Kdy můžu na mateřskou, abych měla nárok na PPM?

lilalaura
25. čer 2015

Ahoj holky, prosím vás, můžete mi některá poradit?
Jsem v pracovním poměru až od 1.12.2014 (jiný v posledních 2letech nebyl) a termín porodu máme 25-30.9.2015, na mateřskou se jde nejpozději 6 týdnů před porodem, kdy můžu jít já abych měla nárok na PPM? Nyní jsem na neschopence a nevím zda se mi to taky počítá do kalendářních odpracovaných dnů, doufám, že ano.
Malej je malej, takže by se třeba dalo domluvit s dr aby mi posunul termín porodu, ale potřebuji vědět od kdy mám na mateřskou nárok.
Pokud počítám dobře tak to vychází na nějakého 28.8.2015.
A ještě jsem se chtěla zeptat, když na ni nebudu mít nárok, spadnu automaticky do 4letého rodičáku i když jsem zaměstnaná?
Děkuji mooc 🙂

xpila
25. čer 2015

@lilalaura Počítáš dobře. Jen nevím, jestli ti doktor posune o 2 týdny TP. Neschopenka se do toho samozřejmě počítá.
Kdyby ti to nevyšlo a neměla jsi na mateřskou nárok, tak budeš na PN až do konce šestinedělí. Díky tomu si budeš moct volit rodičák do výše 7600 Kč. Samozřejmě i tak zůstává možnost volby výše RP přes příjem otce, pokud splňuje dané podmínky.

lilalaura
autor
25. čer 2015

Děkuji.

dindonka
14. zář 2015

Taky bych potrebovala pomoci. Jsem na rodicaku s prvnim ditetem jeste 9 mesicu. Ale zaroven jsem tehotna 33 tt u prvniho jsem se nevesla do ochranne lhuty 180 dni a tak jsem ppm nedostala. Chkda jsem pri rodicaku do prace. Posledni zamestnani - nastup v unoru 2015 a jam jsem zjista ze jsem tehotna tak jsem zkoncila . Vypoved k 31.3.2015. Takze od dubna bez prace byla to dohoda kde jsem byla ucastna na pojistnem. Otazka zni. Jak se pocita ochranna lhuta 180 dnu. Od prvniho dne nezamestnanosti do dne nastupu na ppm? Nevite nekdo?

xpila
14. zář 2015

@dindonka U tebe ale není ochranná lhůta 180 dní, ale jen 59, protože tolik trvalo tvoje poslední zaměstnání. Takže na mateřskou stejně nemáš nárok.

dindonka
14. zář 2015

Aha tak o tech 59 dnech jsem se nikde nedocetla. Dik

xpila
14. zář 2015

@dindonka "Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo."