Jsem na ÚP. Kde si mám vyřídit mateřskou? A kdy?

kaceenka81
27. čer 2007

ahojky.jsem vedená na úřadě práce,a zajímalo by mě kde si mám jít vyřídit mateřskou.na sociálku?a kdy?předem nebo mám nárok až se to narodí?jestli někdo víte tak prosím poradte sem z toho zmatená.děkuji ☹

terkaz
27. čer 2007

ahojky, ja jsem to mela myslim tak,ze jsem donesla na pracak papir z gyndy , ten papir by ti mela dat doktorka sama , vypise tam termin porodu a nastup na materskou. a z pracaku me poslali na socialku,ale to by ti meli taky na pracaku rict, teda pokud chodis k nekomu rozumnymu...myslim,ze to bylo tak 😉

kitka123
27. čer 2007

ahoj, jo je to presne tak, papir z gyndy na pracak, papir z pracaku na socialku, takze mas jeste cas, gynekolog ti to stejne napise az nejdriv tech 8 tydnu pred porodem

kaceenka81
autor
27. čer 2007

děkuji za info,ste moc hodné.takže můžu jít taky na mateřskou předem?slyšela sem že když nepracuji tak mám na ní nárok až se to narodí.

denousek
27. čer 2007

ahoj no ja myslim ze at pracujes nebo nepracujes tak na materskou se porad chodi stejne nevim jak to je ale myslim 8 tydnu pred terminem porodu 😉

marrha
27. čer 2007

Ahoj myslím,že je to podle toho jetli si před tím pracovala,jak dlouho a jestli splňuješ určité podmínky..
Já jsem taky na pracáku,ale nemám nárok na nemocenskou ani na mateřskou,protože jsem byla 4 roky na mateřské s dcerou...4 roky měla v únoru,ale to už jsem byla těhotná,takže mám smůlu...
Mám nárok rovnou na rodičák hned jak se to narodí.

ladydi
27. čer 2007

No tam mám v tom trochu bugr. dostala jsem od zaměstnavatele ukončení prac. smlouvy když jsem nastoupila na neschopenku. Mám zjištěno že jsem zaměstnaná dokud nenastoupím na mateřskou, o tu prý mám žádat už přímo na sociálce, tož to chápu, ale když si po 3letech pořídíme další mimi, to už jako nic nedostanu, nebo jak???

marrha
27. čer 2007

Ladydi měla jsem v tom bugr taky prolítala jsem sociálku,pracáky psala jsem i do právní poradny a ohledně mého případu mi řekli všude stejně,na nic nemám nárok jen na podporu počítanou z předešlé mateřské takže až do porodu budu brát jen 2OOO,-můžu si zažádat na sociálce o doplacení,ale spočítali manželův plat a máme smůlu ☹

je tam plno kliček,takže ty to pak můžeš mít jinak...Kdybych byla s malou na MD 3 roky,počítali by průměr s předešlého zaměstnání,ale že jsem byla doma 4 roky,jako bych v životě nepracovala,což je dost síla!!!!!!
Vzhledem k tomu,že určité skupiny lidí celý život nepracují a žijí se sociálních dávek a berou nehorázné sumy!!!!

lajla
27. čer 2007

ladydi prvni vec: pokud jsi nebyla ve zkusebce, tak te nemohl vyhodit..pak existuje ochranna lhuta pro tehulky, tzn. ze pokud nastoupis na materskou do 6mesiců od ukonceni prac pomeru, tak ti nemocesnkou plati zamestnavatel, on to pak zase dostane zpatky od socialky, takze to neni z jeho penez..pak je materska a tu vyplaci vzdy socialka, dostanes papir od dr. ale ta se vypocitava z posledniho zamestnani, nemocenska se tam nezapocitava
mi konci prac smlouva ted k 30.6, nemocenskou mi plati zamestnavatel, a materska se mi vypocte z platu pred nemocenskou

