Jsem těhotná ve zkušební době, můžou mě vyhodit?

misulinka90
25. zář 2013

V předchozím zaměstnání mám odpracované teméř tři roky ( musela jsem ho změnit z důvodu změny bydliště), vztahovala by se na mě ta ochranná lhůta těch 180 dní i z bývalého zaměstnání??

kamino
25. zář 2013

Vztahovala,ale materskou ti budou pocitat z posledniho zamestnani. Byt tebou,tak tehotenstvi ututlam a po zkusebce s tim teprve vyjdu ven,protoze tehotnou uz pak vyhodit nemohou.

prcekverunka
25. zář 2013

Taky bych to tutlala. Já jsem v práci o těhotenství řekla až na konci 4. měsíce. Ne z důvodů jako ty, ale prostě jsem si říkala, že není kam spěchat.

kitinka76
25. zář 2013

@misulinka90 zapírat, zapírat, zapírat 😉 jasně že tě ve zkušebce můžou vyhodit z jakéhokoliv důvodu

misulinka90
autor
25. zář 2013

Ale doba na nemocenské se přeci do zkušebky nepočítá ne?? 😖 Jinak děkuji za reakce.

janesafari
25. zář 2013

Já to taky tajila...že sem těhotná sem věděla od 4 tt a jen sem čekala,než dostanu těhu průkazku...Tajila sem to zhruba do 8-9 tt...a pak sem mistrové ukázala fotku s ultrazvuku a šla sem marodit...Dýl bych to ani neutajila.už od 6 tt. sem to já sama na sobě poznala a bylo vidět i bříško a hlavně prsa,a s ženskýma na šatně,které byly zvědavé až až-by to nešlo...A navíc sem dělala 12-ctky RANNÍ-NOČNÍ...A ikdyž sem ani jednou nezvracela,bylo mě blbě asi až do 11 tt...

j.a.n.i
25. zář 2013

@misulinka90 Ne, doba nemocenské se do zkušebky nepočítá... a jinak to jestli se ti počítá i ochranná lhůta 180 dní z bývalého zaměstnání záleží na tom zda si byla prokazatelně těhotná i v tom minulém zaměstnání.

rajcato
25. zář 2013

misulinko90, doporučuju pročíst zákoník práce: http://business.center.cz/business/pravo/zakony...
"Ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec zrušit pracovní poměr písemně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance." Takže po dvou týdnech nemocenské už s tebou pracovní poměr rozvázat můžou. Jak bylo psáno ostatními výše, doporučuju s informací, že jsi těhotná, vyjít ven až po zkušebce. Pak už ti výpověď dát nemůžou. Ale pozor, pokud máš uzavřenou prac. smlouvu na dobu určitou (např. na půl roku), po uplynutí této doby ti pracovní poměr u zaměstnavatele končí tak či tak. Co se týká ochranné lhůty a vyplácení mateřské z předchozího zaměstnání, nejsem si takhle z hlavy jistá, ale myslím, že důležitou roli hraje taky to, kdy ti ten předchozí (tříletý) pracovní poměr skončil - pokud jsi zaměstnání vystřídala poměrně plynule, mělo by to být ale bez problémů;)

pisisvori
25. zář 2013

@j.a.n.i a to i když byla ve výpovědní lhůtě, tak je tam ta ochranná lhůta???? A pak má teda nárok, jak na neschopenku a tak na mateřskou?
Jak by to bylo když bych otěhotněla ve výpovědní době v jednom zaměstnání?

