Jsem na ÚP. Kde si mám vyřídit mateřskou? A kdy?

kaceenka81
27. čer 2007

ahojky.jsem vedená na úřadě práce,a zajímalo by mě kde si mám jít vyřídit mateřskou.na sociálku?a kdy?předem nebo mám nárok až se to narodí?jestli někdo víte tak prosím poradte sem z toho zmatená.děkuji ☹

iza
8. črc 2007

zulik dík 😉 uf tak to bude na dlouhé lokty..dostat z fakulty potvrzení to se rovná zázraku 😀 😀

sisstin
8. črc 2007

iza: no to znám 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

zulik
8. črc 2007

tak držím palečky a hlavně se maminky nenervujte, ať máte zdravá mimča 😉

consti
8. črc 2007

Holky a jak je to v případě, že by ženě, která je po škole a tudíž ještě nenašla práci a jinak pracovala spíš jen brigádně napsal doktor rizikové??Dostává mateřskou až těch několik týdnů před porodem nebo z čeho žije?Není to můj případ, jen mě to jako studentku končící VŠ zajímá, jak to vlastně je, když ani třeba nastačí nastoupit do práce a má rizikové...

kajjinka
9. črc 2007

ahoj holky, taky mam podobny dotaz, jsem studentka a zaroven pracuji, cast uvazku je normalni pacovni smlouva a cast je pouze na dohodu o provedeni prace, v pripade, ze bych otehotnela, tak se mi materska bude pocitat jen z toho uvazku a nebo i z te smlouvy? problem je, ze jde o dva ruzne zamestnavatele...chjo diky za odpoved

kaceenka81
autor
9. črc 2007

holky děkuji za odppovědi ale přiznám se že se v tom pořád moc neorientuju...napíšu to takhle:pracovala jsem od 3.2001-31.3.2006,pak byla na pracáku od 1.4.2006-7.11.2006,pak mě vyhodili,půl roku jsem byla doma ,platila si zdravotní a soc.pojištění sama,a ted jsem opět na pracáku od 28.6.2007

onno
11. črc 2007

Děkuji za odpovědi.V srpnu dostanu poslední podporu a v září si mám zajit na socialku.Ale to už budu vdaná,ale zapsaná furt doma u mamky.Nevíte jak je to ze socialkou když už budu vdaná a těhotná?

lu777
11. črc 2007

koukám, že je to složitý jako obvykle... já jsem dělala na živnosťák, ale nebylo mi dobře, tak jsem zůstala dva týdny doma (vymodlené mimi, tak jsem nechtěla hlavně na začátku nic riskovat)
firma si mezitím najala někoho jiného, ochrana tam není žádná, když má člověk živnosťák, tak je na volné noze, že..
teď nevím, jestli se můžu jít nahlásit na pracák? mohla bych si najít nějakou brigádu, ale vzhledem k rostoucímu bříšku pochybuju, že by si někdo chtěl dělat problémy 😉
nevíte někdo, jestli se můžu nahlásit na UP? a zmrazit živnosťák, abych nemusela platit zdr. a soc. pojištění?

petka136
21. črc 2007

POchopila jsem to dobře, že když jsem teď na mateřský s dvouletým synem, měla bych mít nárok na mateřskou počítanou ještě z platu v zaměstnání? Nebo mám nárok jen na rodičák, který pobírám už teď? Poraďte, mamka mi tvrdí, že když jsem doma jen dva roky a něco, že mám nárok na normální mateřskou. Já nevím.

sisstin
21. črc 2007

petka: no to asi nemáš..v té ochranné lhůtě jsi 6 měsíců po tom, co jsi odešla z práce...což už nejsi 😉

lajla
21. črc 2007

lu samo, ze se nahlas na pracak, přerus zivnost, ja jsem taky kdysi mela zivnostak, ted ho mam na dva roky preruseny, konci mi to koncem srpna, takze jdu prodluzovat znovu..zamestnala jsem se normalne, ale smlouva mi skoncila ted v cervnu, jsem na nemocenske
akorat z pracaku dostanes asi uplne minimum, ale nebudes muset platit soc a zdrav pojisteni, kamoska to tak dela kazdy rok v lete, neni tolik prace, a dostava kolem 1800, uplna almuzna, ale aspon neco.. u zivn se to vypocitava z rocniho prehledu, ktery se samo kazdy snazi snizit na minimum kvuli danim, takze proto tak malo penez
dalsi vec je materska u tebe: pokud jsi neplatila nemocenske pojis po dobu nejmene 180dni, tak nemas narok na materskou ale az na rod prispevek ode dne porodu