sisstin
27. čer 2007

lajla: já taky končím teď 30.6 😕

ladydi
27. čer 2007

lajlo, no jelikož naše firma k 1.1.2007 přecházela na s.r.o., tak nám řekli že buď podepíšeme výpověď a novou smlouvu s novou zkušební lhůtou a nebo máme smůlu, nedostali jsme samozřejmě ani odstupné k té výpovědi. Jenže 10.1. jsem zjistila že jsem těhu a 17.1. jsem ze zdravotních důvodů musela zůstat doma, takže asi tak ... 😒

marrho, tak o té nepracující části státu mi ani nemluv a to jim přispívají ještě na pouť 😠 😠 🙄 jako bych je vykopala z tohohle státu a hned by bylo dost peněz na všechno potřebné.

majka07
27. čer 2007

kacenka, mateřská ti bude vyplácena 6 týdnů před porodem, na UP musíš donést papír od doktorky. To jak jsi slyšela bude platit až možná od příštího roku.

onno
27. čer 2007

Ahoj jsen na pracáku teď mně bude končit podpora.Mám si pak zajít na socialku.Z práce mně vyhodili .Hotel koupil někdo jinej a přived si majitel svoje lidi.Čekám na odstupný a ještě mně dluží jednu výplatu.Chtěla jsem se zeptat.Mám nárok na socilku když jsem těhotná? Bydlím s mamkou naši jsou rozvedeni a se sestrou.Žijem v rodinném domě.

jolav
7. črc 2007

Ahoj nárok na peněžní pomoc v mateřství máte pokud jste v předchozích 2 letech před termínem porodu odváděli pojištění alespoň po dobu 270 dní. Do toho se počítá i doba kdy jste vedeny na úřadu práce. Pak můžete dostat mateřskou (výše je zhruba těch 7500) i těch 6 týdnů před porodem. Po porodu už pak dostávají příspěvek, který = rodičovskému, všechny maminky.

zulik
8. črc 2007

maminky z pracáku, pozor taky na to, jestli jste neotěhotněly ještě v době, kdy jste pracovaly, ochranná lhůta pro těhotné je půl roku.pak by vám musel vyplácet případnou nemocenskou nebo mateřskou bývalý zaměstnavatel, v případě organizace malé /do 25 zaměstnanců/ příslušná správa sociálního zabezpečení podel sídla firmy.

sisstin
8. črc 2007

onno: záleží, jestli si vedeš vlastní domácnost..pokud ano..tak nárok na sociálku máš...jinak máš nárok pouze v tedy..pokud je čistý příjem domácnosti, kde žiješ do 10 000 😉

já jsem na pracáku od 1.7, skončila mi smlouva...samozřejmě mi ji nikdo nepodlouží, když v sprnu odcházím na mateřskou 😉 PN mi doktorka nedala..takže jsem si to odkroutila do 25tt..ale s tím už jsem trapná 😅

na ÚP jsem byla vedená naposledy v srpnu minulého roku..a jelikož jsem měla hodně slušnou podporu v nezaměstnanosti (bývalé dobře placené zaměstnání 😵 ), vyčerpala jsem ji celou...tudíž teď nemám nárok na podporu..musíš pracovat rok v kuse...a na socku nárok nemám též...bydlím s rodiči ještě..takže čistý příjem domácnosti je samozřejmě vyšší než 10 000 😉

naštěstí přítel je na tom dobře...takže to nějak vydržím 😉

zulik
8. črc 2007

pokud nevznikne nátok na mateřskou-peněžitou pomoc v mateřství, což je 6-8 týdnů před termínem porodu, vyplácí se rovnou rodičák ode dne porodu, je to od 1.1.2007 částka lehce přes 7500,- To vyplácí sociálka pod městským úřadem dle místa trvalého bydliště.

sisstin
8. črc 2007

zulik: já myslela nárok na podporu v nezaměstnanosti, že nemám nárok 😉 na mateřskou jo...a nevíš náhodou, jak to je..když mi mateřská vychází nižší než rodičák? Můžu zažádat hned o ten rodičák? 😕

zulik
8. črc 2007

můžeš brát mateřskou a bude ti ji doplácet sociálka do 7500,-, nebo se můžeš také písemně mateřské vzdát a bude ti celou částku 7500,- vyplácet sociálka.

