Je to překážka na straně zaměstnavatele nebo ne?

zuzina_m
28. čer 2019

Ahoj holky, před mateřskou jsem pracovala jako dělník ve fabrice na 3 směny. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Dcera jde od září do školky a v práci mi řekli, že mi neumožní pracovat na zkrácený úvazek ani na 1 směnu. Prý mám dát výpověď dohodou a najít si práci jinde. Myslela jsem, že aspoň budu mít nárok na odstupné, je to překážka na jejich straně, ne? Pecuji o malé dítě, nebo myslíte (víte), že mají pravdu? Díky za odpovedi😉

sudylichozrout
28. čer 2019

@zuzina_m Nene, překážka na jejich straně to není. Pokud vím, zaměstnavatel ti musí držet místo takové, které vyplývá z tvé pracovní smlouvy. To, že bys chtěla zkrácený úvazek, nebo práci na jednu směnu, je tvoje přání, ale není jejich povinnost ti to poskytnout, pracovní smlouvu máš na plný úvazek a třísměnný provoz, předpokládám. Překážka na jejich straně by byla, kdybys byla těhotná, nesměla vykonávat svou práci z důvodu rizikovosti a oni by pro tebe neměli adekvátní náhradní pozici. Tak by tě nechali doma za 100 % mzdy. To ale není teď tvůj případ. Takže ti nabídli, abys dala výpověď a šla hledat jinam, pokud nemůžeš u nich pracovat tak, jak potřebují.

zuzina_m
autor
28. čer 2019

@sudylichozrout já právě nasla tohleto:Zkrácený pracovní úvazek
Jako matka pečující o dítě nebo děti do 15 let věku dítěte máte po návratu z rodičovské nárok na úpravu pracovní doby, resp. zkrácený pracovní úvazek.

Možnosti úpravy pracovní doby jsou tyto:

posunutí začátku nebo konce pracovní doby
rozdělení pracovní směny příp. sloučení pracovní směny dělené
rozvržení pracovní doby na menší počet dní, než je stanovený počet pracovních dnů v týdnu apod

Proto mi to vrtá hlavou..

terry1512
28. čer 2019

Našla jsi to správně.
Že zákona ti musí změnu úvazku povolit.
Pouze pokud by zo závažným způsobem ohrozilo provoz vyhovět nemusí, ale musí to zas umět obhájit. A když to neobhaji je tam tučná pokuta.

Jednoduše se tě chce lacino zbavit.
Nesmíš se nechat.
Pokud ti nevyhoví řekni že to budeš konzultovat s inspektorátem práce.

sudylichozrout
28. čer 2019

@zuzina_m Jo, tak Terka to asi vysvětlila lépe. Nejsem zaměstnanec, čerpám jen z toho, co tady vyčtu. Takže ber spíš jako relevantní její odpověď. Tentokrát jsem s Terkou i ve shodě, bojovala bych za to.

terry1512
28. čer 2019

@sudylichozrout 😳 😉

zuzina_m
autor
28. čer 2019

@terry1512 právě že v práci mě osobní úplně setřela, že jak si to představuju a že to neexistuje. Přitom vím od kolegyně, že tam dělá na 1 smenu manželka mistra, která je tam asi 3 měsíce. No, osobní mi to zapřela😂 Díky za odpověď, skočím na inspektorát práce

terry1512
28. čer 2019

@zuzina_m nech si to dát písemně, nebo nahrávej že ti to neumožní, a důvod .
Ať máš něco v ruce. Teprv pak na inspektorát.
Jinak poprat s3 tam určitě můžeš.
Jinak ti to zapřou.

Jinak paragraf dle kterého tento nárok uplatňuješ je ( jako matka pečující o dvě děti mladší 15 let, právo dle  § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. )

zuzina_m
autor
28. čer 2019

@terry1512 dekuju moc ❤️

terry1512
28. čer 2019

@zuzina_m není za co. Momentálně to řeším taky.
Nejdůležitější je se nenechat utáhnout na vařené nudli. A stát si za tím že na to máš právo.

