Kdo má nárok na mateřskou & rodičovský příspěvek?

glock
7. črc 2012

Ahoj, kdo má nárok na mateřskou a kdo potom na rodičovský příspěvek? Rodičovský příspěvek je jednotný, nebo se z něčeho vypočítává? Děkuju!

j.a.n.i
8. črc 2012

Na mateřskou má nárok ten kdo má odpracovaných 270 dní a je aktuálně zaměstnaný nebo v ochranné lhůtě. Na rodičák má nárok každý a celková částka je jednotná, ale ne všichni mohou volit jak dlouho ho chtějí pobírat a ne všichni mohou volit to nejkratší čerpání, tam je to podle příjmu.

lucianas
10. črc 2012

ahoj,

mohla bych se zeptat a poprosit o radu?

od 1. září 2009 jsem na MD, rodičovská mi končí 26. září 2012.
v současném zaměstnání jsem byla zaměstnaná od 1. dubna 1999, než jsem nastoupila na mateřskou. v roce 2008 jsem podepsala jinou pracovní smlouvu na jinou pozici, ale na dobu určitou (zástup za mateřskou, do září 2011). mezitím jsem ale odešla na mateřskou sama. pracovnice, za kterou jsem byla, prodloužila mateřskou do dubna 2014. mě se prý automaticky prodloužila smlouva, do toho dubna.
zajímalo by mě:
1/ pokud do této organizace znova nastoupím, zda budu mít nárok při dalším těhu na mateřskou a na výběr rodičáku, když bych otěhotněla třeba ke konci roku, nebo po novém roce.
2/ pokud bych nastoupila do jiné firmy, tak musím tak pracovat alespoň těch 270 dní, abych měla nárok na mateřskou a výběr rodičáku
3/ při podpisu případné výpovědi ze současného zaměstnání, a to dohodou s odstupným, týkala by se ochranná lhůta 180dní i mě ? měla bych po té nárok v případě otěhotnění v této ochranné době, i na mateřskou a výběr rodičáku?

předem díky