Kdy mít dítě? Až budu mít smlouvu na dobu neurčitou?

lucisuska
24. črc 2013

Ráda bych se vás, maminky, zeptala na váš názor. Je mi 26 let a přemýšlím, jestli mám s miminkem počkat, až budu mít v práci smlouvu na dobu neurčitou (nejdřív cca za 2-3 roky a není jisté, co se do té doby může stát - např. výpověď apod.) nebo to neřešit a začít se snažit třeba letos v zimě s tím, že bych odcházela z práce a měla smlouvu na dobu určitou. Jak jste to měly vy? Moc děkuji za vaše odpovědi. 🙂

bambulik
25. črc 2013

kdy chceš, vždy se najde nějaké ale

chroustinka
25. črc 2013

postavim-li proti sobe smlouvu na dobu neurcitou vs. dite/deti bez vahani volim druhou moznost 🙂
jak uz bylo receno sml. na dobu neurcitou neni zaruka niceho v dnesni dobe.
26 let je krasny vek, tak akorat 🙂 at se dari!

florentina
25. črc 2013

Chápu tíhu rozhodování zda a kdy mít dítě, ale to jakou máš smlouvu je podle mě pro toto rozhodování naprosto nepodstatné. Jistotu zaměstnání prostě v dnešní době nemáš. Ze zákona ti sice zaměstnavatel v trvalém prac. poměru má držet místo, ale realita taková často není. U nás ve firmě např. neberou nikoho na záskok za mateřskou, prostě vezmou jiného nového zaměstnance a když se původní vrací, tak buď má místo po někom jiném, kdo zrovna odchází, ale to je minimum případů, spíš dostane výpověď pro nadbytečnost a odstupné. Firma nemusí nutně zaniknout, i u existující máš velkou šanci, že tě zpět nevezmou /vidím u svých kamarádek, běžná praxe/. Nevíš jak se za dobu mateřské změní poměry ve firmě, zda nebudeš mít hned další dítě atd. Je zodpovědné myslet do budoucna, ale některé věci prostě nemá cenu takto plánovat, protože jsou téměř vždy jinak. Pokud chceš mít větší jistotu udržení pracovní pozice po mateřské či získání nového místa, je podle mě lepší neztratit kontakt s oborem, dále se vzdělávat /pokud to taková pozice vyžaduje/ a případně ani s firmou, např. snahou o získání brigády, či nějakého vedlejšáku atd. Určitě je vhodné mít také předešlou praxi /tudíž nejít rovnou ze školy na mateřskou/. Také je dobré mít rezervu pro zvládnutí rodičovské, kdy jsou příjmy omezené. Můžeš udělat hodně pro svou budoucnost, ale jsou věci, které prostě neovlivníš. Takže za mě, pokud dítě chceš a máš partnera, který chce totéž, jdi do toho hned!

zvirka
25. črc 2013

@lucisuska Já to měla to samé, 26 se smlouvou na dobu určitou po škole a bez nároku na mateřskou (málo odpracováno). Šla jsem do toho, od narození malého rodičák 7600,-, přes manžela převeden na tříletý. S penězi to bylo v pohodě, měli jsme mnohem víc, než když jsem studovala 😀 Od roku malého jsem chodila na brigádu a začla studovat další obor. No a od září nastupuju do práce, sice zas na dobu určitou, ale to má dnes spousta lidí. Důležité je, že manžel má smlouvu na dobu neurčitou a práci, ze které nás tři uživí, i kdybych já o místo přišla.

Takže za mě zvážit situaci celé rodiny a pokud se cítíš, tak bych do toho šla. Ono tu práci na dobu neurčitou taky nemusíš sehnat pěkně dlouho 😒

Tak přeju šťastnou volbu! 😉

sarkad2856
25. črc 2013

@lucisuska Já bych taky volila asi dítě ono výpověd můžeš pak dostat i když je smlouva na dobu neurčitou s rozdílem že máš nárok na odstupné ...

ratatooy
25. črc 2013

u na sve firmě se už i stalo že se vyházely žensky s dobou neurčitou co byli na mateřsky nevim jakto ale nejak šikovně to udelaly

marcelka287
25. črc 2013

@lucisuska Je mi 26, před 3 týdny se mi narodila dcera a momentálně nejsem zaměstnanec nikoho, protože smlouva na dobu určitou mi skončila, když jsem byla těhotná🙂 Jak říkáš, když bych čekala na to, až bude smlouva na dobu neurčitou, taky bych se nemusela dočkat🙂

deyana
25. črc 2013

Já to nějak moc neřešila, my jsme dítě moc chtěli, a s mojí prací to bylo na hraně, hodně se propouštělo, nám se nedařilo, nakonec jsem stejně musela jít na rizikové a možná jsem si tím i "zachránila" místo, pak jsem přešla rovnou na mateřskou a potom hned na druhou. Znám několik lidí, kteří čekali až budou mít to a tamto, a nakonec mají baráky a peníze, ale jsou bezdětní, ptž bylo asi pozdě. Ono určitě není od věci si dopředu trochu život naplánovat, ale třeba já konkrétně kdybych měla čekat až budu mít cokoliv, tak se nedočkám. Mysleli jsme si, že v pohodě, že na to máme, práce nad hlavu a najednou buch a manžel skoro půl roku bez peněz. Nikdy nevíš co se stane, proto bych úplně na nějaký plány nespoléhala.

ruzenkas
25. črc 2013

@lucisuska Pokud bych mohla mluvit sama za sebe, tak bych nečekala. Je to těžké rozhodování, to určitě... já jsem chtěla děti již před 4lety, ale osud nám to nějak zamotal, že prostě ještě nejsou a nevím zda a kdy budou a jestli půjdou. Proto pokud po dětech toužíš a i partner, tak bych na nic nečekala. Přeji hodně štěstí a ať se splní vše, co si přejete!! 🙂

saminomimino
25. črc 2013

když cítíš že je chceš,na to není stanovené datum, rok ani nic podobného to každá cítíme sama

suzief
25. črc 2013

já čekala taky až budu mít smlouvu na dobu neurčitou, dítě bych brala hned v té době ale mít tu jistotu práce do budoucna a výdělku, bylo to jaksi silnější...teď se začínáme snažit o mimi, tak snad to půjde rychle, páč teď už není na co čekat😀 zatím jsem ráda, že jsem si počkala pár let neměnila bych.
Doma se o tom pobavte a pokud budete mít nějakou tu finanční jistotu a oba budete chtít, tak byste nemuseli čekat.