Jsem těhotná a končí mi smlouva, můžu na pracák?

simca932
22. zář 2014

ahoj jsem těhotná zítra začínám 24 týden a 1.10 mi končí smlouva na dobu určitou. Můžu se přihlásit na pracák a jaké papíry tam mám vyplnit? nebo kde se mám zeptat na jaké příspěvky mám nárok? prosím odepiště mi na tenhle email: simcatom@seznam.cz

martinahost
22. zář 2014

Ahoj a jste na neschopence? Ak ano, tak na pracák se hlásit nemusíte a ak máte nárok na materskou tak až do nástupu na materskou budete na neschopence..

j.a.n.i
22. zář 2014

Ano, pokud aktuálně pracuješ, tak se můžeš přihlásit na UP a budeš pobírat podporu, max. po dobu 5 měsíců a pak pokud máš odpracovaných alespoň 270 dnů a tohle zaměstnání bylo delší jak půl roku, tak budeš mít nárok na PPM, papíry na ní budeš dávat tomuhle zaměstnavateli.

bielamacka
22. zář 2014

Ahoj, pokud jsi na neschopence, tak na pracák nemusíš. A pokud jsi předtím pracovala minimálně 270 dní, tak máš nárok na PPM. U gynekologa, kam chodíš, si před nástupem na mateřskou, který je 32 nebo 34tt, nech vyplnit žádost o peněžitou pomoc v mateřství a tu dones k tomu zaměstnavateli. Pokud jsi nepracovala víc než 270 dní v kuse, tak ti PPM asi nedají. Rodičák potom dostane úplně každý, ale myslím, že by ti ho dali automaticky na 4 roky.

adypro
23. zář 2014

Doporučuji jít na neschopenku a překlenout tak dobu, co byste byla jinak nezaměstnaná, protože byste ztratila nárok na mateřskou. Já jsem byla loni v podobné situaci, smlouvu jsem měla na dobu určitou, tak jsem prostě požádala lékařku o neschopenku, vysvětlila jsem jí to a bylo. Jinak jsem poctivě pracovala a neschopenku nikdy neměla, proč bych kvůli pár měsícům měla přijít o mateřskou? Paní doktorka nedělala problémy. Dokonce jsem měla vycházky 6 hodin v kuse (kontrola stejně nebyla). 6 týdnů před TP jsem nastoupila normálně na mateřskou a po ní jsem si mohla volit délku rodičáku. Z pracáku ztrácíte možnost volby, automaticky máte RD na 4 roky.
Zpětně jsem za to moc ráda, byla to taková doba odpočinku a byl čas řešit jiné problémy a prostě si odpočnout, nachystat se.
Akorát doporučuji si to vše nahlásit na pojišťovnu (že jste na neschopence i po skončení smlouvy, nepředávají si to sami, pak jsem to musela dokládat zpětně a nastoupit na nechopenku min. 3 týdny před koncem smlouvy - první 2-3 týdny proplácí totiž zaměstnavatel, pak až sociálka).

infokonik
23. zář 2014

@j.a.n.i Otázka je nyní Diskuse, aby bylo možné doplnit informace. Hezký den a děkujeme za upozornění.

j.a.n.i
23. zář 2014

@adypro To co píšeš je naprostá blbost... to jestli bude nebo nebude nárok na mateřskou záleží pouze na splnění 2 podmínek a to:
- mít za poslední 2 roky "odpracovaných" 270 kalendářních dnů
- na PPM nastupovat buď za trvání pracovního poměru nebo v ochranné lhůtě po jeho skončení
A na ochrannou lhůtu má vliv pouze délka trvání toho zaměstnání, to jestli bude po jeho ukončení na UP nebo na neschopence je úplně jedno.

misa198948
26. lis 2015

Zdravim snad mi nekdo odpovi chci sw zeptat...jsem tehotna vim uz cca mesic...prukazku sem dostala 25.11 a smlouva mi konci 30.11 pracovat chci nemam komplikace...poradite co delat prosim sem v koncich...☹

xpila
26. lis 2015

@misa198948 Co konkrétně chceš poradit? Vždyť se na nic neptáš.

misa198948
26. lis 2015

Chci vedet jestli to mam rict a nebo pockat az po smlouve..?

xpila
26. lis 2015

@misa198948 Pokud nemáš práci pro těhotnou zakázanou, tak to říkat samozřejmě nemusíš. A hlavně takhle v začátku bych to rozhodně neříkala.

misa198948
26. lis 2015

Jsem v 11 tydnu...uplne tezkou praci nemam ..ale kokegyne v praci rikali ze i kdyz to reknu treba pristi tyden...muzou mi napadnout tu novou smlouvu..ze sem.jim to zatajovala...

xpila
26. lis 2015

@misa198948 Ty ale nemáš žádnou povinnost zaměstnavateli říkat, že jsi těhotná. Nevím, proč jsi to vůbec říkala kolegyním, když ještě ani nemáš za sebou 1. trimestr.

misa198948
26. lis 2015

Nevito vsechny jen 2 co mi pomahaji usnadnovat praci...🙂