Kdy se mateřská snižuje?

bea89
26. srp 2010

Ahojky maminky, chtěla bych se zeptat jak to je s mateřskou - syn se mi narodil 2.9.2009 předtím jsem nikde nepracovala byla jsem takzvaně po škole a mám mateřskou 7600kč a mám to na 3 roky (ani na výběr jsem neměla, jestli na 3 aneb na 4).Nevíte kdy se mateřská teda snížuje ? jestli teda od roku na 3500kč aneb od 2 let ? mockrát děkuji všem za odpovědi

holesov
26. srp 2010

Ahojky a jak víš že to máš na 3 roky když nemáš na výběr? to se totiž automaticky dává na 4 roky když na výběr nemáš,,,já to mám také tak neměl ajsem na výběr a jsem tedy doma s dcerkou na 4 roky,do 21 měsícu svého synka budeš brát 7600kč pak se ti to snižuje na 3600kč já to tedka také tak mám,,, 🙂

crca
26. srp 2010

Nevím jak to je,když jsi hned po škole a nikde jsi nepracovala,ale já když přecházela na rodičovskou,tak jsem musela vyplnit papír,kde se i ptali na jak dlouho to chci 😕

kaczka
26. srp 2010

Já nastupovala na mateřskou ještě na střední a počítalo se to z jakéhosi průměru nebo minima nebo tak. Dělalo to něco kolem 7800.KDybych měla míň jak 7600 tak by mi to po porodu dopláceli do těch 7600,ale to nebyl můj případ. POkud nemá nárok an mateřskou (což jsou nezaměstnaní,ale mezi to se nepočítá pokud jsi na škole) tak hned po porodu nastupuješ na rodičák a automaticky ho máš na 4 roky. Na rodičák na 2 roky mášnárok je od určitého paltu před mateřskou,teď nevím kolik přesně. Já jsem si mohla vybrat z 3leté a 4leté varianty,což sjem vyplňovala papír když jsem žádala o rodičák. POkud ten papír nedodáš automatika ti dají na 4 roky

garzonka
26. srp 2010

Pokud si neměla, jak uvádíš, na výběr, tak budeš od porodu do 21.měsíce věku tvého syna pobírat 7600 Kč a od 22.měsíce do 4 let 3800 Kč /měsíčně. Tato dávka se nenazývá "MATEŘSKÁ" (= Penežitá pomoc v mateřství) , nýbrž RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK...

peroli
26. srp 2010

chystá se prý zase změna 🙄
http://www.mpsv.cz/cs/9313

marinka
26. srp 2010

No od dubna to bude zřejmě všechno jinak, pokud projde návrh zákona.. Já mám taky čtyřletou varintu a do srpna bych měla brát 7 600 Kč a pak těch 3 800 Kč, ale jestli se to změní, tak budu už od dubna brát 3 tisíce..

andelka
5. zář 2010

Já jsem taky neměla na výběr, otěhotněla jsem hned po promoci. Ale udělali jsme tu výměnu s manželem, šel na mateřskou, ukončili jsme rodičák na mě, zažádali na něj a vybral 3 roky. Od října zase provedeme změnu nazpět. Nevíte, jestli budou nějaké změny i pro ty, co si vybrali 3letou variantu?
U 4 leté varianty se částka snižovala od 22 měsíce, takže necelé 2 roky. My jsme 4 letou nechtěli, máme hypotéku a potřebujem mít pořád stejně, ne po 2 letech spadnout a druhé dítě se povede kdoví kdy.

marselina
8. zář 2010

u tříletého rodičáku se částka nemění,zůstává 7600kč.
zrovna včera bylo v pořadu sama doma že od dubna budou mít maminky na výběr na jak dlouho budou chtít rodičák mít.at budou doma 2,3 nebo 4roky,za tu dobru dostanou všechny varianty od státu stejnou částku 216tisíc.ty maminky co jsou už na rodičáku,tak si ale až od července r 2011 budou moci požádat o případnou změnu rodičáku,tak že kdo má 4letou si ji může změnit na 3letou,ještě ale nemají dopilované jak to bude s částkama,jestli je budou nějak jednorázově dplácet,nebo zvednou měsíční,protože pak by nevycházelo finančně mamince která je na 4leté a požádá o třéletou,dítku jde už na 3rok,to by stát musel dost doplatit.mě osobně se to týká,já chci změnu na 3letou,tak jsem zvědavá jak to dopadne.