Kdy vybrat dovolenou, když jsem na PN až do porodu?

aarriel
8. dub 2014

Ahoj holky. Potřebovala bych poradit. Od 8tt jsem na PN a do práce se už do porodu určitě nevrátím. Ale mám 24 dní dovolený a nevím co s nima. Je lepší je vybrat než nastoupím na MD, takže ukončit dřív nemocenskou, nahlásit zaměstnavateli, že si vybírám dovču a pak rovnou nastoupit na MD? Nebo to jde vybrat až za ty 3 roky co se vrátím do práce? Nebo to jde i jinak? A stalo se vám někde, že by vám dovolenou, kterou jste nestihly vybrat do MD proplatili? Naše účetní je příjemná jak prd...., tak se mi tam za ní moc nechce ☹

j.a.n.i
8. dub 2014

@aarriel Požádat o čerpání v návaznosti na MD tedy cca tech 5 měsíců po porodu, jsou povinni vyhovět.

eevvaa
8. dub 2014

ahojky, mě tohle stejné řekla vedoucí, také mi zbývá 24 dnů, já teda plánuji se na chvíli ještě vrátit, ale pokud to nepůjde, bude mi proplacena mezi MD a rodičákem (mám to snažší, dělám ve státní správě).

aarriel
autor
8. dub 2014

@j.a.n.i To nějak nechápu, proč bych si ji měla vybírat, když stejně budu doma s dítětem?

arrowka
8. dub 2014

@aarriel Je to dané zákonem. Pokud bys zaměstnavatele požádala o proplacení (nikoliv čerpání) dovolené, nemá povinnost ti vyhovět.
Co ti na tom vadí? Skončíš mateřskou dovolenou, nastoupíš na řádnou dovolenou a posléze na rodičovskou dovolenou. Nic se pro tebe nemění, stále jsi doma s dítětem, ale člověk by měl vědět, z jakého statutu je doma, stejně jako teď víš, že jsi na pracovní neschopnosti.

aarriel
autor
8. dub 2014

@arrowka No nic mi na tom nevadí 🙂 Jen mi to přijde trochu nepochopitelný. A jak je to s penězi? To budu teda pobírat mateřskou, pak teda náhradu za dovolenou a pak rodičák? A o tu délku dovolený se mi protáhne MD? Nějak to nechápu

arrowka
8. dub 2014

@aarriel Budeš pobírat peněžitou pomoc v mateřství, (MD se mimochodem posuzuje jako výkon práce), nastoupíš na řádnou dovolenou (tudíž další měsíc dostaneš na účet část výplaty, jako kdybys byla v práci) a pak nastoupíš na rodičovskou dovolenou, což je uvolnění z práce, které máš domluvené se svým zaměstnavatelem.
S rodičovským příspěvkem nemá RD co dělat, o ten žádáš úřady a nemusí se s RD krýt.

aarriel
autor
8. dub 2014

Jo aha už jsem to pochopila 🙂 Ale já to stejně udělám jinak. Jelikož jsem na nemocenský a pak nastoupím hned na mateřskou tak si ji nevyberu a měli by mi ji proplatit, protože zaměstnavatel mi nemůže nařídit abych si ji vybrala, jelikož nemá kdy.

arrowka
8. dub 2014

@aarriel Tak teď se přiznám, že zas nechápu já. 🙂 Proč chceš jít s hlavou proti zdi s něčím, co pro tebe není vůbec výhodné? Ještě jednou - zaměstnavatel ti může proplacení dovolené odmítnout a právo je na jeho straně. Ale je povinen ti vyhovět v čerpání dovolené v návaznosti na MD. Pokud si o čerpání dovolené nepožádáš a vzpomeneš si na ni až po skončení RD, už se ti bude krátit.

xpila
8. dub 2014

@arrowka Proplacení dovolené je výslovně zakázané, je povolené pouze v případě ukončení pracovního poměru. Takže i kdyby chtěl vyhovět, tak nemůže.