A pokud ti to neumožní, tak rozhodně neodejit bez odstupného. Je to problém na jejich straně.

pathan
28. čer 2019

Povolit to nemusí, pokud má zaměstnavatel závažné provozní důvody.

zuzina_m
autor
28. čer 2019

@pathan no jo, ale jaké to jsou ty důvody? Spíš si myslím že je to o nechuti zamestnavatele, když u někoho to jde a me nechce vyjít vstříc.

blondynka400
28. čer 2019

@zuzina_m je to tak, jak bylo popsáno výše. Dle ZP nárok máš, ale jestliže to dovolují provozní důvody. Jestliže je to klasická výroba na směnný provoz není vůbec problém to obhájit a ty opravdu na nic nárok nemáš, ať se ti to líbí nebo ne. Že to pro "některé" zaměstnance jde je věc jiná, ale bohužel se tím nic nemění.

j.a.n.i
29. čer 2019

@zuzina_m No, ty důvody jsou jednoduché, fabrika jede na všechny směny a kdyby všichni rodičové dětí do 15 let měli jen ranní, tak by nebyl kdo by dělal tu odpolední a noční... Plus tedy je to diskriminace těch zbylých zaměstnanců. Jako jo, můžeš o to bojovat, ale jednak je velká šance, že si to obhájí a druhak nevím, jestli bych pak chtěla pracovat někde, kde jsem si tohle vyřvala na sílu a budou za mě muset ty odpolední a noční dělat jiní.

pathan
29. čer 2019

@zuzina_m Jak by se ti líbilo, kdybys jako svobodná a bezdětná dělala jen odpolední a noční, protože ranní směny obsadili rodiče dětí do 15 let? Kdyby na ranní směně pracovalo 20 lidí a odpo+noční po dvou lidech, tak by byla situace odlišná, ale pokud jsou směny obsazené rovnoměrně, tak si to zaměstnavatel obhájí snadno.

eldrag
29. čer 2019

přesně tak podej oficialni zadost o umozneni pul uvazku nebo presnou smenu kvuli peci o dite . a Nech si od nich dat oficialni odpoved... uvidis ze uz se budou cukat. ... pocitej ale s tim, ze tam nebudes za oblibence. Zvazila bych rovnou jinou praci ale bojuj za vypoved kvuli odstupnemu a pokud pujdes na dohodu tak hlavne at v ni mas napsano, ze to je z duvodu pece o nezaopatrebe dite. pak totiz na UP nejsou zadne popotahovani a mas to jasne dane. ted jsem to resila takze vim o cem mluvim. 🙂 Hodne stesti

terry1512
29. čer 2019

@j.a.n.i jenže to není relevantní důvod odmítnutí.
Důvodem pro nevyhoveni nemůže být potřeba přijmout třeba dalšího zaměstnance.
Ty vyhovění by muselo provoz ohrozit natolik že by ho vlastně nešlo vůbec provozovat.
Což si těžko obhájí.

blondynka400
29. čer 2019

@eldrag odstupné proto, že nechce vykonávat práci dle PS? Tohle jsou fakt rady.... Nejhorší na tom je, že si většina ženských ani neuvědomuje, jak si na pracovním trhu tímto škodí a pak to odskáčou ty slušné...
@terry1512 nemáte pravdu .-)

terry1512
29. čer 2019

@blondynka400 když myslíte.
Konzultuji s inspektoratem práce, a tam asi ví bych řekla. 😉
Je to jen nechuť, a nenažranost zaměstnavatelů.
Ten zákonný nárok, těžko okecá.

blondynka400
29. čer 2019

@terry1512 pracuju v HR víc než 15 let, moc dobře vím o čem mluvím. Podobných případů jsem řešila desítky. A vy pravdu nemáte, ať vám na inspektorátu řekli cokoliv, bohužel tam fungují lidé, kteří mají znalosti jaké mají.
Nenažranost zaměstnavatelů 😀 A kdo vám dává výplatu? Ale jasně, klasika, zaměstnavatel je svině a všechny obírá, za to zaměstnanec je chudáček.... A to že je ČR sto let za opicema ohledně ZP je jiná věc a mění rovnost mezi zaměstnancem
a zaměstnavatelem v neprospěch zaměstnavatelů a má to negativní vliv na trh práce a i na výkon naší ekonomiky.

sudylichozrout
29. čer 2019

@blondynka400 nadavat na zamestnavatele patri uz v CR k folkloru. A vzdycky me rozesmeje to, ze z tech lidi, kteri remcaji, by nesel podnikat ani jeden. Presto vsichni samozrejme vedi, jak to ma ten kapitalisticky burzoust vest 🙂

To je jen takova poznamka pod carou 🙂

pathan
29. čer 2019

@terry1512 Vzhledem k tomu, že oprávněnost požadavku pak řeší soud a zaměstnanec je do rozhodnutí povinen pracovat dle pracovní smlouvy, je názor někoho z inspektorátu práce celkem k ničemu.

drep
29. čer 2019

A jak je to v situaci, kdy ambulantní lékař má jednu sestru, která se mu vrátila z rodičovské a požaduje úpravu pracovní doby. Ta je pochopitelně dána ordinačními hodinami a ty si lékař stanovil tak, jak vyhovují jemu.

terry1512
29. čer 2019

@pathan samozdrejme.
Akorát že k tomu soudu to v 99% nedojde.
Neb zaměstnanec to buď neví že ma to právo, nebo vi a pak se se zaměstnavatelem dohodne.
Když di to totiž zaměstnavatel neobhaji dostane celkem tučnou pokutu.
A ty důvodu pro nepovolení upravy prac. doby musí být sakra závažné.

