Jsem na RD, můžu si vydělat na HPP?

kecalka2
13. pro 2017

Ahoj maminky,nemohu nikde najít,tak snad mi poradíte.Mám 2,5leté dítě,manžel přišel s tím,že by mohl jít v lednu do soukromé školky a já bych šla do práce na hlavní pracovní poměr.Rodičák stále pobírám,ale teď nevím,jestli mi ho nevezmou.Všude se píše něco jiného,nebo jsou to starší články.Musím asi potom zajít na sociálku a doložit pracovní smlouvu,že ano.Může vůbec malej do školky bez toho,aniž by mi RP vzali?Děkuji

zmrz_lina
13. pro 2017

Nevezmou. Vyplácení RP s případným dalším příjmem už nesouvisí, můžeš si přivydělávat dle libosti, klidně na HPP. Malého můžeš dát i v klidu do školky, t je omezení pouze pro děti do 2 let (max. 46 hodin měsíčně ve školce), ale toto omezení se tě už netýká.

kecalka2
autor
13. pro 2017

Moc moc děkuji🙂

angelinie
13. pro 2017

@zmrz_lina Muzu se jet zeptat...toto omezeni se tyka statnich skolek, nebo obecne i treba soukromych apod?? Dekuji

zmrz_lina
13. pro 2017

@angelinie těch, které pobírají dotace (což můžou být i některé soukromé) 😉

j.a.n.i
13. pro 2017

@zmrz_lina Ne, týká se to obecně všech školek a obdobných zařízení... to zda berou dotace na to nemá vliv - tedy krom toho, že u těch, co je berou je větší šance, že na to UP přijde, ale pokud na to náhodou přijdu i u školky, která je nebere, tak stejně RP vracíš.

stuplakova
13. pro 2017

@kecalka2 Pokud je dítě straší dvou let, tak můžeš nastoupit do práce na HPP a rodičák si dočerpáš při práci, ukončíš jen rodičovskou dovolenou, ale rodičovský příspěvek budeš brát dále dokud ho nevyčerpáš 🙂

zmrz_lina
13. pro 2017

@j.a.n.i díky za doplnění a upřesnění. 😉

j.a.n.i
13. pro 2017

@zmrz_lina Není zač, ono tak jak to říkáš ty by to pravda bylo logičtější... ale naše zákony logické nejsou.

zmrz_lina
13. pro 2017

@j.a.n.i no nelogické je už to, že je omezený počet hodin v "hlídárnách", ale jestli si platíš chůvu na 8h/den od pondělí do pátka, to nikoho nezajímá... 😀

j.a.n.i
13. pro 2017

@zmrz_lina Tak to mi zas přijde celkem logický... protože je v principu jedno, zda si hlídáš dítko ty, babička zadarmo nebo si platíš chůvu, pořád to dítko má péči jednoho dospělého na 1 (2 či 3), prostě "rodiný" model.

zmrz_lina
13. pro 2017

@j.a.n.i jako jasně, s klasickou školkou 1 ucitelka/25 děti (část dne 2 učitelky) se to nedá srovnávat,ale třeba tam,kam chodil malý, byla 1 ucitelka na cca 5 dětí, což je srovnatelné s tím,když babča hlídá vic vnoučat...

janka_kr22
13. pro 2017
Uživatel janka_kr22 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od janka_kr22.

@zmrz_lina No s tím ale asi moc nepočítá, prostě většina si chůvu 8 h/den, od pondělí do pátku platit nikdy nebude 🙈. Prostě se to snaží nastavit spravedlivě pro všechny...

bacika
14. pro 2017

@kecalka2 Od dvou let může jít malý do školky a ty můžeš jít do práce a nikdo ti nic nevezme, budeš brát výplatu i rodičák zároveň. Je to tak fajn vyřešené, protože bych se připravila že bude malý často nemocný.

zmrz_lina
14. pro 2017

@janka_kr22 no mne spíš přijde,že to je právě dost blbě nastavené právě vůči těm,které by třeba na nějakou tu brigádu šly, protože by se jim peníze hodily, ale nemají poblíž rodinu/možnost hlídání zdarma (za málo). Ten, kdo si může dovolit chůvu,to vůbec neřeší. Takže já bych to spíš viděla jako nespravedlivé vůči těm,kterým by se to hodilo nejvíc.

j.a.n.i
14. pro 2017

@zmrz_lina Tak na tu brigádu zas ale povětšinou stačí těch 46 hodin měsíčně...

laurinka2016
14. pro 2017

Taky se přidám s dotazem a když se nastoupí do práce při rodičovské dovolené musí se to někde hlásit? Popřípadě kde a jak je to s tím když dcera onemocní? Partner nemůže na paragraf že? A pokud jsem dobře pochopila tak od nového roku nelze rodičovský příspěvek vyčerpat dříve

j.a.n.i
14. pro 2017

@laurinka2016 Pokud dítko do 2 let nechodí do školky, tak práci jako takovou nikde nehlásíš. Ano, pokud ty bereš rodičák, tak partner nemá na dítě nárok na OČR a rodičák naopak půjde čerpat ještě rychleji.

laurinka2016
14. pro 2017

@j.a.n.i dcera má dva roky a začali jsme chodit do jeslicek které si hradime proto právě nevím jestli se někde to zaměstnání má hlásit měla bych nastoupit od nového roku a co se týče toho rodicaku tak podle papíru co přišel by se to mělo nové vypočítávat z denního vyměřovacího základu násobit ho třiceti a z toho 70% tudíž nedostanu více jak o 400 co mám teď a rodicak pokračuje dále 8 měsíců, myslela jsem že si ho budu moct zvednout na těch 11500 a tím zkrátit dobu rodičovské

j.a.n.i
14. pro 2017

@laurinka2016 Jo aha, no tak pokud si měla malý plat tak to si ho "nad svůj plat" zvednout nemůžeš, tohle omezení zůstává... ruší se to omezení na 11500,- a tedy ti s vysokým platem budou moct mít rodičák třeba 15000,-
A jinak ne, pokud už dítku byly 2 roky, tak nikde nic nehlásíš.