@aarriel S tímto bohužel neuspěješ, nejvýhodnější je ji čerpat po ukončení MD, kdybys ji chtěla čerpat až po RD, už se bude krátit.

arrowka
8. dub 2014

@xpila Aha, dokonce tak, díky za upřesnění.

aarriel
autor
8. dub 2014

No jo, ale mě jde o letošní dovolenou a jelikož budu rodit v říjnu, tak to jak píšeš ty budu řešit až příští rok, jestli to chápu dobře. No a jelikož si ji nemám kdy vybrat když jsem na nemocenský, tak mi ji bude muset proplatit asi. Přece nebudu kvůli tomu rušit nemocenskou. A nebo mám dlouhý vedení a nechápu to 🙂

arrowka
8. dub 2014

@aarriel To vůbec nevadí, že se bude příští rok jednat o loňskou dovolenou. Prostě ji nalepíš na MD a hotovo. 🙂

j.a.n.i
8. dub 2014

@aarriel Ale on ti nic proplatit nemusí (ani nesmí), prostě buď si požádáš o její čerpání v návaznosti na MD, nebo si ji vybereš až po návratu do práce po RD.

aarriel
autor
8. dub 2014

Jj už jsem to pochopila 😀 Dřív to ale propláceli, znám holky kterým to proplatili proto mi to nešlo do hlavy 🙂

chris_n
8. dub 2014

@aarriel ono to pro tebe jako proplacení vypadá, ale je to čerpání 🙂 je to sice slovíčkaření, ale je potřeba se v tom orientovat 🙂

aarriel
autor
8. dub 2014

@chris_n Jo je to na hlavu 🙂 Pak aby se v tom někdo vyznal. Stejně jako ta mateřská dovolená a rodičovská dovolená, jedno blbý slovo a je to úplně něco jinýho, to ještě taky musím vykoumat jaký je mezi tím rozdíl...

chris_n
8. dub 2014

@aarriel to je jednoduchý 🙂

aarriel
autor
8. dub 2014

@chris_n No jo, teď jsem to zkoumala, jsem poprvé těhotná tak jsem v tom měla trochu hokej, ale už jsem o něco chytřejší 🙂 Snad 😀

chris_n
8. dub 2014

@j.a.n.i prosím potřebovala bych potvrdit či vyvrátit jednu informaci. Jedna paní nám v jedné skupině tvrdí toto:

Zaměstnavatel proplaci plnou dovolenou každý rok, ne jen mezi mateřskou a rodicakem a ani ne jen u 1.ditete. Po celou dobu co jste na mateřský a rodičovský jste zaměstnankyně, a jako zaměstnankyně máte každý rok nárok na dovolenou.

je to pravda???

luciafff
8. dub 2014

U nás to vždycky proplácely. Budu se na to muset zeptat ...

xmarg04
8. dub 2014

@chris_n Nejen vzhledem k tomu, ze jdu uz na treti mateřskou vim, ze je to nesmysl - jen materska dovolena se pro tyto ucely bere jako vykon zamestnani, rodiovska uz ne. Jen mozna pani mela mateřskou na prelomu roku a pokud to dobře vyslo, mohla mit nárok na celou dovolenou za jeden rok a pak castecne z dalšího roku... Ale nárok na dovolenou za mateřskou mas nejen u prvního dítěte...

xpila
8. dub 2014

@chris_n Rodičovská dovolená se nepovažuje za výkon práce, takže to je blbost.

@luciafff Proplácet to nemohli, dovolená se čerpala. Je to pouze o pojmech. Proplatit ji mohou pouze při skončení pracovního poměru..

chris_n
8. dub 2014

@xpila já si to taky myslím. Prý té dotyčné to tvrdí jak kolegyně, co jsou na rodičáku, tak firemní účetní, tak její máma účetní.

banitram
9. dub 2014

Samozřejmě je nárok na ŘD i za dobu trvání mateřské dovolené, ale ne za dobu rodičovské dovolené. Také termín čerpání ŘD ovlivní celkový nárok na ŘD - MD se posuzuje jako odpracovaná doba, takže záleží na počtu "odpracovaných směn" v daném kalendářním roce (to se špatně vysvětluje). Ale stejně tak by měla tazatelka myslet na to, že i za dlouhodobou nemoc se krátí nárok na ŘD, takže to že jí zbývá 24 dnů ŘD už dávno nemusí být pravda.....

xpila
9. dub 2014

@chris_n Tak celkově ten příspěvek je špatně 🙂 Dovolenou neproplací a určitě ne za RD. Tady to je jasné 😉

banitram
9. dub 2014

@banitram omlouvám se chyba --- "Také termín čerpání mateřské dovolené (ne ŘD) ovlivní celkový nárok na řádnou dovolenou ..."

j.a.n.i
9. dub 2014

@chris_n Je blbost, že by náležela dovolená za RD, náleží pouze za MD a za MD u každého dítěte.