• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Je zákonem dané, že matky můžou dělat jen určité směny?

20. listopadu 2012 
Maminky zdravím,chtěla jsem se zeptat jestli je nějak zákonem dané že matky od dětí mužou dělat třeba jen ranní směny.
Ja byla dnes v práci a tam mi oznámili,že mi nevyjdou vstříc se změnou pracovní doby.Chtěla jsem od 7-15 místo od 6-14.
Mám nárok si na tom trvat nebo sklopit uši a podepsat výpověd.Jinak synovi jsou v prosinci 3 a jsem vdana,kdyby to nějak měnilo situaci
Děkuji moc za vaše rady
19. lis 2012 v 15:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zaměstanavatel by vám to měl umožnit - je to dáno v Zákoniku práce, ale je tam jedno velké ALE. Je tam totiž větička, že to musí umožnit jen pokud tomu nebrání vážné provozní důvody a jak si již sama domyslíte, tak za tuhle větu se dá schovat cokoli.....
19. lis 2012 v 16:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
§ 241

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
19. lis 2012 v 16:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bradlovav Jojo přesně tak, vyhovět by ti měl, ale pokud to s odkazem na vážné provozní důvody odmítne, tak je na tobě, zda to nějak chceš řešit... odbory, inspektorát práce, soud.
19. lis 2012 v 17:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bradlovav ahoj řeším v této době něco podobného. Já mám nastoupit do práce 29.1. 13,ale dělala jsem R+O směnu což teď moct dělat nebudu. Nenech se zastrašit u mě to bylo tak,že jsem jednala s mojí nadřízenou věčně po telefenu pak jsem začala studovat na netu na co mám právo a přesně jak holky píšou máš právo na úpravu pracovní doby. Já jsem se naštvala a začla to řešit písemnou formou,protože co je psáno to je dáno :slight_smile: napsala jsem normálně žádost o změnu pracovní doby a poslala doporučeně a HLAVNĚ žádala jsem jejich vyjádření k mojí žádosti. Načež - řekla bych hned jak jim to došlo telefonát a nadřízená povídáá,že jsem snad věděla,že pro mne má jen tu R+O a že tedy nechápe mou žádost tak jí říkám,že jsem o této variantě nevěděla a ona,že se samozřejmě vyjádří a vyjádřili. Bylo mi napsáno že NAKONEC moje pracovní místo bylo zrušeno a že ve firmě proběhla reorganizace a nemají ani jinou pozici pro mě z čehož vyplívá,že bych snad měla dostat odstupné a 2 měsíční výpověď na čemž chci trvat. Zrovna zítra v 8,00 mě čeká schůzka se zaměstnavatelem tak se tady na netu připravuju :slight_smile: a hrozně se těšim jsem vykleplá jak ratlík,ale nedám jim to zadarmo. Hlavně to jsem ještě zapoměla napsat nesklápěj uši a pokud bude chtít výpověď dohodou,chtěj tam mít zahrnutý důvod tvého propuštění (nadbytečnost,zrušení místa...) je to hodně důležitý pro pracák.
19. lis 2012 v 18:33  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pozor na pojmy - výpověď dohodou - tento termín právně neexistuje,přesněji řečeno je to dle zákonů ukončení pracovního poměru dohodou - tak tam pokud to není vyloženě napsáno, tak není odstupné! Odstupné ze zákona je u Výpovědi - Výpověď z pracovního poměru. Tak jenom pozor na to, co podepisujete. U výpovědi by to mělo být 2 měsíce výpovědní doba + odstupné dle odpracované doby. Skončení pracovního poměru dohodou - většinou se to dělá tak, že tam do ní napíšou 5 platů odstupného. A jak už to padlo, říci, že pracovní pozice byla zrušena - to je velmi časté... U nás se to dělá tak, že prostě jen název té pozice přejmenuje a je to :angry:
19. lis 2012 ve 20:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Docela mi tohle tema prislo vhod.Mame u nas holcinu ktera se do krve hadala se sefem ze jako matka samozivitelka nesmi delat osmicky.Tak ji nechal na dvanactkach.Je to blbost nebo ne?Me se to zda uhozene ze je lesi delat osmicky a byt pul dne doma nez delat dvanactky nocni,denni
20. lis 2012 v 17:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@antynka1 Docela mi tohle tema prislo vhod.Mame u nas holcinu ktera se do krve hadala se sefem ze jako matka samozivitelka nesmi delat osmicky.Tak ji nechal na dvanactkach.Je to blbost nebo ne?Me se to zda uhozene ze je lesi delat osmicky a byt pul dne doma nez delat dvanactky nocni,denni jde to tak brat i naopak.Ze zamestnavatel ji z provoznich duvodu chtel dat na osmicky a ona mu osocila tim ze je matka samozivitelka
20. lis 2012 v 18:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@ladus88 Tak není pravda, že by je dělat nesměla, ale pokud se u vás dají dělat jak 12ky, tak osmičky, tak má pravdu, že může trvat na tom, že chce zůstat na těch 12kách a musí jí být vyhověno, neb to provozní důvody evidentně umožňují... a je možné, že ji to s ohledem na hlídání takhle vyhovuje víc.
20. lis 2012 ve 21:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek