Kdy mít dítě? Až budu mít smlouvu na dobu neurčitou?

lucisuska
24. črc 2013

Ráda bych se vás, maminky, zeptala na váš názor. Je mi 26 let a přemýšlím, jestli mám s miminkem počkat, až budu mít v práci smlouvu na dobu neurčitou (nejdřív cca za 2-3 roky a není jisté, co se do té doby může stát - např. výpověď apod.) nebo to neřešit a začít se snažit třeba letos v zimě s tím, že bych odcházela z práce a měla smlouvu na dobu určitou. Jak jste to měly vy? Moc děkuji za vaše odpovědi. 🙂

jaja01k
24. črc 2013

@lucisuska Můj názor je, že pokud dítě chcete, není na co čekat. Protože vždycky si najdeš nějaký důvod, proč to odkládat. Až dodělám školu, až budu mít dobrou práci, až budeme mít vlastní dům... A nevíš, jak dlouho vám to bude trvat, než se zadaří. Může to být hned, ale taky to může trvat roky (což ti samozřejmě nepřeju). Pokud máte aspoň nějak pořešené bydlení a partner slušnou práci, šla bych do toho 🙂

valea
24. črc 2013

Taky jsem si počkala v práci na smlouvu na dobu neurčitou a miminko se nám narodilo, když mi bylo 27 let (za dva měsíce po porodu pak 28)

anetadr
24. črc 2013

taky bych radila spíš nečekat - tělo je biologicky nejlépe uzpůsobené pro těhotenství mezi 20 a 25 rokem - když se pak holky snaží ve 30-ti a víc, často jim to jde hůř, natož pak když jim to jednou třeba naneštěstí nevyjde:( apod. Samozřejmě ale chápu, že je to těžké rozhodování. Ať už se rozhodneš jakkoli, držím palce🙂

hance09
24. črc 2013

Pokud dítě chceš,tak za mě nečekat na smlouvu na dobu neurčitou, já ji sice mám,ale jsem přesvědčená,že se nebudu mít kam vrátit,protože za 3 roky už firma nebude....

leniiis
24. črc 2013

Kdy mít dítě? Až se na to oba cítíte a až si budete myslet, že přišel ten správnej čas. Abys pak nelitovala, žes třeba čekala a pak by to nešlo nebo tak. A i když se budete snažit, třeba se zadaří až za čas tak tam ještě chvíli budeš 🙂

aideen
24. črc 2013

V době, která momentálně panuje, smlouva na dobu neurčitou prakticky nic neznamená. Kolik holek ji mělo a stejně se nemělo kam vrátit, protože firma už nebyla. Já otěhotněla a měla smlouvu na dobu určitou. Zatím to nějak neřeším, protože stejně za ty 4 roky, co budu ještě doma, se stav na trhu práce opět změní, doufám k lepšímu. Pokud si dítko přeješ, jdi do toho. Opravdu není na co čekat, samy dobře poznáme, kdy ho mít a kdy ne 🙂 A ve tvé situaci ... nevím, jestli bych byla ochotna další tři roky čekat ... navíc ji stejně nemusíš dostat.

zamilovanadonej
24. črc 2013

@lucisuska Podle mě mají mít lidi děti pokud se na ně cítí, a dokud jsou mladý a zdravý. Já jsem v tvém věku a mám prcky 2 a neměnila bych 😉

superkousky
24. črc 2013

Neřešila bych 😉 .
Známá čekala až bude mít práci,potom až dostavěj barák,pak až něco našetřej.....
Teď když má /skoro/ všechno co chtěla,tak ne a ne otěhotnět 😒 a to jí bude teprve 30let.

Já sice smlouvu na dobu neurčitou měla,ale i kdybych jí neměla,děti bych neodkládala 😉 .
Pracovní poměr na dobu neurčitou stejnak nikomu nezaručuje,že se bude mít po MD kam vrátit.
Nikde nemáš jistotu,že firma bude fungovat za měsíc - natož za tři roky 😉.

lucyvivien
24. črc 2013

@lucisuska žádná doba není tá nejideálnější ,podle mně se vše moc plánuje, alespon tohle by mělo být trošku přirozené 😉

lucisuska
autor
24. črc 2013

Moc děkuji za názory, asi to vážně přehodnotím..🙂 Nejdřív jsem hodně chtěla čekat na tu "jistotu" - smlouvu na neurčito, ale poslední dobou čím dál víc po miminku začínám toužit, takže to asi proberu s přítelem..🙂

lucisuska
autor
24. črc 2013

@valea Ty jsi na tu smlouvu čekala plánovaně nebo to tak prostě vyšlo? 🙂

fram
24. črc 2013

nečekala bych , pokud oba dítě chcete a nejste finančně na mizině, hurá do toho 🙂