A jak když bych otěhotněla ve zkušební době?? Chtěli jsme druhé mimi a tak jsem kůli tomu nezměnila práci a samozřejmě 3 měsíce se nedařilo a pak jsem v 6t t potrtila. Už to tam nejde vydržet protože mám už víc jak rok práce na 2 a víc úvazku přestože pracuju na částečný. Ale chtěla bych vědět co se stane, když bych právě otěhotněla ve výpovědi nebo ve zkušebce?
Jestli bych měla na něco nárok?
Díky

mysicka_lb
25. zář 2013

Ahojky, těch 180 dní je doba do nástupu na mateřskou, který je 6 - 8 týdnů před porodem. Podle mě, pokud jsi teď v 5. týdnu a vyrazili by tě, se do této lhůty nevejdeš - mělo by Ti zbývat více než 180 dní do nástupu na mateřskou, ne? V předchozím zaměstnání už jsi byla těhotná, nebo jsi otěhotněla až v tomto zaměstnání? Jinak radím jako všichni ostatní - tutlat, tutlat, tutlat minimálně po celou dobu zkušebky.

j.a.n.i
25. zář 2013

@pisisvori No, to záleží na mnoha okolnostech, obecně když otěhotníš ve výpovědní lhůtě, tak nárok na mateřskou mít asi nebudeš, protože je tam sice 180 dní ochranná lhůta, ale pravděpodobně nevyjde, záleží kdy přesně v té výpovědní lhůtě člověk otěhotní.
Když otěhotní ve zkušebce, tak zas záleží na tom jak to je dál... pokud bude dál normálně pracovat, tak nárok mít nejspíš bude, pokud půjde hned s mokrým testem na neschopenku, tak je dost pravděpodobné, že ho zaměstnavatel vyhodí a tím pádem na mateřskou mít nárok nebude.

j.a.n.i
25. zář 2013

@mysicka_lb Hlavně pokud by zakladatelka otěhotněla až v tom novém zaměstnání, tak nemá ochrannou lhůtu 180 dní, ale jen tak dlouhou jako je to poslední zaměstnání.

pisisvori
25. zář 2013

@j.a.n.i díky moc

takže měnit nebudu☹, to je hrozný bordel, tohle, prostě normálně makáš jak černý xx let a pak jen kůli tomu , že změníš práci a bez přestávky makáš dály tak nemáš na nic nárok☹

j.a.n.i
25. zář 2013

@pisisvori Nemyslím, že je nutné jít programově hned s čerstvým testem na neschopenku, takže pak nárok na mateřskou vyjde i při změně zaměstnání...

pisisvori
26. zář 2013

@j.a.n.i nojo, ale když otěhotním před koncem výpovědi,bude to na mě za 3 měsíce určitě vidět. I teď mám po prvním těhu břicho jak v 5 měsíci🙂🙂,když ho povolím🙂

d_dee
27. lis 2014

Zdravím všechny, mam takový problém, o kterém se tu nikdo nezmiňuje. Co když jsem nastoupila do zaměstnání a byla už v té době ve 2. měsíci???? Nyní mám měsíc zkušební doby za sebou, další dva měsíce před sebou. To mám čekat až mi uběhne zkušebka? To se snad ani nedá, když pak budu v 5. měsíci těhotenství, ne? A co potom vedoucí řeknu? Že jsem to nevěděla? Tak a teď raďte 🙂

alneka
27. lis 2014

@d_dee ve zkušební době se na tebe ochrana nevztahuje, takže tě můžou kdykoli vyhodit jako jakéhokoli jiného zaměstnance, na to pozor. Takže zbývá jedině tajit až do konce zkušebky. A pak už je to na tvém svědomí 🙂

xpila
27. lis 2014

@d_dee Čekat do konce zkušebky samozřejmě nemusíš, ale pak musíš počítat s tím, že tě můžou v rámci zkušebky propustit. A co potom řekneš je přece na tobě.

