Jsem těhotná ve zkušební době, můžou mě vyhodit?

misulinka90
25. zář 2013

V předchozím zaměstnání mám odpracované teméř tři roky ( musela jsem ho změnit z důvodu změny bydliště), vztahovala by se na mě ta ochranná lhůta těch 180 dní i z bývalého zaměstnání??

verrrick
11. lis 2015

Tak se omlouvám, jsem to špatně přečetla i pochopila, už neumím asi ani číst.. 😀 Nárok na mateřskou nemám, to vím, jen mě zajímalo, jak se pak počítá nemocenská dávka, když to poslední zaměstnání trvalo jen tak krátkou dobu a předtím nebylo nic na smlouvu... Díky a pardon za otravování... ;)

skiss
11. lis 2015

děkuji za odpověď @xpila

baaja
24. lis 2015

Holky chtěla bych se na něco zeptat a hned na začátku se přiznám, že jsem nečetla všechny příspěvky. Jsem ve 23tt a dnes jsem dostala jak výpověď (k 30.11), tak od doktorky neschopenku kvůli nějakým zdravotním problémům. Jsem ve zkušební době, která mi končí také k 30. 11. Chci se jen zeptat, jak je to s ochrannou lhůtou? Paní na sociálce mě řekla, že ochranná lhůta je tak dlouhá, jak dlouho jsem byla zaměstnaná (v mém případě 90 dní). Chápu tedy dobře, že díky ochranné lhůtě mám nárok na mateřskou? Těch 270 dní, které jsou podmínkou bych měla mít k 30. 11 splněno. Děkuji předem za odpovědi a omlouvám se, jestli už tady takový dotaz padl..

xpila
24. lis 2015

@baaja Jednak jsi určitě nedostala výpověď, ale zrušení pracovního poměru ve zkušební době. A pokud jsi v době obdržení zrušení byla práceneschopná, tak je to zrušení neplatné. Nicméně po 14 dnech PN ti stejně zrušení můžou dát. Stejně tak pokud jsi na PN, tak se po tu dobu přerušuje zkušební doba, ta by doběhla až tehdy, když by ses vrátila do práce (pokud tě tedy dříve nepropustí).
Co se týče ochranné lhůty, tak je to přesně tak, jak ti říkala. Maximálně je 180 dní, ale zároveň max. tolik, kolik trvalo poslední zaměstnání. Nicméně je také podstatné, jestli jsi otěhotněla už v předchozím zaměstnání, to by se pak ochranná lhůta počítala ještě jinak (tady to je celkem dobře popsané http://www.podnikatel.cz/clanky/nemocenske-davk...).

baaja
24. lis 2015

@xpila jo já to napsala špatně, došlo ke zrušení ve zkušební době. Každopádně moc děkuji za vysvětlení, nebo spíš ujištění. To zrušení jsem jim už podepsala, protože mi nic jiného nezbývalo, chtěl mi to zrušení dát k dnešnímu dni a já potřebovala být jakoby zaměstnaná do 30. 11, aby mi vyšlo těch 270 nutných dnů. Teď mi šlo hlavně o tu ochrannou lhůtu. Ještě jednou moc děkuji

manssake
3. únor 2016

Ahoj holky,
omlouvám se, možná to tu už někde padlo, ale nikdy to nebyl přesně můj případ, tak bych se ráda ujistila 🙂 Od 18.4. 2015 jsem pracovala na HPP, předtím jsem byla na škole. Smlouva mi končila 31.12.2015, kterou jsem nechtěla prodlužovat kvůli chování zaměstnavatele, dokonce jsem asi 11.12 2015 šla na neschopenku kvůli zádům, na které jsem dodnes. Včera jsem zjistila,že jsem těhotná a nevím tedy, jestli kdybych zůstala na neschopence, jestli bych měla nárok na mateřskou a nebo jestli to mám risknout a zkusit si narychlo najít nějakou práci a přečkat zkušební 3 měsíce.