mic01
5. zář 2007

Ahojky.Chtěla bych se zeptat jak je to s vyplácením mateřské z pracáku před porodem

monuska89
22. led 2014

ahoj holky chci se zaptat já mám nastoupit na materskou dovolenou a chteji vsude po me chteji dolozit papiry z roku 2012 a v te dobe jsem byla na pracaku a pak jsem od 1.7 do konce roku byla zamestnaná. tak kam mám všechno ještě skocit si pro papíry než mě doktorka napise mateřskou at uz pak tam mužu jen podat.díky za odpovedi

leejlaa
22. led 2014

@monuska89 A kde všude to chtějí doložit? Na sociálce to mají vše v systému, vidí od kdy do kdy si kde pracovala, taky jsem tam byla se radši zeptat, a slečna mi vyjela veškerý zaměstnání, a od kdy do kdy jsem tam byla, tudíž jsem nemusela dokládat vůbec nic, pokud ale je vše v pořádku, např. pokud Tě zaměstnavatelé vždy přihlásili i odhlásili, mě se stalo, že mě jednou zaměstnavatel neodhlásil. Pak nejspíš chtějí doložit, že jsi za poslední dva roky odpracovala alespoň 270 dní (byla jsi účastna nemocenského poj.), což je jedna z podmínek pro nárok na PPM. Nepíšeš, jestli jsi zaměstnaná, nebo jsi na ÚP. Papír od doktorky VŽDY odezvdáváš do posledního zaměstnání. Jsi v ochranné lhůtě předpokládám. Pokud jsi momentálně na ÚP ( přesto ale v ochr. lhůtě) , tak Ti paní doktorka napíše do papíru nástup na mateřskou 6 týdnů před porodem, Ty pak ten papír odneseš do posledního zaměstnání, paní účetní už se o zbytek postará. Důležité je, jestli vůbec splňuješ všechny podmínky, pro to, abys měla vůbec nárok.

monuska89
22. led 2014

a jestli na to mám nárok to se dozvím za jak dlouho asi ? abych nebyla zbytecne doma zadarmo já sem tedka na neschopence do pátku a pak už mám nástup na mateřskou dovolenou? no já už se v tom nevyznám protože každej mě říka něco jinýho.

leejlaa
29. led 2014

@monuska89 Tak to si můžeš zjistit už teď, jestli nárok máš 🙂 Ve zkratce pro nárok na PPM musíš mít
– ke dni nástupu na PPM odpracováno minimálně 270 dní s účastí na sociálním pojištění za poslední 2 roky
– ke dni nástupu na PPM musíš být účastna soc. poj., případně být v ochranné lhůtě, která je 180 dní po ukončení zaměstnání (pokud zaměstnání trvalo dobu kratší než 180 dní, tak je to pouze tolik dní, kolik trvalo zaměstnání)

Jestli si na neschopence nehraje roli, důležité je, že jsi zaměstnanec, nebo jsi v ochr. lhůtě a otěhotněla jsi za trvání prac. poměru. A samozřejmě je nejdůležitější ta první podmínka 270 dní. Píšeš, že rok 2012 jsi byla zaměstnaná od července do konce roku což je cca 180 dní, no a abys splnila tu podmínku, musela bys být zaměstnaná v roce 2013 alespoň dalších 90 dní , což z textu nepoznám, ale Ty to víš🙂 Takže pokud je vše splněno , neschopenku si nech ukončit už teď, a rovnou Ti doktorka napíše papír na PPM, který odezvzdáš v práci, vypadá to, že Ti to vychází na těch 6 týdnů před, podle termínu porodu? Možná, že už to píšu pozdě, a jsi na mateřské 🙂))