lucisuska
autor
24. črc 2013

@fram finanční rezervu budeme muset ještě navýšit...🙂 ráda bych měla do "základu" tak 50000 Kč. 🙂

valea
24. črc 2013

@lucisuska u nás je zvykem, že po 2 letech dostáváme smlouvu na dobu neurčitou, pokud jsou s námi spokojeni, takže plánovaně. Ale stejně jsme začali malinko dřív vzhledem k tomu, že jsem nepočítala s tím, že by se zadařilo hned a ejhle, vyšlo to na první pokus. Takže pro novou smlouvu (od 1.8.) jsem si šla už těhotná (13.7. jsem měla první pozitivní test). Trošku nervičky to byly, ale vše klaplo a v práci jsem to oznámila až na podzim po trimestrálním screeningu 🙂

lucisuska
autor
24. črc 2013

@valea A vůbec nikdo ti nic nevyčítal? Já mám právě z toho trošku strach, protože kdybych na tu smlouvu na neurčito čekala, tak bych asi stejně chtěla otěhotnět nějak hned potom, co ji dostanu. Tak aby to nebylo moc nápadné..

markkketa
24. črc 2013

Pracovala jsem v zahraničí a plánovala se vrátit do ČR a otěhotnět až se smlouvou na dobu neurčitou... plány byly, ale naše holčička rozhodla, že se nám narodí dřív. Trošku nečekané, ale moc krásné překvapení. A práci neřeším. Ještě si užiju 2 roky doma s mojí kočičkou a pak uvidím.

ratatooy
24. črc 2013

neni na co čekat mohlo by se taky stát že te i tak vyhodí a přijdeš o mateřskou a budeš na tom bitá

romcovaklarka
24. črc 2013

@lucisuska Ahoj, tak já jsem čekala. Měla jsem to tak, že v pětadvaceti, po škole, jsem nastoupila do práce, to jsem měla 3 roky praxi za míň peněz a věděla jsem, že po té praxi budu mít o dost víc, navíc jsem musela mezi tím udělat docela těžké odborné zkoušky, které kdybych odkládala po mateřské, tak kdo ví, jak by to bylo a jestli bych se vůbec vrátila do oboru, no a když jsem měla po těch zkouškách, tak jsem se chtěla ještě trochu víc ve firmě zapracovat, abych měla větší šanci, že mě po mateřské budou chtít zpátky (dělám na volnou spolupráci jako OSVČ, ne jako zaměstnanec, takže místo mi podle zákona držet nemusejí)... Navíc muž vydělává míň, než jsem vydělávala já, takže i toto jsem hodně řešila... První dítě jsem tak měla ve třiceti. A jsem spokojená, že jsem to tak udělala. Na druhou stranu jsme ale neměli žádné potíže, první mimiko se nám povedlo počít 5. měsíc od vysazení HA (a to jsem ji brala asi 13 let) a druhé za dva měsíce po tom, co jsem po prvním porodu dostala poprvé MS. Kdyby se nám bývalo dlouho nedařilo, asi bych si to vyčítala, že jsem to tolik odkládala. To je každá rada drahá 😅

akashka
24. črc 2013

Já kdybych mohla vrátit čas tak bych na nic nečekala.. Prvně jsem čekala až se v práci zapracuju a ideálně budu mít na neurčito, pak az bude po svatbě..no a pak marné snažení a trápení se a nic až se zjistilo že musíme jít na ivf.. Takže za mě - pokud máte kde zit a za co, kvůli práci bych to rozhodně neodkladala...

valea
24. črc 2013

@lucisuska ne, nevyčitali. Tak ono si myslím, že tohle myslím musí každý zaměstnavatel stejně čekat, pokud zaměstnává mladé ženy do 30let 🙂

margot_ka
24. črc 2013

My jsme se rozhodli,ze se na mimo citime,mame kde bydlet,nejaky penize nasetreny,tak jsme do toho sli. Smlouvu mam sice na dobu urcitou,ale k tomu jsme vubec neprihlizeli-beztak vyhlidka,ze dostanu smlouvu na neurcito je sazka do loterie a spolihat se na neco tak nepodstatnyho dalsi 2 roky,to jsme nechteli. Jak pisou holky-smlouva na neurcito je v dnesni dobe prd zaruka, firma uz nemusi byt. A kdyby jo, kdyz se te budou chtit zbavit,tak je smlouva na neurcito fakt tou nejmensi prekazkou 😉

edeltraut
24. črc 2013

Smlouvu bych neřešila - stejně nemáš jistotu, že tě vezmou zpátky (ano, ze zákona musí, ale nikde není psáno, že obratem můžeš dostat výpověď nebo že firma bude ještě fungovat atd....). Když jsem čekala první, tak jsem měla práci daleko od domova a bylo jasné, že se zpět nevrátím, i když jsem měla smlouvu na neurčito.... Nyní mám tedy také smlouvu na dobu neurčitou, ale kdoví, co bude za dva roky.... 🙂.