holcicka115
5. říj 2016

Ahoj, mám taky dotaz. Právě jsme zjistili, že čekáme miminko. Ale já jsem po třech měsících, kdy jsem byla na úřadě práce, nastoupila do práce. Ale jsem těhotná. Vím, že až půjdu k lékaři, nechá mě doma na rizikovém, jelikož jsme před dvěmi měsíci o miminko přišli. Ale mám obavy, že jakmile řeknu v práci, že jsem těhotná, dostanu výpověď. Proto se chci zeptat, když mě doktor nechá na neschopence a v práci dostanu výpověď, jestli mi dale poběží neschopnost a kdo by mi ji platil? Mám v tom hrozný zmatek.

vesnicanka17
7. lis 2016

Ahoj holky chci se zeptat. jsem teď ve zkušební době a jsem v 11tt. Pracuji jako servírka v nekuřácké restauraci. Když zaměstnavateli oznámím po zkuš.době že jsem těhotná můžu tam dále pracovat když se budu cítit dobře ? Teď to zvládám ale obědy přes poledne mi dávaj zabrat. Může mi pak napsat tedy gynekolog neschopenku ? Nechci tam pak běhat s břichem. Ono to u těch servírek nevypadá moc dobře. Jak to bude pak s penězi do porodu ? Děkuji

miruska72
12. lis 2016

Ahoj holky. Prosím o radu, čekám první miminko a vůbec nevím jak to je tedy se zamestnanim, s neschopenkou a s mateřskou. Nastoupila jsem do zaměstnání 3.10.2016 s tím že mám 3 měsíce zkušebn dobu, jenže týden pred nástupem jsem zjistila že jsem ve 3 týdnu. Do prááce jsem tedy nastoupila, nikomu nic nerekla, jenže ted 10.11.2016 mi doktorka napsala neschopenku, v práci se to rozneslo, vsichni už si začali všimat bříška a šuškat si o tom. Prosimvás, muže mi nekdo napsat jak to ted bude? Co jsem tady četla tak mam asi zřejme počítat, že za 14 dnu, tedy 24.11.2016 mě zamestnavatel ukončí pracovní poměr...ale co bude potom? Neschopenku mi bude tedy platit sociálka po celou dobu? Ale to muzu mit pracovni neschopnost kdyz zadnou praci nebudu mít? To se budu muset jit nahlasit na úřad práce jako nezamestnana ne?

A s tou mateřskou je to tedy jak? Dostanu normalne mateřskou nebo nedostanu po celou dobu ani korunu nebo jak to je?
Neni potom jednodušší se vzít s přítelem aby mi mateřskou vypočítali z jeho platu? Nebyla bych na tom potom lépe? Vim že kamaradka otehotnela a nemela odpracovan ani den, hned po skole proste otehotnela, ale s pritelem se vzali a ona dodnes dstava normalne materskou kterou jiii pocitaji z platu ted uz jejiho manžela.
Moc prosim o zodpovezeni vsech otazek, a hlavne predem moc děkuji..

manssake
12. lis 2016

@miruska72 ahoj,ano můžou ti po 3 měsících zkusebky ukončit pracovní poměr,ale neschopenka ti poběží porad,v podstatě az do konce šestinedělí,prototze nebudes mit nárok na materskou. Po konci šestinedělí si zazadas o rodičovský prispevek,který ti automaticky nastaví na 4 roky nebo si muzes zařídit prave rodičovský příspěvek pres přítele (manželé byt nemusíte) a pak si ho muzes navolit na jak dlouho budes chtit 😉

marketka888
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anup
9. led 2017

pracuji pod aganturou 8 měsíc jsem ve 3. měsíci těhotenství, i když to do toho rou nějak dobojuji, budu mít nárok na mateřskou.

sabca20
25. led 2017

Ahoj,
10.10.2017 jsem nastoupila do práce. 7.11. mě přesunuli na jiné místo, ale pořád stejný zaměstnavatel..
20.1. jsem zjistila že jsem těhotná.. budu mít nárok na nemocenskou?
Drive jsem nikde nepracovala, je to mě první zaměstnání. Nárok na rodičovskou nemám? A na mateřskou nastoupim automaticky na čtyři roky? Děkuji za odpovědi 🙂

