Jsem těhotná ve zkušební době, můžou mě vyhodit?

misulinka90
25. zář 2013

V předchozím zaměstnání mám odpracované teméř tři roky ( musela jsem ho změnit z důvodu změny bydliště), vztahovala by se na mě ta ochranná lhůta těch 180 dní i z bývalého zaměstnání??

lumixii
17. zář 2015

@somalicats já vím, že se ptám jak hloupá pořád do kolečka 😀 tak pro velký úspěch ještě jednou. 14 dní od zaměstnavatele mi končí 25.9. dříve mě vyhodit nemůžou. Pokud by to udělali toho 25.9. tak se tam vejdu nebo ne? Já totiž nevím, kdy se nastupuje na mateřskou, si to už nepamatuji, matně si pamatuji, že to je kolem 38 týdne - ASI 😀

xpila
17. zář 2015

@somalicats Kdyby ji propustili ve zkušebce, tak nárok na mateřskou nejspíš mít nebude, protože by nestihla na MD nastoupit v ochranné lhůtě. Ale záleží na tom, kdy by ji propustili.

xpila
17. zář 2015

@lumixii Ty jsi teda otěhotněla ještě v tom předchozím zaměstnání? Na mateřskou se nastupuje 8-6 týdnů před TP

lumixii
17. zář 2015

Já mám zkušebku "naštěstí" jen 1 měsíc, a tj, do konce září. Tak by si na to nemuseli vzpomenout, a nechat to běžet 😀

lumixii
17. zář 2015

@xpila JJ když jsem byla ve výpovědní lhůtě. V červnu jsem dala výpověď. Dali mi dvou měsíčku. 16.7. jsem měla poslední MS. takže někdy na přelomu červenec/srpen se mohlo zadařit.

somalicats
17. zář 2015

@xpila Jo, to by záleželo na konkrétním datu, jestli se do té lhůty ještě vejde nebo už ne. Ale jestli má termín koncem dubna, tak by se vejít ještě mohla, kdyby šla na MD 8 týdnů před porodem...

xpila
17. zář 2015

@lumixii Tak ona se ti ale zkušebka o PN prodlužuje, resp. se po dobu PN přeruší a běží pak dál, až když nastoupíš zpět ☹ Nicméně i kdyby tě vyhodili, tak bys to stihnout měla.

@somalicats Tak ona se jí hlavně po dobu téhle nové práce zastavila, takže by to mělo být ok.

lumixii
17. zář 2015

@xpila Kéž by to tak bylo.. Jen doufám, že mi TP neprodlouží až na první týden v květnu 😀 podle MS by to mělo být 21.4. ale podle ULZ jsme o 1 týden mladší, takže to vypadá na konec dubna. Doufám, že v tom nebudou figurovat 1 - 2 dny. 😒

veeeraf
17. zář 2015

Můžou tě vyhodit a taky vyhodí

xpila
17. zář 2015

@veeeraf Ty máš snad věšteckou kouli? 🙄

@lumixii Hele i tak by ti to mělo vyjít.

somalicats
17. zář 2015

@xpila Jo, už jsem si vytáhla kalendář 😀. Měla by to dát.

xpila
17. zář 2015

@somalicats Já taky, i těhotenskou kalkulačku 😀

andusa1566
17. zář 2015

@ty_na a kdyz sem splnila podminku odpracovanych 270 dni...a presla ze zamestnani rovnou do druheho a oznamym mu po zkusebce ze jsem tehotna bude mi ta penezita pomoc v materstvi se pocitat od noveho zamestnani nebo toho predchoziho

xpila
17. zář 2015

@andusa1566 Z nového.

lumixii
17. zář 2015

@xpila
@somalicats Holky díky moc, jste zlatý. 🙂

zuzina24
8. říj 2015

ahojte ja tiez potrebujem poradit som zo slovenska a pracujem uz 2 roky v cechach pod ceskou firmou zmluva mi konci 30.11. 2015 som tehotna cca v 6 tt neviem ci vydrzim do konca zmluvy pracovat kedze robim 12 hodin ranne a nocne v ziadnom pripade nebudem ohrozovat miminko. chcem sa spytat ci mam narok na nejaku ochrannu lehotu ci ma moze prepustit. ak mi nepredlzia zmluvu 1.12.2015 sa budem hlasit na slovensku na urad prace a ziadat o podporu v nezamestanosti neviem ci budem mat na nu narok ani z coho mi ju budu platit alebo sa dat na nemocensku uz teraz koncom 10. mesiaca az som v nejakej ochrannej lehote prosim ak viete na koho sa obratit alebo komu napisat o radu a pomoc tak mi dajte prosim vediet. Dakujem za kazdu jednu odpoved.

10hana1989
13. říj 2015

ahoj holky, ted jsem z toho docela jelen ....pracovala jsem u jednoho zamestnavatele dyl jako jeden rok, ted jsem byla na pracaku dva a pul mesice a ted jsem ve zkusebce, pokud bych odesla na neschopenku a vyhodili by me, tak na neschopenku narok mam do kdy? a pak na materskou? uplne jste me s tema lhutama rozhodili a nejak jsem se prestala orientovat 🙂 dekuju za radu

tsambika1
13. říj 2015

@zuzina24 pokud máš smlouvu na dobu určitou, tak ta prostě skončí (pokud ti ji neprodlouží) a žádná ochranná lhůta v tomto případě není.