@blondynka400 pak určitě víte že to právo má, a že se ho může i soudně domáhat.
Akorát u nás k tomu v 99 % nedojde. Viz výš.

terry1512
29. čer 2019

@drep pak by takový požadavek závažným způsobem ohrozilo provoz.
Tam by si nevyhoveni žádosti nejspíš obhájil.

Těžko ho obhájí například fabrika s 1000 zaměstnanci, nebo třeba supermarket a podobně.

blondynka400
29. čer 2019

@sudylichozrout jojo, v tomto směru s tebou musím souhlasit 🙂
@terry1512 jenže "normální" zaměstnavatel" si to obhájí 😀 Když se tedy budeme bavit o výrobě se směnným provozem. Ono to totiž není tak jednoduché, jak to zde podáváte 🙂

Mně hlavně fascinuje jedna věc, když byla žena před odchodem na MD/RD dobrý a kvalitní zaměstnanec, nějakou dobu pro zaměstnavatele pracovala, odchod na RD byl standartní a pod a po návratu z RD se chová normálně, domluví se na HR, se svým bývalým šéfem a má reálné požadavky, vždy se to dá nějak udělat, aby byly obě strany spokojené. Realita ale bývá taková, že ženy přijdou a začnou se ohánět ZP a dalšími podobnými radami jako jsou psané zde a pak je výsledek víc než jasný. Navíc většinou nejvíce "prudí" ty, které už před odchodem na MD/RD nebyly zrovna kvalitní zaměstnanci, odchod na MD nebyl úplně ok a pod....

blondynka400
29. čer 2019

@terry1512 víte vůbec něco o tom, jak funguje výroba, co má 1000 zaměstnanců? 😀 Teď nemyslím z pozice dělníka, ale z pozice top managementu 🙂

terry1512
29. čer 2019

@blondynka400 vím.
A fabrika měla přes 2500 zaměstnancu ve 2 směnné provozu, a přes to, to nebyl problem.
Někdo chtěl jen ranní, a oproti tomu někdo jen noční.
A ano když je zaměstnavatel ,,normalni" tak se jako lidi domluví. A budou spokojeni všichni. Jenže takových moc není.

A mimochodem jsem z těch které pracovaly před MD 5 let, můj odchod byl úplně normální. Při RD jsem chodila na brigádu k zaměstnavateli atd...
S původním šéfem ( muž ) nebyl problém domluvit cokoliv, byl vstřícný a napomocny.

Nova vedoucí ( žena ) je arogantní, na pozdrav ani neodpoví, všechno je problém.
Tak s takovou těžko něco rozumně domlouvat.

kata267
30. čer 2019

Pravo na zkracenou dobu sice je, ale z praxe teda zamestnavatel na tuto variantu vetsinou moc neslysi a vymahat si to "nasilne" pres inspektorat prace atd...no nevim teda jestli bych tam pak chtela v nastale atmosfere pracovat 😕 to bych se asi radsi poohledla fakt jinde

terry1512
30. čer 2019

@kata267 to je věc druhá , a tu si každá musí posoudit sama.

Na druhou stranu to že zaměstnavateli se moc nechce to umožnit je jejich problém. Ne můj, vzhledem k tomu že na to mám nárok.
Nechceš o.k, ( ja bych u takového taky dal pracovat nechtěla)
Tak zaplať odstupné a nebudem se trápit ani jeden.

pathan
30. čer 2019

@terry1512 Když jsi byla před mateřskou, tak jsi tedy pracovala výtazněji vice na noční, abys rodičům s dětmi umo6nila ranní směny a brala jsi různé půlsměny, abys rodičům s dětmi umožnila zkrácený úvazek?
A proč jsi z práce odcházela na dohodu bez odstupného, když zaměstnavateli stačí pohrozit inspektorátem práce a tam ti potvrdili, že je právo na tvojí straně?