Jsem těhotná ve zkušební době, můžou mě vyhodit?

misulinka90
25. zář 2013

V předchozím zaměstnání mám odpracované teméř tři roky ( musela jsem ho změnit z důvodu změny bydliště), vztahovala by se na mě ta ochranná lhůta těch 180 dní i z bývalého zaměstnání??

tynaaa33
30. říj 2017

Ahojky. Mohla bych vás poprosit o radu? Od dubna 2014 do 31.8.2017 jsem byla OSVČ. Od 1.9.2017 jsem nastoupila do zaměstnání a mám tříměsíční zkušební dobu a smlouvu na dobu určitou, na rok. Dnes jsem zjistila, že jsem těhotná.. Co mám teď dělat? Budu mít na něco nárok? Vím, že jakmile příjdu na gynekologii, doktor mě pošle na rizikové těhotenství, protože jsem před půl rokem prodělala mimoděložní těhotenství. Práci malm fyzicky i psychicky náročnou... Děkuji za vaše názory a odpovědi. Přeji krasný den 🙂

martinato1989
30. říj 2017

@tynaaa33 pokud sis platila při OSVČ nemocenské pojištění a to nejméně 270 dni v posledních dvou letech a jsi teď zamestnana, pak mas nárok normálně na mateřskou. Ale... pokud pujdes na neschopenku, muže se stát ze te zaměstnavatel ve zkušebce po 14 dnech nemocenské ukončí pracovní poměr ve zkušební době, pak si můžeš zažádat o peněžitou pomoc v mateřství a to si budeš vyřizovat na pracaku.

oliiiiiiii
11. lis 2017

Prosím všechny o radu, už jsem zoufalá 😞 1.9. jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale zjistila sem, že jsem těhotná. Bohužel jsem včera dostala výpověď ve zkušební době. Jelikož mám termín 25.4. a na mateřskou mám nastoupit 14.3., už je marný hledat jinou práci, tak se musím nahlásit na úřadě práce. Z čeho mám ale největší strach je to, zda mám nárok na ten půlrok mateřské a pokud ano, od koho vlastně? V předchozím zaměstnání jsem pracovala 4 roky a prac.poměr ukončila k 31.8. Prosím o radu 😞

brokovich
11. lis 2017

@oliiiiiiii Info z internetu ohledně mateřské v r. 2018: Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou plátcem nemocenského pojištění. To znamená, že jste buď klasicky zaměstnaná, nebo v tzv. ochranné lhůtě, která činí 180 dnů od zániku nemocenského pojištění. Splňovat musíte i další podmínku pro nárok na dávku, tj. účast na pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM. ....Stěžejní tu je datum nástupu na tu mateřskou dovolenou.

zmrz_lina
11. lis 2017

@oliiiiiiii bohužel nárok na PPM nemáš.
@brokovich ochranná lhůta trvá maximálně 180 dní, ale je tam také druhá podmínka,a to že trvá tak dlouho,jako poslední zaměstnání. Takže se tazatelka do ochranné lhůty už nevejde a dostane automaticky čtyřletý rodicak. Ten lze případně změnit přes otce dítěte.

oliiiiiiii
11. lis 2017

@zmrz_lina Jestli to chápu, tak jsem bez mateřské a navíc si ani nemůžu vybrat, na kolik let půjdu na rodičák??

brokovich
11. lis 2017

@zmrz_lina Děkuji, to jsem nevěděla.

zmrz_lina
11. lis 2017

@oliiiiiiii bohužel. Rodičovský příspěvek bys pak mohla změnit přes otce dítěte. Tam stačí, aby mu v práci vyplnili papír s výší denního vyměřovacího základu a na základě toho můžeš RP měnit 😉

oliiiiiiii
11. lis 2017

@zmrz_lina ale četla jsem, že by od 1.1.2018 měl vejít v platnost nový zákoník, kde už ty 4 roky nebudou podmínkou? Tak snad to tak opravdu bude 😕

oliiiiiiii
12. lis 2017

@zmrz_lina můžu se ještě zeptat, kde bych našla informaci, že je ta ochranná lhůta buď 180 dní nebo podle délky posledního zaměstnání? Všude uvádí jen těch 180 dní. A i když jsem byla ve zkušební době s ukončením k 12.11. tak bych se stále měla do těch 180 dní vejít?

zmrz_lina
12. lis 2017

@oliiiiiiii tady http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk..., je to toto "Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo."

zmrz_lina
12. lis 2017

@oliiiiiiii Ještě je otázka, jestli jsi otěhotněla až v novém zaměstnání,nebo jsi otěhotněla za trvání předchozího pracovního. Pokud už za trvání předchozí práce, pak bys měla nárok na delší ochrannou lhůtu, ale nevím,jestli by ti to vyšlo

lenula02
30. lis 2017

Ahoj holky, poradí někdo i mě jak to je?
Celý čas tj.7 pracuji. Ne u stejné firmy ale nikdy jsem nebyla na úřádu, jednoduše práce bez přestavky. Do nové práce jsem nastoupila 23.10. O měsíc později jsem zjistila, že jsem těhotná. Pracuji jako Vedoucí s obuvi, tzn. nošení težkých bot a lezení po štaflích. Nevím, pokud bych to řekla na vedení, co se může/nemůže stát. Pokud by mě vyhodili ve zkušební době( což je asi logický) tak budu mít nárok na MD a z čeho se bude tahle MD případně počítat ?
Děkuji za vysvětlení...
🙂

zmrz_lina
30. lis 2017

@lenula02 pokud tě vyhodí ve zkušební lhůtě, pak na MD s největší pravděpodobností nedosahnes, protože ochranná lhůta bude jen tolik dní, kolik bude dní od 23.10.k datu výpovědi.