Jsem na ÚP. Kdybych otěhotněla, na co mám nárok?

terezka87
25. lis 2012

Ahojky, potřebuju poradit. Jsem od 11. listopadu na pracáku. Kdybych teď otěhoněla na co mám nárok??? Díky 🙂

blahova_andrea
25. lis 2012

no jestli se ptáš na mateřskou a rodičák, tak na mateřskou mít nárok nebudeš, půjdeš z úp rovnou na rodičák, jaký si budeš moct stanovit záleží na víc věcech, ale tak to už ti poradí přímo na sociálce

terezka87
autor
25. lis 2012

takže si budu moct zase vybrat nebo budu muset zůstat na 4 roky
@blahova_andrea

blahova_andrea
25. lis 2012

@terezka87 ono už se nevybírá přímo na kolik let, teď je daná částka 220.000,- kč a je na mamince za jak dlouho si ji vybere. něco si nastaví a každé tři měsíce to může měnit. ale jsou tam omezení předchozím příjmem (počítá se ale i příjem manžela nebo partnera). když měl někdo minimálně mzdu, tak nemůže chtít pobírat 11.000,- měsíčně, ale přesně ti ty částky a omezení nepovím. ale určitě to bude volnější než dřív si myslím. hlavně díky tomu druhému příjmu. když ty nedosáhneš na určitou částku díky pracáku, tak se bude počítat příjem partnera, ale doma budeš ty. ale jak to přesně máte, to ti fakt poví spíš na té sociálce, když jim řekneš, jak jste doma na tom 😉

terezka87
autor
25. lis 2012

Díky moc 🙂
@blahova_andrea 🙂

j.a.n.i
25. lis 2012

@terezka87 Ty sama by sis vybrat nemohla a dostala bys automaticky na 4 roky, ale pokud partner bude mít k datu narození dítka teoretický nárok na mateřskou, tak stačí doložit papír s jeho příjmy a můžeš vybírat.