nikousek1988
17. únor 2017

Dobrý den,
Mám takový dotaz holky.
Nastoupila jsem do nového zaměstnání a nedávno mě zjistila doktorka,že jsme těhotná a,že jsem ve 14tt( podotýkám,že jsem nic netusila) Moje zkušební doba mě konci 28.2. 2017 ( smlouvu mám na dobu neurčitou) a předtím jsem byla asi po Novém roce cca týden nemocná.
Chci se zeptat když jsem byla nemocná ve zkušební době,jestli se mi prodlouží zkušební doba, jestli když bych jim to řekla,tak by mě vyhodili tak či tak. ? Nebo mám vydržet až mě to skončí?
Děkuji za odpověď
Hezký večer maminky

messias
17. únor 2017

@nikousek1988 vyhodit te muzou, ve zkusebce nemusi uvadet duvody vyhazovu a ukaz mi zamestnavatele, ktery si necha dobrovolne tehotnou, ktera za chvili stejne odejde.. ja byla v podobne situaci a sefce jsem to rekla az po zkusebce a pochopila to.. ale musis to oznamit mylsim do konce tretiho mesice tehotenstvi, ale tim si ted nejsem jista

messias
17. únor 2017

@sabca20 naopak, nemas nárok na mateřskou, budes nejspis jako ja na neschopence do konce sestinedeli a pak rovnou rodicak..

konik_mischel
17. únor 2017

@nikousek1988 prodloužit zkušební dobu ti může zaměstnavatel o dobu, co jsi byla práce neschopna, ale nemusí. Záleží na něm. Pokud zaměstnavateli řekneš, že jsi těhotná, může tě vyhodit i nemusí - je to sázka do loterie, ale já bych zvážila to, jestli je to práce, do které se chci po mateřské vrátit, tak bych hrála fér hru a o těhotenství řekla, pokud plánuješ se tam nikdy nevracet, tak bych asi mlčela. Já měla ze zaměstnání zkušenost, že se nechovali fér, tak jsem těhotenství nahlásila až když už o nic nešlo, protože jsem odcházela jinam, ale v tom novém zaměstnání jsem to řekla ještě před podpisem smlouvy - přišlo mi dost trapný nastoupit tam těhotná a nic neříct a navíc se ke mě chovali férově, tak proč to neoplatit? A víš co? Práci jsem dostala i tak - ve 4. měsíci, pracovala jsem tam do MD a jsme domluveni, že můžu po mateřské pracovat z domova... takže i happy endy se dějí 😉

absintka19
17. dub 2017

@messias musi oznamit az nastup na materskou, zadne do 3.mesice, to je nesmysl.

messias
18. dub 2017

@absintka19 😂 takze by jim to zamlcela a delala by stejne tezkou praci jako normalne ? To asi tezko. Tehotenstvi musis oznamit, uz z toho duvodu ze kdyby se neco v praci stalo a ona prisla o dite, tak by to nejspis bylo na ne, ne ? A pokud by na materskou nemela narok, tak by tam byla jak dlouho ? Zda se me jako hovadina rict ze to oznamovat nemusis ( oni na to casem nejspis stejne přijdou, ze )... hele to je fuk, ja se dohadovat nebudu 🙂

absintka19
18. dub 2017

@messias rikam pravdu, precto si zakonik prace. Nevyznas se v tom, nerozdavej rady.

luciehutt
18. dub 2017

Oznamovat se fakt nemusí.. byla jsem měsíc v nové práci když jsem otěhotněla. Kdybych nešla na neschopenku kvůli komplikacím tak jsem mohla dělat dál a nikdo by mi nic nemohl 🙂.

konik_mischel
18. dub 2017

@messias těhotenství oznámit vůbec nemusíš, ale pokud děláš těžkou práci nebo směnuješ a chceš využít možnosti úpravy náplně práce nebo pracovní doby ( např. absence nočních), je logické, že zaměstnavateli důvod říct musíš, ale pokud nechceš žádné úlevy a úpravy ve stávající práci, je jen na tobě, kdy zaměstnavateli těhotenství nahlásíš- tvá povinnost je to potom až před nástupem na MD (ale neznám nikoho, na kom by to nebylo vidět dřív) 😎

nikousek1988
4. kvě 2017

@messias Tak to holky dopadlo dobře. Jsem stále zaměstnaná a úplně mě tímto překvapili 🙂
Teď jsem už 25tt+1d
Můj zaměstnavatel mě dokonce drží místo. Takže úplně super.
Děkuji za Vaše odpovědi