10hana1989
13. říj 2015

¨mám smlouvu na dobu neurcitou, ale nepredpokladam, ze by si me tam nechali, mam v planu tajit dokud to pujde, jen me zajimalo, jak by to bylo, kdybych na neschopenku musela

j.a.n.i
13. říj 2015

@10hana1989 Pak bys mohla být na neschopence do konce těhotenství, resp. do konce šestinedělí, protože je dost reálné, že bys nárok na mateřskou neměla, neb by ti nevyšla ochranná lhůta.

verrrick
14. říj 2015

Zdravím ženy. Vím, že tady padlo už spoustu dotazů, ale jsem z toho pořád nějak "v lese", tak sem přidám i svůj případ/dotaz.. Zaměstnaná jsem od letošního srpna, přesněji od 19.8. - na HPP, předtím jsem byla na tříletém rodičáku se synem, před rodičákem byly jen brigády, přivýdělky - vše bez smlouvy.. Smlouvu mám ale jen na dobu určitou, a to do konce tohoto roku ( 31.12.2015 ), se zkušební dobou 2 měsíce.. Před měsícem jsem se dozvěděla radostnou zprávu, od května budeme čtyři, a tak se ptám - budu mít nárok na nemocenskou? Když ano, tak až po uplynutí zkušební doby? Nebo těhotenství pořád tutlat, a až po uplynutí zkušební doby nastoupit na nemocenskou? Když mám smlouvu jen do konce roku, co pak - platí nemocenskou stát, když už vlastně nebudu zaměstnaná? Navíc, během prvního měsíce nástupu do práce jsem musela s malým na paragraf - 9 dní, počítají se mi tyto dny také do zkušební doby, nebo se mi o tyto dny zkušební doba prodlužuje? Mateřskou neřeším, to vím, že na ní nároku mít nebudu - nemám odpracováno dostatečně.. jen prostě řeším tu dobu do porodu... Navíc, práci mám fyzicky dost náročnou, pracuji jako operátorka výroby, tři směnný provoz, přesčasy, hluk, zvedání těžkých kusů do palet a stojanů.. Budu ráda za pomoc a radu holky. Mějte krásný den 🙂

xpila
14. říj 2015

@verrrick OČR se do zkušebky nepočítá, tudíž se ti o ní prodlužuje. Nárok na nemocenskou máš rovnou, není to nijak omezené (vždyť OČR je obdobný statut jako nemocenská a to jsi čerpala).
Je jedno, kdy na nemocenskou nastoupíš (i když tu samozřejmě určuje doktor a ne ty), ale samozřejmě pokud to budeš ještě ve zkušební době, tak tě po 14 můžou propustit. Nicméně předpokládám, že bys stejně tak jako tak byla na PN až do konce šestinedělí, tak by to bylo jedno, na mateřskou tak jako tak nárok nemáš.

verrrick
14. říj 2015

@xpila Moc děkuji za odpověď.. Takže, pokud jsem správně pochopila, i kdybych odešla na nemocenskou dříve, než po ukončení zkušební doby, mám na ni nárok, i kdyby mě zaměstnavatel vyhodil - bez udání důvodů, a to může, když jsem ještě ve zkušební době že.. Prostě si pak to placení "přebere" stát? Chápu to správně? Až do konce šestinedělí... Já s tak stupidně ptám pořád, ale já radši takhle nejdřív, než někde na úřadech. V práci to je teď taky na nic, nikomu nic nemůžu říct - letěla bych pryč hned, jako těhotná a ve zkušebce... Tak otravuji tady na koníkovi no 😀

xpila
14. říj 2015

@verrrick Tak jako tak platí po 4 dnech PN sociálka, tak je to jedno.

holubice.petra
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
xpila
14. říj 2015

@holubice.petra A proč to píšeš sem? 😕

10hana1989
14. říj 2015

@j.a.n.i dekuji 🙂

holubice.petra
14. říj 2015

@xpila je jsem se preklikla a vlozila nechtene...omlouvam se 😉

andusa1566
15. říj 2015

Dobry den chtela jsem se zeptat,jestli tady nekdo tomu rozumi amuze mi na par otazek odpovedet....V zari jsem uspesne dookoncila studium ktere se taky pocita do tech 270 dni odpracovanych....pote jsem hned nastoupila do prace...co kdybych ted byla dejme tomu 3 mesice na pracaku a jak bych se dozvdela ze jsu tehotna,tak by me znama hned zamestnala abych mela narok na tu penezitou pomoc v materstvi. Melo by mi to vyjit ne? su mlada a pokousime se o miminko mesic tak doufam ze to brzo vyjde.... A pak prece zpetne 2 roky pocitaji jestli ty podminky splnuji a zapocitava se i to studium

xpila
15. říj 2015

@andusa1566 No, nárok na mateřskou by měla. Jen teda nevím, proč rovnou plánuješ být na pracáku a radši nejdeš pracovat někam normálně 😕 Ale samozřejmě tvoje věc.