sisstin
8. črc 2007

zulik: aha..díky 😉 tak to asi bude lepší se jí hned vzdát, než každý měsíc žádat o doplatek? 😕

zulik
8. črc 2007

je fakt, že některé úřady vyžadují každý měsíc potvrzení od plátce mateřské, kolik vyplatily peněz/ikdyž se to nemění/ ale záleží na úřadu, už jsem se ale s tím setkala.raději si to ověř u vás na MÚ, ať se nepřipravíš o korunky před porodem. ale pokud jsem to dobře pochopila, ty asi stejně budeš mít nárok až od porodu, nečetla jsem si to tak zpět

sisstin
8. črc 2007

zulik: já nevím..já jsem doufala, že mi tu mateřskou začnou vyplácet normálně 6 týdnů před porodem..v práci jsem skončila teprve před týdnem 😕 jestli mi to dají až po porodu..tak to bude teda docela krušné 😲 😲

zulik
8. črc 2007

aha, tak to bys měla nárok od bývalého zaměstnavatele. a myslíš, že to bude tak málo? podmínku 207 dnů pojištění v posledních dvou letech asi splňuješ? počítá se i pracák.

sisstin
8. črc 2007

zulik: splňuju 😉 no..pokud jsem slyšela dobře, tak mateřská se vypočítává jako 69% z posledních tři platů...ale nevím, jestli z hrubých nebo čistých 😕 pokud z čistých..tak to já mám 8000 😒 takže 69 % z 8000 je rozhodně míň než těch 7750 😕

zulik
8. črc 2007

jde se na vyměřovací základy /což je něco jako hrubý plat/ rok zpět a je to 69%.ale u tebe to moc tedy nebude 😒 každopádně, tvé první kroky se žádostí o peněžitou pomoc v mateřství budou k bývalému zaměstnavateli /ochranná lhůta 6 měsíců/

sisstin
8. črc 2007

zulik: tak já se v tom nevyznám...mně zas tvrdili, že to bude vyplácet pracák...ale počítat se to bude z těch platů z posledního zaměstnání 😕 každopádně můžu poděkovat svojí "skvělé" paní doktorce, která mi prostě neschopenku nedá..ani kdybych se stavěla na hlavu 😒 stejně mi budou muset poradit na tom pracáku..každopádně díky za rady 😉

zulik
8. črc 2007

tak to by každopádně měly poradit, já dělám na OSSZ takže tohle trochu znám 🙂 navíc bývalý zaměstnavatel se chce téměř vždy ze všeho vyvléct 🙂

sisstin
8. črc 2007

zulik: no..bývalý zaměstnavatel je Ahold 😠 takže se mnou pěkně vyčurali...jako těhotnou mě nutili dělat až 14 hodin denně bez volna..a všem zvyšovali platy..ale mně ne, že to prý nemá cenu, když stejně skončím 😠 pracovní smlouvu jsem měla na dobu 6 měsíců..s tím, že pak na neurčito..jenže to už jsem otěhotněla..tak mi to prodloužili ještě o 2 měsíce..protože beze mě by byli v čoudu..a pak mě pěkně vykopli

iza
8. črc 2007

ahoj holky, prosím poraďte:po porodu bych měla dostávat rovnou rodičák(jako student co přerušil školu, do porodu mi mateřskou paltí škola). Nevíte jestli už teď musím na sociálku si o to zažádat nebo až po porodu? abych něco nepromeškala... 😕 😅

zulik
8. črc 2007

http://www.hledampraci.cz/pracovni-pravo/maters...
sisstin, jukni na tohle. iza, neboj, nic ti neuteče, když půjdeš až po porodu, vše ti doplatí zpětně. určitě budeš potřebovat od školy nějaké potvrzení o výplatě.

sisstin
8. črc 2007

zulik: díky moc 😵 jsi zlato 😵