glumglumglum
5. srp 2017

Dobrý den, dámy. Omlouvám se za dotaz. Příspěvky jsme poctivě přečetla a v každém je trochu jiná informace. Tak se pro jistotu zeptám, jestli jsem to správně pochopila. Odpracováno mám 17 měsíců. Chytře jsem na jaře dala výpověď z práce, kde jsem byla zaměstnaná přes rok a nastoupila hned po výpovědní lhůtě do nové práce. Po měsíci jsem zjistila, že nové pracovní místo není uplně pro mě a rozhodla jsem se pro výpověď ve zkušební době. Zapsala jsem na měsíc na pracovní úřad, abych si uklidnila nervy a měla jsem klid na hledání nového pracovního místa. V té době jsem zjistila, že už jsem byla těhotná, když jsem podávala výpověď ve zkušební době. S mým vzdělaním nemám problém najít si práci. Hned jsem si práci našla, ale mohla jsem nastoupit až 1.8. Tudíž v 8. týdnu těhotenství. Pokud by vše dopadlo v pořadku tak mám v plánu to oznámit před koncem zkušební doby. Chci být férová...A teď můj dotaz: nejhorši varianta je výpověď ve zkušebce ze strany zamestnavatele. To bych měla do nástupu na mateřskou 3 měsíce. Tudíž stahovala by se na mě nějaká ochraná lhůta? V nějakém příspěvku je 180 dní. To by mi pak vyšlo a v nějakém pouze doba trvání předchozího pracovniho poměru to by bylo 12 týdnů max. To by mi pak asi spíše nevyšlo. Takže bych pak tedy na mateřskou nárok neměla? Ale na rodičovský příspěvek ano? Né, že by mě nějak tížila finanční situace, ale kdybych neměla nárok na mateřskou tak bych musela být 4 měsíce bez jakéhokoliv příjmu? Moje práce je docela fyzicky a psychicky náročná tak pochybuji, že bych si v 5 měsíci těhotenství na 2,5 měsíce našla zaměstnáni. Dámy moc Vám děkuji, za Vaše rady a postřehy, jak by jste v mé situaci postupovaly.

morningstar
5. srp 2017

@glumglumglum zaměstnavateli bych to oznámila až po skončení zkušební doby s tím, ze pokud chceš byt jo "ferova" tak se s nim muzes domluvit na ukončení PP dohodou v době, kdy by jsi nárok na mateřskou uz mela. Ochranná lhůta je pokud vím 180 dni nebo doba předchozího zaměstnání, pokud je kratší než těch 180 dni.

peta00
20. říj 2017

Ahoj holky,
oživuji diskuzi.Mám pár otázek a ráda bych znala odpovědi.Mám syna,kterému teď na začátku listopadu budou 3 roky.Teď mi končí rodičák.Od 15.9. jsem nastoupila do
nové práce na plný úvazek,kde mám zkušebku 3 měsíce a smlouvu na půl roku.Dnes jsem zjistila,že jsem těhotná.Vím,že na PN mám nárok,ale nevím jestli dostanu mateřskou?Pracuji v nemocnici.Předtím jsem pracovala 2 roky,kde jsem otěhotněla těsně před ukončením poměru.Mateřskou jsem dostala.Nyní jsem zaměstnaná zpět u stejné nemocnice,akorát jiné odd. a nevím jestli na ní mám nárok.Nechci zažít,že bych brala těch 3800,- nebo kolik to dělá.😒

anetka1701
20. říj 2017

@peta00 byla jsi na rodičáku v zaměstnaneckym poměru? Bojím se že jestli ne, tak nárok nebude...

rebe
20. říj 2017

@peta00 Chápu to dobře, že předchozí pracovní poměr skončil a nyní máš novou smlouvu, byť u stejného zaměstnavatele? V tom případě musíš pro nárok na mateřskou znovu splnit podmínky. Jinými slovy, nárok na mateřskou mít nebudeš. Pokud je ale otec dítěte nemocensky pojištěn, můžeš výši rodičovské volit podle jeho příjmu.

peta00
20. říj 2017

@rebe Nemocenské pojištění dělá zaměstnavatel automaticky,že?Nejsem si jistá.Pokud ano,pak by to neměl být problém

rebe
20. říj 2017

@peta00 Pokud je zaměstnanec, tak ano, je pojištěn a můžeš volit přes něj 🙂