marketajuppova
24. črc 2013

@lucisuska Ja cekala na mimco 18 mesicu a to mi bude v prosinci "teprve" 29. Smlouvu na neurcito sice mam, rodicak chci jen na dva roky, ale i tak jsem si ted na 90% jista, ze se nebudu mit kam vratit. Pokud to aspon trosku jde, tak necekej a jdi do toho.

carodkaa
24. črc 2013

podruhé jsem otěhotněla když jsem měla smlouvu na dobu určitou,smlouva mi skončila týden po porodu malé,ale se zaměstnavatelem máme fajn vztahy a dohodli jsme se že od září k nim opět nastupuju 😉 🙂

betysek
24. črc 2013

Nečekala bych,biologické hodiny tikají. Taky jsem čekala. První dítě jsem měla ve 30 letech, druhé se nedařilo, tak že jsme byli na IVF....Určitě bych do toho šla co nejdříve. OBě děti do 30....

jancip
24. črc 2013

@lucisuska Tohle je spíše o prioritách a taky trochu náhodě. Když se zadaří hned a pak budeš mít problém s hledáním práce a financemi, tak si budeš říkat, že jsi měla ještě možná počkat. Když budeš čekat a pak to třeba nepůjde, tak si zase budeš říkat, že jsi čekat neměla...v tomhle se moc radit nedá. Já mám první dítě ve 30ti a nelituji. Dělala jsem práci, co mě bavila, docela jsem se v ní i vypracovala, procestovala jsem pár zemí a teď jsem se usadila...těžko ale říci, jak bych mluvila, kdyby se nám nedařilo.

ange_de_la_morte
24. črc 2013

Mi je 23, nemám dodělanou školu ( prezenční) , tedy jsem ani nepracowala . Wždycky jsem si říkala že prwní dodělám titul, nastoupím do práce pak půjdu na mateřskou, ale ... šťastně jsme se wdala, koupili jsme barák a já jsem začala toužit po miminku, takže jsme se začali snažit a w lednu se nám narodil Matýsek. Naprosto toho nelituju, školu si dodělám i později ( mám přerušené studium, wracím se od září , budu chodit do školy asi 3 dny w týdnu kdy bude doma s malým manžel nebo babička). Nikdy bych se asi nesmířila s myšlenkou že si wybuduju kariéru, luxusní barák, dowolené jak newím co wšechno a pak se slawnostně rozhodnu že už je čas na dítě a ono ejhle - nepůjde to, nawždy bych si pak kladla otázku jestli kdybych se snažila mladá tak by se powedlo. Takže pokud wíš že to finančně zwládnete a po miminku toužíš tak na nic nečekej 😉 ( omlouwám se za ,w,)

kajalka
25. črc 2013

Já mám první dítě téměř ve 29 letech a říkám si, že mohlo ještě počkat, i když bylo moc chtěný a vzniklo plánovaně. Smlouvu v práci mám na neurčito a vím, že firma nezanikne. A i kdyby, nemám strach, že by se mi nepodařilo najít práci. Mám potencionálnímu zaměstnavateli co nabídnout. Snažila jsem se zvyšovat si kvalifikaci hned od ukončení VŠ. Pro mě bylo prioritou vzdělání, zázemí, stabilní zaměstnání, finanční rezervy a spolehlivý partner. Dokud to všechno nebylo, netroufla jsem si přivést na svět tvorečka, co bude závislej jen na mně.

amallie
25. črc 2013

@lucisuska ja jsem si pockala, nejen na smlouvu, ale na manzela, zazemi a na to vsechno, prvni dite jsem mela ve 29-ti a priste bych to udelala zrovna tak, nejdriv jsem se naplno venovala "sobe" a ted zas muzu detem
Vylozene tip smlouvy v praci bych neresila, ale celkovou situaci jo
Napriklad, ohledne te smlouvy, pokud ti smlouva skonci, nebudes mit narok na druhou materskou, pokud budes mit dalsi deti atp.... Zalezi teda, jak jste na tom financne v paru a jak stabilni mas vztah

zuzaczech
25. črc 2013

Kamarádka to měla podobně, pořád čekala, až jí změní pracovní poměr na dobu neurčitou a ve finále v 28 letech zjistila, že přirozenou cestou neotěhotní, podstoupila umělé oplodnění, to se podařilo napodruhé a za měsíc by měla porodit holčičku. Já jsem vysadila prášky teprve před měsícem, včera mi bylo třicet a bojím se, že to jen tak nepůjde, ale zatím se tím nijak netrápím... Je to těžký, dělala jsem VŠ, dva roky jsem byla v zahraničí a pak budovala kariéru a vztah a dřív prostě nebylo kdy mít miminko. Takže sama doufám, že bude vše OK a za sebe říkám - nečekej...