berblin
27. lis 2014

@d_dee ahoj, jedna moje kolegyně nastoupila do práce ve 3.měsíci, nikomu nic neřekla. Druhý den, co uplynula její zkušební doba, tak s úsměvem na tváři oznámila, že je těhotná. Nikdo to na ni nepoznal, byla silnější, nosila hodně volná trička, a pak světe div se. V den oznámení a ještě pár dnů potom jsme byli všichni naštvaní, ale pak to bylo v poho. takže klidně tutlej a pak se přiznej ;)

d_dee
30. pro 2014

No jsem zaměstnaná přes agenturu. Pracuju na soudu, ale tu smlouvu nemám od nich, ale od agentury. Na soudě jsem to už oznámila, ale na agentuře ne. A co jim je po tom. Hlavně že na soudě to přijali suprově a navíc mi pomáhají a na agentuře mě nevidí každý den, jen když tam jdu s docházkou. Takže tak ;)

veverice85
3. zář 2015

Dobrý den, když otěhotním v tříměsíční zkušebce, ale nastoupím rizikové těhotenství můžou mě taky vyhodit?

xpila
3. zář 2015

@veverice85 Po 14 dnech ano.

veverice85
3. zář 2015

Takže rada je to tutlat... nooo dělam 12 noční a je tam prostředí plné chemikálii ... dvakrát už jsem o to přišla nechci znova ... neni jine řešení?

veverice85
3. zář 2015

A když mě vyhodí budu aspoň dostávat od socky nějaký příspěvek na rizikovém těhotenství?

andusa1566
17. zář 2015

chci se zeptat...kdyz bdu tutlat vedoucimu ze jsem tehotna a reknu mu to az po zkusebce. Nemuze si zpetne zjistit ze sem otehotnela uz ve zkusebni dobe a tedy mi nevyplacet materskou?

ty_na
17. zář 2015

@andusa1566 Ne to nemůže.

lumixii
17. zář 2015

ahoj, náhodně jsem narazila na tuto diskuzi a jsem docela zaskočená. Nevím jestli to chápu dobře.
Mám totiž asi stejný problém. 1. 9. jsem nastoupila do nového zaměstnání, a ten samý den odpoledne jsem zjistila, že jsem těhotná. Tajila jsem to až do minulého týdne, kdy jsem začala mít zdr. problémy se kterými jsem musela k dr. a ten mi okamžitě vystavil neschopenku - rizikové těhotenství. To že by mě propustili to mě až tak moc teď netíží a s tím i počítám, a ikdyby to teď neudělali, tak mám smlouvu na dobu určitou, takže na konci roku by mi stejně skončila. Ale co mě docela zarazilo, jen ted nevím jestli jsem to dobře pochopila.. Pokud by mě propustili teď po těch 15 nebo 14 dnech pracovní neschopnosti, tak nebudu mít placenou neschopenku? Nebo neschopenku mi bude platit OSSZ? A pak další věc, až mi skončí neschopenka, a přejdu na mateřskou, tak těch přibližných půl roku, nebudu dostávat vůbec nic?? a až po těch půl roce, budu mít až rodičovský příspěvek? Neobjasnil by mi to někdo prosím..

somalicats
17. zář 2015

@lumixii Ahoj, před tím 1.9. jsi někde pracovala? Neschopenku mít budeš, i kdyby Tě ve zkušebce vyhodili, a co se pak nároku na mateřskou týče, to bude záležet na tom, jestli jsi už předtím někde pracovala, kolik máš odpracováno, k jakému datu by Tě případně vyhodili a kdy bys měla mít termín.

lumixii
17. zář 2015

@somalicats Předtím jsem pracovala 3 roky a 3 měsíce u jedné firmy, a předtím 10 let u jiné. Termín porodu je na konci dubna 2016

lumixii
17. zář 2015

@somalicats Takže pokud to dobře chápu, pokud by mi nechali doběhnout smlouvu do toho konce roku, bez toho aby mě vyhodili ve zkušebce, kterou mám do konce září. Tak bych nárok na mateřskou měla?

somalicats
17. zář 2015

@lumixii Ano, jestliže Ti toto zaměstnání navazovalo na to předchozí, tak se vejdeš do ochranné lhůty, která je 180 dnů. Pokud by Tě vyhodili během září, tak pravděpodobně taky, jestli dobře počítám, ta ochranná lhůta se bere od ukončení zaměstnání do dne nástupu na mateřskou.