dite do 6-ti let a tak, ale to te k praci ve skolce taky neopravnuje, jedine treba k praci chuvy.

vmale
23. zář 2012

Dobrý den, úplnou náhodou jsem narazila na tuto debatu. Dostat se do mateřinky není legrace. Pokud nemáte maturitu můžete si dodělat na SPgš dálkově, ale zaměření na předškolní a mimoškolní pedagogiku. Jiné Vám neuznájí . Mám podobný problém také mám SPgŠ, ale né na mateřinky nesplňuji kvalifikaci. Je možné si dodělat jednotlivé maturitní zkoušky, ale pozor pokud máte pouze pedagogické lyceum nebo něco podobného také kvalifikaci nesplňujete, zkrácené dvouleté pomaturitní studium, nabízejí soukromé školy. Abych byla kvalifikovaná, přesto že jsem bakalář na pedagogické fakultě (né předškolní vzdělávání) musím vystudovat buď učitelství pro MŠ bc. nebo NMgr. Nebo Speciální pedagogiku nemusí být zaměřená na mateřinky tímto splním kvalifikaci. Na mateřinku se nedostanu je tam těžké plavání a tělocvik přesto, že jsem několik rokůTv učila je to náročné atd. Přeji hodně stěstí. Přesto bych ve školce pracovala ráda jsem naštvaná, že kvalifikaci nesplňuji. Jsem pro, ať ve školce pracují pouze kvalifikovaní. Pokud učitelka nemá ani znalosti ze speciální pedagogiky předškolního věku, může napáchat hrozné škody. Informace mám z MŠMT.

lenkaz89
5. srp 2013

Od roku 2014 bude nutné pro učitelky v MŠ mít minimálně středoškolské ped. vzdělání pro učitelství v MŠ!!!!! vychovatelky a lidé zaměření na soc.činnost, volnočasové aktivity atd., i když mají VŠ vzdělání, této úrovně nedosahují!!!stačí dodělat maturitu🙂

cmelik
12. srp 2013

muzu vam rict, ze ucitelka s VŠ, ktera predtim delala gympl, je na nic!!!! nejvetsi praxi budouci ucitelka ziska na SPgŠ, to co se uci, muze za par mesicu vyuzit v praxi, kazdy rok je min 3tydny praxe/v prvaku 3tydny v MS, ve druhaku prubezna praxe od rijna ve specialni druzine+kveten 4tydny praxe v druzine, ve tretaku prubezna praxe v MS+4tydny v MS, ve ctvrtaku 5tydnu praxe v MS+prubezna praxe v MS/ a to se clovek uz opravdu nauci!!!! kdezto, na vysoke maji jen dva tydny, a o nekomu prijde dost?
to ze nejaka matka vyzaduje od ucitelky VŠ mi prijde na hlavu, zvlast, kdyz ji sama nema 😠
pro zamestnani v materske skole staci mit SPgŠ obor-Předškolní a mimoškolní pedagogika. nejsem si jista, zda si v dnesni dobe nekdo vezme na triko to, ze zamestna nekoho, kdo to chce delat, ale nema patricne vzdelani, ac by si jej dodelal. bohuzel, pozadavky jsou velmi prisne....

stella214
16. led 2014

Tato diskuze je už asi passé, ale nedá mi to nereagovat.

Nejlepší bude přečíst si zákon o pedagogických pracovnících......kvalifikaci splňujete studiem předškolní a mimoškolní pedagogiky na SŠ pedagogické, VOŠ, nebo bakalářským studiem Učitelství pro MŠ na VŠ atd. Nemusíte mít nutně vystudovanou VŠ!

Sama mám vystudovanou SPgŠ a jsem kvalifikovanou učitelkou v MŠ, nyní studuji v kombinované formě VŠ - Učitelství pro MŠ. Nikdy bych nezaměstnala učitelku,která má pouze VŠ a ještě v kombinované formě! Nemůže nic umět! Já se nic nového neučím,stylem jakým probíhá studium to ani nejde se něco naučit.Nikdo mi nedá do praxe žádnou radu, pomoc!Prostě nic!Je to vyloženě o tom papíru a titulu.Bláhově jsem si myslela,že VŠ mi něco dá a je toto pro mne velkým zklamáním.Nedivím se, že je tak jednoduché se v dnešní době ,,dostat" k titulu. Nejhorší na tom vše je, že každý kdo má nějaký titul si myslí, že mu všichni dají hromadu peněz. Ale jako učitelka v MŠ má jak s SŠ,VOŠ a VŠ vždy stejný plat bez rozdílu. Zařazení je vždy dle práce kterou vykonává a titul v tom nehraje žádnou roli. Studuji státní VŠ, každý rok je tam šílený nával a nyní mi je jasné proč.VŠ nabízí neúspěšným uchazečům kurzy celoživotního vzdělávání = 2 roky placené + 1 rok zdarma a titul! Toto nechápu!Jednoduché jak na státní škole získat titul,když se nedostanu, stačí zaplatit.

cmelik - naprosto s Tebou souhlasím!

A nevěřím tomu, že bude nutnost mít jako učitelka MŠ vystudovanou VŠ, to jako SPgŠ zruší, to jistě ne. Za mne jedině učitelka ze střední pedagogické je ta kvalifikovaná!Musíte tam dělat talentovky + naučíte se tam vše co se týká VV,hry na hudební nástroj.......atd.